A Moderna vezérigazgatója, Stephane Bancel azt nyilatkozta, hogy egy éven belül véget érhet a járvány, és addigra világszerte minden embernek lesz elegendő oltóanyag – írja a Washington Post.
A vezető szerint még több emlékeztető oltást kell beadni, és a csecsemők számára is beadható vakcinákat kell készíteni.
Arra a kérdésre, hogy mikor térhet vissza az élet a rendes kerékvágásba, azt válaszolta, hogy
úgy gondolom, egy éven belül.
A koronavírus-fertőzés delta variánsa eluralkodott Romániában, legalább is ez látszik az Országos Közegészségügyi Intézet adataiból – adta hírül a Főtér.
A hivatal attól tart, hogy október végére több mint kétezren lesznek már a koronavírus-fertőzöttek az intenzív osztályokon.
Az elmúlt két hétben minden új koronavírusos betegnél a jóval magasabb fertőzőképességgel rendelkező vírustörzset mutatták ki
– mondta Adriana Pistol, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) keretében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ igazgatója, aki kifejtette, hogy a megbetegedések rohamos növekedése egyértelműen a delta variáns számlájára írható. A szakértő arról is beszélt, hogy szerinte szigorúbb egészségügyi óvintézkedések bevezetésére is szükség lenne, például újra be kellene vezetni a kültéri maszkviselést. A járványügyi szakértő szerint a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha október végére 2500-an szorulnának intenzív terápiás kezelésre, a napi új esetszám pedig meghaladná a 15 ezret.
Több mint 21 ezer koronavírustesztből csaknem 6500 lett pozitív Szerbiában az elmúlt 24 órában, a nemrég nyílt újvidéki Covid-kórházban már 362 pácienst kezelnek – adta hírül a Pannon RTV.
Egy nap alatt pontosan 6462 fertőzöttet vettek nyilvántartásba a Magyarországgal szomszédos országban, a legtöbbet, 1614 esetet Belgrádban.
Kilenc olyan város van már Szerbiában, amelyekben a fertőzöttek száma három számjegyű.
A második legtöbb pozitív esetet, 343-at Újvidéken regisztrálták, a Vajdaságban még Pancsován sok az új eset, ott 101 új fertőzöttről tudnak.
Negyven újabb áldozata lett egy nap alatt a kórnak, a kórházakban 5401 Covid-beteget kezelnek, 201 személy van lélegeztetőgépen. A koronavírusos betegek többsége oltatlan.
Ezen a héten már több pszichológiai határt is átlépett a koronavírus-járvány negyedik hulláma Romániában, ahol harmadik napja haladja meg a hétezret az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma, átlépte az ezret az intenzív terápián ápolt súlyos betegek száma, ugyanakkor negyedik napja, hogy száznál is többen halnak meg 24 óra alatt – adta hírül a Főtér.
Az elmúlt 24 órában 7116 beteget regisztráltak (tavaly december óta nem volt ennyi) 21 211 PCR-teszt és 35 449 antigéngyorsteszt alapján, emellett 145-tel nőtt a járvány áldozatainak száma, a legfiatalabb elhunyt a húszas éveiben járt.
Kórházban már 9476 embert kezelnek, ebből 1116-an az intenzív osztályon vannak. Folyamatosan növekszik a gyermekek száma a kórházakban, jelenleg 255 kiskorú beutaltból tizenhatan vannak az intenzíven. Csütörtökön még 244, szerdán 236, kedden 229 beutalt gyerekről tájékoztattak a hatóságok. Az egész országban már csak huszonhárom ágy szabad az intenzív osztályokon, Bukarestben például csak kettő, Kolozsváron három, Temes megyében szintén kettő.
Szeptember 24-től látogatási tilalmat rendelt el a lévai Agel kórház vezetése, illetve a tervezett műtétre érkező betegeknek negatív teszttel kell rendelkezniük – tájékoztat róla az Új Szó Martina Pavliková kórházi szóvivő nyilatkozata alapján.
A Magyarországgal szomszédos országban az elmúlt 24 órában az elvégzett tesztek tíz százalékában találtak fertőzést, két újabb halottja volt a járványnak, ezzel a halálos áldozatok száma 12 594. Már csak egyetlen járás, a Dunaszerdahelyi van zöld, azaz a biztonságos kóddal jelölve, 496 személyt kezelnek kórházban, ebből 396-nál igazolták a Covid-fertőzést.
