További Külföld cikkek
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
- Váratlan lépést tett az Egyesült Államok, nagy kedvezményt adnak Romániának
- Először találtak elpusztult delfineket a Fekete-tengeren a tartályhajók balesete után
- Itt a válasz Donald Trumpnak: az Európai Unió, ha kell, megvédi Grönlandot Amerikától
- Belső vizsgálat zajlik a brit rendőrségen a szexuális ragadozó milliárdos ügyében
Tömegpusztító fegyverekhez juthatnak a terroristák
A mozgósítás bejelentésével egy időben Tony Blair miniszterelnök a brit nagyköveti karral tart megbeszélést. A miniszterelnök tervezet beszéde szerint "bármilyen engedékenység az iraki tömegpusztító fegyverek elleni küzdelemben keserves következményekkel járhat" - írja a BBC. Blair szerint a terroristák rövid időn belül tömegpusztító fegyverekkel rendelkezhetnek. "Legalapvetőbb nemzeti érdekünk, hogy az Egyesült Államok legközelebbi szövetségesei maradjunk" - mondta a miniszterelnök, hűségesküt téve mintegy George W. Bush iraki politikája mellett.
Még nincs bizonyíték az atomfegyverprogramra
"Nem vagyunk biztosak Irak nukleáris képességeiben" - jelentette ki Mohamed el-Baradei hétfői sajtótájékoztatóján. A britek és az amerikaiak kardcsörtetése ellenére a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) elnöke szerint semmi határozottat nem lehet kijelenteni az iraki atomfegyverprogramról. "Még nem találtuk meg a füstölgő fegyvert" - mondta el az AP-nek Melissa Fleming, a NAÜ szóvivője. Egyelőre még az irakiak 12 ezer oldalas vallomásának atomfegyvergyártásra vonatkozó 2400 oldalán sem találtak utalást arra, hogy az irakiak hazudtak volna, bár Fleming szerint "még korai lenne bármit is kijelenteni".
Leszerelnek, vagy Husszein lelép
A háborús készülődés nyilvánvaló jelei ellenére Lord Irvine lordkancellár is bízik a békés rendezésben. "Két lehetőség is van a békés megoldásra: Irak vagy önkéntes leszerelésbe kezd, vagy Szaddam Husszein lelép" - nyilatkozta Irvine a BBC rádiójának. Hasonló álláspontot képviselt hétfőn Jack Straw külügyminiszter is. Straw korábban is engedékenyebben beszélt Irakról, és továbbra is elkerülhetőnek tartja a háborút. Hétfő nyilatkozata szerint a konfliktus esélye csökkent januárban, jelenleg "csak negyven százalék esélye van a háborúnak".
|
"A helyzet azonban napról-napra változik" - mondta Straw, hozzátéve, hogy a konfliktus eszkalálódása előtt Nagy-Britannia feltétlenül az ENSZ Biztonsági Tanácsának újabb állásfoglalását kéri. Az Egyesült Államok korábban többször is egyértelművé tette, hogy akár az ENSZ további felhatalmazása nélkül is kész háborút indítani Husszein diktatúrája ellen. A Pentagon ennek megfelelően újabb mozgósításokba kezdett, a védelmi minisztérium tervei szerint kétszázötvenezres haderőt telepít a konfliktusövezetbe.
Hétfőn tengerészgyalogosok és katonák ezrei indultak útnak, hogy csatlakozzanak a Perzsa-öböl térségében állomásozó ötvenezer társukhoz. "Aggódom, de büszke vagyok" - nyilatkozta az AP-nek K. C. Lindberg, miután elbúcsúzott 23 éves tengerész fiától. "Hiányozni fog, és azt sem tudjuk mi vár rá. Viszont azért megy oda, hogy megvédjen minket" - mondta.
Franciaország is készen áll a harcra
Katonáiknak készen kell állniuk arra, hogy új hadszintereken is bevessük őket - jelentette ki Jacques Chirac francia államfő. Chirac kijelentése egyértelműen Irakra utal, ahol a francia katonák az elefántcsontparti akció után újból szerepet kaphatnak. Ez egyben az egyoldalú katonai akciót eddig egyértelműen elutasító Franciaország legegyértelműbb állásfoglalása az Egyesült Államok politikája mellett. Mint az államfő mondta, Franciaország kiemelten figyeli, hogy Irak betartja-e az ENSZ 1441. számú határozatának kötelezetségeit.