Állítólag elektronikus hadviseléssel zavarják össze a drónok navigációs rendszerét Ukrajnában. Katonai szakértők szerint több tucat orosz drón „veszett el” Ukrajna fölött, amelyeket úgy programozhattak át, hogy visszarepüljenek Oroszország vagy Belarusz felé – közölte a The Standard.
Ukrajna egyre gyakrabban alkalmazza az elektronikus hadviselést, úgy, hogy megzavarják a drónok navigációs rendszereit, így azok más célpontot vesznek célba.
December 27-én az orosz drónok csaknem felét sikerült visszairányítaniuk, sőt, új célpontokat is kijelöltek az „öngyilkos drónok” számára.
Az elektronikus hadviselés azonban más eszközöket, köztük a civilek mobiltelefonjait is érintheti, amit az ukrán fegyveres erők vezérkara sem tagad.
A közleményt is kibocsátották ezzel kapcsolatban, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy az orosz légitámadások visszaverésére irányuló intézkedésekhez elektronikus hadviselési eszközöket alkalmaznak, melynek viszont mellékhatása a mobiltelefonok által az automatikus időfrissítési módban használt pontos időrendszer megsértése.
Tanácsos kikapcsolni a telefonban az automatikus időfrissítési üzemmódot, és figyelembe venni, hogy a légiriasztások bejelentésekor a műholdas navigációs rendszerek működésének pontossága romolhat
– közölték.
Kedves olvasóink!
Véget ért az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk szombaton is! Jó pihenést kívánunk!
Oroszország pénteken ballisztikusrakéta-támadást indított Csernihiv ellen, amelynek következtében egy ember meghalt, többen pedig megsebesültek – írja a The Kyiv Independent.
A támadás Csernyihiv külvárosának egyik lakónegyedét érte, jelentős károkat okozva több lakóházban
– közölte Vjacseszlav Csaus, Csernihiv terület kormányzója.
Az ukrán légierő napközben már figyelmeztetett a közelgő ballisztikusrakéta-támadásra. A keresési és mentési munkálatok még tartanak.
Az Ukrajna és Oroszország határán fekvő Csernyihivi területet részben már Oroszország 2022. februári teljes körű inváziója kezdeti szakaszában elfoglalták.
Bár az orosz erők 2022 áprilisában kivonultak a régióból, Csernyihivet a határ közelsége miatt továbbra is szinte naponta érik támadások.
Ukrán dróntámadásban meghalt egy 73 éves férfi a dél-oroszországi Kurszki területen, Obesztában – írta Telegram-csatornáján a terület ügyvivő kormányzója, Alekszandr Hinstejn.
Az orosz védelmi minisztérium legújabb közlése szerint a Kurszki területen az elmúlt 24 órában az ukrán hadsereg 225 katonát veszített. Az orosz erők két páncélozott szállítójárművet, három páncélozott harci járművet, öt gépkocsit és tüzérségi fegyvereket is megsemmisítettek.
A közlemény szerint az elmúlt hét során az orosz hadsereg tizenegy ukrán tengeri drónt lőtt le a Fekete-tenger felett – közölte az MTI.
Ukrajna továbbra is kap áramot Szlovákiától. A helyi átviteli rendszerüzemeltető betartja a szerződésben foglaltakat – írja az Unian állami hírügynökség.
A szlovák átviteli rendszer üzemeltetője, az állami tulajdonú SEPS a gyorssegély keretében a jelenlegi szerződésnek megfelelően biztosítja Ukrajna áramellátását. A szlovák vállalat garantálja majd a villamos energia határokon átnyúló átvitelét is minden szakaszon keresztül, normál üzemmódban.
A SEPS tavaly tavasszal újabb 12 hónappal meghosszabbította azt a szerződést, amelynek értelmében 150 megawattnyi villamos energiát szállíthat az ukrán rendszerbe.
A tavalyi év első 11 hónapjában a nettó villamosenergia-export Szlovákiából Ukrajnába elérte a 2,43 terawattórát, ami 3,5-szerese a 2023-as év azonos időszakáénak.
Jozef Badida elemző szerint Szlovákia külföldi áramellátásának mesterséges korlátozása valószínűleg sérti az európai és a szlovák törvényeket.
Karel Hirman volt szlovák gazdasági miniszter korábban azt mondta, hogy az áramot Ukrajnába a kereskedők adják el, nem az állam. Azzal érvelt, hogy ha megszakadna az áramszállítás Ukrajnába, Szlovákiát belerángatnák egy EU-n belüli konfliktusba.
