Volodimir Zelenszkij elnök és Mark Rutte holland miniszterelnök március 1-jén Harkivban aláírta az Ukrajna és Hollandia közötti kétoldalú biztonsági együttműködési megállapodást – írta az Ukrajinszka Pravda az Ukrán Elnöki Hivatalra hivatkozva.
A megállapodás előírja, hogy Hollandia 2024-ben 2 milliárd euró összegű katonai segélyt, valamint a következő tíz évben további védelmi segélyeket nyújtson.
„A dokumentum meghatározza a segítségnyújtás prioritásait a légvédelem, a tüzérség, a haditengerészet és a nagy hatótávolságú eszközök területén, különös tekintettel a légierő megerősítésére” – tette hozzá az ukrán államfő.
A megállapodás formalizálja Hollandia elvi álláspontját az Oroszországgal szembeni szankciók megerősítésével kapcsolatban, kártérítésre és bíróság elé állításra kényszerítve az agresszort. A dokumentum szerint Hollandia támogatja Ukrajna jövőbeni EU- és NATO-tagságát is
– írta Zelenszkij a közösségi médiában.
A dokumentum meghatározza a 24 órás katasztrófaelhárítás mechanizmusát is az Ukrajna elleni ismételt katonai agresszió esetén.
A megállapodás aláírását a múlt héten jelentette be a holland külügyminisztérium vezetője, Hanke Bruins Slot, aki hozzátette, hogy a megállapodással erőteljes jelzést kívánnak küldeni Oroszországnak, amely abban reménykedik, hogy végül megszűnik Ukrajna nyugati támogatása.
Ukrajna Hollandián kívül már aláírt biztonsági megállapodást Nagy-Britanniával, Németországgal, Franciaországgal, Dániával, valamint Olaszországgal és Kanadával is.
Az Oroszország által két éve indított támadás kezdete óta több mint 270 embert öltek meg aknák és egyéb robbanószerkezetek – közölte Szerhij Reva, az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat aknamentesítési munkákat szervező részlegének vezetője csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján.
Sajnos a háború nyomot hagy, és a polgári lakosság körében is szedtek áldozatokat aknák és más robbanószerkezetek
– fogalmazott a tisztségviselő az MTI beszámolója szerint. Hozzátette, a halálos áldozatok között 14 gyermek van, továbbá több mint hatszáz civil sérült meg.
A republikánus Brian Fitzpatrick arra készül, hogy megkerüli Mike Johnson házelnököt az Ukrajnának nyújtott segély elfogadtatásának érdekében – írja az RBC Ukraine.
Ez egy ritka szakítás lenne a képviselőház republikánus vezetésével, amely a jobboldal erős ellenállása miatt nem szavazza meg az Ukrajnának nyújtandó segélyt.
Valamit tennünk kell. Ez egzisztenciális, ez időérzékeny. (...) egyszerűen csak meg kell szereznünk nekik a pénzt
– mondta Fitzpatrick.
A képviselő újságíróknak nyilatkozva arról beszélt, hogy egy úgynevezett mentesítési petíciót készít elő, amelyet 218 aláírás összegyűjtése után a képviselőházban szavazásra bocsátana.
Egy ilyen petícióhoz azonban a republikánusok kis részének támogatására is szükség lenne, feltéve, hogy a képviselőházban a demokraták többségének aláírását is megkapja.
Ehhez a manőverhez időre is szükség van, összesen 30 napra, amíg a ház ülésezik a szavazatra bocsátás előtt.
Fitzpatrick közölte, hogy a petíció március elejére lesz kész, és világossá tette, hogy számít néhány republikánus aláírásra is.
A mentesítési kérelem, mint mondta, elsősorban nyomásgyakorlásra szolgál, hogy így sürgessék a republikánusokat a segély megszavazására.
A Republikánusok Ukrajnáért nevű csoport már a múlt héten hirdetéseket helyezett el a képviselőház 10 Ukrajna-párti republikánusának körzetében, és arra ösztönözte őket, hogy írják alá a mentesítési petíciót.
A szenátus elfogadott egy 95 milliárd dolláros törvényjavaslatot Izrael, Ukrajna és Tajvan számára, de Johnson világossá tette, hogy nem fogja megszavazni.
Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat csütörtök este közölte, hogy a pirotechnikai szakemberek megsemmisítettek egy féltonnás orosz légibombát Zaporizzsja megyében. A közlés szerint szerdán riasztották helybeliek a mentőszolgálatot, hogy az egyik település mellett, a szántóföldön robbanószerkezetet találtak.
Az állami készenléti szolgálat helyszínre kiérkezett szakemberei megállapították, hogy a szerkezet egy fel nem robbant FAB–500-as bomba. Eltávolítása nehézségbe ütközött, mivel a légibombában módosították a biztosítékot, ami lehetetlenné tette a szállítását. A kockázat miatt a légibombát ezért a helyszínen kellett felrobbantani – adta hírül az MTI.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!