Kedves Urbanista!
Nagyon megörültem tegnapelőtt, mert láttam, hogy bütykölik a szabadság téri szökőkutat, aztán tegnap meg láttam, hogy már aktív is, odarohantam, de hiába tapodtam a tapiköveken, a kút már nem inter, csak aktív. A múltkor a mandiner blogon eléggé lehúzták a belvárosi vízicsoda karbantartását, de ugye nem lesz a multé az irányíthatóság?
Üdv:
NP
Bár mentegetőzéssel kezdődik, remek posztot rakott össze a Dunai Szigetek bloggere. Összeszedi valamennyi megmaradt és elpusztult szintjelző emléket, sőt le is méricskélte őket vajon meddig ért a víz (illetve mennyit töltöttek fel azóta az utcaszintekre). Számomra a legérdekesebb a fenti térkép volt, ami bár szintén nem új, jól látszik rajta meddig ért és hol milyen mély volt a kiöntött Duna (kattintásra megnő a kép).
"a fővárosi törvény módosításának egyik változata szerint felszámolnák a Fővárosi Önkormányzatot és a feladatokat részben a kormányhivatalhoz, részben a kerületekhez rendelnék"
- ez derül ki Tarlós István Népszabónak adott interjújából. Nem örül neki, mit ne mondjak én sem. Volt pár jobb és rosszabb forgatókönyv a fővárosi közigazgatás átalakítására, de ennyire pocsék még nem. Komolyan, mintha az állam-régiók-megyék ellentétet úgy oldanánk fel, hogy megszüntetjük az államot. Klassz lenne, nem hogy a villamosok nem fonódnának egy idő után Budapesten, de a közutak se.
A szóba került helyszínek között az első helyen a Margit híd budai hídfője végzett. A főváros vezetése az erős lengyel kötődés miatt nem ezt tartja a legmegfelelőbbnek, ezért a még dobogós VIII. - IX. kerület Ferenc körút - Üllői út közötti részét javasolja a Közgyűlésnek Elvis Presley-ről elnevezni.
Szokás szerint két mondatos, 811 KB-os közlemény a fővárostól. Ugyanakkor nem igazán értem az egész logikáját, hiszen a megszavazható helyszíneket ők választották ki, akkor most mi a baj, hogy nyert az egyik? Komolyan, mint a Markos-Nádas-féle Felvonulók kérték kabaréjelenet. Pedig milyen jól mutatott volna egy páros emlékmű a hídlábnál az egyik szobor talapzatán Przemysl felirattal, a másikon Presley-vel.
Az előző posztban bemutatott aranyos állatkerti térkép pikáns részlete fel sem tűnt nekem. Feltűnt viszont Albertnek:
Kedves Urbanista Blog!
Mar regota olvasgatom a blogot es mindig nagy erdeklodessel lapozgatom. A legutobbi post eleg erdekes mert szerintem senki nem vette eszre hogy az allatkerti terkepre a Szechenyi Furdo meztelen napozoja is belecsuszott es meg lehet tekinteni egy ket meztelen feneket es mast is. :-)
Gondoltam ez erdekes lehet mindenki szamara....Udvozlettel,
Albert
Prajczer Tamás egy kedves interaktív térképet ajánlott figyelmembe, mely nagyon hasznos segítség lehet mindazoknak, akik meg akarják találni például az Állatkert cuki lajhárját. A Zoomy nem csak nagyobb felbontású, mint a GMaps, de aranyosabb is. Katt ide!
A közelmúltban zárt be az a kiállítás, ahol "jövőből küldött" londoni képeslapokat mutattak be. Vagyis, hogy milyen lesz majd az élet hamarosan ott (és jó pár másik európai nagyvárosban) az éghajlatváltozás hatásra. A dolog apropóját nem csak az adja, hogy néhány napja írt róla a Weburbanist, meg hogy pusztító természeti csapásokkal vannak tele a hírek, hanem hogy a megoldást épp az atomerőművekben látják egyes jövőkutatók. Az ugyanis elvileg nem járul hozzá az éghajlatváltozáshoz (gondolom mostanában nem lehetnek túl népszerűek a nézeteikkel a Japánban történt események óta).
