Valami nincs rendben a Századvég kutatásával
A Századvég legfrissebb kutatásának címe markáns: A Fidesz erős, az ellenzék gyenge - ahogy 2010-ben.
Eszembe sincs megkérdőjelezni a Századvég adatait, mert biztos valósak (és ezt mindenféle irónia nélkül írom), de azért az árulkodó, hogy nem a szokásos bázisokra (összes választó, biztos szavazó pártválasztó) vonatkozó adatokat közölték.
Ehelyett - ahogy arra egy politológus ismerősöm felhívta a figyelmet - egy, a többi kutatással összehasonlíthatatlan kategóriát, az aktív választókat hoztak be. "Mit értenek pontosan aktív választók alatt, akik körében egyébként az adataik szerint egy hónap alatt brutálisan nőtt azok aránya, akiknek nem ismert a pártpreferenciája? Ha 2010-hez hasonlítják a mostani változásokat, akkor azt milyen bázison teszik és miért nem támasztják alá adatokkal az ezzel kapcsolatos állításokat?" - kérdezte az ismerősöm. Szerinte ez így nem kutatási jelentés, csak egy fecni.
A kérdést egyébként Török Gábor is feltette az FB-oldalán: "Vajon hová tűntek a teljes népességre vonatkozó - és összehasonlítható - adatok a Századvég felmérésből?"
Sőt, Török tovább megy, szerint valami nincs rendben a Századvég elemzésével, ami azt állítja, hogy a helyzet ugyanolyan, mint 2010-ben. Török erre reagálva ezt írja: "A nyilvánosságra hozott adatok szerint a teljes népességben 2010 novemberében a Századvégnél a Fidesz 45 százalékon állt. Az aktív szavazók között feltehetően akkor ennél nem állhatott rosszabbul, sőt. A mostani felmérés szerint az aktív szavazók között 37 százalékon van a Fidesz. A teljes népességben ennél nagy valószínűséggel rosszabb lehet az adat - csak sajnos ezt most nem hozták valamiért nyilvánosságra. Azaz a jelenlegi helyzet a Fidesz szempontjából biztosan nem lehet szinte teljesen ugyanaz, mint ami 2010 végén volt."
Frissítés:
A Századvég kutatási igazgatója, G. Fodor Gábor a hvg.hu-nak magyarázta meg, hogy miért nem közölték a teljes népességre vonatkozó adatokat. "Az almát az almával, a körtét a körtével, ez a kutatás most az aktív választók politikai véleményét mérte fel 2700 ember megkérdezésével". Szerinte az egyes kutatóintézetek módszertana eltér egymástól, a Századvég jelen esetben kifejezetten ezt kutatta. Azt is mondta: aktív szavazók alatt azokat értik, akik magukról azt mondják a kérdezőnek, hogy rendszeresen elmennek, korábban elmentek szavazni.
Ettől a magyarázattól nem lettem sokkal okosabb.
Frissítés 2.0:
Nemcsak én nem értem G. Fodor almás-körtés magyarázatát, de Török Gábor sem. Török ezt írja a Facebookon: "Nincs olyan, hogy "nem mérték" a teljes népességre vonatkozó adatot... Ha megmondják, hogy a 2700 emberből mennyi volt az aktív szavazó, egy perc alatt kiderül, hogy a teljes népesség hány százaléka szavazna most a Fideszre a felmérésükben. Így ismernénk meg az alma mellett a körtét is."
Panyi kollégám kommentárja: tök jó dolog, hogy a Századvég nem hamisítja meg az adatokat, hanem egyszerűen csak nem árulja el. Minőségbeli különbség.