A Grand Budapest Hotel és a Birdman is négy-négy díjat nyert. Az Ida a legjobb külföldi film. JK Simmons és Patricia Arquette díjazását álló ovációval fogadták. Neil Patrick Harris olyan vicces volt, mint sokéve senki. Élőben tudósítottuk a 87. Oscar-gálát.
Ez egy veteránoknak fenntartott segélyszervezetről szól, a rendezők nekik mondanak köszönetet. Fontos, hogy beszéljünk az öngyilkosságról, mondják miközben már szól a hagyjátokabba!-zene.
A többi, őszintén szólva, senkit nem érdekel, viszont időhúzásra tök alkalmas.
Kivéve persze, ha country dalokat kell hallgatnom, pedig Klág szerint Glen Campbell király arc, van tőle lemeze is.
Ez a műsor még annál is jobb, mint amire készültem, hogy lesz. A backstage-ben eljátszották a Birdmannek azt a jelenetét, amikor Keaton kizárja magát, úgyhogy Neil Patrick Harris bugyogóban sétált be a színpadra, miközben Miles Teller a Whiplashből püfölte a dobokat. Neli Patrick Harris pedig odaszúrta a Whiplash legjobb mondatát:
Not quite my tempo.
Margot Robbie (A Wall Street farkasa) és Miles Teller (Whiplash) voltak a műsorvezetők, összesen 59 embernek osztottak díjata Sci-Tech-díjátadón olyan dolgokért, amikről még nagyvonalakban sem igazán tudom elképzelni, hogy micsodák, de az biztos, hogy hatalmas előrelépést jelentettek a filmezésben. Itt egy rövid videó arról, hogy mekkora móka volt az egész:
Jó, hát nem egy akkora részeges, gigantikus házibuli, mint az Independent Spirit Awards szokott lenni, ahol mindenki már a kezdésnél dülöngél a székekről és éppen az káromkodik, akinél a mikrofon van, de egyszer végignézém a Sci-Techet, amit idén február 7-én tartottak.
Mondjuk Seth Macfarlane után Sas József is felüdülés lett volna.
Ki lehet jelenteni, hogy Jean-Marc Vallée a színészvezetéshez nagyon ért: a Mielőtt meghaltamban mindkét színészének Oscart ért a filmbeli szereplése, Matthew McConaughey és Jared Leto is szobrot nyert.
Úgyhogy nyilvánvalóan Laura Dern és Reese Witherspoon is úgy vágott neki a filmnek, hogy ebből akár még Oscar is lehet, de sajnos akármennyire is jók mindketten a filmben, ebben az évben ez kevés lesz, hogy legyőzzék az alzheimeres Julianne Mooret és a 12 éven át parádézó Patricia Arquette-et.
Megint papírral érkezett, és olvassa a neveket. Újabb köszönőbeszédében, ahogyan az Aranyglóbuszon is, megint kiáll az anyák és a női egyenjogúság mellett állt ki, Meryl Streep mutagatósra tapsolta magát a beszéde alatt.
Én nem a Pro7-en nézem az Oscart, és amikor Patricia Arquette átvette a díját, azt, mondta először, hogy "Jesus Christ", viszont a kettő között nálam eltűnt a közvetítés hangja, ami miatt én két dologra gondoltam:
Népes stáb érkezik a színpadra, a köszönőbeszédben a tudós Kip Thorne neve is előkerül, de aztán inkább bevetik magukat a büfébe, ahol ingyen piára váltják a díjukat.
Hah, most képzeljük el, hogy jelölik Bucsi Réka Symphony no. 42 című filmjét, tuti minden magyar most a Pro7/illegális netes stream előtt ülne és várná, hogy taroljon az egzisztencialista róka. Így viszont már megint egy kategória, ahol mérsékelt a figyelem, ha engem kérdez a kedves olvasó, én kizárólag sajtóképek alapján a norvég Torill Kovénak adnám a díjat a Me And My Moulton című filmért, csak azért, mert nem tűnik valami ultragiccses cukimukiságnak. Kovét egyébként most jelölték harmadjára.
Viszont az egy dolog, hogy én mit akarok, szerintem simán a Feast fog nyeri, ami fullba nyomja a cukiságot és egy fiatal srác és egy befogadott kóborkutya sztoriját mondja el csak a közös kajálásaik alapján. Igen, nem rontottam el semmit ebben a mondatban. A kategória furcsasága, hogy idén egy Pixar film sem került be, pedig azok majdnem mindig biztos befutók szoktak lenni.
Egy cuki kiskutya szemszögéből követjük egy kapcsolat történetét, tényleg nagyon aranyos film.
Teljesen értetlenül állunk az előtt, hogy a tavalyi év legjobb rajzfilmje, a Lego-film csak egy szerencsétlen legjobb dal-jelölést kapott, pedig teljesen megérdemelten a legjobb animációs film díját érdemelné. Ehhez képest még jelölni sem jelölték, amiről ugyan lehet találgatni (mert volt benne egy élőszereplős jelenet vagy mert egyszerűen az akadémia vén trotty tagjai nem értették meg?), de inkább el kell fogadni, mert már győztes úgysem lehet belőle.
