- Sport
- Futball
- olasz válogatott
- olaszország
- vb 1934
- eb 1968
- világbajnokság
- európa-bajnokság
- bajnokok ligája
- manchester city
- inter
Az olaszok ezen a napon világbajnokságot és Európa-bajnokságot is nyertek már
További Futball cikkek
- Először az Indexen látható a legendás erdélyi futballcsillag életéről szóló mozi werkfilmje
- Fontos változásról értesítette a szurkolókat az Újpest a Fradi elleni rangadó előtt
- Szoboszlai Dominik üzent a magyar szurkolóknak a panenkás gólja után
- Egészen lehetetlen helyzetbe került a magyar futballválogatott a pénteki NL-sorsolás előtt
- A futball élet és halál kérdése, az élet sokkal több annál
Ezen a napon ugyan Bajnokok Ligája- (vagy BEK-) finálét még nem rendeztek, ugyanakkor az olasz labdarúgás történetének két rendkívül fontos eseményét is június 10-hez köthetjük.
A squadra azzurra ugyanis 1934-ben épp ezen a napon hódította el eddigi négy világbajnoki címe közül az elsőt. A 89 évvel ezelőtti viadalt hogy, hogy nem, Olaszországban rendezték meg, a házigazda Rómában 7:1-re kiütötte az Egyesült Államokat, majd Spanyolországot 1:1 után megismételt meccsen múlta felül Firenzében 1:0-ra – épp az Inter-legenda Giuseppe Meazza találatával.
Az elődöntőben Ausztria ellen 1:0-ra nyertek az olaszok a San Siróban (ma már Giuseppe Meazza Stadion ugyebár), a római fináléban pedig a csehszlovákok hiába szereztek vezetést Antonín Puc révén a hajrában, Raimundo Orsi hosszabbításra mentette a meccset, Angelo Schiavio pedig aranyérmet eredményező találatot jegyzett a ráadásban.
A második világbajnokság után a harmadik Európa-bajnokság a másik fontos esemény, 1968-ban ugyanis ezt is megnyerték a rendező olaszok. Tegyük hozzá, az UEFA-tagállamok versengéseinek korai szakasza egészen máshogyan nézett ki, mint manapság, hiszen csak a selejtező után talpon maradó négy legjobb vett rajta részt. A csoportkörben Romániát, Svájcot és Ciprust könnyedén (öt győzelem, egy döntetlen, 17:3-as gólarány) előzték meg az olaszok, akik Bulgária negyeddöntős kiejtését követően végül házigazdaként várhatták a final fourt.
Ez sem volt érdekességektől mentes, hiszen a nápolyi elődöntőben a mieinket a negyeddöntőben kétgólos vereség után otthon 3:0-val kiejtő szovjetekkel csaptak össze, és a 120, gól nélküli perc után pénzfeldobással kerültek a döntőbe. Itt a negyeddöntőben a franciákat fogadták, a négy között a friss világbajnok angolokat felülmúló Jugoszlávia érkezett ellenfélül június 8-án Rómában.
De hát ma június 10. van...
Nem zavarodtunk bele a napokba, történt ugyanis, hogy a fináléban az angolok ellen is eredményes Dragan Dzajics góljára a végjátékban Angelo Domenghini felelt, ez pedig két nappal később megismételt döntőt eredményezett.
Június 10-én már az olaszok felülkerekedtek, Gigi Riva és Pietro Anastasi bő fél óra alatt eldöntötte az aranyérem sorsát (2:0).
Az olaszok a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott Eb-ig ezt az egy sikerüket tudták felmutatni a kontinenstornán, akkor azonban épp Angliában, a házigazda ellen ülhettek fel Európa trónjára.
Most tehát a két legnagyobb válogatott esemény után a legfontosabb klubsorozatban is érdekeltek június 10-én a fináléban az olaszok, ha a múltból indulunk ki, jó előjelekkel készülhetnek, mi pedig egy hosszan tartó ütközetre. Egy biztos, itt újrajátszás nem lesz, legfeljebb tizenegyesekig megy a finálé.
De ki nyer?
Melyik csapat nyeri meg a Bajnokok Ligája döntőjét?
BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ
Manchester City (angol)–Internazionale (olasz)
Isztambul, Atatürk Olimpiai Stadion. V: Sokolnicki (lengyel). 21.00 (TV: M4 Sport)
A VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK
Manchester City: Ederson – K. Walker, Dias, Aké – Stones, Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne, Gündogan, Grealish – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
Inter: Onana – Darmian, Bastoni, Acerbi – Dumfries, Barella, Calhanoglu, Brozovic, Dimarco – L. Martínez, Dzeko. Vezetőedző: Simone Inzaghi