Kedves olvasóink!
Ezzel a poszttal véget ért az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:
Ezúton is köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk csütörtökön is. Jó pihenést kívánunk!
Magyarország területére 6629 fő lépett be kedden az ukrán–magyar határszakaszon. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4181 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 87 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely harminc napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Ahogy arról az Index is beszámolt, az ukrán kormány a háborús szponzorok listájára vette hétfőn az Unilevert, mivel a cég nem hajlandó kivonulni Oroszországból. Az üzletág tavaly az alapvető fontosságú termékek értékesítésével 331 millió dollár adót fizetett Moszkvának.
A Dove szappan és Cornetto fagylalt gyártója továbbra is kiáll amellett, hogy Oroszországban maradjon, ugyanis a cég szerint, ha kivonulnának az országból, úgy az orosz állam venné át a működésüket – közölte a BBC.
Megjegyezték, hogy megértik az aggodalmakat, viszont az Unilever számára nem lenne túl egyszerű a kilépés.
„Jó reggelt. Túléltük az éjszakát. Nem érkeztek rémisztő hírek Zaporizzsjából” – így köszöntek be szerda reggel az Euromaidan Twitter-oldalán. Hozzátették azt is, hogy a radioaktivitást mérő mutatók nem jeleznek rendellenességet a nagyobb ukrán városokban.
Good morning. We survived this night. No terrifying news from Zaporizhzhia so far.
— Ukraine Front Lines (@EuromaidanPR) July 5, 2023
A szokatlan reggeli posztot az magyarázza, hogy – mint arról az előző este írtunk – az ukránok szerint az orosz megszálló erők robbanóanyagokat helyeztek el a zaporizzsjai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorjainál. Késő este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részletesen beszélt erről egy videóüzenetben.
Az államfő hangsúlyozta, a világ most láthatja, hogy egyedül Oroszország jelent veszélyt az erőműre. Elmondása szerint a Nova Kahovka-i gátnál történt robbantásra nem érkezett megfelelő válasz külföldről, és a Kreml emiatt „újabb gonosztettre készülhet”.
Now we have information from our intelligence that the Russian military has placed objects resembling explosives on the roof of several power units of the Zaporizhzhia nuclear power plant. Perhaps to simulate an attack on the plant. Perhaps they have some other scenario. But in… pic.twitter.com/RWbykc72cL
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 4, 2023
Mindeközben az orosz fél azt állítja, hogy az ukránok akarnak „nukleáris provokációt” végrehajtani az atomerőműnél.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelői is az atomerőműben vannak. Egyelőre minden normálisnak tűnik, azt leszámítva, hogy – jelentésük szerint – a minap az erőmű áramellátása megszakadt, és azóta a tartalék erőforrásokból kell ellátni. Mindez nem példa nélküli, ugyanis a háború kezdete óta többször is voltak problémák az erőmű energiaellátásával.
Kijevben tartották az ünnepelt írónő, Viktoria Amelina temetési szertartását − írta meg a The Guardian.
Az ukrán írónő, költő és közszereplő belehalt sérüléseibe, amelyeket akkor szenvedett, amikor egy orosz rakétatámadás ért egy Kramatorszk városában lévő pizzériát, és összesen 12 ember, köztük gyerekek haltak meg.
Szerdán a nyugat-ukrajnai Lembergben is szertartást tartanak az emlékére.
Rishi Sunak brit miniszterelnök szerint a jövő heti NATO-csúcson a szövetségnek Ukrajna hosszú távú támogatására kell kötelezettséget vállalnia − közölte az MTI.
Sunak a londoni alsóház bizottsági elnökei alkotta összekötő bizottság keddi meghallgatásán részletek nélkül elmondta: a NATO-szövetségesek már tárgyalnak egy olyan biztonsági megállapodásról, amelynek célja Oroszország elrettentése az újabb agresszióktól „hosszabb távon”.
