Nyolc hónapos terhesen meghalt egy 37 éves nő az Egyesült Királyságban.
Saiqa Parveen úgy tervezte, hogy a szülés után beadatja magának a vakcinát, de a várandósság alatt súlyosan megbetegedett. A betegsége miatt az orvosok végül ügy döntöttek, hogy egy vészhelyzeti császármetszéssel végrehajtják a szülést. Ez sikerült is, de a nő nem sokkal később életét vesztette.
Még csak azt sem tudhatta meg, hogy lány vagy fiú-e a gyermeke
– mondta a nő 40 éves férje. Az elhunyt asszony családja azt kérte a várandós nőktől, hogy a példájából tanulva adassák be maguknak az oltást.
(via Sky News)
Ukrajnában elengednék a büntetést azok számára, akik hamis oltási igazolvánnyal rendelkeznek – írja a Kárpáti Igaz Szó. Közülük többen is súlyos állapotban kerültek kórházba.
A helyi sajtónak Viktor Ljasko egészségügyi miniszter azt mondta, hogy a helyzet miatt az országban áttekintik annak a lehetőségét, hogy „Covid-amnesztiát” vezessenek be azok számára, akik hamis oltási papírokat szereztek, viszont most valóban be szeretnék oltatni magukat koronavírus ellen.
A miniszter hozzátette: általában ha valaki nehezen viseli a fertőzést, beismeri, hogy hamis oltási igazolása van.
Ma is jelentkezik az Index hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.
Dunaszerdahelyen nem ment olajozottan a harmadik oltások beadása november 6-án, mert már reggel 9 óra előtt több száz ember gyűlt össze a város Vidékfejlesztési Szakközépiskola épülete előtt, akik közül sokan megunták a várakozást és hazamentek – olvasható az Új Szó oldalán.
Feltorlódtak az emberek az oltópontnál, a közelben esélytelen volt parkolóhelyet találni, a tömeg nagy része nyugdíjasokból állt, akiket reggel 8-ra hívtak az intézményhez. Az emberek egyre türelmetlenebbé váltak, mert jó ideig nem mozdult a sor, néhányan a sokadalmat meglátva azonnal hazamentek. Később reggel 9 óra után hangosbeszélőn bemondták, hogy a Modernára várókkal kezdik meg az oltást, ezek pedig a fiatalok, így az időseknek ez további hosszú órákat jelentett.
A helyszínre a mentőket is riasztották, egy idős férfi rosszul lett a több mint egy órás stresszes várakozás után.
(via Új Szó)
Meggyanúsították azokat az embereket, akik Szlovákiában, a pöstyéni Lidlben balhéztak a minap. Mint megírtuk, az áruházban nem akarták kiszolgálni a maszkot nem viselő embereket. Ők viszont nem voltak hajlandóak elhagyni az üzletet, és azt is megakadályozták, hogy a többi vevőt kiszolgálják a pénztáraknál. A helyszínre a rendőrök is kiérkeztek, a demonstrálók azonban velük sem működtek együtt, és az ügy dulakodásig fajult.
A balhézókat – három férfit – huliganizmus és hivatalos személy elleni támadás miatt gyanúsították meg. Még nem dőlt el, hogy büntetőeljárás vagy úgynevezett „szupergyors eljárás” keretében döntenek-e az ügyben. A 31, 32 és 40 éves, Nyitrai kerületből származó férfiakat
akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják.
Jaroslav Naď szlovák honvédelmi miniszter mindeközben azt mondta, hogy a rendőrök helyesen cselekedtek, sőt akár ennél keményebben is eljárhattak volna.
(Via bumm.sk)
Az új német kormány nem fogja visszavezetni a járványügyi korlátozásokat az országban – ezt ígérte az alakuló kormánykoalícióban részt vevő párt, a Szabad Demokraták (FDP) elnöke.
Christian Lindner azt mondta: ha a szociáldemokraták, a zöldek és az FDP koalíciót hoznak létre, és többséget kapnak a parlamentben, akkor egyelőre nem vezetnének be lezárásokat és kijárási korlátozásokat.