Jelentősen nőtt azon ukránoknak aránya, akik a háború befejezése érdekében készek területi engedményeket tenni az agresszor felé – derül ki a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMIS) által végzett felmérés eredményeiből.
A szociológusok szerint ha 2024. május–október között az engedményekre kész ukránok aránya stabil maradt, akkor október elejétől decemberig nyomon követhetően nőtt az ilyen emberek száma – 32 százalékról 38 százalékra.
Ugyanakkor csökkent azoknak az aránya, akik kategorikusan elleneznek bármilyen engedményt. Azonban minden nehéz körülmény ellenére decembertől az ukránok 51 százaléka ellenzett bármilyen területi engedményt (október elején ez az arány még 58 százalék volt)
– áll a felmérésben.
A KMIS saját felméréseiben 2022 májusa óta rendszeresen felteszi a kérdést, hogy a lakosság kész-e területi engedményekre a béke mielőbbi elérése és a függetlenség megőrzése érdekében. Ezúttal a területi engedményekre való hajlandóságra vonatkozó kérdést 985 válaszadónak tették fel. Formálisan, normális körülmények között egy ilyen minta statisztikai hibája nem haladja meg a 4,1 százalékot.
Németországnak nem szabad kizárnia, hogy a háború befejezése után a Bundeswehr csapatait Ukrajnába vezényeljék – jelentette ki Roderich Kiesewetter, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) törvényhozója – írja a The Kyiv Independent.
Kiesewetter megjegyzései olyankor hangzottak el, amikor Nagy-Britannia és Franciaország fontolgatja, hogy csapatokat küld egy esetleges ukrajnai tűzszünet megfigyelésére. A hírek szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök béketervében is szerepelnek olyan javaslatok, amelyek szerint az európai államok katonai személyzetet küldenének Ukrajnába.
Kiesewetter azzal érvelt, hogy Németországnak Európa legnagyobb gazdaságaként felelőssége van abban, hogy jelentősen hozzájáruljon az európai biztonsági és békefenntartási erőfeszítésekhez.
Kifejtette, Németországnak készen kell állnia arra, hogy „a megfelelő időben jól felszerelt csapatokkal” beavatkozzon Ukrajnában, és óva intett attól, hogy elvessék ezt a lehetőséget.
Kiesewetter megjegyezte, hogy a német békefenntartói szerepvállalásnak az EU és a NATO közös keretei között kell megtörténnie, hogy biztosítsa a műveleti hatékonyságot és a meglévő európai biztonsági struktúrákhoz való igazodást.
Egy békefenntartó erő akkor hatékony és reális, ha a NATO-ba integrálódik, mivel a nukleáris ernyő kiterjedne Ukrajnára
– mondta.
Robert Fico szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy kormánya ellenintézkedéseket fog megvitatni, válaszul arra, hogy Ukrajna leállította az orosz gáztranzitot – írja az Ukrajinszka Pravda.
Fico „Zelenszkij szabotázsának” nevezte az Ukrajnán keresztül Szlovákiába irányuló orosz gáztranzit beszüntetését, és azt állította, hogy a lépés Szlovákiának évi 500 millió eurójába kerül.
Megerősítette, hogy a szlovák kormány képviselői jövő kedden, január 7-én Brüsszelben foglalkoznak a gáztranzit kérdésével.
A kormányfő kijelentette, hogy Szlovákia számára vagy a gáztranzit újraindítása, vagy a „mintegy 500 millió eurós államháztartási veszteség” kompenzálása jelent megoldást.
A brüsszeli megbeszélések után Fico azt tervezi, hogy összehívja a koalíciós tanács ülését, amelyet a kabinet ülése követ, ahol a koalíciós partnerek a megfelelő intézkedésekről fognak tanácskozni.
A Deepstate ukrán térképészeti szolgálat elemzői szerint az orosz hadsereg tovább nyomul előre a Donyecki területen, különösen Pokrovszk és Kurakhove közelében – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az elemzők szerint az oroszok Pokrovszktól délre törtek előre, és elfoglalták Dacsenske, Novij Trud és Vovkove településeket, amelyek 5-6 kilométerre vannak a várostól. Emellett Zelene és Novovaszilivka közelében is előrenyomultak.
