Így védekezik egy tanár a földrajzkönyvbe rakott kormánypropaganda ellen
"Jelentősen növekedett azok aránya, akik úgy gondolják, hogy Magyarország a legjobb ország, ahol élni lehet" - szerepel a propagandisztikus szöveg a nyolcadikos földrajzkönyv egyik ábrájánál. A képet a szerkesztőségünkbe küldő földrajztanár elmondta, hogy az a tavalyi tanévben még nem szerepelt a könyvben, azóta helyezték bele a népesség fogyásáról, elvándorlásról szóló fejezetbe.
A tanár elmondta, hogy számos szakmai problémája van a szöveggel:
- Nem tüntették fel, hogy mikori az adat, azaz jövőre és azután is ugyanezt állítja majd az ábra, noha a trend változhat.
- Nem jelzik, hogy milyen adathoz képest nő azon fiatalok száma, akik szerint Magyarország a világ legjobb helye.
- Kérdéseket vet fel a forrás is: az ábrát jegyző Új Nemzedék Központ egy kormányszerv, amelynek függetlensége nem egyértelmű. A távolságtartást fokozza, hogy nem tudni továbbá: kinek a megrendelésére és milyen kérdésekkel dolgoztak, hány embert kérdeztek meg, tehát reprezentatív felmérésről van-e szó.
Kérdésünkre a tanár elmondta, hogy az ábrát ezek ellenére is használja, igaz, nem pont arra, amire a kormányzat szánta.
Az órán megbeszélik, melyik állítással értenek egyet a diákok. Megvizsgálják, hogy mi az információ forrása, és az mennyiben tekinthető függetlennek. Szó van arról, hogy miként kellene kinéznie egy igazi felmérésnek: milyen módszerrel, kiket, és hogyan kellene kérdezni. Megvitatják, hogy az ábra néhány hurráoptimista információjánál miért nincsenek számadatok, és hogy mennyire lehet megbízni az ilyen állításokban.
A tanár tehát a forráselemzés és kritikus gondolkodás oktatására használja az egyébként éppen ellenkező céllal írt tankönyvet.
Ahogy arról korábbi cikkeinkben beszámoltunk, közel félmillió magyar él külföldön, a legutóbbi választás után pedig négyszeresére nőtt a külföldre költözést tervezők száma. A kivándorlás mértéke ugyanakkor csökken, ahogy az EU-pénzek és kedvező nemzetközi viszonyok miatt javulnak a gazdasági viszonyok Kelet-Európában is. Nyáron a fiatalok 45 százaléka ment volna külföldre, miközben 2014-ben még 60 százalék tervezte az emigrációt.
Arról nincs adat, hogy valaha valaki felmérte volna: a fiatalok hány százaléka szerint a világ legjobb helye Magyarország.