Helló, Graph Search, viszlát, magánélet!
További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
A Facebook Graph Search olyan keresőeszköz, ami személyre szabott keresési találatokat ad. Ez azt jelenti, hogy beállításoktól függően mindenkinek más jelenik meg, mindenki másokat talál meg. A Graph Search alapvetően a barátaink adatai között keres, viszont kedvesen felajánlja a keresési lehetőségek kiterjesztését ismerősök ismerőseire is, ha nem lennénk elég kreatívak.Úgy tűnik, teljesen kimaradni csak akkor tudunk, ha töröljük magunkat a Facebookról, hiszen a közösségi oldal rengeteget tud rólunk, a kontroll pedig nem teljesen van a felhasználók kezében.
Elrejtették a beállításokat
Bár mára jóval több adatról tudunk dönteni, mint pár évvel ezelőtt, a Facebook az utóbbi időben szétszórta az adatvédelemi beállításokat. Egy ideje van külön ezzel foglalkozó menüpont, azonban ott alig lehet beállítani valamit. Ugyanez igaz a kézre álló idővonalra (timeline), ahol szintén kevés dologról dönthetünk, ráadásul, ha valamit eltüntetünk onnan, az még nem jelenti azt, hogy a kereső nem adja ki vagy más ismerősöknél nem látható.
A részletes beállításokat elrejtették a Tevékenységi Napló (Activity Feed) alá, amely ráadásul csak a saját idővonalról érhető el. Itt viszont még külön le kell nyitni, majd egyenként végigkattintgatni a különböző típusokat (például esemény, oldalak, csoportok), hogy a beállításokhoz jussunk. A típusoknál pedig a legritkább esetben van csoportos beállítási lehetőség, általában egyenként kell átnézni minden egyes posztot annak, aki szeretne egy kis magánéletet.
Ha ez nem lenne elég, a beállítások sokszor ellentmondásosak: beállítás szerint csak én láthatom a barátaim listáját, ennek ellenére az új barátságok alapbeállításként megjelennek az idővonalon, és ettől semmilyen adatvédelmi opció nem véd meg minket, csupán utólag, egyenként lehet eltüntetni a bejegyzéseket.
Tökéletes kémgép
A keresési találatok között pár perc alatt sikerült két olyat is találnunk, ami egyértelműen adatvédelmi problémákat vet fel. A forgatókönyv a következő: ha mások megjelölnek egy képen, azt beállításaim szerint nálam senki nem láthatja, csak az eredeti feltöltés helyén. Viszont, ha egy ismerősöm rákeres, milyen képeken vagyok bejelölve, akkor szépen kilistázza ezeket.
Ennél is durvább, hogy az „emberek, akik lájkolják a fotókat, amiken be vagyok jelölve” kifejezésre szintén könnyedén jönnek a találatok, annak ellenére, hogy kifejezetten beállítottam, hogy a barátlistámat csak én láthassam.
Kinek jó, kinek rossz hír, hogy az Események még nem működnek az új keresővel, ezért nem tudtunk például rákeresni azokra az egyedülálló hölgyekre, akik jönnek egy adott eseményre. A hangsúly a mégen van.
Vicces találatok
A keresés egyelőre angol nyelven működik, de a Facebook elemeinek ismeretében így sem jelent komoly kihívást. Beírhatunk akár egész mondatokat, amelyeket a rendszer lebont az adatlapokon is beazonosítható elemekre. Kereshetünk nem, foglalkozás, érdeklődési körök, lakóhely, életkor, családi állapot és facebookos tevékenységek szerint, a különböző feltételek pedig tetszőlegesen kombinálhatók.
Így születtek az alábbi vicces eredmények is, amiken keresztül azt mutatjuk be, hogy érdemes felülvizsgálnunk Facebookos adatlapunkat, mielőtt mások furcsa dolgokat találnak rólunk: