Nagyon alaposan átvizsgálnak mindenkit a Trocadero területén, bombakereső kutyák is dolgoznak a helyszínen. Hatalmas sorokban kígyóznak a sajtó munkatársai, a helyzet pedig egyre feszültebb, mert nagyon lassan halad a beléptetés.
Véget ért a megnyitóünnepség, ezzel mai percről percre frissülő közvetítésünk is a végéhez ért. Köszönjük egész napos kitartó figyelmüket, tartsanak velünk holnap is, jó éjszakát kívánunk!
Addig is böngésszék az Index olimpiai mellékletét, amelyben megtalálják a részletes programot, illetve azt is, pontosan mikor szurkolhatunk magyar sportolóknak.
Végül a háromszoros olimpiai bajnok francia atlétanő, Marie-José Pérec és az ugyancsak háromszoros ötkarikás győztes cselgáncsozó, Teddy Riner gyújtotta végül meg a rendhagyó alakú és formájú olimpiai lángot, egy léggömböt, ami a Tuileriák kertjében emelkedett a magasba.
Ezt követően Céline Dion énekelt az Eiffel-torony első teraszán.
A világ- és Európa-bajnok labdarúgó, Zinedine Zidane besétált, majd átvette a lángot a rejtekhelyéről előbukkanó Fantomtól – és átadta a kétszeres olimpiai bajnok teniszezőnek, Rafael Nadalnak.
Amíg a lézershow tartott az Eiffel-toronynál, addig csónakba szállt, amelyben Carl Levis, Serena Williams és Nadia Comaneci társaságában a Szajna vizére hajóztak.
Nadaltól Amélie Mauresmo, egykori világelső, olimpiai ezüstérmes, francia teniszezőnő vette át a lángot, aki pedig Tony Parker kosárlabdázónak adta át.
Először Tony Estanguet, az olimpia játékok szervezőbizottságának vezetője köszöntötte a sportolókat, sportvezetőket, majd Tomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is beszédet mondott. Végezetül Emmanuel Macron, Franciaország köztársasági elnöke hivatalosan is megnyitotta az olimpiát.
Különleges megoldásként egy vízen vágtázó lovon, az azon ülő női lovas hátára kötve érkezett meg az olimpiai zászló a megnyitóünnepség központjába. Ő is végigjárta a hajók hat kilométeres útját a Szajnán, rendkívül látványosan: alig látszott az a technikai eszköz, amire az életnagyságú lószerkezetet rögzítették, és elölről, oldalról megvilágították.
Amely híd alatt elhaladt, óriási fehér galambszárnyak jelentek meg kivilágítva.
Közben a nemzetek zászlói felsorakoztak a Pont d'Iéna hídon – nem a nemzetek zászlóvivői tartották –, és miután az olimpiai zászló parthoz ért, a vízi ló pedig rendes patásra váltott, mind együtt vonultak a Trocadéróhoz, ahol időközben már csak szemerkél az eső.
Sulyok Tamás Magyarország köztársasági elnöke és felesége, Nagy Zsuzsanna is a helyszínen tekintette meg a 2024-es párizsi nyári olimpia megnyitóünnepségét.
A Szajnán végigvonult az olimpián szereplő összes nemzet, már a bulié a főszerep a francia fővárosban. Egymást váltják az énekesek a különlegesebbnél különlegesebb előadásokkal.
Az olimpia hivatalos X-oldalán közzé is tette az egyik legbizarrabb előadást, a poszt szövegében azt írja: „a görög Dionüszosz isten értelmezése tudatosítja bennünk az emberek közötti erőszak abszurditását”.
The interpretation of the Greek God Dionysus makes us aware of the absurdity of violence between human beings. #Paris2024 #OpeningCeremony pic.twitter.com/FBlQNNUmvV
— The Olympic Games (@Olympics) July 26, 2024
A Szajna felett gyaloghíd is ível áll, a Passerelle Debilly közel található az Eiffel-toronynál lévő centrumhoz, és pár perccel korábban még modellek sora lepte el, elég extravagáns ruhákban.
Egy ilyen fő helyet a fáklyavivő Fantom sem hagyhatott ki, és egyre közelebb kerül a Trocadéróhhoz.