Németországban jelenleg gyors ütemben nő a fertőzöttek száma. Tagállami szinten egyébként Szászországban már bevezették a korlátozásokat, ott szinte mindenhonnan kitiltották az oltatlanokat.
(Via The Guardian)
Eduard Heger szlovák miniszterelnök a Facebookon számolt be egy Covid-osztályon tett látogatásáról.
Láttam a gépeken fekvő, magatehetetlen embereket, olyan betegeket, akik a személyzet segítségére szorulnak, és nem tudják, milyen következményekkel kell számolniuk. Azt is láttam, hogy az egészségügyi dolgozók az igazi hősök
– írta a szlovák miniszterelnök.
Eduard Heger hozzátette: az, amit látott, „első kézből emlékeztette arra”, hogy miért fontosak a járványellenes intézkedések, úgymint a maszkviselés és a távolságtartás.
Ebben az egész körforgásban nem téveszthetjük szem elől a lényeget, vagyis azt, hogy a Covid–19 vírus komoly veszélyt jelent az egészségünkre és az életünkre
– szögezte le. Szlovákiában egyébként az utóbbi napokban nőtt a kórházban kezeltek száma, már 2051 személyt ápolnak koronavírussal az intézményekben.
(Via Új Szó)
Újabb szigorítások léptek életbe Ukrajnába, ezúttal a szállodákra, üdülőhelyekre terjesztették ki megszorításokat – olvasható a KárpátHír oldalán.
A járványügyi intézkedéseket tovább fokozta a vörös zónában lévő ivano-frankivszki megyei technogén és ökológiai biztonsági, valamint vészhelyzetek bizottsága.
A legújabb határozat szabályozza a „nyaralókat”, akik mostantól csak és kizárólag védettségi igazolvánnyal léphetnek be üdülő vagy rekreációs komplexumokba, ahol fel kell mutatniuk az okmányt. Az oltottak mellett jogosultak belépésre a negatív teszttel rendelkezők, illetve akik igazolni tudják, hogy átestek a koronavírus-fertőzésen.
Az üdülőhelyeknek kell a felsorolt dokumentumok meglétét ellenőrizniük, ezek hiányában nem fogadhatják a szállóvendéget. Az új szabályozásra a szállodáknak is fel kell hívni a vendégeik figyelmét a honlapjukon.
Hollandiában 12 024 új fertőzöttet regisztráltak az utóbbi 24 órában, amivel az adatok megközelítették a helyi negatív rekordot (tavaly december 20-án 12977 fertőzöttről számoltak be).
A legtöbb fertőzöttet Amszterdamban (402), Rotterdamban (329) és Hágában (273) regisztrálták. Hét napos átlagos nézve már sorozatban 34 napja nő a fertőzöttek száma az országban.
Kórházban 1399 embert kezelnek koronavírussal, amire május vége óta nem volt példa. Közülük 288-an szorulnak intenzív kezelésre.
(Via NL Times)
Mint megírtuk, szlovák szakértők nemrég azt kérték a kormánytól, hogy a koronavírus gyors terjedése miatt vezessenek be újabb korlátozásokat. Többek közt azt is kérték, hogy az iskolákat zárják be egy időre.
Branislav Gröhling oktatási miniszter most reagált erre, és azt mondta: az iskolák ideiglenes bezárásával nem javulna a járványhelyzet.
Értem a motivációt, de ott avatkozunk közbe, ahol nincs rá szükség. Diákokkal foglalkozunk felnőttek helyett. A felnőttek, idősek és magas kockázatú betegek – 80 százalékban oltatlanok – kerülnek kórházakba és lélegeztetőgépre
– mondta a miniszter a javaslatra. Hozzátette: egy hét alatt – amíg az iskolákat bezárnák – egy járásban sem javulhatna a helyzet.
