Svájc az Európai Unió 13. szankciós csomagjával összhangban kiterjesztette az Oroszország elleni szankciókat – jelentette be a svájci kormány március 1-jén.
Svájc február 29-én az EU szankciós csomagjában szereplő összes személyt és vállalatot felvette saját szankciós listájára, írta az ország kormánya sajtóközleményében.
Valamennyi intézkedés március 1-jén lépett hatályba Svájcban.
Régóta fennálló semlegességi politikája ellenére az alpesi ország csatlakozott az Oroszország elleni nemzetközi szankciórendszerhez az ukrajnai invázió miatt, és humanitárius, politikai és gazdasági segítséget nyújtott Kijevnek.
Svájc állítólag fokozza erőfeszítéseit annak megakadályozására, hogy vállalatok és magánszemélyek az országot az Oroszország elleni szankciók megkerülésére használják.
Az EU február 23-án fogadta el az Oroszországgal szembeni legújabb szankciócsomagot, amely további 106 személyt és 88 szervezetet céloz meg, akik és amelyek részt vesznek Oroszország Ukrajna elleni agressziójában. A listán India, Srí Lanka, Kína, Szerbia, Kazahsztán, Thaiföld és Törökország vállalatai szerepelnek.
Az EU emellett szigorúbb exportkorlátozásokat vezetett be 27 olyan kettős felhasználású termékre és technológiára vonatkozóan, amelyek hozzájárulhatnak az orosz katonai ágazat technológiai fejlődéséhez, és exportkorlátozásokat vezetett be a drónok fejlesztéséhez és gyártásához használt alkatrészekre is.
Végső búcsút vettek a 47 éves korában, múlt hónapban elhunyt Alekszej Navalnij ellenzéki orosz politikustól pénteken Moszkvában, a temetés és az azt megelőző gyászszertás helyszínén fokozott biztonsági intézkedések mellett több ezren gyűltek össze – közölték Navalnij szövetségesei és a családja.
A némi késéssel kezdődő délutáni gyásszertartást az orosz főváros Marjino nevű külvárosának ortodox templomában tartották meg szűk körben, a helyszínén összegyűlt emberek kizárásával.
Hírügynökségi beszámolók, illetve az interneten közzétett élő videófelvételek tanúsága szerint a tömeg Navalnij nevét skandálta, néhányan az ukrajnai háború befejezését és Vlagyimir Putyin orosz elnök távozását követelték. A rendőrség nem avatkozott közbe.
A RIA Novosztyi hírügynökség beszámolója szerint a helyszínen több külföldi – köztük az amerikai, a francia és a német – nagykövet is jelen volt.
Navalnij nyitott koporsóját a szertartás után a közeli Boriszovszkij temetőbe kísérték, ahol szintén egy rövid és szűk körben zajló szertatás keretében eltemették a politikust. Az elhunytat szülei búcsúztatták, özvegye és két gyermeke nem tartózkodnak Oroszországban.
A temetésről szóló részletes beszámolónkat ide kattintva olvashatja el.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!