Robbanások hallatszottak augusztus 16-án reggel az oroszok által megszállt Krím félszigeten, a sziget egy részét sűrű füst borítja – számolt be az Unian ukrán hírügynökség a helyi Telegram-csatornákra hivatkozva.
Mint írták, a szemtanúk szerint a robbanás a Dzsankojszkij körzetben lévő villamos energiai létesítményben történ. Olekszij Goncsarenko ukrán képviselő szerint azonban egy orosz lőszerraktár robbant fel.
Ez volt mára az Index percről percre közvetítése, köszönjük megtisztelő és kitartó figyelmüket.
Tartsanak velünk szerdán is, már korán reggel indítjuk hírfolyamunkat!
A regionális ügyészség szerint az orosz erők az ország legújabb többszörös rakétavetőjével, a 9A52-4 Tornadóval lőttek egy lakónegyedet Harkivban.
Az ukrán Oktatási és Tudományos Minisztérium frissítette a középiskolai tanterv világirodalomra vonatkozó részeit. Az orosz és belarusz szerzők műveit, kivéve az Ukrajnában születetteket, kivették belőle − közölte az ukrán Unian hírügynökség.
Ugyanakkor a döntés értelmében azok az írók a tananyag részei maradnak, akik bár oroszul írtak, de életük és munkásságuk szorosan kötődik Ukrajnához. Így Gogol és Bulgakov a tananyag része maradhat.
Az Energoatom nevű ukrán állami atomenergetikai vállalat „példátlan” kibertámadásról számolt be, de közölte, hogy a működésében nem volt fennakadás – írja az al-Dzsazíra.
2022. augusztus 16-án az orosz invázió kezdete óta a legerősebb kibertámadás történt az Energoatom honlapja ellen. A támadás orosz területről érkezett
– közölte az ügynökség a Telegramban.
Tüzérségi tűz alá vette az ukrán hadsereg a Zaporizzsja megyei Enerhodar város lakónegyedeit – közölte kedden a Moszkva-barát városvezetés sajtószolgálata.
A közlés szerint a támadás célja ellencsapás kiprovokálása lehetett a Dnyeper túlpartján fekvő Nikopolra és Marganecre, ahová amerikai, brit, lengyel és litván televíziós forgatócsoportok érkeztek. Enerhodarban működik a zaporizzsjai atomerőmű, amely a legnagyobb ilyen létesítmény Európában – értesült a Magyar Távirati Iroda.
Mihail Mizincev vezérezredes, a humanitárius reagálásért felelős oroszországi tárcaközi koordinációs parancsnokság és a Nemzeti Védelmi Irányító Központ vezetője hétfő éjjel arra figyelmeztetett, hogy az ukrán fegyveres erők parancsnoksága nagyszabású provokációkra készül a zaporizzsjai atomerőmű közelében. Mint mondta, ennek végrehajtására Nikopol városba egy ezerfős ukrán sugár-, vegy- és biológiai védelmi alegység érkezett.
Ukrajnába utazik a héten António Guterres, az ENSZ főtitkára − közölte kedden szóvivője, Stéphane Dujarric.
Tájékoztatása szerint a főtitkár augusztus 18-án látogat a nyugat-ukrajnai Lviv városába, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egy háromoldalú találkozón vesz részt. Mint mondta: négyszemközti megbeszélést is fog tartani az ukrán államfővel − írta meg az MTI.
Pénteken Guterres a fekete-tengeri Odessza kikötőjébe utazik tovább. Dujarric emlékeztetett, hogy Odessza egyike annak a három kikötőnek, amelyeket a török közvetítéssel létrejött orosz–ukrán megállapodás értelmében kijelöltek az ukrán gabonaexport újraindítására.
Az ENSZ-szóvivő szerint a megbeszélések egyik fő napirendi pontja a terményexport újraindítását célzó megállapodások végrehajtása lesz, de megvitatják a zaporizzsjai atomerőmű és az olenivkai börtönre mért rakétacsapás miatt kialakult helyzetet is.
Kijev közelében a megszálló erők rálőttek egy családdal teli autóra: egy golyó egy ötéves gyermeket talált fejbe. A lány apja, anyja és testvére meghalt.
