A lány, aki nyitva tartotta a szemét címmel kedden magyar nyelven is megjelent az Európai Bizottság gyerekkönyve, amely azokra a nehézségekre hívja fel a figyelmet, amelyekkel az ukrán gyerekek a befogadó országok iskoláiban küzdenek – írja az MTI.
Keddre csaknem negyvenezerre nőtt azoknak az ukrajnai menekülteknek a száma akik eddig menedéket kaptak Magyarországon.
Közülük több mint ötezer gyerek, akiknek hátra kellett hagyniuk az egész életüket, sokszor családjukat, barátaikat, iskolájukat, mindent, ami számukra kedves.
A könyv arra ösztönzi az olvasókat, hogy tartsák nyitva a szemüket, figyeljenek a gyerekekre, akiknek a saját hazájukban dúló háború okozta nehézségekkel kell megküzdeniük a befogadó országokban – közölte a kiadvány kommunikációjával megbízott ügynökség kedden.
A gyermekkönyv elkészítésekor az Európai Bizottság egy neves ukrán illusztrátorral, Anna Sarvirával működött együtt. A könyv magyar verziója egy fiatal ukrán lány történetét meséli el, aki új, magyarországi iskolájában egy kivételesen éleslátó lánnyal találkozik. A két lány kapcsolatán keresztül mutatja be a könyv, milyen fontos odafigyelni másokra, támogatni őket nehéz helyzetükben.
A hét és tíz év közötti gyerekeknek, valamint szüleiknek és a pedagógusoknak szánt kötet az együttérzésről és a szolidaritásról szól.
Olyan eszköz kíván lenni, amely a fiatalok számára is érthetőbbé teszi a háború összetett hatásait, és segíti az erről folytatott kommunikációt a gyerekekkel.
A közlemény idézi Didier Reynders, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosának szavait, aki szerint egy befogadóbb, együttérzőbb és igazságosabb társadalom kialakításához kiemelten fontos elfogadni a háborúk elől menekülők jogait, és megérteni azt, hogy min mennek keresztül. A történetmesélés erejével már egészen fiatal korban meg lehet erősíteni az empátia és a szolidaritás érzéseit a gyermekekben, amelyek segítségével talán egy mindenki számára szebb jövőt lehet teremteni.
A könyv az Európai Bizottság Tartsd nyitva a szemed! elnevezésű kampányának folytatása, amely az áldozatok jogaira hívta fel a figyelmet az Európai Unión belül. Ennek célja, hogy az áldozatok tisztában legyenek az őket megillető jogokkal, valamint azzal, hogy hova fordulhatnak segítségért. A könyv ugyanis azt is hangsúlyozza, hogy a háború elől menekülő emberek különleges támogatást és figyelmet igényelnek, mivel közülük többen is olyan háborús bűncselekmények áldozatai lehetnek, amelyek alapján az EU egyéb jogokat is biztosít nekik.
A kötet már tizenhárom nyelven érhető el, a magyar mellett angolul, franciául, hollandul, bolgárul, horvátul, csehül, észtül, lettül, lengyelül, románul, szlovákul és ukránul. A könyvet iskolákban, könyvtárakban és közösségi szervezeteken keresztül fogják terjeszteni, de digitálisan is elérhető a Tartsd nyitva a szemed! kampány weboldalán.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök október 16-án este elmondta, hogy Penny Pritzkerrel, az Egyesült Államok Ukrajna gazdasági fellendüléséért felelős különmegbízottjával megvitatta az ukrán energiaszektor védelmének kérdését – írja az Ukrajinszka Pravda.
Elmondása szerint sikerült megvitatniuk minden olyan kérdést, amely közvetlenül érinti az ukrajnai életet:
E területek mindegyike az átfogó struktúra egy-egy eleme.
Minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy harcosaink számára több légvédelmet biztosítsunk. Emellett, hogy több védelmet nyújtsunk városainknak, hogy fenn tudják tartani az életet, beleértve a gazdasági életet is. Plusz az iparunk fejlesztéséért, beleértve a védelmi célú termelést is
– fogalmazott az ukrán elnök.
„Ha nincs a 128. hegyi rohamdandár, Zaporizzsja története egy másik, szomorúbb utat követett volna” – hangzott el annak az emléktáblának az átadásán, amelyet a kárpátaljai (munkácsi központú) 128. különálló hegyi rohamdandár tiszteletére avattak fel Zaporizzsja városában. Erről maga a dandár számolt be Facebook-oldalán.
Az egység egy saját utcát kapott a városban a „Kárpátaljai Légió utcája” néven, abban helyezték el az emléktáblát is. Mint az emléktáblán írták, a dandárban
igazi harcosok szolgálnak, akik a teljes körű invázió első napja óta bátran védték és szabadították fel a Zaporizzsjai területet az orosz megszállóktól.
A táblaavatáson a polgármester-helyettes és több helyi tisztviselő is részt vett. „A 128. különálló hegyi rohamdandár óriási erőfeszítéseinek köszönhető, hogy nincsenek most orosz tankok és megszállók Zaporizzsja utcáin. Tudjuk, hogy mekkora árat fizetett és fizet a dandár a városunk és régiónk védelméért. Ezért a legkevesebb az, hogy átnevezzük az egyik utcánkat a hegyi rohamdandár katonáinak tiszteletére” – mondta az egyik felszólaló helyi tisztviselő, aki azt is hozzátette: a háború megnyerése után javasolni fogja azt, hogy ismerjék el egymás „testvérrégiójaként” a Kárpátaljai és a Zaporizzsjai területet.
A kárpátaljai katonákról szeptember végén nevezték el ezt az utcát Zaporizzsjában (korábban Komarov szovjet űrhajós nevét viselte a köztér, akinek a valóságban nem volt köze Zaporizzsjához). A 128. dandár oldalán azt írták, hogy az ő katonáik voltak azok, akik 2022. márciusban először megállították az orosz támadást ebben a térségben, majd 2023 nyarán az ellentámadásban is részt vettek, és felszabadítottak, illetve felszabadítanak területeket.
Legalább egy ilyen faluról biztosan lehet tudni, onnan még videó is érkezett a nyár elején. Két és fél hónapja Volodimir Zelenszkij ukrán elnök köszönetet mondott a dandár erőfeszítéseiért, amikor Kárpátaljára utazott.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A hétfői percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!