III. Károly király a részvétnyilvánításokra válaszul a Westminster Hallban megköszönte a jelen lévő törvényhozók és politikusok együttérzését.
„Mélyen hálás vagyok a Lordok Háza és az Alsóház részvétnyilvánításaiért, amelyek oly meghatóan fejezik ki, mit jelentett mindannyiunk számára néhai uralkodónk, szeretett édesanyám, a királynő.”
A király beszédét rögzítették a Westminster Hallban, a teljes felvétel megtekinthető a Twitteren:
"I am deeply grateful for the Addresses of Condolence by the House of Lords and the House of Commons, which so touchingly encompass what our late Sovereign, my beloved mother The Queen, meant to us all."
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 12, 2022
The King’s reply to the addresses of condolence at Westminster Hall:
Ausztrália miniszterelnöke arra kényszerült, hogy megvédje azon intézkedését, miszerint a királynő halála alkalmából munkaszüneti napot rendelt el.
Szeptember huszonkettedikén nemzeti megemlékezést tartanak a parlamentben, ezt a dátumot pedig nemzeti gyásznappá nyilvánította – jelentette be Anthony Albanese. Többen azonban – például a kisvállalkozók és az egészségügyi dolgozók – bírálták ezt a döntést.
„Több műtétet és betegkonzultációt is lefoglaltak aznapra, amikor ez nem is egyszerű. Köszönjük, hogy rövid időn belül lemondott erről” – írta az Ausztrál Orvosi Szövetség elnöke a Twitteren.
Anthony Albanese szerint azonban a lehető legrövidebb idő alatt kihirdette a gyásznapot, erre pedig szükség van ahhoz, hogy a nemzet „gyászoljon és hálát adjon” – írja a BBC.
Ez egy egyszeri esemény az életünkben. Fontos, hogy megfelelően emlékezzünk meg róla
– mondta a miniszterelnök.
Amíg a Buckingham-palotában építési munkálatok zajlanak, III. Károly király a Clarence-házban fog élni – írja a Mirror. A palota szakaszonként történő felújítási programja több mint 10 évet is igénybe vehet és magában foglalja az elektromos kábelek, valamint a vízvezeték- és fűtésrendszer korszerűsítését. A felújítás előreláthatólag 2027-ben fejeződik be.
A Villa Guardamangia előtt félig a csokrok alá temetve a királynő rózsaszín filctollal rajzolt portréja látható. Koronát nem visel, csak egy széles mosolyt, a papír egyik oldalát pedig szívek borítják – írja a BBC.
A művész, a kétéves Dorothy Elizabeth May alkotása pontosan tükrözi azt, ahogy Málta Erzsébet királynőre emlékezik – igazából nem is királynőként, hanem egy tengerésztiszthez feleségül ment fiatal hercegnőként, aki élvezte a rövid szabadságot, ami jutott neki.
„Normális volt” – mesélte róla egy helyi. „Olyan volt, mint a család tagja. Nem olyan, mint egy királynő, inkább olyan, mint mi.” A Villa Guardamangiában eltöltött két év alatt az akkor még csak Erzsébet hercegnő vásárolni ment, moziba járt, vagy pedig vitorlázott és úszott férjével a tengerparton.
A királynő állítása szerint ez volt életének az egyik legszebb szakasza.
Részletek kerültek nyilvánosságra arról, hogy az emberek milyen módon vehetnek részt a királynő virrasztásán, amelyre a héten kerül sor a Westminster-palotában. Szerdán délután ötkor kezdődik és szeptember tizenkilencedikéig, a királynő temetéséig tart majd.
E között a két időpont között a nap huszonnégy órájában nyitva lesz a palota, hogy fogadja a virrasztókat. Az előrejelzések szerint hatalmas tömegre kell számítani, a résztvevőket pedig arra figyelmeztetik, hogy hosszú órákat, sőt, akár egész éjszakákat is várniuk kell majd.
A kényelmetlenségek minimalizálása érdekében vigyenek magukkal ételt, italt és meleg ruhát – írja a BBC.
II. Erzsébet sikeres versenyló-tulajdonos és -tenyésztő is volt: a versenyzés iránti szeretete bepillantás engedett a közfeladatokat ellátó magánember életébe is. A lovaglás segített elterelni a figyelmét az uralkodás problémáiról.
Régebben azt mondta nekem: »Jó olyan helyre jönni, ami nem bűzlik a friss festék szagától«
– emlékszik vissza Richard Hannon tréner. A Racing Post nevű újság egy példánya mindig megtalálható volt a napi postájában. Tavaly pedig abban az elismerésben részesült a királynő, hogy bekerült a British Champions Series Hírességek Csarnokába. Ezzel mint versenyzőt, mint tulajdonost és mint tenyésztőt is elismerték – írja a BBC.
A királynő portréja világítja meg a Burj Khalifát, a világ legmagasabb épületét. Az Egyesült Arab Emírségekben, Dubajban található épület tisztelgés a néhai uralkodó előtt – írja a BBC.
A 830 méteres felhőkarcoló másik oldalát az Egyesült Királyság zászlaja világítja meg.
A Radio 4 The Archers című műsora a vasárnapi epizód elején egy különleges jelenetben emlékezett meg a királynő haláláról. A hallgatók a sorozat két legrégebbi szereplőjét, Lynda Snellt és Lilian Bellamyt hallhatták, akik II. Erzsébet 1953-as koronázására emlékeztek vissza a műsorban – írja a BBC.
Ha az azóta eltelt időre gondolok, az életünkre, mindenre, ami történt, a királynő mindig ott volt, egyszerűen mindig
– mondta Lynda Snell.
Olyan volt, mint a szikla. Nagyon furcsa lesz nélküle
– válaszolta Lilian Bellamy.
A Reuters jelentése szerint Jair Bolsonaro brazil elnök is megerősítette, hogy ott lesz II. Erzsébet temetésén. A Reutershez eljuttatott közlemény szerint Bolsonaro Londonba utazik, hogy részt vegyen a királynő szeptember 19-i temetésén.
A Salamon-szigeteken, amely azon kevés országok egyike, ahol még mindig a mindenkori brit uralkodó az államfő, háromnapos gyászt hirdettek, köztük egy munkaszüneti napot szeptember 12-re – írja a Guardian.
#Solomon Islands #PM, #Manasseh_Sogavare declares 3 official mourning days for #QueenElizabeth II from Mon 12th September 2022 through to Wed 14th September 2022. The first day of the Official mourning period, Mon 12th Sept 2022 will be observed as a Public Holiday.
— Melanesian Spearhead Group of Economies (@MEconomies) September 11, 2022