A gyermek csodával határos módon túlélte a támadást, ami hónapokkal ezelőtt történt. Augusztus 15-én a rendőrség megtalálta egy másik személy holttestét, aki a tragédiában halt meg. Ezt Andrij Nebitov, a kijevi regionális rendőrség vezetője jelentette be – írja az Unian hírügynökség.
Herszon felszabadítása után az ukrán katonáknak talán nem kell átkelniük a Dnyeperen, hogy felszabadítsák a folyó bal oldali partját, jelentette ki Oleg Zsdanov katonai szakértő – írja az Unian hírügynökség.
Szerinte Ukrajna fegyveres erői a jobb oldali parton maradhatnak, a bal oldali parton lévő ellenséges infrastruktúrára pedig csapást mérhetnek.
Zsdanov hozzátette: hadászati szempontból fontos lenne az ukrán hadseregnek, hogy megsemmisítse az orosz erőket a herszoni régióban.
Erőteljes robbanások rázták ma meg a Krím félszigetet, amelyről az UNIAN Telegram-oldalán tett közzé műholdfelvételeket, amelyeken a robbanás pillanatai látszanak.
Az ukrán fegyveres erők vezérkara a Facebook-oldalán számolt be a harctéren dúló csaták legfrissebb fejleményeiről. Az oroszok próbálkozásai Soledar, Zaitsevo és Mayorks térségében nem jártak sikerrel, a veszteségek miatt a visszavonulás mellett döntöttek csapataik.
A beszámoló szerint az orosz erők harckocsikat, ágyúkat és rakétatüzérséget vetettek be Grushuvakhi, Krasnopolye, Vernopolye, Rodnoy, Mazanovka és Dolina megtámadásakor.
Továbbá megjegyezték, hogy a donyecki régióban a fő erőfeszítéseik Kramatorszkra, Bahmutra és Avdejevszkijra irányultak.
Egy Guardiannek adott interjúban Mikhajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij kulcsfontosságú tanácsadója azt mondta, hogy a következő két-három hónapban további támadásokra számítanak, hasonlókra, mint ami a krími félszigeten történt.
A mi stratégiánk a logisztika, az utánpótlási vonalak, a lőszerraktárak és a katonai infrastruktúra egyéb részeinek megsemmisítése. Ezzel teremtünk káoszt
– mondta Podoljak.
A Fehér Házban 2021 októberében már világosan tudták, hogy Oroszország nagyszabású offenzívát indít Ukrajna ellen. Erről a Washington Post írt a Fehér Házban és a NATO-ban lévő forrásaira támaszkodva – írja az Unian hírügynökség.
A cikk szerint 2021 októberében az amerikai elnök megbeszélést tartott a katonai és hírszerzési tisztekkel, akik elemzésük alapján meggyőzték Joe Bident arról, hogy a Kreml háborúra készül.
Putyin tervei ambiciózusak voltak: az orosz elnök villámháborúban akarta elfoglalni Ukrajna nagy részét. Az Egyesült Államok megértette, hogy sürgősen fel kell készíteni Ukrajnát a háborúra. Ősszel a Fehér Ház elkezdte keresni a módját annak, hogyan lehetne növelni az ország védelmi képességét.
Joe Biden az októberi titkos találkozó után két döntést hozott: figyelmeztette Moszkvát a háború következményeire, és tájékoztatta Kijevet és a szövetségeseket a fenyegető veszélyről.
A Washington Post úgy értesült, hogy 2022. január 12-én a CIA igazgatója, William Burns Kijevbe utazott, hogy figyelmeztesse Volodimir Zelenszkijt az orosz tervekre. Az ukrán elnök akkor értesült arról, hogy a Kreml villámháborúra készül Ukrajna ellen.
Az első hajó, amely két héttel ezelőtt indult útnak Ukrajnából az ország gabonaexportjának újraindításáról szóló megállapodás értelmében, kedden kikötött a szíriai Tartousban – írja a Guardian.
A Reuters azt írja, hogy a Sierra Leone lobogója alatt közlekedő, Razoni elnevezésű hajó augusztus 1-jén hagyta el Odessza kikötőjét, de útja nem volt zökkenőmentes, ugyanis az előzetes tervek szerint Libanonban kötött volna ki.
A Krím félszigetet Oroszországgal összekötő hídon rekordnagyságú a forgalom, miközben az emberek igyekeznek távozni – írja a BBC.
