új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Az ukrán védelmi minisztérium azon dolgozik, hogy automatizálja a katonai behívók kézbesítését. A behívókat a területi toborzóközpont vezetőjének elektronikus aláírásával tervezik hitelesíteni – közölte Oleh Beresztovij, az ukrán védelmi minisztérium információs technológiai főosztályának vezetője.

    A jelenlegi rendszer szerint a behívókat kézzel írják meg, nyomtatják ki, majd a toborzóközpont vezetője aláírja és lepecsételi őket. A jövőben azonban mindez már automatikusan fog működni. A behívók hitelességét egy telefonos alkalmazáson keresztül lehet majd ellenőrizni, egy QR-kódon keresztül – írta meg a Kárpáti Igaz Szó az Army FM információi alapján.

    Amikor elektronikus aláírással látják el a behívót, nem lesz semmilyen kézzel írott aláírás, így biztos lehet benne, hogy valódi dokumentumot kapott, és nem hamisítványt

    – magyarázta Beresztovij.

    A behívók mellett a felmetéseket is automatikusan tervezik kézbesíteni azoknak, akik jogosultak rá.

  • Az ukrán erőknek a kurszki régióban új stratégiájuk van: gyorsan kell mozogniuk és bekeríteniük az orosz csapatokat. David Axe, a Forbes elemzője azt írja, hogy amikor az ukrán hadsereg a múlt héten áttörte az orosz védelmet az orosz–ukrán határ egy új szakaszán, Novij Put falu közelében, az sokakat sokkolt, de most már egyre világosabbá válik az ezzel kapcsolatos cél.

    Egy ukrán taktikai csoport, amelyet a 95. légitámadó dandár vezet, jobbra vág utat, miközben Novij Puton túlra és a legközelebbi orosz város, Veszelojé déli városrészein keresztül nyomulnak előre. Más szóval az ukrán erők a fő kurszki dudor felé fordulnak. Ha a Novij Puttól északkeletre előrenyomuló ukránok össze tudnak kapcsolódni a fő kitüremkedésen lévő ukránokkal, akkor potenciálisan több ezer orosz embert vágnak el maguk és a határ között

    – írta az elemző.

    Mint az elemző rámutat, a helyi földrajzi adottságok kedvezőek az AFU azon törekvése számára, hogy bekerítse az orosz erőket. A Szejm folyó természetes határt képez a potenciális zseb északi szélének nagy részén, amelyet bal és jobb oldalán az előrenyomuló ukrán erők határolnak.

    Az ukrán fegyveres erők a térségben lerombolták az összes állandó hidat a Szejm felett, éppen ezért az ukránok folyamatosan lövik az ideiglenes hidakat, amint az oroszok felállítják őket – írja az Unian ukrán hírügynökség.

  • A Facebook tulajdonosa, a Meta közölte, hogy több orosz állami médiahálózatot is betilt, mivel állítólag megtévesztő taktikát alkalmaznak befolyásolási műveletek végrehajtására és a platformjaikon történő észlelés elkerülésére – írja a BBC.

    A brit közszolgálati média beszámolója szerint a Meta rendszerén belül egyre nagyobb ellenőrzés alá kerültek az orosz állami médiumok, mivel azt állítják, hogy megpróbálták befolyásolni a nyugati országok politikáját. A lépés a világ legnagyobb közösségimédia-vállalatának az orosz állami médiavállalatokkal szembeni álláspontjának eszkalálódását jelenti. 

    Két évvel ezelőtt a Meta – az EU, az Egyesült Királyság és Ukrajna kérése alapján – intézkedéseket hozott az orosz államilag ellenőrzött média terjedésének korlátozására. Többek között megakadályozta, hogy a médiumok hirdetéseket futtassanak a platformjain, és korlátozta a tartalmaik elérését.

    A hónap elején az USA azzal vádolta meg az RT állami műsorszolgáltatót, hogy 10 millió dollárt (3,5 milliárd forint) fizetett egy Tennessee állambeli cégnek, hogy „rejtett orosz kormányzati üzeneteket tartalmazó tartalmakat hozzon létre és terjesszen az amerikai közönségnek”. A vádirat szerint a videókat titokban „szerkesztette, tette közzé és rendezte” az RT két alkalmazottja.