Ha egy bordó vagy fekete járásban a regionális közegészségügyi hivatal egy hétre bezárja az iskolákat, akkor valójában ez fél évet jelent
– mondta, utalva arra, hogy szerinte csak ennyi idő alatt javulhatna a helyzet.
Branislav Gröhling emellett azzal érvelt: azt sem tartja igazságosnak, ha az iskolák bezárásával a diákokat büntetnék meg amiatt, hogy a felnőtték nem éltek az oltás adta lehetőséggel. A tárcavezető azt is ismertette, hogy jelenleg a szlovákiai tanulók 92 százaléka személyesen vesz részt az oktatáson,
és eddig csak a diákok 0,9 százalékánál mutatták ki a fertőzést.
(via Paraméter)
Tizenegyen meghaltak szombaton az indiai Mahárástra államban, Ahmednagarban, ahol kigyulladt egy kórház Covid-osztálya.
Az osztályon a tűz idején 17 beteget kezeltek. A túlélők állapota stabil
– közölte a rendőrség.
A hatóságok azt még vizsgálják, hogy mi okozhatta a tüzet. Idén tavasszal, az indiai harmadik koronavírus-hullám idején – amikor az egészségügyi túlterhelődött – több hasonló eset is előfordult. Legtöbbször az épületek karbantartásának elmulasztása, valamint a megfelelő tűzoltó eszközök hiánya okozza a tragédiákat.
(Via The Guardian)
Új-Zélandon 206 új esetet jelentettek be szombaton.
EZ AZ ELSŐ ALKALOM, AMIKOR KÉTSZÁZNÁL TÖBB FERTŐZÖTTET JELENTETTEK BE A SZIGETORSZÁGBAN.
A fertőzöttek közül 200-at a sziget legnagyobb városában, Aucklandben regisztráltak, ahol a delta-variáns kezdett el terjedni az utóbbi hónapokban. A helyi egészségügyi minisztérium a szombati adatokkal kapcsolatban azt mondta: ez is emlékeztetheti az embereket az oltás fontosságára.
A városban egyébként már három hónapja járványügyi korlátozások vannak érvényben, ezeket azonban pont hétfőn oldják fel – hacsak addig nem dönt másképp a kormányzat. Jacinda Ardern miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: azt szeretné, ha karácsonykor az aucklandiek is elutazhatnának a sziget más részein élő rokonaikhoz.
(Via The Guardian)
Két hiéna is elkapta a koronavírust a denveri állatkertben. Korábban a hiénák közt még nem jelent meg a fertőzés, így ezek az első megerősített esetek.
Today we confirmed that two of our hyenas—Ngozi, 22, and Kibo, 23—tested positive for the virus that causes COVID-19. The results were confirmed at the CSU Veterinary Diagnostic Lab in Fort Collins, CO, as well as the @USDA's National Veterinary Services Laboratory.
— Denver Zoo (@DenverZoo) November 5, 2021
THREAD (1/6) pic.twitter.com/AqeU1yeAyi
Az állatok mellett tizenegy oroszlánt és két tigrist is pozitívra teszteltek a gondozók.A feltételezések szerint először az oroszlánok kapták el a fertőzést, a vírus róluk terjedhetett át a többi állatra.
A szakértők arra számítanak, hogy az hiénák felgyógyulnak a betegségből.
A hiénák híresen szívós, ellenálló állatok, amelyek más betegségekkel – mint például a lépfene, a veszettség és a szopornyica – szemben is jól védekeznek. A két hiéna egyelőre egészséges, várhatóan teljesen fel fognak épülni
– írta közleményében az állatkert. Az állatoknál – a 22 éves Ngozinál és a 23 éves Kibónál – eddig csak enyhe letargiát, náthát és köhögést észleltek a gondozók. A többi állat közül néhányan már fel is épültek, a többi szintén jó úton van a gyógyulás felé.