Íme egy modell a Temze partjáról:
2010 | 2011 |
Komolyan, a műemlékvédelem is példát vehetne az Intermédiának arról munkájáról, amit a Belváros, Budapest blog mutatott be a héten. Vajon hogyan sikerült teljesen átalakítani két esőbeállót a Kossuth téren úgy, hogy az összes ráfújt tag megmaradt? Vagy újrafestették valamennyit? És akkor ebben a posztban a szerződésük részleteit nem is boncolgatjuk.
Kissé fenntartásokkal kezelem a hírt, amit a Resource közölt a Világgazdaságra hivatkozva: hat új szállodát nyitnak az idén (szemben a tavalyi nyolccal). Amikor ugyanis azt írtam 2009 végén lelkendezve, hogy három budapesti szálloda is szerepel a Times negyvenes listáján, melyen a 2010-ben nyíló legjobb hotelek voltak, nem gondoltam volna, hogy a háromból egy sem nyílik meg tavaly! Olyannyira nem, hogy kettő itt virít az alábbi hatos listán, a harmadikat meg (Hotel Mercure Budapest Nemzeti) úgy látszik elvitte a cica:
Bár kezdik felfedezni, a Gozsdu-udvar nem sokkal kevésbé néptelen ma sem, mint Ákos klipjének forgatása idején, ám ennek nem csak azok a szerelmespárok örülnek, akik kettesben végig tudnak andalogni rajta kéz a kézben, hanem Lengyel Balázs rendező is, aki reklámfilmjének reklámmentes változatát meglepő módon a Flickr-en osztotta meg. (A reklámos változat amúgy itt látható, valami szemcseppről van benne szó, a tippért meg köszönet Ildikónak.)
A két kép közt talán másfél év különbség van, na és még valami: a norc.hu-n még látszik a harmadik házon az FKGP (ifjabbak kedvéért Független Kisgazdapárt) híres neonreklámja, a jobboldaliról már eltűnt. Vajon mi lett vele? Nyugodtan bekerülhetne ez is a Magyar Elektrotechnikai Múzeum híres gyűjteményébe, hisz talán ez volt a legutolsó budapesti neonreklámok egyike, amelyik még emblematikussá válhatott. (Tipp: Dani - kösz!)
Ez egy ilyen nap. Szaniszló Sándor Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság elnöke kommentelte az alábbi levelet a Logodi utcai plakáttal kapcsolatban (mely úgy látszik sajnos azóta megsemmisült). A cél, hogy mentsük meg az ehhez hasonló, megmaradt emlékeket:
Bár fenntartom, hogy Elvis Presley nagyjából ugyanazt jelenti a zenében, mint Marilyn Monroe filmművészetben, megismerve 56-hoz fűződő viszonyát, el tudom fogadni, hogy közteret nevezzünk el róla. Szavazni ugye itt lehet, hogy melyiket. Bár az 56-osok tere nem szerepel a listán, rozmarjozsi kommentje a két képpel akkor is zseniális:
Állítólag az 56-osok terét fogják átnevezni. Ki is írtak egy pályázatot az elavult és ízléstelen emlékmű átalakítására. Két terv az esélyesek közül:
www.flickr.com/photos/rozmarjozsi/5495340586/
www.flickr.com/photos/rozmarjozsi/5495340478/
Attila, aki számtalan budapesti érdekességre hívta már fel a figyelmemet, egy újabbal rukkolt elő: vajon mi lehet a budai örökmécses titka? Miért nem kell soha sem javítani a Lukács-környéki lámpákat és vajon miért égnek tíz éve éjjel-nappal?
Budai csodalámpa, avagy Guinness-rekordkísérlet?
