Az Ukrán Fegyveres Erők vezérkarának Facebook-oldalán közzétett bejegyzés szerint az orosz hadsereg teljes harci vesztesége az ukrajnai háború kezdete óta élőerőben körülbelül 613 ezer 590 fő (naponta +1200) – közölte a számokat az Unian ukrán hírügynökség.
Az orosz felszerelések veszteségeit 8 ezer 574 (+3) harckocsi, 16 ezer 722 (+23) páncélozott harcjármű, 17 ezer 572 (+23) tüzérségi rendszer és 1 ezer 175 (+1) rakéta-sorozatvetőben adták meg.
Ezen kívül 940 (+1) légvédelmi rendszerről, 368 repülőgépről, 328 helikopterről, 14 ezer 453 (+84) hadműveleti-taktikai drónról és 2 ezer 556 cirkálórakétáról számoltak be.
A listán szerepel még 28 hajó/csónak, egy tengeralattjáró, 23 ezer 763 (+57) egység autó és tartálykocsi, valamint 2 ezer 967 (+2) egyéb speciális felszerelés. A vezérkar hozzátette: az adatok pontosítása folyamatban van.
Az ukrán fegyveres erők légiereje megjegyezte, hogy az oroszok a Krímből indított Iskander-M ballisztikus rakétával és 18 pilóta nélküli repülőgéppel (UAV-val) támadták Ukrajnát.
„Légvédelmi tevékenység eredményeként 12 „Sahíd–131/136” drónt lőttek le, négy lezuhant (külső beavatkozás nélkül), a légvédelem Vinnicjában, Nyikolajevben, Dnyipropetrovszkban, Herszonban és Szumiban tevékenykedett – jegyezte meg a sajtószolgálat.
A svéd külügyminiszter szerint Ukrajna orosz területre irányuló merész offenzívája aláásta Vlagyimir Putyin rendszerét, és megcáfolta azokat a figyelmeztetéseket, amelyek szerint a Kijevnek nyújtott nyugati támogatás fokozódása a háború eszkalációjához vezetne – írja a Financial Times.
A háromhetes offenzíva, amelynek alkalmával Ukrajna mintegy 1200 négyzetkilométernyi területet foglalt el az oroszországi Kurszki területen, megváltoztatta a „konfliktus narratíváját” – véli Tobias Billström svéd külügyminiszter, aki felszólította Kijev szövetségeseit, hogy fokozzák segítségüket.
Az, hogy ez egyáltalán lehetővé vált, sokkal fontosabb, mint a tényleges terület a helyszínen. Az orosz lakosságnak és az egész világnak azt mutatja, hogy az orosz katonai gépezet üres... Képtelen volt megvédeni a határát
– mondta a tárcavezető.
Svédország, amely véget vetett a két évszázados katonai semlegességnek, és Oroszország ukrajnai katonai akciója után csatlakozott a NATO-hoz, 2022 februárja óta kulcsfontosságú fegyvereket szállít Ukrajnának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 3-án hivatalos látogatást tesz Mongóliában Hürelszüh Uhnágín mongol elnök meghívására – ismertette a Kreml sajtószolgálatát a Korrespondent.
A látogatás alatt több kétoldalú dokumentum aláírását is tervezik. Mongólia tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely március 17-én elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz elnököt azzal vádolják, hogy több ezer gyermeket illegálisan toloncolt ki Ukrajnából. Mongólia jogilag köteles lenne eleget tenni a határozatnak.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!