A konzervatív párti miniszterelnök szerint előnyös lenne ennek érdekében egy olyan többoldalú deklaráció, amely demonstrálná, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás hosszú időtávlatra szól, mert ezzel lehet erőteljes üzenetben tudatni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy Ukrajnában kifejtett erőfeszítései hiábavalók.
A NATO-szövetségesek meg akarják mutatni, hogy a területi sérthetetlenség elvét és az ENSZ Alapokmányát védelmező „tettre kész országok koalíciója” nem fordít hátat Ukrajnának, hanem továbbra is megadja neki a kellő támogatást és ellátja az önvédelemhez szükséges eszközökkel – fogalmazott az estébe nyúló alsóházi meghallgatáson a brit kormányfő.
A nemrég egy légitámadásban meghalt Viktoria Amelina ukrán írónő, költő és közéleti értelmiségi volt. Amikor Oroszország 2022-ben teljes körű inváziót indított országa ellen, írói munkájának nagy részét a háborús bűnök dokumentálására és kutatására fordította.
Július 1-jén, 37 éves korában halt bele sérüléseibe, amelyeket a keleti Kramatorszk város egyik pizzériáját ért orosz rakétacsapásban szerzett.
Halála előtt két héttel azt írta egy festőművészről, Polina Rajkóról, akinek munkáit nagyrészt eltüntették a Kahovka gát összeomlása miatt elszabadult áradások, hogy „A művészet addig él, amíg a világ látja”.
Az alábbiakban olvashatják a Vers egy hollóról című művét, amelyet az orosz megszállást átélt nőkkel készített interjúk ihlettek. A magyar műfordítást Uilleam Blacker, a The Guardianon megjelent angol műfordítása alapján a poszt szerzője készítette.
Vers egy hollóról
Egy kopár tavaszi mezőn
Egy nő áll feketébe öltözve
Nővéreit siratja
Mint egy madár a kihalt égbolton
Mindnyájukat kizokogja magából
Azt, aki túl hamar elrepült
Azt, aki könyörgött a halálért
Azt, aki nem tudta megállítani a pusztulást
Azt, aki nem tudta befejezni a várakozást
Azt, aki hitt, mindvégig hitt
Azt, aki még mindig csendben gyászol
Mindnyájukat belezokogja a földbe
Mintha fájdalommal vetné be a mezőt
És a fájdalomból és az asszonyok nevéből
Nővérei újjászületnek a porból
És újra éneklik az élet örömteli dalát
De mi van vele, a Hollóval?
Ő már mindörökre ezen a mezőn marad
Mert csupán az ő sírása
Tartja a levegőben a tavasz fecskéit
Te is hallod, hogyan szólítja nevén
valamennyit, egytől egyig?
A The Guardian védelmi kérdésekért felelős szerkesztője, Dan Sabbagh tweetelt arról, hogy a Brit Fegyveres Erők vezetője szerint Ukrajna teljes ellentámadása „még mindig nem indult meg”.
Ahogy írja,
Tony Radakin, a Brit Fegyveres Erők vezetője szerint Ukrajna részéről »a teljes ellentámadás még mindig nem indult el«. Kijev jelenlegi stratégiáját úgy jellemzi, hogy »kiéheztetni, időt húzni és csapást mérni«, hogy fokozatosan szétverjék az orosz védelmi vonalakat.
Tony Radakin, UK head of armed forces, says of Ukraine "the full counter offensive still hasn't happened". Describes Kyiv's current strategy as "starve, stretch and strike" to gradually break apart Russian defensive lines
— Dan Sabbagh (@dansabbagh) July 4, 2023
Közlése szerint nem tisztességes spekulálni vagy határidőkhöz kötni Ukrajnát, visszautasítva azokat a híreket, amelyek szerint az ellentámadás lassan halad. Az ellentámadás „soha nem egy egyszeri aktus volt”, hanem gazdasági és diplomáciai is.
Még az elmúlt néhány hétben is… Ukrajna több területet foglalt el, mint Oroszország az elmúlt egy évben
− tette hozzá.
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!