Az orosz hatóságok szerint a krími robbanások következtében megrongált vasútvonalak hatással vannak a vonatközlekedésre.
A Kercsi-szoroson átívelő krími hidat 2018-ban, négy évvel Oroszország annektálása után nyitották meg.
Pénzbírsággal sújtotta Jurij Sevcsuk orosz rocksztárt kedden az ufai bíróság az ukrajnai orosz hadművelet nyilvános bírálatáért.
A közép-oroszországi város törvényszékének közleménye szerint a rockénekesnek 50 ezer rubel (körülbelül 320 ezer forint) bírságot kell megfizetnie. Az orosz büntető törvénykönyv szerint a későbbiekben bűnismétlés vagy egyéb súlyosbító körülmény esetén akár 5 év börtönbüntetés is kiszabható rá.
Jurij Sevcsuk koronavírus-fertőzés miatt karanténban van, így nem tudott részt venni az ítélethirdetésen. Ügyvédjén keresztül közleményt adott ki, melyben hangsúlyozta:
Bármely korról és bármely országról legyen szó, álláspontja mindig háborúellenes volt, és az országok vagy népek közötti politikai ellentéteket diplomáciai úton kell rendezni.
A 65 éves, közismert rockénekes május 18-i ufai koncertjén bírálta az Ukrajna ellen indított orosz háborút, sajnálatosnak nevezve, hogy fiatal emberek halnak meg a harcokban mindkét oldalon – írja az MTI. Jurij Sevcsuk már a Szovjetunió bukása előtt ismert rockénekes volt, DDT nevű együttesével rendszerellenes megnyilvánulásokat is megengedett magának. Később, a kilencvenes évek közepén akkori élettársával együtt a csecsenföldi orosz katonai beavatkozást is bírálta, 2014-ben pedig a Krím félsziget megszállása ellen emelte fel a szavát.
Augusztus 16-án egy ismeretlen elkövető felrobbantott egy csak tehervonatok számára használt vasútvonalat (pontosabban annak egy részét semmisítette meg) az oroszországi kurszki területen – jelentette a Baza hírcsatorna. A nyomozók szerint valaki egy körülbelül 200 gramm TNT-t tartalmazó robbanószerkezetet helyezett el a sín alá, és felrobbantotta.
Oroszország ma délután rakétacsapást mért az észak-ukrajnai Zsitomir régióra – közölték a helyi hatóságok.
Vitalij Bunyecsko, a regionális katonai adminisztráció vezetője két robbanásra is felhívta a figyelmet a Zsitomir körzetben, állítása szerint Belaruszból lőtték ki a rakétákat – értesült a Sky News.
Az orosz szövetségi biztonsági szolgálat (FSZB) azt állítja, hogy „ukrán szabotőrök” felrobbantották a kurszki atomerőműből érkező nagyfeszültségű távvezetékek hat póznáját, megzavarva ezzel a működését − közölte a Guardian.
A támadásokat, amelyek a hónap elején − augusztus 4-én, 9-én és 12-én − történtek Kurcsatov körzetében, az oroszok terrortámadásként kezelik.
Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint az Egyesült Királyság RC–135-ös kémrepülőgépekre kért engedélyt, hogy átrepüljön Oroszország felett, amit az oroszok szándékos provokációnak tartanak.
A minisztérium hozzátette, hogy az orosz légierő feladata az orosz légtér megsértésének megakadályozása.
A Sky News értesülései szerint a brit védelmi minisztérium még nem reagált az esetre.
Volodimir Zelenszkij Emmanuel Macronnal folytatott telefonbeszélgetése során a zaporizzsjai atomerőműben elkövetett orosz „nukleáris terrorizmusról” beszélt.
Az ukrán államfő tegnap este felszólította a világ vezetőit, hogy lépjenek közbe, és akadályozzák meg a nukleáris balesetet az erőműben, amely továbbra is az orosz erők kezén van – írja a Sky News.