Az ambuláns kezelésre érkező embereket csak akkor látják el, ha a teljes beoltottságukat igazolni tudják, vagy azt, hogy már átestek a koronavírus-fertőzésen, minden más esetben negatív tesztet kell felmutatniuk. Négy koronavírus-fertőzött beteget kezelnek a kórházban, közülük ketten vannak lélegeztetőgépen. Ján Belansky kórházigazgató elmondta, hogy a látogatási tilalommal szeretnék megelőzni, hogy nagyobb mértékben terjedjen a járvány az intézményben és a régióban.
Már a harmadik adag vakcinával kezdik oltani a lakosságot Észak-Macedóniában a jövő héttől – írja az MTI.
Elsőként a hatvan év fölöttieket, az egészségügyi dolgozókat és az immunrendszeri betegséggel küzdőket oltják be.
Venko Filipcse egészségügyi miniszter szerint mindenképpen Pfizerrel oltják a harmadik adagot, de hamarosan megvizsgálják az oltás lehetőségét a többi gyártó vakcinájával is.
A koronavírus-fertőzöttek száma 526-tal 188 654-re nőtt Észak-Macedóniában, míg a halálos áldozatok száma 28-cal 6534-re emelkedett.
Egy nap alatt 828 ember halt meg Oroszországban koronavírusban a pénteken közzétett adatok szerint, ami rekordnak számít a járvány kezdete óta – írja az MTI.
A halálozások száma már a negyedik napja haladja meg a nyolcszázat az országban, míg a pandémia kezdete óta 202 273-an haltak meg.
Az igazolt fertőzöttek száma 21 397-tel 7 376 374-re emelkedett, míg jelenleg 599 493 aktív esetet tartanak számon.
Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 188,7 millió, az elmúlt napon pedig 539 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el, míg koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 254 083 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Valamennyi, a koronavírushoz kapcsolódó korlátozást feloldanak szombattól Norvégiában – írja a Guardian.
Nem lesz kötelező a távolságtartás, az éjszakai bárok kinyithatnak, és az éttermek is teljes kapacitással működhetnek – jelentette be Erna Solberg miniszterelnök.
561 napja vezettük be a legszigorúbb intézkedéseket, amelyek Norvégiában valaha is békeidőben életben voltak. Most itt az ideje, hogy visszatérjünk a normális élethez
– mondta a kormányfő.
Franciaország és Németország a jelenleg is hivatalban lévő Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszt jelöli az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatói tisztségére – írja a Guardian.
Gebrejeszusz a világjárvány teljes ideje alatt betöltötte a tisztséget, és a májusban esedékes közgyűlésen újabb öt évre újraválaszthatják.
Ez az első alkalom a szervezet történetében, hogy valakit nem a saját országa ajánl a posztra. Kihívója az etióp Abiy Ahmed lesz.
A japán egészségügyi miniszter szerint rövidesen fel lehet oldani a vészhelyzeti szabályozásokat az országban, ahogy folyamatosan javul a járványhelyzet – írja a Guardian.
Norihisa Tamura elmondta, hogy Tokióban a kórházi ellátásra szorulók és a rendelkezésre álló kórházi ágyak számától függ, hogy meddig kell fenntartani az intézkedéseket, és az ország nagy részén ezt a hónap végéig meg lehet tenni.
Miután meghallgatjuk a szakértők véleményét, a kormány meg fogja hozni a döntést
– közölte a politikus.
Az új-zélandi kormány tárgyalásokat kezdeményezett a KFC-vel és a McDonald’sszal annak érdekében, hogy a gyorséttermekben is be lehessen oltani az embereket koronavírus ellen.
A Guardian cikke szerint ez nem is csoda, ugyanis az országban a legmagasabb az egy főre eső gyorséttermek száma. Az országban kedden oldották fel a kijárási tilalmat, és tömött sorok álltak a KFC éttermei előtt.
Az a célja a kormánynak, hogy mihamarabb elérjék a 90 százalékos átoltottságot.
Kínában 4,2 millió adagnyi vakcinát adtak be szeptember 23-án – írja a Guardian.
Ezzel együtt az országban már 2,191 milliárd dózis oltóanyagot osztottak ki.
Szeptember közepéig Afrika teljes lakosságának kevesebb mint négy százaléka kapta meg mindkét oltását, és az eddig beadott 5,7 milliárd adag oltóanyag túlnyomó többségét mindössze tíz országba szállították – írja a Guardian.