A napokban lesz 10 éve, hogy a budai oldalra költöztem a Margit-híd közelébe. Azóta naponta megyek el gyalog, futva vagy közösségi közlekedést használva a Lukács Fürdő-Komjádi Uszoda előtti parkban vagy mellette.
Budapesten közterület lesz elnevezve Elvis Presley-ről. Vajon melyik ? Tarlós István főpolgármester sajtótájékoztatót tart a fenti témában.
Mindössze ennyi állt abban a 830 Kb-os sajtóközleményben (meg persze helyszín, időpont és egy bazi nagy címeres fejléc), amit az előbb kaptam a Fővárostól. Először tippelgetni kezdtem (na nehogy már a Moszkva tér legyen az), aztán beugrott, hogy de könyörgöm miért Elvis?
Na nem azért mert Beatles-rajongó vagyok, de lássuk be, a világ zenéjére sokkal nagyobb hatást gyakorolt mondjuk John Lennon (ha már ugye elhunyt kell legyen). A magyar könnyűzenéről, társadalomról, kultúráról nem is beszélve. Én kérem előbb akarok egy John Lennon teret vagy akár egy Jimi Hendrix köröndöd, mint Elvisről bármit.
Kiegészítés: némileg árnyalja a képet, amire Jozsef Zsigmond figyelmeztetett a Facebookon, hogy Elvis 1956-ban kiállt Magyarország mellett. Mindezzel együtt fenntartom a fentieket.
Frissítés 2.: Itt a megoldás, lehet szavazni, melyik közteret nevezzék el Elvisről, ha már Budapest díszpolgára lesz.
egyelőre csak egy helyen, az androidportal.hu-n láttam kihírezve, amúgy teljes hallgatás van róla, pedig szerintem egy nagyon jó kis dolog történt budapesttel: elérhetővé vált a google maps forgalomfigyelő szolgáltatása. a maps.google.com-on sima maps nézetben (műholdas képeken nem működik) rá kell ereszteni a térképre a "traffic" layert, és tádámm.
- figyelmeztetett Péter. Na de lássuk mit is ír az Androidportál, mert klasszul összefoglalták a lényeget, ráadásul felvetnek egy izgalmas kérdést is:
Ezt a táblát a szebb napokat látott Közvágóhídon lőttem - ott próbálunk ugyanis a zenekarunkkal, de becsszó nem mi voltunk. Viccesnek ugyan nem vicces, viszont olyan mint az állatorvosi ló, mindent kihozott belőle az átalakító, amit csak ki lehetett. Ha igaza van Szily Lacinak és a magyarság egyik nemzeti sportja a Hitlerbajusz-rajzolás, akkor a másik egész biztos a feliratok betűinek kikaparása, illetve összekeverése és ezzel "vicces" szövegek kialakítása. Az én időmben például minden vonatablak alá az volt írva, hogy "kiha..lni .es.élyes". Nektek is van valami szép emléketek suliból, járműről, akárhonnan?
Képet kivételesen a hajtás után raktam, mert csúnya szavak vannak benne:
A ősszel jelent meg Hajléktaland címmel egy útikalauz, ami abban segít, mihez kezdjünk, ha hajléktalanok vagyunk Budapesten. A könyvről Dzsilla, a Budapest Kirakat bloggere írt ajánlót kifejezetten az Urbanistának. Köszönjük! Íme:
A HajléktaLand című könyv (vagyis útikalauz) még tavaly ősszel került hozzám azzal a céllal, hogy írjak róla egy pár soros összefoglalót/kritikát vagy valamit, amit gondolok róla. El is olvastam a könyvet néhány nap alatt, de aztán fogalmam sem volt, hogy álljak neki, sosem írtam még könyvekről ismertetőt azelőtt. De majd most.