Oroszország a teljes körű inváziója 2022. február 24-ei kezdete óta 793 250 katonát vesztett Ukrajnában – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara.
Ez a szám magában foglalja az orosz erők csak az elmúlt nap során elszenvedett 1080 fős veszteséget.
A jelentés szerint Oroszország emellett 9677 harckocsit, 20 070 páncélozott harcjárművet, 32 770 járművet és üzemanyagtartályt, 21 555 tüzérségi rendszert, 1257 többszörös rakétaindító rendszert, 1032 légvédelmi rendszert, 369 repülőgépet, 330 helikoptert, 21 249 drónt, 28 hajót, valamint egy tengeralattjárót veszített.
Az orosz csapatok rakétatámadást indítottak a Zaporizzsjai területen lévő Stepnohirszk település ellen, aminek következtében egy civil meghalt – közölte Ivan Fedorov, a Zaporizzsjai területi katonai közigazgatás vezetője.
„Egy férfi meghalt, felesége pedig kórházba került” – tette hozzá Ivan Fedorov.
Fedorov szerint a támadásban lakóházak rongálódtak meg, illetve gyulladtak ki.
2024-ben az orosz megszállók másfélszer gyakrabban csaptak le a Herszoni területre, mint 2023-ban – írja az Ukrajinszka Pravda.
Olekszandr Prokugyin, a Herszoni Területi Katonai Közigazgatás vezetője hangsúlyozta, hogy Oroszország nem hagy fel a Herszoni terület lakosai elleni terrortaktikával, hanem inkább fokozza azt.
2024-ben másfélszeresére nőtt a támadások száma. A megszállók az év során 218 ezer lövést adtak le, ami 63 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A civil áldozatok száma is nőtt. 2024-ben 2187 ember sérült vagy halt meg az orosz támadások következtében. Ez kétszázzal több, mint 2023-ban volt.
Emellett a régió vezetője megjegyezte, hogy a dróntámadások, amelyeket az oroszok 2024 augusztusa óta aktívan alkalmaznak a civilek ellen, új, komoly fenyegetéssé váltak. Így 5 hónap alatt mintegy 12 ezer támadást hajtottak végre ellenséges drónokkal, amelyek 54 ember életét követelték, és további 609 ember, köztük 8 gyermek megsérült.
Tavaly 1358 ember tért vissza Ukrajnába orosz hadifogságból – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Telegram-üzenetében az Ukrinform információi szerint.
2024-ben 1358 emberünket sikerült hazahozni Ukrajnába az orosz fogságból. Ezek a mi katonáink és civiljeink. Ezeknek az embereknek különböző a sorsuk, de egyformán boldogok, hogy hazatérhettek
– mondta Zelenszkij.
A Metinvest Group páncélvédelmet gyártott az MIM–104 Patriot légvédelmi rendszer vezérlőmoduljához, a mérnökök már fel is szerelték az elsőt – számolt be az Ekonomicsna Pravda.
A vállalat közleménye szerint a Metinvest mérnökei megkezdték a páncélozott panel gyártását a Patriot légvédelmi rendszer agyközpontjához, amely a légvédelmi rendszert vezérli.
A legénység repeszsérülés elleni védelme 30KhN2MA acélból készül, amit fokozott kopásállóság, szilárdság, szívósság és a mechanikai igénybevétellel szembeni ellenállás jellemez
– áll a közleményben.
A légvédelmi irányítóközpontot védő páncélzat mintegy 200 elemből – akár 8 mm vastagságú páncélozott acéllemezekből – áll.
A páncélzat össztömege meghaladja a 2,6 tonnát, de a vállalat biztosítja, hogy ez „semmilyen módon nem befolyásolja a komplexum működőképességét vagy mobilitását”.
Január 3-án az orosz csapatok légicsapást mértek Szumira. A megyei katonai közigazgatás közlése szerint az oroszok ismét polgári célpontokat támadtak. A légicsapásban több civil sérült meg – közölte a Kárpáti Igaz Szó.
Ugyancsak pénteken az oroszok Kijev megyében drónokat vetettek be. A légicsapásban egy civil életét vesztette, négyen megsebesültek.
A Korrespondent emlékeztet: egy nappal korábban Herszon térségében tucatnyi polgári objektumot ért találat, az akciónak hét civil sebesültje van.