Ameddig mi nem vagyunk biztonságban, addig senki nincs biztonságban
– mondta Szamia Szuluhu Hasszán, Tanzánia elnöke az ENSZ közgyűlésén.
A kanadai rendőrség keresi azt a férfit, aki többször az arcába ütött egy nővérnek, aki beoltotta a feleségét koronavírus ellen – számolt be a CNN.
Először a férfi agresszívan kérdőre vonta a nővért, hogy miért oltotta be a feleségét az ő hozzájárulása nélkül. Ezután többször a nő arcába ütött, akinek ideje sem volt védekezni, és elesett. A tettes ezután elfutott
– mondta el a helyi rendőrség szóvivője.
Egy pisai utazási iroda tulajdonosa beszámolt róla, hogy egy olasz nő tucatnyi repülőjegyet szeretett volna megváltani Romániába – írja a Főtér. Kiderült, hogy egy tizenkét fős oltástagadó társaság tagja, és társaival az enyhébb szabályozás miatt eldöntötték, hogy Romániába költöznek.
Olaszországban október 15-től a mindennapok számos területén kötelezővé teszik az oltási igazolást, például számos munkahelyre is csak ezzel lehet majd belépni.
A világon 230 564 441 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 728 410 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint – adta hírül az MTI. Egy nappal korábban 230 050 677 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 718 849 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Az ausztrál államok vezetése által a kormánynak küldött jelentés szerint a rendelkezésre álló Pfizer-vakcinák száma szeptemberről októberre 10,9 millióról 8,4 millióra csökkent – írja a Guardian.
Új-Dél-Wales és Victoria államban hamarosan el szeretnék érni a 70 százalékos átoltottságot, és 80 százalékhoz kötötték az újranyitást.
Greg Hunt egészségügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott, hogy sikerült megoldani a kérdést, de a kiszivárgott dokumentumok alapján ezután az egész hetet a hiány miatti tárgyalásokkal töltötte a helyi vezetőkkel.
A Moderna vezérigazgatója, Stephane Bancel azt nyilatkozta, hogy egy éven belül véget érhet a járvány, és addigra világszerte minden embernek lesz elegendő oltóanyag – írja a Washington Post.
A vezető szerint még több emlékeztető oltást kell beadni, és a csecsemők számára is beadható vakcinákat kell készíteni.
Arra a kérdésre, hogy mikor térhet vissza az élet a rendes kerékvágásba, azt válaszolta, hogy
úgy gondolom, egy éven belül.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) után a járványügyi hatóság (CDC) is azt tanácsolja, hogy a 65 év felettiek és a veszélyeztetett csoportok vegyék fel a harmadik oltást – írja a Guardian.
Az extra dózis csak a Pfizer oltóanyagából van engedélyezve az országban, és hat hónappal a második után lehet beadni.
A vakcinák jelentik az egyedüli megoldást, és tudják megvédeni az emberiséget a világjárvánnyal szemben – jelentette ki felszólalásában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakának általános vitáján, New Yorkban. A miniszter hangsúlyozta: a koronavírus az egész bolygót megtámadta, beleértve annak valamennyi nemzetét és lakosát, így együtt is kell felvenni a harcot a világjárvánnyal szemben.
Az egyetlen választ a vakcinák és az immunizáció jelenti, így a sikeres védekezés elsősorban kapacitás kérdése – mutatott rá Szijjártó Péter. Hozzátette: a világ teljes lakosságának beoltására képesnek kell lennie a nemzetközi közösségnek, amihez biztosítani kell, hogy a vakcinákat minél több helyen gyártsák.
Kiemelte: nem szabad ideológiai vagy politikai kérdésként kezelni a különböző vakcinákat, hiszen azok az életmentés eszközei. A nemzetközi, regionális és nemzeti hatóságoknak szakmai, tényeken alapuló eljárást kell folytatniuk az engedélyezések terén, kizárva minden egyéb szempontot.
A külügyminiszter végezetül kijelentette, hogy a koronavírus-járvány a sok nehézség mellett elhozta a jobb együttműködés reményét is a világnak. Ehhez azonban szerinte pragmatikusabb, tiszteleten alapuló kapcsolatra van szükség Kelet és Nyugat között – számolt be az MTI.
Jó reggelt!
Indul az Index mai hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.