Kiszáradt a kardoskúti Fehér-tó, jöttek a sótűrők
A nyári hőségben kiszáradt az Alföldön található, Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Fehér-tó Kardoskúton – adta hírül a nemzeti park a weboldalán.
Aggodalomra azonban semmi ok, az 1966-ban védetté nyilvánított tavat az év első felében csekély víz szokta borítani, nyaranta pedig szinte mindig teljesen kiszárad, így láthatóvá válnak a tómederben tenyésző olyan sótűrő növények, mint a magyar sóballa, bárányparéj, sziki ballagófű, és a hegyes bajuszpázsit.
A sótűrő növények szinte azonnal megjelentek a tómederben, ahogy eltűnt belőle a víz. Ahogy a talaj a meleg hatására kiszárad, és a tómeder kifehéredik, a sótűrők egyre nagyobb számban jelennek majd meg és népesítik be a medret. A nyár közepén zöldellő növények legtöbbje nyár végére sárgára szárad majd. Különleges kivételt képez a sziki ballagófű, melynek hajtásrendszere a meder szegélyét zöldből pirosra színezi.
A növények őszig uralják majd a tómedert, majd átadják a madaraknak. A kardoskúti Fehér-tó ugyanis tavasszal és ősszel a Kárpát-medence egyik legfontosabb madárszállója, ahol a vízviszonyoktól függően akár több tízezer madarat is meg lehet figyelni.
A tó és közvetlen környezet szigorúan védett terület, ahova csak előzetesen regisztrált, vezetett túrák során lehet ellátogatni.