Állatorvosi szakértők rendszeresen azt kérik, hogy a koronavírus-fertőzött emberek az állatok, háziállatok közelébe se menjenek, mert akár nekik is átadhatják a fertőzést. Nemrég egy tanulmány azt is kimutatta, hogy a házi kedvencek is szívizomgyulladást kaphatnak a fertőzés következtében.
(Via The Guardian)
Jó ideig blokkolt egy menetrend szerinti járatot egy idős asszony a szlovákiai Trencsénben, mert maszk nélkül akart felszállni a járműre, ám a sofőr ezt nem engedte neki, végül a rendőröknek kellett intézkedniük – olvasható az Új Szó oldalán.
Az Index beszámolt róla, hogy a Magyarországgal szomszédos országban eddig bevásárlóközpontok működését zavarták meg maszkviselés ellen tiltakozók, ám ezúttal a tömegközlekedésben is sikerült egy nőnek gondokat okoznia.
Az SAD Trencsén közlekedési vállalat egyik buszára akart felszállni egy idős hölgy, aki korábban már többször megszegte a járványellenes intézkedéseket a cég járművein.
Mivel a sofőr nem engedhette meg, hogy egy ilyen utas felszálljon a buszra, megkérte, hogy tartsa be a szabályokat, vagy szálljon le. A hölgy azonban jelenetet rendezett. Túszokat csinált egy teli busz utasaiból, ahol sok gyerek is volt
– mondta Ivana Strelcova, a közlekedési vállalat szóvivője.
Súlyosbodni látszik a járványhelyzet Szerbiában, ahol a fertőzöttek között folyamatosan növekszik a fiatalok és a gyermekek száma. Ezt igyekszik megállítani a szerb válságstáb, ezért újabb szigorításokat vezetnek be november 8-tól – derül ki a Pannon RTV cikkéből.
A legfrissebb adatok szerint 65 ember halt bele a koronavírus-fertőzés szövődményeibe az elmúlt 24 órában Szerbiában, ahol az új fertőzöttek száma 4804, kórházban pedig 6700 beteget kezelnek, közülük 272-en kényszerülnek lélegeztetőgépre.
Hétfőtől az eddigi 22 óra helyett már 20 óra után kérik az oltási igazolványokat a vendéglátóhelyeken, és a korlátozás ezúttal a játéktermekre is vonatkozik. Milanko Sekler szerb virológus szerint azonban ez kevés.
Én a 22 órával is elégedetlen voltam, és most a 20 órával is. Nem értek egyet az ilyenfajta, kiskanállal adagolt szigorításokkal, nem értem a lényegüket. Úgy gondolom, hogy a nap 24 órájára kellett volna bevezetni
– fogalmazott a szakértő.
Eközben a járványügyi szakorvosok már a delta-plusz variáns szerbiai megjelenésétől tartanak, amit már a szomszédos Horvátországban, illetve Szlovákiában is izoláltak.
A legfrissebb romániai járványadatok szerint 8057 új megbetegedést regisztráltak több mint 55 ezer teszt feldolgozása után, ami visszaesés az eddigi adatokhoz képest – számolt be róla a Krónika online a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) adatai alapján.
Az elmúlt 24 órában 395 áldozata volt a járványnak a Magyarországgal szomszédos országban, ezek közül 362-en nem voltak beoltva, illetve 362 személynek volt valamilyen alapbetegsége is.
Az egészségügyi intézmények eddigi sokszoros túlterheltsége enyhült, hiszen már van szabad hely, ugyanakkor ez mindössze öt szabad ágyat jelent; ezek közül egy Botosani megyében, három Brassó megyében, egy pedig Braila megyében van.
(via Krónika online)
Kötelezővé tették a gyerekek koronavírus elleni oltását Costa Ricában – jelentette be a helyi egészségügyi minisztérium. A BBC szerint a szaktárca idén márciusban vette fel a koronavírus elleni védőoltást a lakosság számára kötelező védőoltások közé, most pedig a gyermekekre is kiterjesztette ezt a rendelkezést.