Milyen legyen (lesz) Budapest? címmel rendezett összejövetelt február 17-én a Baross Gábor Társaság, ahová meghívták Tarlós Istvánt és engem is - de én sajnos nem tudtam elmenni (bár ez legfeljebb a sajtósoknak tűnhetett fel), viszont Tarlós ott volt. Mivel a téma igen csak érdekelt, viszont négy oldalas sajtóközleményt nem szeretnék senki nyakába zúdítani, kimazsoláztam a lényeget - vagy amit én annak gondolok. Lássuk miket is mondott a főpolgármester:
Pontozótól a Rózsaszín pitbullos felvarróig. Már régóta nagy kedvenceim az Örs vezér tér aluljárójában népzenélő punkok. A legszebb, hogy még grupik is vannak velük. Ha arra járok, mindig bedobok pár százast, tegyetek így ti is! (A minőségért bocs, telefonnal készült)
Frissítve: Mivel az indavideó sokaknak nem működött, feltöltöttem YT-ra.
A hetiBeton rádióműsor következő adása a betonról fog szólni (mert nevével ellentétben nem mindig erről van szó benne), és ennek kapcsán azzal a kérdéssel fordulnak az emberiséghez, hogy
Szerinted miért jó/miért nem jó a beton az építészetben?
Mint írták, "pénteken a betontavaszról lesz szó, ahhoz kellene válasz a Néptől!" Kedves Nép, tessék válaszolni nekik, mert jó fejek. Vagy itt vagy a Facebook-oldalukon.
A Bazalt Borház nyert ipari épület kategóriában az ArchDaily Building of The Year 2010 versenyén - adta hírül az Építészfórum. Mint írják, több mint 30.000 szavazat érkezett idén az ArchDaily magazin nemzetközi versenyének finalistáira. A beérkezett szavazatok alapján az év legjobb ipari épületének Kis Péter és Molnár Bea Bazalt Borház - Laposa Pincészete bizonyult.
Az Urbanista régi olvasója, Androidus hívta fel a figyelmemet egy blogbosztjára, melynek lényege a budapesti pollerekhez kapcsolódik.
Tudjátok ezek azok az oszlopok, amelyeket a köznyelv Demszky-karókként ismer. (Hogy a Rogán-féle forgalomirányba dőlő ferde pollereknek van-e már neve azt nem tudom, ezek itt a képen speciel berliniek).
Nos lássuk hogyan csaphatnánk ebből a szükséges és talán unalmas utcaelemből valami izgalmasat, sőt az egész akcióból világhírnevet, íme egy részlet az emlegetett bejegyzésből.
A Kolbászból kerítés - akikről mostanában elég sokat posztolgatok az Urbanistán - készítette a fenti dizájntervet. Hogy pontosan milyen célból, mire, meg hogy egyáltalán szabad ilyet csinálni, hogy kirakom - azt nem tudom. Nekem mindenesetre tetszik a prezentáció, amit Városjáró küldött be a városblogger-levlistára.
Remek kezdeményezésre hívta fel a figyelmem a Rádió Q-s Ránki Juli: idén százéves budapesti házakat gyűjtöttek össze egy honlapon és azt szeretnék, ha "2011. április 9-10-én - az év századik napján - a legtöbbjük nyíljon meg a látogatók előtt, és az ott lakók akár jelképesen, akár tevőlegesen, ünnepeljék meg a centenáriumot".
DJ egy látszólag elég hétköznapi célt tűzött ki maga elé: adják meg neki az elsőbbséget ott, ahol az a KRESZ szerint jár neki. Mivel magam is BKV-zó vagyok, csak örülni tudok, hogy valaki ismét felveti a kérdést! Hogy valóban egy gyalogos CM szervezése-e a legjobb megoldás, abban már nem vagyok ilyen biztos... Döntsék el a Drága Olvasók, hogy támogatják-e, segítenek-e szervezkedni, vagy ez annyit ér szerintük mint a Júdeai Nemzeti Front öngyilkos kommandójának akciója. De persze bárhogy is javul a gyalogosközlekedés, annak csak örülni fogok.
Rovataink a Facebookon