Közben az utolsók között befutott az amerikai, az ausztrál és a házigazda francia különítmény is. Teljes létszám.
A sportolók egy része közben már megérkezett a Trocadéróhoz, és ott az Eiffel-tornyot imitáló színpadot állják körbe. A szakadó esőben. Kaptak ugyan ők is kis esőkabátot, de az körülbelül annyit ér, mint halottnak a csók.
Távol álljon tőlünk az ördögöt a falra festeni, de a következő napokban biztos lesz közülük olyan, aki azért nem tud százszázalékost teljesítményt nyújtani, vagy éppen el sem indulni, mert a megnyitón megfázott és megbetegedett.
Tom Daley olimpiai aranyérmes brit mű- és toronyugró újraalkotta a Titanicból ismert ikonikus jelenetet.
Tom Daley 🤝 Being iconic at the Olympics. pic.twitter.com/WF52QfEY75
— The Olympic Games (@Olympics) July 26, 2024
A párizsi játékok megnyitóján a kézilabdázó Böde-Bíró Blanka és a cselgáncsozó Tóth Krisztián tartotta és lengette a magyar zászlót. A tokiói után ez a második olimpia, melynek megnyitóján két sportoló viszi az adott nemzet zászlaját.
Az eddigi magyar zászlóvivők:
A Grand-Palais tetejéről Axelle Saint-Cirel operaénekes a francia himnusz új és erőteljes változatát adta elő.
Közben folytatódott az olimpiai láng útja, így a kisfilm is új helyszínre varázsolja a nézőket. A Fantom a Louvre-ba lépett be, ahol elhaladt az évszázados remekművek között. (Mintegy 35 ezer van belőlük, és aki volt már bent, azt tudja, egy nap alatt képtelenség bejárni az egész múzeumot.) Amikor pedig a láng a Mona Lisához ért, a festménynek csak hűlt helyét találta.
Rövid átmenettel francia találmányok kerültek terítékre, volt belőlük nem kevés, majd váratlanul feltűntek a Minyonok, és szokásuknak megfelelően azonnal őskáoszba csapott át minden.
A Mona Lisa pedig közben feltűnt a Szajna hullámain.
Boldog lesz, aki megtalálja. És nagyon gazdag…
Honduras és Hongkong nemzete után érkezik a 180 fős magyar delegáció 63 résztvevője, a zászlót Böde-Bíró Blanka, a női kézilabda-válogatott csapatkapitánya, valamint Tóth Krisztián, olimpiai bronzérmes cselgáncsozó viszi. A nők zöld ruhát, míg a férfiak sötét zakót és világos inget viselnek.
A rendhagyó módon már az ünnepség elején elkezdődő sportolói „bevonulást” a hagyományokhoz hűen az ötkarikás játékok bölcsőjének számító Görögország versenyzői nyitották, majd a menekültek csapata következett, onnantól pedig a francia ABC alapján érkeztek a nemzetek, Magyarország 83. a sorban. Rendezőként az utolsó, 205. helyen érkező franciák előtt közvetlenül a következő két nyári játékok házigazdája, azaz Ausztrália és az Egyesült Államok csapata vonul fel a hajókon. A sportolók választhattak rövid és hosszú program között.
A párizsi olimpián 206 nemzet csaknem 11 ezer versenyzője vesz részt.
Helyszíni tudósítónk tájékoztatása szerint annyira szakad az eső Párizsban, hogy rengeteg ember inkább hazafelé vette az irányt.
Közben részletekben folytatódik a kisfilm, amely mutatja az olimpiai láng útját.
A Fantom, aki a három gyerektől megkapta a lángot, a párizsi háztetőkön ugrálva végül csak megérkezett „otthonába”, az Operaházba, ahol éppen az 1789-es forradalmat vitték színre. Ezt követően, illetve párhuzamosan az élő műsor a Conciergerie történelmi épületére fókuszált, ahol rockzenekar gondolta újra a franciák forradalmi dalát.
A Szent Lajos-sziget előtt elhaladva – néhány férfival kiegészítve – mintegy negyven kánkántáncos fogadta a hajókat, kivétel nélkül rózsaszín ruhában. A rend kedvéért jegyezzük meg, a férfiak nem fodros szoknyában voltak, hanem nadrágban. Előbbi ruhadarabot tehát csak a hölgyek dobálták a nyakuk magasságába, a hagyományos koreográfiának megfelelően.