A szabályozás az öt és 11 év közötti korosztály számára lett kötelező, őket a Pfizer és a BioNTech vállalatok oltóanyagával immunizálják majd. A gyerekek oltását 2022 márciusában kezdik meg.
A 98 éves David Saunders holttestét egy oregoni szállodában boncolták fel, amit 500 dolláros (150 ezer forintos) belépőjegy ellenében bárki megnézhetett – írja a New York Times.
Miután meghalt koronavírusban, a feleség ajánlotta fel a holttestet tudományos célokra. Elsőként a Louisianai Állami Egyetemnek akarta a tetemet felajánlani, de ők nem fogadták el, mert a férfi fertőző betegségben halt meg. Ezután egy temetkezési vállalkozó irányította a nevadai Med Ed Labshoz, amely katonai, kormányzati, üzleti és nonprofit szervezeteknek biztosít holttesteket. Ők adták el a férfi tetemét a Death Science társaságnak, amely a Furcsaságok és Különlegességek Kiállítása részeként mutatta be a boncolást.
A Death Science képviselője elmondta, hogy nekik nem volt hozzáférésük az okiratokhoz, a testet, az eszközöket és a boncmestert a Med Eb Lads biztosította, mint ahogy a helyiséget is ők bérelték, és tisztában voltak vele, hogy a résztvevők „nem kizárólagosan orvostanhallgatók”. Mindezért összesen 10 ezer dollárt (hárommillió forintot) fizettek.
Nathen Sheppard hadnagy, a portlandi rendőrség szóvivője elmondta, hogy az eset ütközhet a polgári joggal, azonban „semmilyen büntetőjogi tényállást nem valósít meg”.
Újabb szigorításokat vezetnek be hétfőtől Szlovéniában. A korlátozások értelmében tilos lesz nyilvános összejövetelt tartani, be kell zárni az éjszakai szórakozóhelyeknek, és szigorítanak az európai digitális Covid-igazolványok alkalmazásán is – adta hírül az MTI.
A vendéglátóhelyek reggel öttől este tíz óráig tarthatnak nyitva, és csak ülővendéget szolgálhatnak ki, az éjszakai szórakozóhelyeknek pedig be kell zárniuk. Továbbra is kötelező a védettségi igazolványok használata minden szolgáltatás eléréséhez, az ellenőrzéskor pedig személyi igazolványt is fel kell mutatni.
A maszk viselésére vonatkozó szabályok is megváltoztak, így csak az ötrétegű FFP2-es vagy a háromrétegű orvosi maszk az elfogadott.
Az elmúlt 24 órában 3662 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, a fertőzés következtében 14 Covid-beteg halt meg. Kórházban 748 beteget ápolnak, 175-en vannak intenzív osztályon.
Az elmúlt napon 41 335 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak Oroszországban, ezzel a járvány kezdete óta összesen 8 755 930-an betegedtek meg – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.
A betegség szövődményeibe 1188 ember halt bele az utóbbi 24 órában. A halottak száma így már 245 635-re nőtt.
Ausztrália szombaton elérte, hogy a 16 év feletti lakosságának 80 százaléka mindkét oltását megkapta. Scott Morrison miniszterelnök szerint ez egy igazi mérföldkő a vírus elleni harcban – írja a Guardian.
Bár szövetségi szinten nincs oltási kötelezettség, az egyes államokban már számos helyen előírták az oltást bizonyos szakmákban dolgozóknak.
Ukrajnában 793 koronavírushoz köthető halálesetet regisztráltak, ami rekordot jelent – írja a Guardian.
A járvány fellángolása mellett az oltásszkepticizmus is problémákat okoz az országban. Szerdán több ezer ember tiltakozott Kijevben a lezárások és az oltási igazolvány ellen.
Több ezer embernek foglalták le az ingatlanát vagy fagyasztották be a bankszámláját azok közül, akik nem fizették be a koronavírus-járvány visszaszorítására hozott szabályok megszegése miatt kirótt büntetésüket Ausztrália Queensland államában.
