Tudományos közmegegyezés szerint ha holnaptól elfelejtenénk a kőolajat, szenet, földgázt, és teljesen megújuló energiákra térnénk át, az emberi eredetű plusz légköri szén-dioxid akkor is még sok évtizeden keresztül kifejtené üvegházhatását. Ez a gáz ugyanis sokáig a levegőben marad, mire elnyelődik. Azaz a melegedés akkor is tovább folytatódna. Ezért a sikerhez valamilyen formában ki is kellene vonni a levegőből egy részét. Sőt, ha lehetséges, mesterségesen le is kellene hűteni a klímát.
Mindez eléggé meredeken hangzik.
Hogyan számoltak a rómaiak betűszámaikkal? Gyorsan lelövöm a poént: sehogy. Merthogy a római számok nem alkalmasak erre. Az egymás fölé írt római számokkal nem lehet számtani műveleteket végezni.
Nem ismerték a nullát sem. A római számrendszer ugyanis additív (balról jobbra leírva összeadjuk a számokat), azaz nem helyiérték-jelölő, így nincs szükség nullára. Persze ha kimondjuk, hogy 2020, mi sem ejtjük ki a nullát, ők le sem írták: MMXX.
A tengeri vihar ismét beleszól a történelembe, avagy egy segítőkész botanikus tragikus esete a Karib-tengeren.
A triszkaidekafóbia, vagyis a félelem a tizenhármas számtól, állítólag egészen az ókorba nyúlik vissza. Sokak számára megmosolyogtató ez a babona, de az USA-ban olyannyira komolyan veszik, hogy a felhőkarcolóknak nincsen tizenharmadik emeletük, a kórházakban nincs tizenhármas szoba, és az egykori amerikai elnök: Franklin Delano Roosevelt sosem volt hajlandó olyan asztaltársaságnál enni, ahol már tizenhárman ültek, így, hogy ne kelljen elzavarni egy már ott lévő embert, inkább odahívtak egy másikat.
Nem ma kezdték a brit tudósok, többek mellett olyan nagyság taposta ki a világhírnévhez vezető rögös ösvényt, mint Charles Dawson. Az ötvenhez közel járó, polgári világban ügyvédként tevékenykedő amatőr őslénykutató egy borongós napon éppen egy kavicsbányában bóklászott az angliai Piltdown városka közelében, amikor érdekes csontdarabra lett figyelmes. Lehajolt érte és rögtön érezte, valami rendkívülire bukkant.
„Noé hatszáz éves volt, amikor özönvíz lett a földön. Bement tehát Noé fiaival, feleségével és fiainak feleségével a bárkába az özönvíz elől. A tiszta állatok közül, de nem tiszta állatok közül is, a madarak és mindenféle földi csúszómászó közül kettő-kettő bement Noéhoz a bárkába: hím és nőstény, ahogyan megparancsolta Isten Noénak. A hetedik napon özönvíz lett a földön." (Mózes első könyve)
A legtöbb ősi népnek van valamilyen homályos emlékezete egy régesrégvolt özönvízről. Mind megegyezik abban, hogy a rossz erkölcsű emberek világát azért öntötte el a víz, hogy átmenetileg megtisztulást hozzon, az isteni büntetést pedig csak a jók élték túl.
Érdekes és szemléletes mítosz ez, egy világméretű kataklizma, ami jobbá teszi a világot. De vajon van-e ennek valami valós alapja?
A történelem legpusztítóbb világjárványa, az 1347-ben kitört pestis nem a patkánybolhákkal indult halálosztó útjára, ahogy legtöbben tudtuk, hanem az első, emberek által tudatosan alkalmazott „biológiai fegyvereként”. Két évvel korábban ugyanis a krími tatárok fosztogatni kezdték a fekete-tengeri félsziget genovai kereskedőkolóniáit. Kaffa (a mai Feodoszija) városa már a megadás szélén állt, amikor a tatárok között váratlanul felütötte fejét a fekete halál.
Az ostromló sereg azonnal szedelőzködni kezdett, ám mielőtt tatárosan távoztak volna, katapulttal átlőttek pár halottat a védők falai mögé. Napokkal később a genovaiaknál is halottak százai hevertek szerteszét kelésekkel a testükön, mire ők is gyorsan csomagolni kezdtek és visszahajóztak Európába. A következmények ismertek: öt év alatt Európa lakosságának harmadát, egyes kutatók szerint felét elvitte a fekete halál.
„Aztán kellenek még bele fűszerek, só, és bors”, hangzik az unásig ismert receptfordulat. Ebből a só jóval több mint fűszer, nem tudnánk élni nélküle, nátrium és klórionok nélkül hamar leállna az anyagcserénk. Nem véletlen, hogy már a történelem előtti időkben fizetőeszköz volt, később birodalmakat emelt fel. Például Velencét.