Donald Trump, az Egyesült Államok novemberben megválasztott elnöke képes segíteni Ukrajnának abban, hogy megállítsa Vlagyimir Putyint, Oroszország elnökét – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Interfax szerint.
Trump határozott, számunkra pedig ez a legfontosabb. Megvannak a kvalitásai. Meghatározó lehet ebben a háborúban. Képes megállítani Putyint… Vagy hogy pontosabban fogalmazzak, segíthet nekünk megállítani Putyint
– hangsúlyozta az ukrán elnök, majd hozzátette, úgy véli, a januárban hivatalba lépő amerikai vezető véget akar vetni a háborúnak. Emellett emlékeztetett arra is, hogy Trump csapata és az ukrán vezetés folyamatos kapcsolatban áll egymással, és Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének már több találkozója is volt a Trump-adminisztrációval.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke okokat keres arra, hogy elkerülje a közvetlen tárgyalásokat Ukrajnával – írja az Interfax.
Okokat keres arra, hogy miért ne üljön tárgyalóasztalhoz velem. A helyzet az, hogy nem akar semmilyen párbeszédet
– mondta csütörtökön Zelenszkij az egyik ukrán tévécsatornának adott interjújában.
Az ukrán vezető emellett úgy véli, ha Oroszország tárgyalásokba kezdene Ukrajnával az egyet jelentene azzal, hogy veszített, mivel a célja az volt, hogy megszállja az országot, ám ezt nem sikerült elérnie.
Az Ukrajnával folytatott tárgyalások azt jelentenék Oroszország számára, hogy veszített. Egyáltalán miért tárgyalnának? Ez nem egy ultimátum… Nem teljesítették a feladatot, amit Putyin kitűzött, így ez valójában nem győzelem számukra
– mondta a lap szerint Volodimir Zelenszkij.
Az elmúlt 24 órában több ukrán katonai állást is megsemmisített az orosz hadsereg Harkiv és Donbász térségében – számolt be az Unian ukrán hírügynökség péntek reggel.
A Hortyicában állásozó csapatok közlése szerint az orosz erők Volcsanszkban (Harkiv térsége) és Zagrjozovban is támadásokat hajtottak végre. Limanszk irányába azonban sikertelenül támadták az ukrán védőket.
Az oroszok Krematorszknál szintén támadásba lendültek és összecsapásokra került sor Caszov Jar, Sztupocsek és Toreck irányába is. A csoport szerint az ellenséges csapatok azonosítása és megsemmisítése jelenleg is tart.
Orosz támadásokról adtak hírt Miroljubovka, Liszovka, Sevcsenko, Szlovjanka és Novovaszilivke területén is.
2024 őszén és telén az ukrán katonák visszaverték Oroszország mindhárom kelet-ukrajnai város elfoglalására irányuló hadműveletét – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Interfax szerint.
’24 ősze és tele Oroszország három, Harkiv, Szumi és Zaporizzsja elfoglalására irányuló hadműveletének megszakításával járt. És úgy gondolom, hogy a harcosok itt a legjobbak. Mindenki jól teljesített. Az állam ezt átvészelte
– mondta Zelenszkij a csütörtök esti tévés beszédében.
„Ezek ukrán városok és ukrán emberek. Szeretnék köszönetet mondani ezeknek a városoknak, az embereknek. Komoly próbatételen estek át” – tette hozzá az államfő.
A rendfenntartók lelepleztek egy határőrt, aki pénzért cserébe segített sorkatonáknak illegálisan átlépni a magyar határon – jelentette az Ukrán Állami Határőrszolgálat az Interfax szerint.
A határőrség belbiztonsági tisztjei és az SZBU munkatársai őrizetbe vették a Chpsky-különítmény egyik határőrét, aki 6000 dollárért segített katonaköteles korú férfiakat átcsempészni a határon Magyarországra. A szervezőknek információkat szolgáltatott a határőrök mozgásáról és a videómegfigyelés helyéről
– közölte a Telegram-csatorna pénteken.
A katonát tetten érték, készpénzét és telefonját lefoglalták, a nyomozás folyamatban van.
A Szlovákiában tartózkodó ukrán menekültek támogatásának jelentős csökkentésén túl a szlovák kormány kész tárgyalni az Ukrajnába történő villamosenergia-szállítás leállításáról is – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök Facebookon közzétett videójában az Interfax szerint.
