Az alternatív törvénytervezet az állampolgárok jogait hivatott védeni – hangsúlyozta Georgij Mazurasu, a Nép Szolgája párt képviselője – írja az Unian ukrán hírügynökség.
Mazurasu, a Nép Szolgája párt népi képviselője elmondta, hogy alternatív mozgósítási törvényjavaslatot nyújtott be a Verhovna Rada elé.
Ahogy Facebook-oldalán írta, a dokumentum célja az, hogy megvédje az állampolgárok jogait, és hogy „hagyják abba az embervadászatot”.
Ha valóban meg akarjuk oldani a védelmi képesség megerősítésének, a hadsereg ellátásának, a helyzet javításának ügyét az ukrán fegyveres erők rotációjával és feltöltésével, akkor lehetetlen »rabszolgaként« viszonyulni az állampolgárokhoz
– írta.
Szerinte rögzíteni kell, hogy csak azokat hívják be, akik fizikailag és erkölcsileg valóban készen állnak a katonai szolgálatra. A többieknek pedig, úgy látja, érdemesebb volna a gazdaságot erősíteni, és még mindig lehetnek önkéntesek.
Január végén Ukrajnában a miniszteri kabinet jóváhagyta és benyújtotta a Verhovna Radának a mozgósításról szóló törvénytervezet frissített változatát.
A dokumentum szerint a mozgósítási korhatárt 27-ről 25 évre csökkentik, a hadiállapot idejére egyértelmű szolgálati időt határoznak meg, évente legalább 15 naptári napos alapszabadságot biztosítanak, az önkénteseknek pedig két hónapos halasztást adnak a személyes ügyek megoldására és a mozgósításra való felkészülésre.
„Az orosz megszállók legalább két hónapon keresztül támadásokat fognak végrehajtani a teljes 1350 kilométeres harcvonal mentén” – mondta Vlagyiszlav Szeleznyov katonai szakértő, az Ukrán Fegyveres Erők ezredese, a vezérkar volt szóvivője.
A szakértő az Espresso tévécsatorna műsorában megjegyezte, az oroszok azért keresik majd a réseket az ukrán védők védelmében, hogy „győzelmet” szerezzenek Putyinnak az orosz elnökválasztás előtt.
Emlékeztetett arra, hogy a harcok jelentősen felélénkültek, különösen a Kupjanszk-Limanszki irányban.
A volt vezérkari szóvivő arra is kitért, hogy az ukrán hadsereg most „komoly hiányt szenved mindabból, amire a harctéren szüksége van”, míg Oroszország mintegy 120 milliárd dollárt különített el a csapatok, valamint a katonai-ipari komplexum fenntartására – számolt be az Unian ukrán hírügynökség.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!