Végignézve az őszi erdőn felvetődik egy fogós kérdés: miért hullajtja le a leveleit a fák egy része, és miért vannak örökzöldek? Egymás mellett élnek, de amíg a lombhullatók drámaian változnak évről évre, addig a fenyők unott nyugalommal, egykedvűen állnak télen, nyáron.
Cesare Borgia születésének konkrét időpontja ismeretlen, Hermann Zsuzsanna életrajzi könyve szerint ez a dátum 1475. szeptember 13, de akár 1474 is lehetett. Az 1474-es év azért érdekes, mert 1507-es halála Cesare pont 33 éves korára tehető… Ami biztos, hogy Cesare Rodrigo Borgia spanyol bíboros (a későbbi VI. Sándor pápa) és Vannozza de Cattanei fiaként látta meg a napvilágot Rómában. Édestestvérei a szintén híres Lucrezia Borgia, Gioffre vagy Goffredo Borgia és Giovanni Borgia. Cesarének volt két féltestvére is, akiknek anyja ismeretlen: Don Pedro Luis de Borja és Girolama de Borja, tehát az elmondható, hogy a papi cölibátust vállalt Rodrigo Borgiának igencsak sok gyermeke volt.
Időszámításunk szerint 9-ben egy csatában közel huszonötezer rómait mészároltak le a germán törzsek, miután tőrbe csalták őket. Akik nem haltak meg azonnal, azokat véres vallási rituálék közepette áldozták fel a germán istenségeknek. A csapatok elvesztése hatalmas veszteség volt a birodalomnak, Rómát sokkolta a megalázó vereség, nem úgy a germánokat, akiknek sokáig a függetlenségük egyik jelképe volt az ütközet. A 19. században aztán hatalmas kultusz alakult ki a teutoburgi győző körül, amiből a franciák sem maradhattak ki, pedig ott sem voltak.
Erősen revolverezték egymást az amerikai elnökjelöltek a választási kampányban. Akár a hőskorban a cowboyok, akik durva posztó nadrágban (farmerben), azt védő külső bőrnadrágban, a kengyelbe való belépést segítő hegyes orrú csizmában, és sarkantyúban feszítettek. Szájukban csutora, esetleg gyufaszál, western kalapjuk alól szigorúan méregetik az ellenfelet. Kezük a hatlövetűn. Clint Eastwood így mutatta nekünk.
Folyamatosan halljuk, hogy nem szabad átlépni a 2 Celsius fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedést, mert visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el a Föld éghajlatában. De jobb, ha 1,5 fok fölé sem megyünk.
Önmagában ezek az értékek nem tűnnek soknak. Tizedfokokról szól a beszéd, és tudjuk, hogy az éghajlat természetes belső változékonysága is képes ekkora kilengésekre, ember sem kell mindehhez.
Már az ősemberek is szerettek fény-, hang- és füstjelekkel „vezeték nélkül” kommunikálni, de hogyan alakult ki a napjainkban elterjedt hordozható és kényelmes kommunikációs rendszer? Már 5 G-nél tartunk, de milyenek voltak az elődök?
1959. október 29-én jelent meg az első Asterix képregény, ami a további 34 résszel együtt a világ egyik legismertebb sorozata lett. A rajzolók eredetileg nem egy apró termetű hőst terveztek, de mivel mások is dolgoztak az akkori terveiken, hipp-hopp összerakták a kis gall falu szereplőit (a melák Obelixet, az elviselhetetlenül kornyikáló Hangjanixazfixet, vagy a varázsitalok titkát ismerő Csodaturmixot) és világát. Időszámításunk előtt 50 körül járunk, Julius Caesar már meghódította egész Galliát, ez a kis falu azonban az istennek sem akarja adni magát.
A szerbek a mai Koszovó területére formált igényüket hagyományosan egyfajta történelmi legitimációval támasztják alá. Narratívájuk szerint Koszovó a középkori szerb királyság része volt és annak 14. századi fénykorában itt jöttek létre görögkeleti-bizánci ihletésű vallásos kultúrájuk legbecsesebb emlékei olyan templomok és templomfreskók alakjában, amelyek az UNESCO védelmére is igényt tarthatnak. A koszovói albánok ezt a széles körben ismertté vált szerb hivatkozást egy ókori leszármazáselmélettel próbálják felülütni. Ahogy az albán nép általánosságban az ókori illírek leszármazottjának tekinti magát, úgy a koszovói albánok a mai Koszovó területén ókorban élt dardánokat tekintik őseiknek.
