Tényleg káros, ha ropogtatjuk az ujjainkat?
Van, akit idegesít, más élni sem tud anélkül, hogy naponta legalább egyszer ne roppantaná ki valamelyik ízületet a megkönnyebbülés jegyében.
Ugyan ilyenkor kísértetiesen olyan hangot hallatunk, mintha eltörnék valamelyik csontunkat, az őrületbe kergetve ezzel a környezetünket, valójában egészen más történik a testünkkel.
A Vox YouTube-csatorna készített is egy videót a témában, amiből kiderül, hogy az ízületekben található teret kitöltő szinoviális folyadék, ami a súrlódás csökkentését hivatott végezni, bizony rendelkezik gázokkal. Ilyen például az oxigén, a nitrogén vagy épp a szén-dioxid is.
Amikor valaki kiroppantja valamelyik ízületét, megnövelve ezzel a csontok közötti teret, negatív nyomást eredményez, ami odapumpálja a folyadékot, a jelen lévő buborékok pedig kipukkadnak, ami azért a bizonyos hangért is felelős.
De mi a helyzet azzal az állítással, hogy ez a tevékenység reumához vezethet?
A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy az égvilágon semmi bajunk nem lesz attól, ha kiropogtatjuk az ízületeinket, kivéve, ha erős fájdalmat tapasztalunk közben. Az eddigi kutatások semmilyen összefüggést nem találtak arra, hogy kapcsolat volna az ujjaink ropogtatása és a reuma között.
Sőt, egy bizonyos Donald Unger 60 éven át ropogtatta kizárólag a bal ujjait, de soha nem alakult ki nála ízületi gyulladás.
Így hát nagy valószínűséggel az ujjak ropogtatása nekünk sem ártalmas, de arra nincs garancia, hogy a környezetünket nem irritáljuk vele.