A szlovák szociáldemokraták nevében kijelentem, hogy készek vagyunk tárgyalni és koalícióban megállapodni a villamosenergia-szállítások leállításáról és a Szlovák Köztársaság területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának jelentős csökkentéséről. Úgy vélem, hogy a koalíciós partnereink is rendkívül súlyosnak és a szuverén Szlovákia válaszát érdemlőnek tartják a gázszállítások miatt kialakult helyzetet
– fogalmazott a szlovák vezető. Robert Fico kiemelte: nem a szlovákiai fogyasztásra szánt gázról van szó, hanem a Szlovákián keresztül történő tranzitról. Mint azt korábban megírtuk, Kijev döntésével, miszerint január 1-től nem engedélyezi az orosz gázszállításokat a területén, Szlovákia csaknem 500 millió euró tranzitbevételtől esik el.
A szlovák miniszterelnök arra is figyelmeztetett, hogy az orosz gáztranzit leállításával az Európai Unió évente csaknem 60-70 milliárd euróval fog magasabb áramdíjat fizetni. Majd megerősítette, hogy Kijev kérésére a szlovák, az ukrán és az Európai Bizottság képviselői január 7-én Brüsszelben találkoznak, hogy megvitassák a leállítással kapcsolatban felmerülő kérdéseket.
Sahíd-típusú támadódrónokkal mértek csapást öt ukrán régióra január 3-án éjszaka az orosz csapatok – számolt be az ukrán légierő az Unian ukrán hírügynökség szerint.
A légierő közlésében azt írta, a drónok helyi idő szerint éjfélkor indultak el Szumi felől Poltava irányába, majd több drónt észleltek Szumi, Harkiv, Csernyihiv, Poltava és Donyeck régióban.
Hozzátették: drónokat jelentettek Kijev, Zsitomir és Cserkaszi közelében is péntekre virradó éjszaka.
A Moldova szakadár transznisztriai régiójába irányuló orosz gázszállítások leállítása miatt az élelmiszeripari vállalkozásokon kívül minden ipari vállalat bezárt – írta a The Guardian pénteken.
A lap azt írja, a főleg orosz ajkú, mintegy 450 ezer lakosú terület, amely az 1990-es években a Szovjetunió összeomlásával vált el Moldovától, hatalmas károkat szenvedett a Közép- és Kelet-Európába Ukrajnán keresztül érkező orosz gázszállítások szerdai leállítása miatt.
Minden ipari vállalkozás leállt, kivéve azokat, amelyek élelmiszer előállításával foglalkoznak, vagyis közvetlenül a Dnyeszter-menti köztársaság élelmiszer-ellátását biztosítják
– fogalmazott a lap szerint Szergej Obolonyik, a köztársaság miniszterelnök-helyettese.
Túl korai lenne megítélni, hogyan alakul a helyzet... A probléma annyira kiterjedt, hogy ha hosszú ideig nem oldódik meg, akkor visszafordíthatatlan változások következnek be, vagyis a vállalkozások elveszítik az elindulási képességüket
– tette hozzá a vezető.
Mint arról korábban beszámoltunk , Ukrajna a közel három éve tartó háború ellenére engedélyezte, hogy Oroszország gázt szállítson a területén, amelyből csaknem egymilliárd dollárt keresett évente. Kijev azonban úgy döntött, nem újítja meg az ötéves, január 1-jén lejáró szerződését Moszkvával.
A döntésre az olyan európai országok, mint Szlovákia és Ausztria, alternatív szállításokkal készültek fel. Transznisztria azonban szinte teljesen megbénult: a helyi energiavállalat szerdán leállította a fűtést és a meleg vizet a háztartásokban, és arra szólította fel a lakosságot, hogy egy helyiségben összegyűlve tartsák melegen magukat.
Észak-Korea (KNDK) azért küldi katonáit az Oroszország által Ukrajna ellen indított offenzívákba, hogy harci tapasztalatokat szerezzenek és felkészüljenek egy esetleges háborúra – írta meg az Unian.
Ezt bizonyítja az oroszországi Kurszk térségében likvidált észak-koreai különleges erők tisztjének, Geng Hong Jongnak a naplójából megszerzett újabb bejegyzés, amelyet az ukrán fegyveres erők különleges műveleti erői (SDF) tettek közzé.
Ugyanakkor az észak-koreai katonáknak parancsuk van arra, hogy akár saját életük árán is feladatokat hajtsanak végre több ezer kilométerre otthonuktól, Kim Dzsongun pártját és érdekeit szolgálva, ami jól mutatja a diktátor valódi hozzáállását saját csapataihoz
– áll a jelentésben.
