A következő kis történet az én, a párom, és az Apple szerelmi háromszögéről szól. Elég tanulságos, szerintem olvassátok el.
Az egész tavaly februárban kezdődött. Informatikus mérnök-hallgató párom úgy döntött, 4évnyi Windows használata után meglepi magát egy MacBook Proval, és vége a mindennapos szenvedésnek és bosszúságnak. De csak hitte.
Gondolom hallottatok a Microsoft új képszabványáról: a HD photoról. Letöltottem a Photoshophoz ajánlott HD photo plugint majd egy fotót el is mentettem ebben a formátumban. Eddig minden rendben, sikerült majd megpróbáltam megnyitni. Na ez nem jött össze, mert a Windows nem ismeri fel a .wdp kiterjesztésű fájlt. Semmi gond, kiválasztjuk listából webes módszerrel - amit ő felajánl- és itt jön a poén: a Microsoft nem ismeri saját formátumát és nem tudja saját kodekjét hozzárendelni.
print screen után nyúltam, aztán paintben mentettem le a képet, viszont nem figyeltem oda, és nem állítottam át a formátumot bmp-ről jpg-re. ez az újraindítás után vált érdekessé, amikor ki akartam vágni az ablakot a teljes képből, hogy csak azt küldjem el. a fájl neve ekkor anyádat.bmp volt és a szerkesztett változatot anyádat.jpg néven szerettem volna menteni. a képen jól látható, hogy átállítottam a formátumot, beírtam a nevet, a mentésre kattintottam, majd azt írta ki a gép, hogy az anyádat.bmp már létezik, és kívánom-e felülírni. részemről oké, felülírom én, nem kell már nekem, csak most én épp nem bmp-t, hanem jpg-t mentenék... ha hagyná.
mint a mellékelt ábra mutatja, a helyzeten azért sikerült úrrá lennem.
A repülőgépen folytatódott a rémálom, amikor a multimédia rendszer hibája miatt újraindították az egész gépet. Tehát a melegített motor leáll, villany leolt, vár egy percet a sötétben, majd gond nélkül újraindul minden. A szívem is.
Amikor 5 óraval később Szibéria felett elment a világítás és leálltak a filmek, a mellettem ülő IT-s kolléga nem a szokásos "Ah, ugyan minden programban vannak bugok" mondatát kapta elő, hanem a Miatyánk szövege után érdeklődött.
Lehet hogy a Windows már a repülők kamrájában van? Annak azért örültem, hogy a Windows nem Open Source. Egy nyitott ablak (Open Windows) már túl sok lett volna 11km magasan.
A gépemen évek óta egy vindóz XP és egy másik XP SP2 fájljaiból összetákolt frankenstein fut. Mivel nem frissíthető, és nem is tökéletes elhatároztam, hogy veszek egy legális Microsoft(R) Windows(TM) XP Home Edition-t.
Megtettem, megbántam.
Ha vindóz alól indítom a telepítést, közli, hogy "Nem található érvényes rendszerparticíó. A telepítés nem folytatható." (Valóságban van a gépen 2 win XP, és egy Suse linux) CD-ről bootolva, csípőből lefagy. Hardverkiépítés vizsgálata, majd feketeképernyő...
Most ilyenkor kinél reklámáljak?
Megkaptam a vadiúj dobozos Nero8-ast, és fel is raktam amit kell. Ezután, mint minden ostoba júzer, rákattintottam a "kvikkstartban" is nagyonnagyonnagyonjavasolt ingyenes update szolgáltatásra. Ez utóbbi csekkelt és nézett, vizsgált és barkácsolt, még harmadik fél patenjét is beregisztráltatta, sőt tűzfalbeállításokat is csinált kérésre, majd közölte, hogy rengeteg update várja, hogy mielőbb birtokba vegyem.
A megfelelő igenek nyomogatását követően a telepítő (!)legyalult MINDEN NÉRÓT a gépről, újraindíttatta magát, majd megkezdte az updatek letöltését. Ami csordogált is folyamatosan. Már 38 megánál tartott a letöltés a jelzett 180(!!!!)-ból, amikor egy "petit malheur" következett be a Zinternet kapcsolatban. A letöltés megállt, "hiba a kapcsolatban" üzenetet kaptam. Még jó, hogy a hiba hamar elhárult, sőt a "telepítő" ki is írta, hogy "Javítás...".
Majd hirtelen kaptam egy rövid ablakocskát:
A Nero Control Center nem talált Nero alkalmazást a gépen, ezért bezár...
És tényleg. A gépen már nincs semmi. (Ja, a biztonság kedvéért újraindítottam a gépet, hátha újrakezdődik az update, de nem...)
Szóval da capo al fine, mondaná egy értelmes zenész. Kezdjünk neki újra, rakjuk fel, majd irány az update, igaz? De mi lesz, ha másodjára is beugrik egy kis gond?
Na erre mondhatom, hogy anyádat!!!!!!!!
Már megszoktuk, hogy a honfoglaló belépő kvízében napról napra reklámok tűnnek fel. Mint például (sor elején óriási jobline.hu banner): "Melyik oldalon találod meg a legtutibb állásajánlatokat?" Ezeket még megértem, mert ők is reklámból élnek. De hogy ezt ki találta ki és milyen céllal, az már örök rejtély marad. "Szoktál-e NFL mérkőzéseket nézni." Válaszok: "Igen", "Nem", "Passz". Megjelöltem a nemet (mert nem szoktam...) oké, javítás...Nem: helytelen, Jó válasz: Igen. Akkor most ők jobban tudják, szoktam-e NFL meccseket nézni, vagy mivan?
Adtam egy esélyt a Linuxnak, nagy lelkesedéssel feltelepítettem az Ubuntut, és egy hét alatt sikerült is minden részletét megfelelően beállítani. Az most mellékes, hogy a látványos díszítóelemek - a Compiz Fusion - a gép újraindítása után mindig öt centi magasra állítja át az ablakok fejlécét, néha pedig olyan beállítással indul, amit én soha nem adtam meg neki.
Sokkal izgalmasabb, hogy mi történik akkor, ha a memóriakártya lecsatolása után lehúzom a digitális fényképezőgépemet az usb-ről, de eközben véletlenül nyitva marad egy program, amely még használná a képeket. Látható a képernyőről készült fotón, hogy ilyenkor tucatjával ugranak elő a figyelmeztető üzenetek (a háttérben), és ha a gyanútlan felhasználó ilyenkor átvált Exposé módra, amikor az ablakok képe egymás mellett jelenik meg, garantált a fagyás.
Az új hardver telepítésének befejezéséhez újra kell indítania a Windowst! Újraindítja most?