Gyerekkorunkban értetlenül néztük, minek sétafikálnak a felnőttek cél nélkül, lassan, komótosan, csak úgy bele a semmibe, miközben tele a világ felfedeznivalóval, azt sem tudtuk, hová szaladjunk hirtelen. Így van ezzel a nem épp gyerek Stephen King amerikai író is, aki szerint: “csak a felnőttek képesek rá, hogy olyan unalmas dolgot, mint a séta, a hobbijuknak tekintsenek.”
Hát pont ez az: a séta lényege, hogy céltalan, ha lenne konkrét célja, akkor az már közlekedés lenne.
Hogyan tudták beadni a népnek az egykor élt királyok, hogy gyógyító erejük van? Ki segített nekik, hogy ez a nem éppen mindennapi szupererejük messze földön köztudott tény legyen az évszázadok alatt? Merthogy így alakult, és hiszik vagy sem, tényleg rengeteg beteg felépült a betegségéből, miután őméltósága megérintette őket. A nép swzemében nem volt humbug, hogy a királynak igenis gyógyító ereje van.
Bizonyára Ön is feltette már a kérdést, ha még nem, mi most feltesszük: miként lehetséges, hogy temérdek műholdképpel, azonnali információkkal, a világ leggyorsabb számítógépeivel is gyakran félremegy prognózis?
A hosszú időtartamú mélyalvást belső biológiai jelek szabályozzák: főként telítetlen zsírsavak (pl. linolénsav) és hormonok indítják el az elalvás periódusát és ébresztik is fel később az állatot, jó hét hónap elteltével. A hibernáció az időszakos éhínség miatt alakul ki és 1-2 hónapos felkészülési időszak előzi meg: az emlős állat rendkívül nagy tömegű zsírt halmoz fel a szervezetében, majd védett fészket keres magának.
Az alvás idejére számos jelentős változás figyelhető meg: a medve testhőmérséklete 7-8 fokot csökken, ezzel anyagcseréjének mértéke 50 százalékkal esik. A szívverések száma percenként egyre, légvétele négyre csökken. Nem eszik és nem iszik, ugyanis energiát és vizet a felhalmozott zsiradék szolgáltat. A kiválasztás során keletkező húgysavat és karbamidot újrahasznosítja, emésztés híján pedig széklete sincs. Mozgása izmainak apró remegésében merül ki, de az is automatikus, a hőtermelés velejárója. És hogy alszik-e? Nagyon mélyen, még álmodik is.
Soha nem hullik le kétszer ugyanúgy egy falevél, és nem keveredik azonos módon a tejszín a kávéban. És nincs két azonos időjárási helyzet sem. Ezt eddig is tudtuk. De, hogy mi ennek az oka, arra egy türelmetlenebb meteorológus jött rá.
A Római Birodalom megjelenése előtti évszázadokban a Balkán területén a hellének és trákok mellett az illírek alkották a legnagyobb népcsoportot. Itt azonban távolról sem egy kulturálisan vagy politikailag egységes tömegről kell gondolkodni, inkább barbár törzsek, majd antik rabszolgatartó államocskák összefüggő láncolatáról, amelyek a kívülálló kortársak szemében mégis valamennyire egységes képet mutattak. Ezek a „kívülállók” természetesen a görögök és rómaiak, mivel csak ők hagytak ezekről az illírekkel való találkozásokról és benyomásokról írásos emlékeket, legalábbis olyanokat, amiket mi is ismerünk.
Az ember okozta globális felmelegedés erős érzelmeket keltő jelképe a gyakran mutatott Kilimandzsáró egyre kisebb hósapkája. Megfigyelések szerint már 1880 óta zsugorodik. Éppen a kis jégkorszak vége óta. 1936-ban, amikor Ernest Hemingway megírta A Kilimandzsáró hava című kisregényét, már fele akkora sem volt, mint ötven évvel korábban.
1913-ra a korábban kétes hasznú és megbízhatóságú eszköznek tekintett tengeralattjárók már széles körben elterjedtek. A német Császári Haditengerészettel kiélezett fegyverkezési versenyt folytató brit Royal Navy vezetőségében felmerült egy olyan naszád megépítésének a gondolata, amely képes lenne tartani a lépést az addigra már 20 csomó feletti (20 tengeri mérföld per óra, azaz kb. 37 km/h) sebességű felszíni hajókötelékekkel. Érdekes módon a flotta legnagyobb újítójának számító Jack „Jacky” Fisher nem támogatta az ötletet.
Annál nagyobb hibát nem tudok elképzelni, mint gőzmeghajtású tengeralattjárókat építeni.
– írta a felterjesztésre szokásos szókimondó stílusában.