A háttérben a Cité-szigetet lehetett látni, és azon a még mindig felállványozott Notre-Dame-székesegyházat. A franciák tavaly ősszel is nagyon fogadkoztak és bíztak abban, hogy az olimpiára legalább az állványzatot le lehet bontani.
Az Oscar-, kétszeres Golden Globe-, és tizenháromszoros Grammy-díjas olasz származású amerikai énekesnő Zizi Jeanmaire slágerét adta elő, tőle kissé távol álló stílusban.
Remek francia humorral megfűszerezett, Párizs szépségét és báját is megmutató kisfilmmel vezette fel a programot a szervezőbizottság.
Az elején a marokkói származású francia színész és komikus, Jamel Debbouze érkezett meg az olimpiai lánggal a Stade de France-ba, ahol azonban legnagyobb megdöbbenésére senki nem volt. Azonnal kétségbe is esett, erre az érzésére pedig ráerősített a világsajtó, a tévés kommentátorok folyamatosan azt szajkózták, hogy a város készül az ünnepségre. A helyzetet a váratlanul feltűnő Zinedine Zidane mentette meg. (Ők ketten amúgy az Asterix és Obelix: A Kleopátra-küldetés című 2002-es filmben már találkoztak. Debbouze játszotta a balszerencsés, de jószívű építészmestert, Skiccpauszt, Zidane pedig a zárójelenetben tűnt fel.) De vissza az olimpiai kisfilmhez: az algériai származású francia labdarúgó és edző, játékosként világ- és Európa-bajnok, aranylabdás keresztülszáguldott a városon, majd utazott metrón, és három fiatalnak adta tovább a lángot egy csatornában. Utóbbiak aztán rövid útkeresés után egy operaházi fantommal haladtak tovább a cél felé.
Jill Biden, az amerikai elnök felesége vezeti az Egyesült Államok hivatalos delegációját a párizsi nyári olimpiai játékok pénteki megnyitóján.
A Fehér Ház közleménye szerint a first lady mellett a küldöttség tagjai között van két demokrata párti szenátor, Chris Coons és Alex Padilla, valamint Karen Bass, Los Angeles polgármestere, mint a 2028-as nyári olimpiai játékokat rendező város képviselője. Az amerikai delegáció tagjaként utazott a francia fővárosba az olimpiai bajnok műkorcsolyázó Brian Boitano, aki három téli olimpián képviselte az Egyesült Államokat.
Jill Biden csütörtökön Párizsban az amerikai csapatban versenyző sportolók családtagjai előtt beszélt, s köszönetet mondott a családoknak, hogy biztosítják az olimpikonok számára a felkészülés hátterét.
Az Egyesült Államok olimpiai csapatában 592 sportoló szerepel, köztük 314 nő és 278 férfi. A legtöbb amerikai olimpikon, 120 az atlétikai versenyszámokban áll majd rajthoz.
Molnár Balázs volt annak a Wizz Air-járatnak a kapitánya, amely ma reggel Budapestről indult Párizs Orly repülőtér irányába, fedélzetén a magyar olimpiai csapat közel száz tagjával, egyebek között a Varga Zsolt szövetségi kapitány által irányított férfi vízilabdázókkal. Utóbbi keret tagja Molnár Erik, a kapitánnyal pedig nemcsak névrokonságban van.
„Apaként hihetetlen büszkeség számomra, hogy a fiam kijutott az olimpiára, azt pedig külön köszönöm a Wizz Airnek, hogy a MOB partnereként lehetővé tette számomra, hogy én vigyem ki Eriket élete eddigi legfontosabb versenyére” – mondta Molnár Balázs, a Wizz Air pilótája a repülőtársaság sajtóközleményében.
Molnár Erik, a válogatott játékosa azt emelte ki, hogy mindannyiuk számára fontos és meghatározó élmény, hogy az olimpián is megmérettethetik magukat. Hozzátette: az egész csapat keményen edzett, hogy a lehető legjobb formát nyújtsák.
