Oroszország olaj- és gáztermelése az idei első két hónapban felülmúlta az egy évvel korábbit – közölte az illetékes orosz hivatal.
Oroszország januárban és februárban 88,87 millió tonna olaj- és gázkondenzátumot termelt, ami 8,7 százalékkal több, mint tavaly az első két hónapban. A februári olajtermelés 9,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és 42,23 millió tonnát tett ki.
Az orosz kőolaj exportja a FÁK-on kívüli országokba az első két hónapban 12,7 százalékkal 36,99 millió tonnára emelkedett.
Az Ukrajna elleni orosz háború miatt az orosz olajtársaságok egyre nagyobb nehézségekbe ütköznek az olajeladásban. Számos kereskedő például már csökkentette olajvásárlását, a hajótulajdonosok pedig drasztikusan megemelték az orosz kikötőkbe befutó tartályhajók fuvardíját.
Szakértők rámutattak, hogy a háború miatt a Gazprom és a Rosznyefty februárban kezdte elveszteni stratégiai partnereit. Az olasz ENI szerdán bejelentette, hogy kész eladni részesedését a Kék Áramlat gázvezetékben – számolt be az MTI.
Az Index ukrán határnál tartózkodó tudósítói babasírásra lettek figyelmesek, amikor szembesültek azzal, hogy egy anyuka pokrócba tekert csecsemővel érkezik. A Kijevből menekült család a háború kitörésekor döntött úgy, hogy elhagyják az ukrán fővárost, mindezt közvetlenül a szülés után két nappal tették.
Néhány kilométert gyalogoltak, majd három napig utaztak vonattal, valamint autóval, mire elérték a barabási ukrán–magyar határt, ahol először a művelődési házban kialakított átmeneti melegedőbe mentek, majd miután az orvos megvizsgálta a csecsemőt és az édesanyát, egy részükre érkező önkéntes autóval Budapestre szállította a családot, ahol már leszervezett szállással várták őket.
Borodjankán két háztömböt is lebombázott az orosz katonai haderő, adják hírül a közösségi médiában futó videók.
A Kijev központjától mintegy 50 kilométerre található Borodjanka a legújabb polgári terület, ahol még az időjárás sem kecsegtet semmi jóval, és ahol Vlagyimir Putyin elnök erői előrenyomulnak a főváros felé.
Nézzék, mi történik!
kiabálja egy férfi a videóban, majd hozzáteszi, hogy az oroszok mindent lebombáznak, amit csak érnek. A vizuális anyag pár perccel a támadás után készült: a közelben füst, és lebombázott lakóparkok láthatóak.
A felvételen az épületegyüttes első emeletén egy étterem romokba borult, és látni, ahogy rengetegen menekülnek a füstben, de azt is látni, hogy az épület mögötti téren autók égnek.
A lakóházak egy része összedőlt, a közeli játszótér lángokban áll.
Az egyik gép vagy kétszer elrepült felettünk és három-négy bombát is ledobott ránk,
hangzik egy másik férfi kijelentése az egyik videóban, majd hozzáteszi, hogy a romok belsejéből hangok hallatszódnak ki, így ez alapján próbálják kideríteni, hogy kik, hogy hányan vannak még bent, és hogy egyáltalán élnek-e.
House in Borodjanka, north-west of #Kyiv reportedly hit by Russian fighter jetspic.twitter.com/Me9kTGWMCh
— marqs (@MarQs__) March 1, 2022
Az orosz állami hírügynökség, az TASZSZ közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírt egy rendeletet, amely megtiltja az oroszoknak, hogy több mint 10 ezer dollárnyi – jelenleg nagyjából 3,4 millió forint – devizával elhagyják az országot.
A rendelet március 2-től, szerdától lép érvénybe, amely egyfajta kísérlet lehet Oroszország pénzügyi stabilitásának biztosítására, miután a nyugati országok súlyos szankciókat vezettek be az oroszok ellen.
A Wizz Air 100 000 ingyenes jeggyel segíti az ukrán menekülteket, akik az Ukrajnával szomszédos országokból – Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia – induló kontinentális európai repülőjáratokon használhatják fel a jegyeket – írja az MTI.
A társaság emellett minden járatára kedvezményes díjszabást biztosít a menekülőknek. A sikeres foglaláshoz szükséges az ukrán útlevél vagy személyi igazolvány száma, amelyeket a felszállás előtt minden esetben fel is kell mutatni.
Bár az utóbbi napokban lassult az oroszok előrenyomulása, kedden is számos csapás érte Ukrajnát. A legsúlyosabb támadás Harkivban történt, ahol a Szabadság teret és a Harkivi terület igazgatási központját találta el egy rakéta, míg Kijevben a tévétornyot és egy kórházat bombáztak le az oroszok.
A keddi eseményekről a napi összefoglalónkat ebben a cikkben, hírösszeállításunkat ide kattintva olvashatja.
Szerda hajnalban légitámadás érte a Fekete-tenger partján fekvő Mariupolt, és Vadim Bojcsenko polgármester szerint már 128-an sebesültek meg és 11-en vesztették életüket a városban a háború kezdete óta, írja az MTI. Az ukrán hatóságok szerint ezzel együtt eddig összesen 350 civil áldozata van az orosz–ukrán konfliktusnak.
Jó reggelt kívánunk a kedves olvasóinknak!
Az Index szerdán is beszámol Oroszország ukrajnai inváziójáról; kövesse velünk az eseményeket percről percre!