Continued dialogue with 🇫🇷 President @EmmanuelMacron. Informed about the situation at the front, Russia's nuclear terrorism at the ZNPP. Thanked for 🇫🇷's tangible defense aid. Discussed macro-financial aid to 🇺🇦 & food security challenges. We must increase sanctions on Russia.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 16, 2022
Az ukrán Nemzeti Határrendészeti Szolgálat arról számolt be, hogy augusztus 15-én közel 85 ezer ember és 16 ezer gépjármű lépett határt Ukrajna nyugati ellenőrző pontjain. Az országot 37 ezren hagyták el, többségük – 21 ezren – Lengyelország irányába léptek határt. A belépőoldalon 48 ezer ember, köztük több mint 45 ezer ukrán állampolgár lépett át. Az ellenőrző pontokon 35 humanitárius segélyt szállító kamion haladt át, írja a Kárpátalja.ma.
„Az ukrajnai különleges hadművelet az egypólusú világ végét jelenti – szögezte le Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kedden a X. Moszkvai Nemzetközi Biztonsági Konferencia megnyitóján, majd hozzátette: – A többpólusúság valósággá vált. Ennek a világnak a sarkai már világosan kirajzolódnak.”
Sojgu szerint a fő különbség e pólusok között az, hogy amíg egyesek tiszteletben tartják a szuverén államok érdekeit, és figyelembe veszik az országok és népek kulturális és történelmi sajátosságait, addig mások figyelmen kívül hagyják őket. Értékelése szerint a globális biztonsági rendszer radikális változáson megy keresztül, az Egyesült Államok és szövetségesei feltétlen dominanciája már a múlté.
A tárcavezető hangoztatta, hogy a NATO „ledobta álarcát”, többé nem leplezi agresszív jellegét, mert a szövetség stratégiai tervezési dokumentumai rögzítik a globális dominanciára szóló igényt, a blokk érdekszférájába vonva Afrikát, a Közel-Keletet és az ázsiai–csendes-óceáni térséget – írja az MTI.
„Támogatni fogjuk alkalmazottainkat Oroszországban, és a helyi törvényeknek megfelelően járunk el” – áll a cég keddi közleményében.
Az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt március 9-én a Lindt bejelentette, hogy ideiglenesen bezárja boltjait Oroszországban, és felfüggeszti a termékszállítást az orosz piacra – értesült az MTI.
A Swiss Lindt & Spruengli AG a prémiumcsokoládék egyik vezető gyártója. A vállalat tizenegy üzemben gyárt termékeket Európában és az Egyesült Államokban.
Oroszországban a cég helyi honlapja szerint a Lindtnek kilenc boltja volt. Termékeit a cég saját webáruházában, valamint a kiskereskedelmi láncokban is forgalmazták.
A Lindt und Sprüngli (Oroszország) bevétele 2021-ben 3,1 milliárd rubelt (1 rubel = 6,49 forint) tett ki, ami 16 százalékos növekedés volt 2020-hoz képest. Adózott eredménye 99,6 millió rubel volt tavaly a 2020. évi 61 millió rubel adózás utáni veszteséget követően.
Volodimir Demcsenkót és Hennagyij Macehorát is az a vád érte, hogy hazaárulást követett el, mert átállt az oroszok oldalára.
Az egykori tisztviselő önként állt át az orosz erők oldalára, valamint abba is beleegyezett, hogy a megszállt Petropavlivka területét vezesse – állapította meg a Volodimir Demcsenko, a Harkov megyei Kupjanszk volt polgármestere ellen indított nyomozás.
Emellett pedig tömeggyűléseket szervezett a Majdan-tüntetések idején, valamint magukat utcai huligánoknak kiadó verőembereket bérelt fel, akik illegális cselekedeteket hajtottak végre – írja az Ukrainska Pravda.
Kupjanszk következő polgármesterét, Hennagyij Macehorát is megvádolta az ukrán főügyész: a vád szerint a tisztviselő együttműködött a várost elfoglaló csapatokkal, sőt még támogatást és iránymutatást is nyújtott nekik. Ezért az ukrajnai ügyészség vádat emelt ellene Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának megsértése, illetve hazaárulás ügyében.
A legfelsőbb tanács elfogadta a pirotechnikai termékek felhasználásáról és forgalmazásáról szóló törvénytervezetet. A javaslatot 250 képviselő támogatta.
A tervezet szerint betiltanák a tűzijátékok és petárdák értékesítését és használatát – a szabály alól csak az F1 besorolásúak jelentenek kivételt, mivel azok veszélyességi szintje nagyon alacsony, írja a Kárpátalja.ma.
