Pulai Imre nem indulhat Vancouverben
További Téli sport cikkek
- Népünnep Ausztriában: Bischofshofenben 20 ezren ünnepelték, hogy tíz év után ismét leszállt az Aranysas
- Az Egyesült Államokban lehet az európai rendezésű téli olimpia egyik tartalék helyszíne
- Visszatér az elpusztíthatatlan síkirálynő, pedig átszúródott a ferde hasizma
- Újabb hírek érkeztek a komoly fejsérülést szenvedett sízőről
- Óriásit bukott a francia síző, helikopterrel szállították kórházba
A 2000-ben kenu kettesben olimpiai bajnok Pulai Imre új sportágában, a szánkóban nem lett olimpikon. Pulai még a 2006-os olimpia előtt kezdett szánkózni, most a nemzetközi szövetség szabadkártyájával akart kijutni Vancouverbe.
Névjegy
Név: Pulai Imre
Született: 1967. november 18. Sportága: kajak-kenu, szánkó Eredményei: 4×nyári olimpiai résztvevő (kajak-kenu - 1988, 1992, 1996, 2000), olimpiai bajnok (2000, Sydney, c-2, 500 méter - Novák Ferenccel), olimpiai-3. (1996, Atlanta, c-1, 500 méter), 4×világbajnok, 2×vb-2., világbajnoki-3.,
A Nemzetközi Szánkószövetség (FIL) felzárkóztatási programja keretében több olyan szánkósnak is indulási jogot ad a februári vancouveri olimpiára, akik egyébként nem vívták ki a részvételi jogot, ezzel élve lett volna első magyar szánkós olimpikon Pulai Imre is. A 42 éves sportoló kenusként négy nyári olimpián indult, 2000-ben, kettesben Novák Ferenccel 500 méteren aranyat szerzett, négy évvel korábban egyesben lett harmadik.
A férfi egyesek között negyvenen indulhatnak Vancouverben. A szánkóverseny kétnapos, négy futamból áll, és rögtön a játékok első hétvégéjén rendezik, február 13-14-én.
Úgy tudjuk, a kvóták elosztásának a végén ketten maradtak egy helyre, Pulai és a tongai Bruno Banani között döntöttek. Utóbbi mellett az is szólt, hogy régebben indult Világkupákon, mint a magyar és a német szövetség hathatós támogatását is élvezte.
"Ettől függetlenül jól alakult ez a szezon. Az edzőm, Ioan Apostol biztatott, ha így fejlődöm, négy év múlva biztosan nem kell szabadkártya" - mondta a FIL döntése kapcsán az olimpiai bajnok. Pulai szerint a vele egy csoportban edző Banani abszolút megérdemli, hogy ott legyen Vancouverben. A kenusból lett szánkós pedig folytatja új sportágát és nagyon elszánt, ott akar lenni 2014-ben Szocsiban.
Pulai már a 2006-os olimpiára is megpróbált kijutni, de szánkós karrierje Torino után fordult igazán komolyra. Úgy tervezte, párosban, barátjával, Seregi Gergellyel próbálják meg a kijutást. A párosszánkóval azonban folyamatosan technikai problémák adódtak, így Pulai az egyesre koncentrált. Bekerült a nemzetközi szövetség felzárkóztató programjába is: ebben a csoportban olyan országok versenyzői készülnek, ahol nincs szánkópálya és a sportágnak nincs semmilyen múltja.
A kenus olimpiai bajnok idén hét Világkupa-futamból haton indult, csupán a 2010-es első versenyen, Königsseeben nem. Az első futamon, Calgaryban túlsúly miatt kizárták, azonban valamennyi versenyen kvalifikálta magát, de ezekkel a Vk-részvételekkel nem ért el elég pontot.
Pulai lett volna a tizenötödik
A FIL döntésével eldőlt, tizennégy magyar lehet ott a februári vancouveri téli olimpián. A rövidpályás gyorskorcsolyázók hét versenyzőt küldenek, a műkorcsolyázók hármat (Sebestyén Júlia, Hoffmann Nóra, Maxim Zavozin - utóbbi kettő jégtánc), a sízők négyet (Bene Márton, Berecz Anna, Döme Zsófia - alpesi sí, Tagscherer Zoltán, Viczián Vera - sífutás).
A FIL szabályai szerint a férfi a egyesek negyven kvótáját úgy töltik fel, hogy ha nincs negyven, a feltételeknek megfelelő szánkós, fennmaradó helyeket a résztvevővel nem rendelkező országok között osztják szét. (Azonban ebben az esetben is szükséges az öt Vk-indulás.) Emellett a nemzetközi szövetség kifejezett szándéka, hogy szélesítse bázisát, ezért adott volna lehetőséget többek között Pulainak is.
Magyar nyári-téli olimpikonok
Déván István: atlétika - 1912, Stockholm, északi összetett - 1924, Chamonix
Szepes Béla: északi összetett - 1924, gerelyhajítás - 1928, Amszterdam
Heinrich Tibor: jégkorong - 1928, St. Moritz, vitorlázás - 1928, 1936, Berlin
Farkas Mátyás: atlétika - 1928, jégkorong - 1936, Garmisch-Partenkirchen
Csák István: jégkorong - 1936, gyeplabda - 1936
Háray Béla: jégkorong - 1936, gyeplabda - 1936
Szamosi Ferenc: jégkorong - 1936, gyeplabda - 1936
Gyulai Miklós: bob - 1994, Lillehammer, atlétika - 2000, Sydney
Kürti Éva: bob - 2002, Salt Lake City, atlétika - 2004, Athén
Margl Tamás: atlétika - 2004, Athén, bob - 2006, Torino
Gyenesei Leila: sífutás - 2006, Torino, öttusa - 2008, Peking
Nemzetközileg nagyon sok a példa, a legismertebb az amerikai Eddie Eagané: 1920-ban, Antwerpenben bokszolóként szerzett aranyat, 1932-ben Lake Placidben a bobnégyessel is győzni tudott. Ő az egyetlen, aki télen és nyáron is olimpiai aranyat tudott nyerni.