Versenyre még sohasem reptetett édesapám, de az Európa-bajnoki győzelem után ő hozott haza, így remélem, most is szerencsét hoz a közös utunk – mondta.
Egy órával a kezdés előtt kezd megtelni a médialelátó, közben sorra érkeznek a díszvendégek, sportvezetők, politikusok. Az eső jelenleg ugyan elállt, de a biztonság kedvéért a szervezők esőkabátokat osztogatnak.
Arról nincs információnk, hogy heves esőzés esetén mi a B terv – valószínű ezen a ponton ezt már el kell engedni, ez az esőkabátocska aligha jelent komoly védelmet –, mert az előrejelzések alapján elvileg 20 és 23 óra között kimondottan rossz, csapadékos idő várható.
Az ilyenkor Párizsban szokásos napi esőmennyiség 15-szöröse is várható még ma, legalábbis erről írt a The Telegraph brit lap.
A párizsi Grand Palais, ahol holnap 12:25-től kezdi háromszoros olimpiai bajnok vívónk, Szilágyi Áron újabb címvédő hadjáratát.
Megvan a párizsi olimpiai játékokon az első sportoló, aki pozitív doppingtesztet produkált. Az iraki dzsúdós, Sajjad Sehen (28) szervezetében anabolikus szteroidokat találtak. A sportolót ideiglenesen felfüggesztették – jelentette be a doppingellenőrzésekért felelős Nemzetközi Tesztelő Ügynökség.
„Ez azt jelenti, hogy a sportoló nem vehet részt versenyeken, edzéseken, edzői vagy egyéb tevékenységekben az olimpiai játékok alatt” – közölte az ügynökség.
Az utolsó pillanatban sikerült a szervezőknek a megnyitó ünnepségre beszerelt hangszereket letakarni és megvédeni a zuhétól, (az újságírók már nem úszták meg) az igazán nagy esőzéseket épp nyolc óra magasságára jósolják a metorológiai szolgálatok.
Eközben az is kiderült, hogy összesen 63 magyar vesz részt a megnyitón – sportoló és küldöttségi tag vegyesen.
A párizsi olimpia csütörtöki pódiumedzésén megsérült tornász, Kovács Zsófia szombaton hazautazik.
Rengeteg fájdalom, lemondás, szenvedés, és mégis ez a vége. Annyi minden történt, de végül jogosan utazhattam ki Párizsba, kapva egy utolsó esélyt, hogy megmutathassam magam, de a sors közbeszólt
– írta közösségi oldalán Kovács Zsófia, majd hozzátette, hogy bár rettentően szomorú, de próbálja elfogadni a történteket.
A háromszoros Európa-bajnok tornász helyett az Eb-ezüstérmes Székely Zója áll rajthoz vasárnap a francia fővárosban, mivel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzetközi Torna Szövetség és a párizsi szervezőbizottság jóváhagyta a magyarok kérelmét a cserére.
„Holnap hazautazok és otthon folytatom a gyógyulásomat” – írta a 24 éves tornász, majd sok sikert kívánt csapattársainak.
Kovácsnak a pódiumedzésen bemutatott jó gyakorlata végén, a leugrást követően sérült meg a szeptemberben keresztszalag-szakadás miatt műtött térde. Pénteken reggel MRI-vizsgálaton vett részt a francia fővárosban, az eredmény ismeretében pedig a magyar orvosi csapat úgy döntött, hogy térdfájdalmai miatt vasárnap nem szerepelhet.
A dunaújvárosi sportolót tavaly szeptemberben műtötték, amit elhúzódó rehabilitáció követett. Csaknem egy hónappal ezelőtt viszont sikerült bebiztosítania helyét az olimpiai csapatban, mivel a bukaresti RomGym Trophyn magasabb pontszámot ért el Székely Zójánál, így a hazai szövetség Kovácsnak adta a magyar női tornászok által szerzett, nem névre szóló országkvótát.
A magyar tornászválogatottat még Mészáros Krisztofer, Czifra Bettina Lili és Bácskay Csenge alkotja az olimpián. A férfi selejtezőt szombaton, a nőit vasárnap rendezik.
(MTI)
A környező házak tetején mesterlövészek figyelik az egyre népesebb közönség minden mozdulatát.