Nőnapon kapott miniszobrot Szenes Hanna, az elhallgatott hős
Nőnapon kapott szobrot Budapesten, az erzsébetvárosi Szenes Hanna parkban Szenes Hanna, akit külföldön hősként tisztelnek, utcákat neveznek el róla, de Magyarországon elhallgatják az életét.
Az erzsébetvárosi miniszobrot a tematikus városi sétákat szervező Hosszúlépés. Járunk? csapata támogatta és Kolodko Mihály alkotta. Mint írják, ez a szobor csak az első a sorban, még sok követi. Hozzáteszik azt is, Szenes Hannának igazi nagy szobrot is fog állítani a II. kerületi önkormányzat a Széna téren.
Szenes Hanna 1921-ben született Budapesten. Miután zsidó származása miatt tanulmányait ellehetetlenítették, 1939-ben elhagyta az országot. 1944-ben a brit légierő ejtőernyőseként tért vissza, hogy a zsidóságon segítsen, de elfogták, megkínozták, és agyonlőtték. 23 éves volt.
Izraelben hősként tisztelik, utcákat neveztek el róla, verseit számos nyelvre lefordították, a Boldog a gyufa címűből népszerű dal lett a zsidó világban. Ám hiába volt tehetséges, és hiába áldozta az életét másokért, szülőhazájában, Magyarországon furcsamód sem az irodalmi kánon, sem a történelemkönyvek nem őrzik az emlékét. Egy elhallgatott hős.