A köztársasági elnök látogatásáról korábban már írtunk. Ezzel kapcsolatban most az MTI osztott meg újabb részleteket.
Látogatása elején Jichák Hercog izraeli államelnök fogadta jeruzsálemi rezidenciáján a szolidaritási látogatásra Izraelbe érkezett Novák Katalint. Hercog kiemelte, hogy magyar hivatali partnere Izrael történetének legszomorúbb időszakában érkezett, egy hónappal a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet „felfoghatatlan, barbár, elfogadhatatlan” terrortámadása után, melyben a holokauszt óta egy nap alatt a legtöbb zsidót ölték meg.
Hercog felidézte a Gázai övezetbe hurcolt kisbabák, idősek és nők képeit, s megköszönve a látogatást kijelentette, hogy Izrael nem felejti el sem azt, hogy Magyarország mellé áll ezekben a nehéz időkben, sem azt, hogy az államot megálmodó Teodor Herzl Budapesten született.
Novák Katalin hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, s elítélte a Hamász támadását. Sokkolónak nevezte október hetedikének szörnyűségeit, s kiemelte, hogy a terror képeit pártszimpátián felülemelkedve mindenki egyformán elítéli Magyarországon, szolidárisak Izraellel, s támogatásáról biztosította az izraeli elnököt. Úgy vélte, hogy nem szabad egyezkedni a terroristákkal, de az ellenük folytatott harcban meg kell védeni a civilek életét.
Hercog ezután nyomatékosította, hogy ha Izrael nem állna a terroristák útjában, akkor egész Európa lenne a következő célpontjuk, és megerősítette, hogy Izrael támogatja a humanitárius segítségnyújtást a gázai civileknek. Elmondta, hogy a Hamász megszegi a genfi egyezményt, és ezért semmit sem tudnak az övezetből elrabolt izraeliekről, miközben Izrael biztonsági zónát hoz létre a civilek védelmére.
Novák Katalin mind az izraeli elnöknek, mind később az elrabolt, magyar állampolgárságú túszok rokonainak hangsúlyozta, hogy háromgyermekes édesanyaként különösen fájdalmas számára a túszul ejtettek családjainak szenvedése. Mély szolidaritásáról biztosította a rokonokat, s elsőként
annak az édesanyának a beszámolóját hallgatta meg, akinek 8 és 15 éves kislányát rabolta el a Hamász október 7-én az övezet melletti egyik kibucból.
Megismerkedett egy 47 éves, kisgyermekes édesapa történetével is, akinek azt mondta a Hamász, hogy ha ellenkezés nélkül velük tart, akkor nem ölik meg a feleségét és gyermekeit. Azóta családja semmit sem tud hollétéről, hasonlóképpen a harmadik magyar fogoly sorsához.
Novák Katalin megígérte, hogy mindent megtesz nem csupán értük, hanem az összes izraeli túsz kiszabadítása érdekében.
Izraeli katonai riporterek először kísérték el az IDF csapatait a Gázai övezetbe, és így az eddigi legközelebbi tudósítást nyújtják a szárazföldi hadműveletről – közölte a The Times of Israel.
A riporterek észak felől léptek be Gázába Itzik Cohen dandártábornok, az IDF 162. hadosztályának parancsnokával. Ott csatlakoztak a Nahal dandárhoz, amely Beit Lahiya Al-Atatra városrészében, több mint 4 kilométerre a Gázai övezet belsejében tevékenykedik.
A hadosztály más erői, köztük a Givati dandár és a 401. páncélos dandár még mélyebben vannak Gáza városon belül.
A katonák rendkívül ébernek tűnnek a drón által szállított gránátokkal szemben, és sikerül is lelőniük azokat az égből. A Hamász múlt heti felvételein egy drón robbanóanyagot dobott le néhány katonára.
הצצה נדירה למרחב הלחימה בעומק עזה: הפרשן הצבאי של כאן חדשות @roysharon11 התלווה לחטיבת הנח"ל pic.twitter.com/GIrXzeLMqW
— כאן חדשות (@kann_news) November 4, 2023
A Hamász közölte, hogy több mint 60 túsz tűnt el a Gázai övezetet ért izraeli légicsapások miatt – közölte a Haaretz.
Abu Ubaida, az Izz el-Deen al-Kasszam Brigádok szóvivője a Hamász távirati számán azt is közölte, hogy 23 izraeli túsz holtteste rekedt a romok alatt.
Úgy tűnik, hogy soha nem fogjuk tudni elérni őket a folyamatos brutális agresszió miatt, amelyet Gáza ellen folytat a megszállás
– mondta.
Többen meghaltak és megsebesültek egy robbanásban a Gázai övezet középső részén lévő Al-Maghazi menekülttáborban szombat késő este – közölte egy közeli kórház tisztviselője.
Khalil Al-Daqran, a Deir Al-Balah-i Al-Aqsa Mártír Kórház ápolási vezetője a CNN helyi tudósítójának elmondta, hogy legalább 33 holttestet látott.
A tábor egyik házát találat érte. Ez a ház tele volt lakókkal. A lakókat bombázták, miközben azt hitték, biztonságban voltak az otthonukban
– mondta Al-Daqran, aki szerint sok nő és gyerek van az áldozatok között, akik végleges száma nem ismert.
Az al-Maghazi tábor egyik lakója, Jamal Al Aloul elmondta, hogy épp mélyen aludt, amikor hirtelen „az egész épület ránk zuhant”. Azt mondta, hogy két gyermeke meghalt az összeomlásban. Elmondta, hogy nem tudja, ki halt még meg, de sokan voltak még az épületben.
Köszöntjük olvasóinkat!
Ezzel a poszttal indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!