Mint megjegyezték, magában a felvételen az észak-koreai szó szerint azt írta, hogy számukra a legfontosabb feladat a harckészültség:
„Hadd hangsúlyozzam még egyszer, hogy fegyveres erőink legfontosabb, létfontosságú feladata a háborús felkészültség. »Minden erővel befejezni a háborús felkészülést!« – ez a jelszó, a forradalom ezt követeli, a jelenlegi körülmények ezt követelik, ez egy olyan harci jelszó, amelyet minden szinten ki kell tűzni fegyveres erőink zászlajára” – írta. Jong rámutatott továbbá, hogy az információk egy része nem hozható nyilvánosságra, mert „érzékeny természetű és titkosított”.
Nem olyan zászlóaljnak lenni, amely csak szavakban kötelezi el magát, hanem olyan zászlóaljnak, amely tudja, hogyan kell cselekedni és harcolni azonnal, miután parancsot kapott, olyan sokoldalú zászlóaljakat készíteni, amelyek bármilyen feladatot tökéletesen teljesíteni tudnak, akár a halál árán is – ez az a cél, amelyet fegyveres erőink minden zászlóaljának el kell érnie, ez ennek a kongresszusnak a szellemisége
– írta a KNDK-katona.
Moldovát elegendő mennyiségű villamos energiával látják el – közölte csütörtökön a moldáv Energocom áramszolgáltató vállalat az Interfax szerint.
Mint írták, az állami vállalat Romániával kötött szerződésének köszönhetően az elmúlt 24 órában teljes mértékben fedezte az orosz gázszállítás január 1-jei leállítása miatt keletkező termelési hiányt, így nem volt szükség vészvásárlásokra.
Mint ismeretes, a moldáviai GRES erőműben január 1-jétől teljesen leállt a villamosenergia-szállítás a Dnyeszteren túli területekre, mivel az erőmű négy blokkjából csak egy működik. Az Interfax azt írja, az orosz gázimport leállítása után az erőmű szénüzemre állt át és csak a lakossági fogyasztók és a transznisztriai létfenntartó vállalkozások számára termel áramot.
Ukrajnában már több mint egy évtizede működik a NATO DEEP (Defence Education Enhancement Programme) program, amelynek keretében eddig több mint 15 000 ukrán katona vett részt képzésen – nyilatkozta Szerhij Melnik, Ukrajna védelmiminiszter-helyettese.
Az ukrán katonai kiképzés jelenleg jelentős átalakuláson megy keresztül, hogy megfeleljen a NATO-szabványoknak, de ez nem csupán a nyugati módszerek másolását jelenti. A szabványokat az ukrán valósághoz, harci tapasztalatainkhoz és a katonák aktuális igényeihez igazítjuk
– emelte ki Melnik. A NATO DEEP program kulcsszerepet játszik az átalakulásban, mivel lehetővé teszi az ukrán katonai oktatási intézmények számára a legmodernebb nyugati oktatási módszerek és technológiák elérését. Az átalakítás nemcsak technikai vagy taktikai elemeket érint, hanem a gondolkodásmód, a harci kultúra és a stratégiai tervezés területén is változásokat hoz. Kiemelt cél a jövő katonai vezetőinek képzése.
A program eredményei között szerepel:
Emellett meghosszabbították a kritikus szerepkörökre – például mesterlövészek, drónkezelők és légvédelmi tüzérek – vonatkozó kiképzési időt.
Melnik hozzátette, hogy Ukrajna katonai kiképzésének átalakítási koncepciója egy 2032-ig tartó stratégiai terv része. Ez a nemzetközi legjobb gyakorlatok alkalmazása mellett szoros együttműködést is előirányoz más állami szervekkel és nemzetközi partnerekkel.
Állítólag elektronikus hadviseléssel zavarják össze a drónok navigációs rendszerét Ukrajnában. Katonai szakértők szerint több tucat orosz drón „veszett el” Ukrajna fölött, amelyeket úgy programozhattak át, hogy visszarepüljenek Oroszország vagy Belarusz felé – közölte a The Standard.
Ukrajna egyre gyakrabban alkalmazza az elektronikus hadviselést, úgy, hogy megzavarják a drónok navigációs rendszereit, így azok más célpontot vesznek célba.
