Voltak problémák néhány szavazógéppel Georgiában és Texasban is, de a belbiztonsági minisztérium jelezte, hogy nincs jele „rosszindulatú aktivitásnak", vagyis hekkelésnek. (BBC)
A számolásba
Mike Pence bátyja, Greg Pence bekerült a képviselőházba, azt a hatodik körzetet nyerte meg, ami korábban a testvéréé volt.
Georgia volt az egyik állam, ahonnan elég sok problémát jelentettek a szavazógépekkel kapcsolatban, egy ilyenbe futott bele a republikánus Brian Kemp is, aki a kormányzói székért indult. Azt a hibaüzenetet kapta, hogy a szavazói kártyája érvénytelen.
GOP gubernatorial candidate Brian Kemp also had a voting issue today. When he tried to vote, his voter card said "invalid." Our @DaveHWSB was with Kemp today as he voted and is covering the campaign all night. #ElectionOn2 https://t.co/d4yktfco6v pic.twitter.com/YR9FeJUijj
— WSB-TV (@wsbtv) 2018. november 6.
Rick Scott eddigi republikánus kormányzó a szenátusi versenyben érdekelt, az ő posztjáért 15 százalékos feldolgozottságnál a demokrata Andrew Gillum vezet 52,6 százalékkal, a republikánus Ron DeSantis 46,8 százalékon áll.
A CNN előrejelzése szerint az exit pollok alapján akkor a különbség, hogy Sanders simán nyeri a választást Vermontban, és így harmadszor is szenátornak választják. Az exit pollok alapján a CNN szintén győztesként hirdette ki Virginiában Tim Kaine demokrata szenátort, akit szintén újraválasztottak. (CNN)
hogy a republikánus kormányzó, Rick Scott fej-fej mellett áll jelenlegi szenátorral, Bill Nelsonnal szemben a szenátusi versenyben.
Most már az összes indianai és kentucky körzetben zártak a szavazóhelyiségek, ahogy Vermontban, Virginiában, Georgiában, Floridában és Dél-Karolinában.
Voltak problémák néhány szavazógéppel Georgiában és Texasban is, de a belbiztonsági minisztérium jelezte, hogy nincs jele „rosszindulatú aktivitásnak", vagyis hekkelésnek. (BBC)
A legfontosabb ügynek a következőket tartották:
A gazdasági helyzetről ezt mondták:
Trumpról szól-e a szavazás:
(AP)
Meghan McCain az augusztusban agydaganatban meghalt John McCain egykori arizonai szenátor és republikánus elnökjelölt lánya megemlékezett az apjáról. Egy olyan fotót rakott ki a Twitterre, amin John McCain magával vitte a szavazásra 15 napos lányát.
November 6, 1984 - my Dad showing me off when I’m 15 days old at the polls. My first Election Day of my life without you - miss you so much today Dad. Thank you for always involving me in our amazing American political process and bringing me everywhere you went. ♥️🇺🇸 pic.twitter.com/RiyQqDOSex
— Meghan McCain (@MeghanMcCain) 2018. november 6.
Egy dél-karolinai férfi kénytelen volt félmeztelenül szavazni, miután rászóltak, hogy Trump-pólóban nem adhatja le szavazatát a választókörzetében. Ezek után levette a pólót, leadta a szavazatát, aztán felöltözött a szavazókörön kívül.
A CNN megszólaltatta az állam választási bizottságának szóvivőjét, aki aztán elmondta, hogy a férfi valójában semmilyen szabályt nem sértett meg, ugyanis a Trump-póló viselése valójában nem kapcsolható egyetlen jelölthöz sem, az önkéntesek hibáztak, de emberi hiba volt.
Ésbejelentette, hogy a demokrata Phil Bredesennek drukkol Tennesse-ben, amire még Donald Trump is reagált (azt írta, hogy ennek tudatában 25 százalékkal kevésbé szereti a zenéjét). Swift coming outja azért is érdekes, mert régóta nem árult el semmit a politikai nézeteiről, és sokan nehezteltek rá, amiért nem határolódott el a fehér felsőbbrendűséget hirdető rajongóitól, akik között nagyon sok rajongója akadt.
Persze Swiften kívül is voltak még hírességek, akik kiálltak valamelyik jelölt mellett a választások előtt, a 538 gyűjtése alapján:
(538.com)
A 160 ezer lakosú amerikai szigeten a demokrata Leon Guerrerót választották kormányzónak. Ő az első női kormányzó Guamon.
Az első körzetek már zártak Kentuckyban és Indianában. A szenátusban a demokraták próbálják megtartani a szenátori széküket Indianában. A legelső összeszámolt szavazatok alapján a republikánus kihívó Mike Braun 52,9 százalékon áll a hivatalban lévő Joe Donnellyvel (42,9 százalék) szemben.
Sean Hannity Fox News-os műsorvezető Trump egyik régi támogatója, az elnök utolsó kampánygyűlésén pedig a színpadon is megjelent, és az újságírók felé mutatva arról beszélt, hogy „ott mindenki fake news".
Kedden aztán a Twitteren magyarázkodott, hogy a Fox News-os kollégákat nem értette bele, és Trump egyébként is váratlanul hívta fel a színpadra. Az egész miatt a Fox News is kiadott egy közleményt, amiben nehezményezte, hogy egy munkatársuk így vett részt egy kampányeseményen.
A fivethirthyeight ábrái jönnek. A szenátusban a többség alakulása:
És ugyanez a képviselőházban:
Az a negyven éves demokrata hegemónia a képviselőházban azért elég súlyos.
