Orbán Viktor a nap drukkere
További Futball cikkek
- A korábbi magyar szövetségi kapitány válthatja Dombi Tibort a DVSC kispadján
- Szexuális zaklatás miatt nyomoznak a Barcelona és a Bayern München korábbi sztárja ellen
- A Fradi elleni döntetlen sem volt elég, a jövő héten érkezik az új debreceni edző
- Kifütyülték a Liverpool legendáját, közel lehet a menesztése
- Egy futballista meghalt, négy megsérült, amikor lecsapott a villám a meccsen
Ha minden európai országot nyugatinak tekintünk, amelyiken nem tapostak a szovjet válogatott csizmái negyven évig, vagy éppen nem maguk alkották a szovjet válogatottat, akkor a régió óriási fölényben van ezen a világbajnokságon. A más régiókból érkezőktől még nem kaptak ki, és egyedül a valószínűleg továbbjutó Svédország két pontot vesztett Trinidad és Tobago ellen. Amikor egymás ellen játszottak (Franciaország– Svájc), megegyeztek egy döntetlenben, vagyis nyugat-európai csapat még nem kapott ki. A volt szocialista blokk öt csapatából egyedül Csehország győzött, igaz, ők nagyon, ráadásul az imperialista szuperhatalom Egyesült Államok ellen. Dél-Amerikából Paraguay, a CONCACAF-zónából (Észak- és Közép-Amerika) Costa Rica már kiesett, az ázsiaiak közül csak Dél-Korea győzött, Afrikából egyedül Tunézia szerzett pontot. Ausztrália és Óceánia viszont jobban áll még Nyugat-Európánál is: egy mérkőzés, egy győzelem. (Ausztrália már futballázsiainak számít, mert átjelentkezett, talán a magyar válogatottnak is valami ilyesmivel kéne kísérletezni.)
Ecuador–Costa Rica 3-0
Rendeleti úton kéne betiltani, hogy harmadik világbeli bírók világbajnokságon mérkőzést vezethessenek. Coffi Codjia hazájában, a nyugat-afrikai Beninben nincs hivatalos bajnokság, a labdarúgó-szövetség nem működtet honlapot, a válogatott pedig a FIFA-világranglista 114. helyén szerénykedik, éppen csak megelőzve Palesztinát. (Na jó, a világranglista is megér egy misét, Lengyelország például tíz hellyel volt jobb a vébé előtt Ecuadornál, Japán meg huszonnéggyel Ausztráliánál. Hogy a szétalázott USA ötödik helyét ne is említsük.) És ne felejtsük el, hogy országimázsilag is kedvezőtlen, hogy bizonyos országok csak nevetséges bíróikról ismertek. Coffi Codjiának – a többséget kitevő fon törzs tagjának – mérkőzést befolyásoló hibát ugyan nem volt lehetősége elkövetni, de a Costa Rica-i Walter Centeño a bírótól öt méterre ugrott rá szándékosan Iván Kaviedes lábára. Centeno kiállítása helyett Codjia nagyvonalúan továbbot intett.
A nap ismétlői: Carlos Tenorio (Ecuador, as-Szadd), Agustín Delgado (Ecuador, SC Barcelona)
Az első fordulóban Lengyelország ellen az első gólt Tenorio, a másodikat Delgado szerezte. Mit ad isten, csütörtökön Costa Rica ellen ugyanez történt. A csatárkettős akár még egy Bajnokok Ligájában játszó európai klubnak is féltett kincse lehetne, de Tenorio inkább Katarban bohóckodik, forintban százmilliókért, míg Delgado – a 2002-es világbajnokságon válogatottja két góljából az egyiket szerezte – hazament Európából levezetni, igen, Ecuadorban is van egy Barcelona nevű klub. Jó lenne őket együtt látni egy európai topligában.
A nap továbbjutója: Ecuador
A nap magyar válogatottja: Costa Rica
Az Ecuador–Costa Rica-mérkőzést mi már láttuk. Az utóbbi húsz évben számtalanszor, csakhogy a vesztes csapat játékosai mindig a magyar válogatott mezét viselték. Ugye, milyen ismerős? Felszívjuk magunkat a nagyágyúk ellen és tisztes vereséget szenvedünk (Németország–Costa Rica 4-2 az első fordulóban), netán ikszelünk. És amikor már azt hisszük, hogy jók vagyunk, jön a mi Ecuadorunk, amit hol Lettországnak, hol Liechtensteinnek, hol Grúziának hívnak.