December 27-én az orosz drónok csaknem felét sikerült visszairányítaniuk, sőt, új célpontokat is kijelöltek az „öngyilkos drónok” számára.
Az elektronikus hadviselés azonban más eszközöket, köztük a civilek mobiltelefonjait is érintheti, amit az ukrán fegyveres erők vezérkara sem tagad.
A közleményt is kibocsátották ezzel kapcsolatban, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy az orosz légitámadások visszaverésére irányuló intézkedésekhez elektronikus hadviselési eszközöket alkalmaznak, melynek viszont mellékhatása a mobiltelefonok által az automatikus időfrissítési módban használt pontos időrendszer megsértése.
Tanácsos kikapcsolni a telefonban az automatikus időfrissítési üzemmódot, és figyelembe venni, hogy a légiriasztások bejelentésekor a műholdas navigációs rendszerek működésének pontossága romolhat
– közölték.
Magyarország területére január 2-án 0 óra és 24 óra között az ukrán–magyar határszakaszon 5227 fő lépett be – számolt be a rendőrség pénteken.
Hozzátették: a beléptetettek közül a rendőrség 47 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Szlovákia csökkentheti az ukrán menekülteknek nyújtott segélyeket, válaszul arra az ukrán döntésre, hogy Ukrajna megszünteti az orosz gáz tranzitját a területén keresztül – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Bár Fico szerint a szlovák háztartások nem fognak energiahiánnyal szembesülni, elmondta, hogy Szlovákia évi 500 millió euró tranzitbevételtől esik el.
Ukrajna január 1-jén megszüntette a területén keresztül történő orosz földgázszállítást. Kijev többször is figyelmeztetett, hogy nem fogja megújítani a tranzitmegállapodást, hogy elkerülje Oroszország háborújának finanszírozását.
A Smer (kormánypárt) nevében bejelentem, hogy készek vagyunk tárgyalni és koalícióban megállapodni az áramellátás leállításáról és a Szlovák Köztársaság területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának jelentős csökkentéséről
– tette hozzá Fico.
A bejelentés Fico korábbi fenyegetéseit követi, miszerint leállítja az Ukrajnába irányuló villamosenergia-exportot az energetikai infrastruktúrát ért orosz támadások miatt egyre súlyosbodó áramkimaradások közepette.
Megerősítette azt is, hogy a szlovák, az ukrán és az Európai Bizottság képviselői január 7-én Brüsszelben találkoznak, hogy megvitassák a leállítást, állítólag Kijev kérésére.
Az orosz fosszilis energiahordozóktól való függőség csökkentésére irányuló uniós erőfeszítések ellenére Szlovákia továbbra is az orosz gázra támaszkodik az orosz Gazprom állami energiaipari óriáscéggel kötött hosszú távú szerződés alapján.
Az alternatív szállítási útvonalakra való áttérés további 220 millió euró tranzitdíjba kerülhet Szlovákiának.
A védelmi minisztérium főfelügyelősége átfogó elemzést fog végezni az ukrán hadsereg szárazföldi erők parancsnokságáról – jelentette be Rusztem Umerov védelmi miniszter a Facebook-oldalán.
Az ellenőrzést lefolytatják:
Az ellenőrzés eredményei alapján a tárca reformokat vezet be a parancsnokság irányítási rendszerében és személyzeti politikájában, optimalizálja az irányítási folyamatokat, és a kiképzés új megközelítéseivel erősíti az egységek harcképességét.
„Ez egy lépés a hatékonyabb és erősebb hadsereg felé” – biztosította Umerov.
Alekszej Navalnij egyik munkatársa és a Korrupcióellenes Alapítvány vezetője, Marija Pevcsikih azt javasolta, hogy az orosz politikai foglyok szabadon bocsátásáért cserébe oldják fel az Oroszország elleni szankciók egy részét – írja a Strana Today.
Őszintén hiszem, hogy a politikai foglyok ebben a helyzetben, tekintve, hogy másfél ezer már minimumként, elcserélhetők szankciókra, a szankciók részleges feloldására valamire, valakire. Lehet, hogy ez egy morális dilemma, de számomra nem nehéz, és ha lehetséges lenne ilyen forgatókönyveket megvitatni, úgy tűnik nekem, hogy itt az emberi élet sokkal értékesebb, mint néhány szankció, amit fel lehetne oldani
– mondta.