    A legfőbb amerikai diplomata pénteken újságíróknak azt mondta, hogy az RT az orosz támogatású médiumok hálózatának része, amely titokban igyekezett „aláásni a demokráciát az Egyesült Államokban”.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Ukrajna meghatározta az Oroszországgal való konfliktus megnyeréséhez szükséges terv pontjait, és készen áll arra, hogy már a jövő héten bemutassa azt szövetségeseinek − írta meg az MK.

    „Minden egyes lépéshez világos lista is készült, hogy pontosan mi szükséges és mi fog működni ennek érdekében. Egyetlen lehetetlen dolog sincs benne. Több mint 90 százalékban mindent megírtunk” − mondta a kijevi rezsim vezetője. 

    Megjegyezte azt is, hogy Ukrajna azt tervezi, hogy a jövő héten bemutatja ezt a „győzelmi tervet” nyugati partnereinek.

    Korábban Donald Trump amerikai elnökjelölt „béketervének” Ukrajnára vonatkozó részletei váltak ismertté. A terv feltételezi az ellenségeskedések leállítását a fronton, valamint elutasította Kijev NATO-csatlakozását, melyet J.D. Vance jelentett be.

  • Az Egyesült Államok Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök tárgyalásait követően nem áll készen arra, hogy bejelentse az ukrán haderő számára a nagy hatótávolságú fegyverekkel mélyen Oroszországba irányuló csapásokra vonatkozó korlátozások feloldását − közölte Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő, melyet megosztott a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.

    Múlt csütörtökön Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy a NATO nemcsak azt vizsgálja, hogy az ukrán fegyveres erők nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket használhatnak-e, hanem azt is, hogy közvetlenül részt vesznek-e a konfliktusban. Az államfő szerint a kijevi rezsim már most is drónokkal mér csapást orosz területre.

    „Ami a nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú precíziós fegyverek használatát illeti, meg kell érteni, hogy az ilyen műveleteket a szövetségi országok hadseregének részvételével hajtják végre” − magyarázta az elnök.

    Hangsúlyozta azt is, hogy a Nyugat közvetlen részvétele az ukrajnai konfliktusban jelentősen megváltoztatná annak lényegét, és azt jelentené, hogy a NATO-tagok − az Egyesült Államok és az európai országok − háborúban állnak Oroszországgal. Moszkva az őt fenyegető veszélyek alapján hoz majd döntéseket − összegezte az államfő.

  • Az egyes NATO-tagországoknak kell eldönteniük, engedélyezik-e az Ukrajnának átadott nagy hatótávolságú fegyvereik használatát – jelentette ki hétfőn Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára, s egyben üdvözölte az erről szóló vitát.

    Üdvözlöm e fejleményeket [...], de az egyes szövetségeseknek kell meghozniuk a végső döntéseket. A szövetségeseknek eltérő a hozzáállásuk e tekintetben 

    – mondta Stoltenberg az LBC rádiónak az MTI szerint.

    Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hónapok óta igyekszik meggyőzni országa szövetségeseit arról, hogy engedélyezzék a nyugati gyártmányú rakéták, köztük az amerikai ATACMS és a brit Storm Shadows nagy hatótávolságú eszközök bevetését mélységi csapásokhoz Oroszország területe ellen. Keir Starmer brit miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök pénteken Washingtonban tartottak megbeszélést a kérdésről, ugyanakkor nem jelentettek be döntést az ügyben.

    Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban figyelmeztetett, hogy a nyugati nagy hatótávolságú precíziós fegyverek bevetése a NATO-országok közvetlen részvételét jelentené a háborúban. Az esetleges orosz megtorlásra vonatkozó kérdésre válaszolva Stoltenberg úgy fogalmazott:

    Nincsenek kockázatmentes lehetőségek egy háborúban. Továbbra is úgy vélem: a legnagyobb kockázat számunkra, Nagy-Britannia és a NATO számára az lenne, ha Putyin nyerne Ukrajnában. 

  • Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére az ukrán–magyar határszakaszon 5239 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4896 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.

    A beléptetettek közül a rendőrség 30 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.

  • Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) közölte, hogy az oroszországi Belgorod városában megöltek egy orosz haditudósítót, Alekszandr Korobjovot – írta a The Kyiv Independent, megjegyezve azt is, hogy ezt az állítást nem tudták ellenőrizni.

    A HUR a Telegramon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy Alekszandr Korobjov szeptember 15-én halt meg, miután „összezúzták” a koponyáját. Orosz hírügynökségek arról számoltak be, hogy Korobjov súlyosan megsérült egy támadásban. 

    A propagandista nemcsak hamis anyagokat készített a háborúról, hanem személyesen is részt vett az Ukrajna elleni súlyos háborús bűncselekmények elkövetésében

    – közölte az ukrán katonai hírszerzés, hozzátéve, hogy Korobjov rendszeresen dolgozott Ukrajna megszállt területein.

    Bár a HUR nem vállalta a felelősséget a támadásért, a posztban Korobjov jelenlegi és korábbi lakcímét is feltüntették, valamint közzétettek egy olyan felvételt is, amelyen állítólag a holtteste látható. Továbbá azt írták: „Az ukrán védelmi minisztérium katonai hírszerzése emlékeztet arra, hogy minden háborús bűntettért igazságos megtorlás jár.”

    A The Kyiv Independent felkereste a HUR-t azzal a kérdéssel, hogy ki áll a támadás mögött. Erre az ügynökség mindössze egy mosolygós arcú napszemüveges emojit küldött nekik válaszként. 

    Korobjov a Rosszija–1 állami csatornán többször szerepelt haditudósítóként, és a HUR szerint ő vezette a csatorna belgorodi részlegét is. 

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök az előző héten azt mondta: ha Ukrajna jogot kap arra, hogy Oroszország területén nyugati fegyverekkel hajtson végre csapásokat, akkor azáltal a NATO államai közvetlen hadviselő felekké válnak. Azóta a brit The Times közölt egy cikket, amely szerint Ukrajna valóban csak közvetlen amerikai segítséggel hajthatna végre ilyen csapásokat hatékonyan. 

    A lapnak több biztonságpolitikai forrás beszélt arról, hogy a Storm Shadow típusú rakétáknál nemcsak jóváhagyás kellene a britektől, franciáktól és az amerikaiaktól a fegyverek felhasználásához, hanem ennél több is. Elmondásuk szerint ugyanis

    a rakétákat Ukrajna csak amerikai segítséggel tudná hatékonyan használni Oroszországi célpontok ellen.

    A lap forrásai azt mondták, hogy az orosz elektronikus hadviselés használhatatlanná tenné a rakéták irányítását szolgáló GPS-t, és ezért mindenképp az amerikaiak közvetlen segítségére, a tőlük kapott navigációs adatokra lenne szükség a fegyverek (oroszországi célpontok elleni) hatékony használatához. 

    A The Times arról is írt ezzel összefüggésben, hogy Joe Biden amerikai elnök környezetében sincs egyetértés ezzel kapcsolatban: Antony Blinken külügyminiszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó is vitában állnak emiatt. A lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint a múlt heti brit–amerikai tárgyalásokon Joe Bidenék azt közölték: a döntéssel megvárnák azt, hogy Ukrajna ismertesse velük a győzelmi tervét.

    Ezzel együtt a brit lap azt is közölte, hogy öt korábbi védelmi miniszter, valamint Boris Johnson egykori miniszterelnök is arra biztatta Keir Starmer brit kormányfőt:

    engedélyezze Ukrajnának az Oroszország területén végrehajtott csapásokat még akkor is, ha Amerika ehhez nem járul hozzá (kérdés persze, hogy ez esetben mennyire lehetnének hatékonyak a fegyverek). 

    Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azzal fenyegetőzött: ha Kijev megkapja a jóváhagyást a nyugati fegyverek Oroszország ellen történő felhasználásához, akkor arra „megfelelő válaszlépésekkel” fognak reagálni. E válaszlépések mibenlétét azonban a nyugati szakértők is csak találgatják egyelőre.

  • Köszönjük olvasóinkat!

    Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háborúról. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Tartsanak velünk ezúttal is!