Az állam 5,2 millió ausztrál dollár (1,2 milliárd forint) kintlevőséget próbál behajtani – írja a Daily Mail.
Kölcsönös megállapodás született Magyarország és a Kirgiz Köztársaság között, mely szerint a két ország kölcsönösen elfogadja egymás védettségi igazolványát – derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Ezzel a Magyarországon kiállított védettségi igazolványt már 22 országban fogadják el.
Magyarország megállapodott a Kirgiz Köztársasággal.
Az elmúlt napon 25 063 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki Ukrajnában, a fertőzés szövődményeibe 793-an haltak bele − derült ki a nemzetbiztonsági és védelmi tanács (RNBO) adataiból. A szomszédos Ukrajnában továbbra sem csitul a járvány, két olyan megye is van, ahol kétezernél is több beteget szűrtek ki.
A járvány kezdete óta az országban eddig már több mint hárommillió beteget azonosítottak, közülük 2 504 236-an felgyógyultak. Koronavírusban 71 635-en vesztették életüket, az aktív fertőzöttek száma jelenleg 482 143.
A fogva tartott rabok mintegy 78 százaléka kapta meg a koronavírus elleni védőoltást Romániában, erről az Országos Börtönigazgatóság (ANP) adott ki tájékoztatást – írja az Új Magyar Szó.
A börtönben csak 62 százalék oltatta be magát a szolgálatot teljesítő rendőrök és fegyőrök közül.
Az intézmény közleménye szerint a börtönigazgatóság minden egyes börtönben tájékoztató kampányt szervezett a koronavírusról, a védőoltással kapcsolatos korrekt információkról, valamint a vakcina felvételének előnyeiről.
Az ukrán egészségügyi minisztérium engedélyezte a Pfizer és a Merck vállalat által kifejlesztett új gyógyszerek klinikai tesztelését – írja a Kárpáthír.
A ritonavir készítmény 150 milligrammos tabletta formájában kerül piacra. A készítményt olyan személyeken akarják tesztelni, akik érintkeztek koronavírussal fertőzött személyekkel.
Egy hét alatt több mint ötmillió lej (csaknem 363 millió forint) értékben szabott ki bírságot a román csendőrség a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések megszegésével összefüggésben – írja a Krónika.
Mint kiderült, csaknem 25 500 bírságot róttak ki a hatóságok:
A világon 249 134 481 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak eddig hivatalosan a járvány alatt, a halálos áldozatok száma 5 038 372 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint – számolt be a Blikk. Egy nappal korábban 248 606 783 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 029 325 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A román Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által közzétett adatok szerint elenyésző a megbetegedés, és még ritkább a halálozás előfordulása azok között, akik mindkét oltásukat megkapták – írja a Főtér.
Az adatok szerint 140 470-en lettek koronavírus-fertőzöttek azok közül, akik mindkét oltást megkapták, ez viszont csupán 2 százalékát teszi ki azoknak, akik túl vannak mindkét dózison.
Közülük 1264-en haltak meg, ez azonban a két oltást felvevőknek mindössze 0,02 százaléka.
Az országban a harmadik oltás után 4559-en fertőződtek meg, 21-en haltak meg, ami ennek a kategóriának a 0,5 százaléka. Senki nem halt meg kizárólag az oltások miatt.
Ausztria bejelentette, hogy csak azok látogathatják az éttermeket, a szállodákat és a kulturális rendezvényeket, akik be vannak oltva, vagy már átestek a betegségen – írja a Guardian.
Az új szabályozást hétfőn vezetik be, de biztosítanak egy négyhetes átmeneti időszakot, hogy az emberek felvehessék az oltást – mondta el Alexander Schallenberg kancellár.
Senki sem akarja két részre osztani a társadalmat, de a mi felelősségünk, hogy megvédjük az embereket az országban
– jelentette ki a kancellár egy sajtótájékoztatón.
A kilencmilliós országban pénteken több mint 9300 új fertőzöttet regisztráltak, ami ebben az évben rekordot jelent.