Alekszandar Vucsics szerb államfő prágai látogatása során, május 20-án jelentette be, hogy Szerbia 100 620 adag Pfizer-vakcinát adományoz Csehországnak, amelyet katonai repülőgéppel szállítottak hétfőn Belgrádból Prágába – közölte az MTI.
A vakcinákat a cseh főváros Liben nevű kerületében található, nemrég üzembe helyezett oltóközpontba viszik, ahol több ezer vakcinát tudnak beadni naponta.
Az egyik cseh hírportál szerint Magyarország, Szlovénia és Ausztria áprilisban 80 ezer adag oltóanyagot ajánlott fel Csehországnak, ám a szállítmány azóta sem érkezett meg.
A 10,7 millió lakosú Csehországban eddig 5,2 milliónál is több vakcinát adtak be az embereknek, mindkét oltást pedig 1,45 millióan kapták meg eddig. Az országban 113 volt a napi igazolt fertőzések száma vasárnap, és eddig 30 108-an haltak meg koronavírusban.
Most, hogy az indiai és a bit variáns kombinációját azonosították a délkelet-ázsiai országban, a vietnámi hatóságok a 13 milliós Ho Si Minh-város koronavírus-tesztelésére készülnek.
Vietnám mindeddig sikeresen védekezett a járvány ellen, azonban az ország legnagyobb városában egy keresztény csoportban gócpontok alakultak, a hívők közül legalább 125-en fertőződtek meg a kórokozóval – írja a BBC.
A vallási gyülekezet közelében élőket már letesztelték, a környéket pedig karantén alá helyezték.
A BBC megjegyzi, ha napi 100 ezer embert tesztelnek, akkor is több mint négy hónapba fog telni a nagyszabású feladat végrehajtása.
Emellett új, hétfőtől hatályba lépő korlátozó intézkedéseket vezettek be 15 napra Ho Si Minh-városban. Az üzletek és az éttermek bezárnak, a vallási eseményeket szüneteltetik, és 10 főnél több ember nem gyülekezhet a köztereken.
Vietnámban amúgy járványszerűen terjedt el egy TikTok-kihívás, amely tánc formájában oktatja az embereket, hogy mossanak kezet.
Hongkong minden egyes koronavírus vakcina beadása után egy szabadnapot ad a közszférában dolgozóknak - írja a The Guardian. Patrick Nip a közszolgálati hivatal főtitkára sajtótájékoztatóján elmondta, hogy tárgyalásokat folytattak a felsőoktatási intézményekkel, pénzügyi szervekkel, amelyekkel megállapodtak, hogy új oltópontokat fognak kialakítani.
A 7,5 milliós Hongkongban eddig már több mint 2,3 vakcinát adtak be. A Reuters megjegyzi, hogy a 16 éven felüliek 21 százaléka kapott már legalább egy dózist. Viszonylag alacsony a fertőzöttek száma, 11 800, és mindössze csak 210-en haltak meg. Sinovac, és a Pfizer vakcinájával oltanak.
A világon 170 189 835 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 538 196 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal alatt 408 596-tal nőtt a fertőzöttek, míg 8454-gyel a halálos áldozatok száma.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegség még mindig az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 33 258 623 fertőzött volt eddig a napig, és 594 430-an haltak meg.
Az amerikai kontinens déli részén sem rózsás a helyzet:
Ázsiából is vészjósló adatok érkeznek, különösen Indiából: 27 894 800 fertőzöttet és 325 972 halálos áldozatot jegyeztek fel eddig.
Azonban Európában egyre bíztatóbbak az adatok, ami elsősorban a tömeges oltások és az egészségügyi megelőző intézkedések hatása:
Uttar Prades szövetségi államban már legalább 25 ember halt meg alkoholmérgezésben, mióta a koronavírus-járvány miatt bezártak az italboltok.
Az Uttar Prades-i haláleseteket okozó alkohol eredetét még nem tisztázták, de Indiában évente százak halnak meg feketén főzött, olcsó szesztől.
Az országban évente fogyasztott 5 milliárd liter alkohol mintegy 40 százalékát feketén állítják elő az indiai Szeszesitalok és Borok Nemzetközi Társasága szerint.
Az alkoholhoz gyakran adnak fagyállóként használt metil-alkoholt, amely vakságot, májkárosodást és halált is okozhat.
Tavaly 98 ember halt meg Pandzsáb államban, 2019-ben pedig mintegy 150-en az északkelet-indiai Asszámban csempészett alkoholtól – írja az MTI.
Uttar Pradesben május 11-től enyhítettek a korlátozásokon, ismét engedélyezték az alkohol árusítását.
Több amerikai kutató szólít fel a koronavírus-járvány eredetének kivizsgálására. Peter Hotez mikrobiológus, a houstoni Baylor College of Medicine professzora vasárnap az NBC Meet the Press című műsorában elmondta, alapvető fontosságú, hogy szilárd alapokon nyugvó következtetésekre jussunk a Covid–19 eredetéről, mert ha nem, könnyen lehet, hogy jön még „Covid–26 és Covid–32” is – írja a The Washington Post.
Több új jelentés is napvilágot látott, melyek szerint a vírus Kínából, a vuhani virológiai intézetből indult világhódító útjára, és nem állatról terjedt át emberre. Joe Biden elnök a múlt héten rendelt el egy új, 90 napos vizsgálatot a gyanú miatt, hogy egy laborszökevény kórokozó miatt terjedt el a mára már több mint 3,5 millió áldozatot követelő járvány. A vizsgálatba amerikai laborokat is bevonnak majd, illetve megpróbálnak információt szerezni Kínától is.
A japán kabinet azt fontolgatja, hogy negatív koronavírustesztet kér majd a jelenlévő szurkolóktól a továbbra is magas esetszámok miatt – írja a Yomiuri újság nyomán a The Guardian.
Mint ismert, az olimpiát külföldi nézők nélkül rendezik meg. Arról, hogy a japán nézők részt vehetnek-e az eseményen, és ha igen, milyen feltételek mellett, a kormány jövő hónapban dönt. Kevesebb mint két hónappal az ötkarikás játékok megkezdése előtt a járvány negyedik hulláma miatt a japánok többsége még mindig húzódozik az olimpia megrendezésétől, a Nikkei legújabb felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka elhalasztaná a megmérettetést.