A világ legnagyobb napelemparkja az indiai Bhadla Industrial Solar Park. Teljesítménye meghaladja a paksi atomerőművét. Negyven négyzetkilométernyi helyet foglal, amit úgy képzelhetünk el, mintha Budapest belső kerületeit teljesen lefednénk napelemekkel. Vajon mekkora terület kellene, ha az összes áramigényünket napenergiából szeretnénk kinyerni?
A Mars régóta nagy hatást gyakorol az emberi képzeletre. Főleg azóta, hogy Giovanni Shiaparelli milánói csillagász 1877-ben a canal szót használta a távcsövében homályosan kivett vonalas alakzatokra. Egy hibás fordítást követően a természetes csatornákból mesterséges lett és innentől nem volt megállás: a Marson idegen civilizáció létezik, Egymás után születtek a marslakós történetek.
Időszámításunk előtt 356 októberében született Makedóniában Nagy Sándor, a világhódító, történelemformáló macedón hadvezér. Vagy hogy is mondjuk helyesen?
Régóta, de 1991-től különösen kavarodás van a két elnevezés körül. Az egykori jugoszláv tagköztársaság Macedónia néven lett független. A szomszédos Görögország északi tartományát viszont Makedóniának hívják. Itt volt az 1957-ben feltárt Pella városa is, ahol Nagy Sándor III. Alexandrosz néven meglátta a nagyvilágot a k-val írt Makedón Királyságban.
Makedónia tehát az ókori állam, illetve Görögország északi része. A mai Macedónia pedig az ókori Makedóniának északi peremterülete volt, és a görögök követelésére 2019 februárja óta az Észak-Macedón Köztársaság nevet viseli.
A kemencés kenyér mindenkinek ismerős lehet. Ropogós a héja, puha és sűrű a belseje. Gőzölög, amikor a kemencéből kikerül és messziről érezni az illatát. Hosszú évezredek óta alapvető élelmiszer, hagyománya a régmúltra tekint vissza.
Az őseink kenyerét alkotó gabonafélék nem mindig voltak ismertek. Az emberek 5-10 ezer évvel ezelőtt gyakorlatilag bármilyen növény terméséből valamifajta „kenyeret” készítettek, ami erre alkalmas volt. A kenyér a római korban az ízesített lapos lepényeket, valamint a hirtelen megsütött kovásztalan búzalapokat jelentette (pászka). A kalács és a gyümölcskenyér önálló péktermékként a 20. században vált le a kenyerek csoportjáról.
A koronavírus-járvány idején újra reneszánszát éli a kovásszal készült kenyér, hisz a kijárási korlátozás, majd a szigorú szabályozás következtében az emberek önellátásra – így házi kenyérkészítésre is – berendezkedtek.
Két nagy fajtája alakult ki a kelesztett kenyereknek: a kovásszal, illetve az élesztővel készült kenyerek. Pékipari adalékanyagok – sütőpor, különböző zsírok és hozzáadott tartósító – és ízfokozó anyagok, valamint különböző magok, rostok, esetleg hozzáadott fehérjepor, szójadara – szintén lehetnek alkotóelemek egy kenyérben, de a víz és a liszt mellett
A kovász, vagy az élesztő mindenképpen első számú kellék.
Ha megnézünk egy bolti szalonnadarabot, a csomagoláson sokszor ezt látjuk:
Összetevők: "... antioxidáns: nátrium-aszkorbát, fűszerkeverék, tartósítószer: nátrium-nitrit (E249), bükkfafüst". A nátrium-nitritet a botulizmust, egy bénulást okozó baktérium elszaporodásának megelőzése érdekében adják a húsokhoz, mégis a legtöbb vásárló félni kezd. Az E számot látva pedig arra gondol, biztosan mérgező.
Légtünemény, földdelejesség, égalj. Mind a nyelvújítás korában alkotott mesterséges szó. Hiányzott ugyanis a magyar szókészlet, amivel tudományokról, köztük légkörről, időjárásról beszélni lehetett. A nyelvújítási mozgalom egyik célja éppen a nem létező magyar tudományos nyelvezet megalkotása volt. Hihetetlen szavak születtek akkoriban, közülük sokat ma is használunk.
Túl vagyunk már az ypszilonháborún (1805–1806), amelyben az „ypszilonista” (kiejtés szerinti, a „bánnya, láttya”-féle) írást szorgalmazó Verseghy Ferenc mérkőzött meg a „jottista” Révai Miklóssal. Ő a szóelemzés szerinti „bánja, látja” írásmódot gondolta a helyes útnak. A vitát Révai nyerte, miután a nyelvújító mozgalom legnagyobb alakja, Kazinczy Ferenc (más írókkal együtt) mellé állt.
Rovataink a Facebookon