Ő.R.Ü.L.E.T., ugyanakkor mi jöhet még?
15 minutes ago in the nation's capital. A sign? 🌈 #Midterm2018 #VotingMatters #BlueWaveComing #DC pic.twitter.com/hyIUTjf0a4
— Dianne Sherman (@dsherman2407) 2018. november 6.
Az éppen pörgő exit pollokhoz Hillary Clinton 2016-os kampányfőnöke ezt tette hozzá:
Warning: exit polls are like online dating profiles. Things may not be as they appear. And they may break your heart.
— Robby Mook (@RobbyMook) 2018. november 6.
A CNN exit polljából többek között ilyenek derültek ki:
A legfontosabb ügynek a következőket tartották:
A gazdasági helyzetről ezt mondták:
Ehhez képest a saját pénzügyi helyzetük a két évvel ezelőttivel összevetve:
A Facebook közleménye szerint több olyan posztot is eltávolítottak már, melyek álhíreket terjesztettek a félidős választással kapcsolatban.
A Facebook továbbra is figyeli a választással kapcsolatos bejegyzéseket, és szorosan együttműködik a kormánnyal, de eddig semmi kirívóval nem találkoztak, közölték.
A Pizza to the Polls nevű nonprofit szervezet Amerika-szerte pizzát küld azoknak, akik arra várakoznak, hogy szavazhassanak a félidős választáson, és ezért még fizetni sem kell.
A Mashable számol be az akcióról, amely úgy néz ki, hogy a szervezet honlapján be kell jelölni azt a szavazókört, ahol sorban állás van, és mellékelni egy fotót a tömegről. Miután leellenőrizték, hogy tényleg sor van, már megy is a pizza a rendelőnek és a többieknek is.
👑
— Pizza to the Polls (@PizzaToThePolls) 2018. november 6.
🍕 🍕
👁 👁👂
👃
👄 - Oh? They need pizza at 300 Hawthorne Ln, Charlotte, NC 28204, USA
via https://t.co/Lqv1rmW5Dy
A Donald Trump által menesztett FBI-igazgató, James Comey-ról írtam pár órája, hogy már szavazott, és azzal a lendülettel indul kopogtatni a feleségével, hogy szavazásra buzdítsa az embereket.
A legérdekesebb az egészben viszont az, hogy ezt a demokrata színekben indult Jennifer Wextonért teszi, aki a republikánus Barbara Comstock helyét próbálja megszerezni a képviselőházban. Comey-ék egyébként 2700 dollárral meg is támogatták Wexton kampányát korábban, ma pedig 39 ajtón kopogtattak be, hogy szavazatokat gyűjtsenek a demokrata jelöltnek.
"Ez nem arról szól, hogy valaki demokrata vagy republikánus, hanem az ország értékeiről. Szeretném megköszönni önöknek, amit ma tesznek, az ilyen emberek miatt fordulnak majd jóra a dolgok az országban" - mondta egy tucatnyi önkéntesnek Comey a Washington Post tudósítása szerint.
A New Jersey állambeli Mercer megyében élő Laura Wooten már 98 éves, viszont ma sem hiányzott a félidős választásról, de nincs ebben semmi meglepő, ha azt nézzük, hogy 79 év alatt egyetlen alkalmat sem hagyott ki.
Beleértve azt, amikor a választás napján halt meg a testévre, és emiatt nem tudott fuvart szerezni a választókörébe, úgyhogy inkább begyalogolt.
"Nagyon fontos, hogy az ember válasszon. Ha nem lennének választások, akkor nagyon sok dolog ugyanolyan lenne, mint régen" - mondta a helyi News 12-nek.
Sajtótájékoztatót tartott az amerikai belbiztonság a választással kapcsolatban nemrég, a legfontosabbak röviden:
Az indulók:
A közvélemény-kutatók Youngnak mérnek enyhe, nagyjából a hibahatár környéki előnyt.
Aki amerikai IP-címről használja a keresőt, ez az üzenet fogadja.
A Rhode Island állambeli Prudence szigeten lelkesen indultak szavazni a helyiek, összesen 176 embert regisztráltak korábban, azonban már kor reggel meghalt a sziget egyetlen szavazógépe.
A CNN beszámolója szerint megoldották a fennakadást, papíron szavaztak egészen addig, amíg meg nem hozták az új szavazógépet komppal. Jó hír, hogy az állam másik olyan szigete, ami csak komppal megközelíthető, két szavazógéppel rendelkezik.
A helyszín Kalifornia, Orange County, az egyébként jellemzően a demokratákra szavazó állam kevés republikánus bástyáinak egyike. A képviselőházi helyért indulnak:
A közvélemény-kutatások szerint a verseny abszolút nyitott, 1 százalékon belül van a két jelölt, az felmérések átlaga szerint egészen halványan Rouda vezet.
Az amerikai belbiztonság közleményében azt írja, tisztában vannak azzal, hogy a szavazógépekkel országszerte akadnak problémák, de semmi különös nincs ebben, és nem olyan jellegű problémáról, problémákról van szó, melyek kiterjedtek lennének
Obama volt alelnöke Delaware-ben szavazott, és egyben belengette,hogy jövő év elején eldönti, indul-e a 2020-as választáson. Mondjuk 2020-ban már 77 éves lesz, szép kis nyugdíjaspárbaj lenne az akkor 74 éves Trumppal.
“My name is Joe Biden.” - @JoeBiden showing his ID to vote in Wilmington pic.twitter.com/58Z7IlxPak
— Arlette Saenz (@ArletteSaenz) 2018. november 6.