Anglia–Trinidad és Tobago 2-0
A nap drukkere: Orbán Viktor (Felcsút SE, Magyarország)
Kinek drukkol a miniszterelnök és az ellenzék vezére? Egy igazi sportember nem a vébé második napjára időzíti a megszorító intézkedések
bejelentését, olyan ez, mintha a németeknek az 54-es vébédöntő estéjén mondták volna meg, hogy elvesztették a második világháborút. Gyurcsány Ferenc hozzáállásáról sok mindent elárul, hogy csak a világbajnokság negyedik napján látta az első meccset, az aznapi utolsó találkozó – horvát–brazil – második félidejének végét. "Szép és izgalmas focit játszottak. Miközben néztem a meccset, azon gondolkodtam, hogy milyen erős bennünk a versengő szellem és mindez milyen elképesztő tömegeket vonz. Persze igaz ez mindenre, amiben ott van a rivalizálás, a sporttól a kvízműsorokon át a valóságshow-kig."
A nap kihagyott helyzete: Peter Crouch (Anglia, Liverpool)
A nap mentése: John Terry (Anglia, Chelsea)
Egy gondolattal maradt le az angol védő mögött a címért folyó versenyben a paraguayi Denis Caniza. A kapuson mindkét esetben túljutott már a labda, de ezen a meccsen Terry, a másikon Caniza volt jókor jó helyen. A Chelsea hátvédje azzal nyert, hogy szinte a gólvonalról mentett. Azzal, hogy Trinidad és Tobago kis híján megszerezte a vezetést úgy tűnt, hogy Orbán Viktornak igaza van, a kicsiknek drukkolni mámorító.
A nap visszatérője: Wayne Rooney (Anglia, Manchester United)
Anglia akkor lőtte góljait, amikor Rooney a pályán volt, mégsem voltak maradandó érdemei a győzelemben. Sven-Göran Eriksson kénytelen volt beállítani a lábadozó csatárt, mert csapata kilátástalan küzdelmet folytatott a karibiak ellen. Sir Alex Ferguson, a Manchester United edzője nem volt ettől boldog, és nem azért, mert skót. A nagy klubcsapatok legszívesebben betiltanák a válogatottmérkőzéseket. A sztárokért forintmilliárdokat fizetnek, és bosszantja őket, ha egy, a klub szempontjából haszontalan mérkőzésen lábukat törik, mint a liverpooli Djibril Cissé a vébé előtt néhány nappal a Kína elleni barátságos találkozón. A kenyéradók ideális világában nem lennének válogatott mérkőzések (az angolai–portugál meccset látva ez nem is olyan nagy veszteség), csak klubvilágbajnokság, ahol multinacionális vállalatok csapnának össze.
A nap meg nem adott gólja: Stern John (Trinidad és Tobago, Coventry)
Anglia 2-0-ra vezetett már, amikor jött John, és a kapus lába között a hálóba sarkazta a labdát. Ha egy hajszálnyira is, de lesen volt, így a gólt nem adta meg a játékvezető, pedig a vébé gólja lehetett volna. John amúgy az angol másodosztályban játszik, Fülöp Márton csapattársa.
Svédország–Paraguay 1-0
A nap mondása: Bicskei Bertalan (Magyarország, RTL Klub)
A futball nem tartozik a politikailag korrekt sportágak közé, itt még divat négerezni, sárgázni, fehérezni, egy hülye bíró miatt kontinensnyi országokat a vádlottak padjára ültetni, egy csonttörő hátvéd miatt földrészeket kollektív büntetésben részesíteni. Bicskei Bertalanból a svéd–paraguayi mérkőzés előtt jött ki az übermensch. "A dél-amerikai, közép-amerikai emberek kicsit hamarabb feladják a meccset, mint az európaiak." Hát, amennyiben Magyarország Európában van, a véleményét nem tudjuk osztani. (A volt szövetségi kapitány miatt Léderer Ákosnak nem tudtunk címet osztani a második angol gól utáni elgondolkodtató kijelentéséért: "Most már biztos, hogy ezt a találkozót nem 1-0-ra nyeri meg Anglia.")
A nap felfújtja: Svédország
A nap embere: Aldo Bobadilla (Paraguay, Libertad)
A világbajnokság második napjának lúzere volt Justo Villar paraguayi kapus, aki a harmadik percben csapattársától kapott gólt, a hetedikben pedig megsérült. Helyére Bobadilla állt be, aki nem kapott gólt Angliától, bár ez nem is annyira rajta, mint a harmatos Owenéken múlt. A svédek ellen viszont voltak bravúrjai, két ziccert is hárított, de a gólról nem tehetett. Bevalljuk, a paraguayi kiesést jelentő mérkőzés utáni szívszorító zokogása is közrejátszott abban, hogy nem Ljungbergre, Beckhamre vagy Delgadóra szavaztunk.