Az ukrán légierő Twitteren közzétett egy videót az oroszok által megszállt Krímben, Dzsankoj közelében lévő lőszerraktárban történt robbanásról, ami újabb utalás arra, hogy Ukrajna állt a támadás mögött, de konkrétan nem vállalja a felelősséget − írta meg a Guardian.
Juri Ignat, a légierő szóvivője a posztban ironikusan úgy fogalmazott:
az oroszok láthatóan nem tartják be a tűzvédelmi előírásokat.
🇷🇺 do not comply with fire safety. - Yuri Ignat, speaker of the Air Force of the Armed Forces of 🇺🇦.
— Ukrainian Air Force (@KpsZSU) August 16, 2022
Details: "Dzhankoy (Crimea) is another airfield where the 🇷🇺 have concentrated attack helicopters and other military equipment."
Dzhankoy today ⬇️ pic.twitter.com/SsG1DrIIae
Az utazási korlátozásoktól tartó oroszok lázas repülőjegy-vásárlásba kezdtek, emiatt a repülőjegyárak az elmúlt időszakban a másfélszeresükre emelkedtek – írja a Világgazdaság.
A Finnair és a Nordica komoly bevételtöbbletre tett szert az Oroszországból nyugatra tartó utasok számának megszaporodásával, utóbbi június közepén ötvenszázalékos áremelést hajtott végre. Ebből pedig a nagyobb légitársaságok, köztük a Turkish Airlines vagy az SAS is profitál.
A Flydubai és az Emirates egészen hihetetlen, 100-250 százalékos árbevétel-növekedésről számolt be. Ennek magyarázata, hogy az Oroszország és Nyugat-Európa közti utasforgalmat döntően Isztambul vagy Dubai érintésével bonyolítják le, teszi hozzá a VG.
Becslések szerint ötmilliárd ember – a világ népességének háromnegyede – halna éhen, ha az Egyesült Államok és Oroszország között nukleáris háború törne ki, derül ki egy új kutatásból, írja az Independent.
A kutatók szerint a terméshozam világszerte csökkenne, mivel a nukleáris fegyverek olyan tűzviharokat okoznának, amelyek a napfényt blokkoló kormot juttatnának a légkörbe.
Ha az Egyesült Államok és Oroszország között nukleáris háborúra kerülne sor, a becslések szerint az élelmiszer-termelés kilencven százalékkal esne vissza három-négy évvel a konfliktus után, állítják amerikai kutatók. A tanulmány a Nature Food című folyóiratban jelent meg.
Európát már így is nagy veszély fenyegeti, az orosz csapatok által megszállt zaporizzsjai atomerőműben napról napra nő a nukleáris katasztrófa esélye – állítja a létesítménynek otthont adó város polgármestere.
Európa legnagyobb erőművét az ukrajnai invázió első napjaiban foglalták el orosz katonák, állítólag egyfajta pajzsként használják. A múlt héten a létesítményt többször is tűz alá vették, az ukrán és orosz fél egymást vádolta a tüzérségi tűzzel.
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint az orosz bíróság 33 ezer dolláros pénzbírságot szabott ki a Twitch amerikai streamingcégre, mert „megbízhatatlan információkat” tett közzé az ukrán Bucsa városában elkövetett feltételezett háborús bűnökről.
A döntés néhány hónappal azután született, hogy az orosz hatóságok nagyjából 236 ezer dolláros bírságot szabtak ki a Facebookra, míg a Telegram üzenetküldő alkalmazásra körülbelül 139 dollárt a tiltott tartalmak eltávolításának elmulasztása miatt.
A Roszkomnadzor orosz kommunikációszabályozó márciusban a Facebookot és a Twittert is blokkolta a háború miatt – írta a Sky News.
Az Ukrán Fegyveres Erők francia gyártmányú EMP F2 páncéltörő aknákat használnak, ami sérti a genfi egyezmény követelményeit – jelentette ki kedden az orosz védelmi minisztérium. Kiemelik: ezeket a fegyvereket a telepítésük után nem lehet hatástalanítani.
Miután az ukrán fegyveresek visszavonultak pozícióikból Artemovszk térségében, az orosz hadsereg olyan tényeket tárt fel, amelyek szerint a kijevi vezetés és nyugati szponzoraik megsértették a genfi egyezmény követelményeit. Több mint ötven francia gyártmányú EMP F2 tankelhárító aknát találtak
– írta közleményében a minisztérium a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.