Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter április 17–19-én Olaszországba látogat, hogy részt vegyen a G7-csoport miniszteri találkozóján – közölte az Ukrajinszka Pravda az ukrán külügyminisztérium sajtószolgálatára hivatkozva.
Az ukrán külügyminiszter részt vesz majd az Ukrajnának nyújtott nemzetközi támogatás megerősítésének szentelt külön ülésen, kétoldalú megbeszéléseket folytat majd az Egyesült Királyság, Olaszország, Kanada, Németország, Franciaország, Japán, az Egyesült Államok, az EU és a NATO vezetőivel.
A megbeszélések főtémája a Patriot és más légvédelmi rendszerek további ütegeinek sürgős biztosítása Ukrajna számára.
Emellett szó esik az orosz és az észak-koreai rezsimek közötti együttműködés megakadályozásáról, valamint a befagyasztott orosz vagyon felhasználásáról Ukrajna támogatása érdekében.
Dmitro Kuleba korábban azt mondta, hogy aktív tárgyalások folynak Ukrajna szövetségeseivel két Patriot légvédelmi üteg és egy SAMP/T rendszer beszerzéséről. Április 13-án Németország bejelentette, hogy sürgősen szállít egy Patriot légvédelmi rakétarendszert Ukrajnának.
Légicsapást hajtott végre az orosz hadsereg kedd este az ukrajnai Szumi megyében található Jampil településen. Az ukrán média szerint a támadással a polgári infrastruktúrát célozták, egy embert megsebesítettek.
Az ellenséges támadás két magánvállalkozás tulajdonát, köztük ipari létesítményeket és egy járművet rongált meg, egy 29 éves üzletember pedig megsebesült
– közölték a hatóságok.
A nyugati országok nem hozhatnak létre Ukrajnában az izraeli Vaskupolához hasonló légvédelmi rendszert – mondta Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az uniós külügyminiszterek informális ülését követő sajtótájékoztatón.
Meg kell értenünk, hogy a Vaskupola-rendszert évtizedek alatt hozták létre. Még ha rendelkeznénk is az erőforrásokkal, nem lehet rövid idő alatt megcsinálni
– magyarázta a diplomata.
Borrell emlékeztetett arra is, hogy az EU kül- és védelmi minisztereinek április 22-én Brüsszelben tartandó találkozójának napirendjén szerepel a légvédelmi eszközök szállítása Ukrajna számára. Szerinte az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem vehet részt az ukrajnai rakétatámadások visszaverésében Izrael példáját követve, mivel Ukrajnában nincsenek olyan amerikai és brit katonai bázisok, amelyeket ezek a rakéták fenyegetnének.
„Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nem lőhet le rakétákat Ukrajnában úgy, mint a Közel-Keleten. Ukrajnában nincsenek olyan katonai bázisok, amelyeket ezek a rakéták fenyegetnének” – mondta Borrell.
Rusztem Umerov védelmi miniszter beszélt a védelmi minisztérium elmúlt fél év prioritásairól. Elmondása szerint az elmúlt hat hónapban a következő prioritások voltak a csapatának:
„Mindegyik területen még sok munka vár ránk, de máris nagy utat tettünk meg, és vannak eredmények. A Védelmi Minisztérium már nem csak egy olyan struktúra, amely segíti a védelmi erőket, a minisztérium elkezdte koordinálni, tervezni, kidolgozni és végrehajtani Ukrajna teljes védelmi erejének stratégiáját. A Védelmi Minisztérium az intézményi változások vezetőjévé vált a határain belül” – mondta Umerov.
Umerov szerint befejeződött a minisztérium és a fegyveres erők vezérkarának funkcionális ellenőrzése. A miniszter hozzátette, hogy e struktúrák további átalakítása az Ukrajna jövőbeli védelmi erőire vonatkozó jövőkép (Future Force) kialakításának folyamatához kapcsolódik.
„Azon dolgozunk, hogy tisztázzuk a védelmi irányítás (tervezés) lépéseit és tartalmát az ukrán védelmi erőkben. A megszerzett tapasztalatok és a közép- és hosszú távú előrejelzések alapján kialakítjuk Ukrajna jövőbeli védelmi erőinek optimális modelljét.
Ez a modell lesz az alapja a további intézményi és szabályozási változásoknak, valamint az egységek innovatív fegyver- és haditechnikai modellekkel való felszerelésének és a rendelkezésre álló erőforrások elosztásának megközelítésében bekövetkező változásoknak
– mondta Umerov.
Hozzátette, hogy a védelmi minisztérium számít partnerei átfogó támogatására, és aktívan együttműködik a hazai védelmi ipar képviselőivel. „Továbbra is azon dolgozunk, hogy alkalmazkodjunk a mai kihívásokhoz, és biztosítsuk a védelmi ágazatban a jövőbeli kihívásokra való felkészültséget.”
Amint arról az Ukrinform korábban beszámolt, Ukrajna Védelmi Minisztériuma a minisztérium megalakulása óta először hozott létre új koordináló tanácsadó testületet a Belső Ellenőrzési Osztály számára – az Ellenőrzési Bizottságot, amelyben a NATO-országok ellenőrei is részt vesznek.
Tisztelt olvasóink!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!