A Lego-film híján valószínűleg A hős6os lesz a befutó, a szerkesztőségünk ügyeletes tinédzsere is odavolt érte, illetve még jobbról előzhet az Így neveld a sárkányodat második része. Mi lennénk a legjobban meglepve, ha a japán Kaguya hercegnő története vagy a nemsokára nálunk is bemutatott, ír A tenger dala kapná a szobrot. A doboztrollok szóba se jöhetnek.
Első jelölésük és első díjuk. Mivel is gratulálhatnánk:
Lesz mit mesélnem legközelebb a pesti éjszakában!
A többi induló nem volt túl izgalmas, de a Legó-kaland mellett a Hős6os is olyan, mintha a Hacktiont vetnénk össze a 24-gyel.
Március 5-én jön, egy szerializált, sötét krimisorozat lesz egy gyilkosságról, és az Amerikában a felszín alatt igencsak ott lappangó rasszizmusról. Pompás szereposztással (Felicity Huffman, Benito Martinez, Caitlin Gerard, Elvis Nolasco, Johnny Ortiz, Penelope Ann Milleró, Richard Cabral, Timothy Hutton, W. Earl Brown), és a 12 év rabszolgaság írójától. Ja, azárt mondjuk, mert már hatodjára ment le a reklámja.
Továbbra is az van, hogy az alkotók Wes Andersont dicsérik hosszan, aki fürdőzik a munkatársai elismerésében.
Roger Deakins tizenkettedszerre szopott ki, de nem baj, ne az Unbrokenért nyerjen. Tavaly is ő kapta a Gravitációért, és idén is megérdemelte a Birdmanért.
És akkor vélhetően a legtöbb szobrot ők viszik haza, de úgy, hogy a hagyományosan nagynak vagy fontosnak számító kategóriákból legfeljebb egyet kapnak meg.
12. alkalommal nevezték legjobb operatőri Oscarra, de most sem nyert.
Ilyenkor arra vágyom a legjobban, hogy egy évre amerikai lehessek és akkor rendesen, főműsoridőben nézhetném az Oscar-díjat és nem cseszném szét két napom is azzal, hogy hajnalban azt próbálom ép ésszel figyelni, hogy kinek a díszlete volt a legjobb tavaly, majd végignézem, ahogy megköszöni az az összes kollégájának.
Isten? Anya? Apa? A Lumiére-fivérek? Egy frászt, a Vocativ felmérése szerint legtöbbször Steven Spielberg neve merült fel a köszönömök között, ehhez átnyálaztak 1396 köszönőbeszédet, a teljes lista pedig ez lett:
1. Steven Spielberg (42)
2. Harvey Weinstein (34)
3. James Cameron (28)
4. George Lucas (23)
5. Peter Jackson (22)
6. God (19)
7. Fran Walsh (18)
8. Sheila Nevins (17)
9. Francis Ford Coppola, Barrie Osborne (16)
10. Martin Scorsese, Saul Zaentz (15)
A hetedik helyen álló Fran Walsh Peter Jackson felesége és a Gyűrűk Ura-filmek producere, vicces, hogy háromszor kevesebbszer köszönték meg neki, mint urának. Sheila Nevins tévés producer, jelenleg az HBO dokumentumfilmes részlegének az elnöke. Barrie Osborne szintén a Gyűrűk Ura producere volt, a Mátrix és A nagy borzongás mellett, Saul Zaentz pedig a Száll a kakukk fészkére, az Amadeus és Az angol beteg producereként ismert, csodálkozom, hogy a három film alapján nincs a top tízben.
És igen, Isten csak a hatodik helyen van.
Ezt az olvasói levelet kaptam az előbbi nyavalygós posztom miatt:
S ha belegondolok, hogy néhány hónapja ott jártam a Kodak színházban (jó, most nem ez a neve, de kit érdekel…) S most főműsoridőben nézem… S még két hónapom van az évből, amit Amerikában élünk, s megyünk haza… De azért az Index követem (miközben az abc-n nézem a reklámokat) az eseményeket. :D
Hanem Jennifer Hudson énekelt. Utána meg rögtön reklám.
Legjobb mellékszereplő, legjobb hangvágás és legjobb vágás. Fej-fej mellett a Whiplash és a Grand Budapest Hotel
Ez az este a tudósokról fog szólni: a Kódjátszma esetében Alan Turingról, akiről nem egy unalmas életrajzi filmet készítettek, hanem egy izgalmas kódtörő filmet, életének arról a szakaszáról, ami főleg arról szólt, hogy minden erejével próbálta feltörni a nácik kódját. Benedict Cumberbatch alakítását mindenki dícséri, inkább az évet választotta meg rosszul, amikor ezzel az alakítással nevezett.
A filmet szépen megszórták jelöléssekkel, összesen nyolc kategóriában jelölték, az este egyik nagy buktája tőlük várható:
Erre tessék, legjobb hangkeverés, most meg legjobb vágás, és ezt úgy mondom, hogy imádom azt a filmet. Eddig ez kapta a legtöbb Oscart az este, holtversenyben a Grand Budapest Hotellel.
Rovataink a Facebookon