Egy festékcég pályázatot írt ki Magyarországon is arra, hogy közösségek (utcák, szomszédságok, ilyesmik) kifesthessék, újjávarázsolhassák lakókörnyezetüket. A pályázat részletei itt vannak, a külföldi példák meg itt. A legjobb persze a reklámvideó. Még akkor is nagyon klassz, ha személy szerint nem örülnék neki, ha a fél várost így összeharmonizálnák.
Nagyjából a templom tetejéről lőhették. Jobbra beficcen az Anker-ház, középen a bazilika kupolája, a bal felső komplett háztömb pedig ma már hiányzik. Mármint fizikailag, szerintem jobb hogy a Gödör és egy kis zöld placc van a helyén. A képet Sadia szúrta ki a Fortepan.hu-n. (Érdekes, hogy amikor először harangozta be és fagyasztotta le az Urbanista a Fortepant, akkor is a Gödör helyéről volt szó. Akkor még állt az elülső ház is, bár már akkor sem volt túl mutatós.)
Jamie Woon bemutatja a budapesti közlekedési eszközöket, közben énekel. Via: Ágy, asztal, TV.
A time lapse videót olyan jó lenne időlapos videónak fordítani, de valójában nem nagyon van rá magyar kifejezés. Mindenesetre most itt egy újabb mozgó képeslap a fővárosról az Astoria egy napját, meg az Árpád híd környékét bemutató klipecskék után. (Tipp: Hundertbasser, Sadia, kösz!)
Mit tiltson be egy önkormányzat, ha nincsenek romkocsmái, a madarakat meg nem tudják. Na persze tehetek epés megjegyzéseket, valójában irigylésre méltó Balatonfüred helyzete és tulajdonképpen igazuk van, hogy megvédik a település egyik nagy értékét, a nyugalmat. Mint az alternativenergia.hu írja:
|
Utrecht, Hollandia. (Via: rogiermartens.nl, tipp: lesley - 8ker)
Tippelgettünk itt nem is olyan rég, hogy mi a legjellegzetesebb szag Budapesten, hát tessék a franciák kitalálták. Igaz, egyelőre elképzelésünk sincs milyen lesz az a bizonyos illat, de hamarosan megtudjuk. Mint a Borsa írja:
Rengetegféle köztéri lámpa van Budapesten. Igaz nem ártana, ha legalább kisebb városrészeken belül egységesítenék az arculatot, de ha az egész várost nézzük, én nem vagyok ellene a tarkabarkaságnak, ha már egyszer a fővárosunk építészete is ilyen. Az Urbanista rendszeres posztolója, Attila most egy újabb remek ötlettel állt elő, a Lámpagyűjtögető játékkal:
(Malmos linkek via: ingatlanmagazin.com)
Lássuk be, elég vacakul állunk várak terén. Nem akarok a vérzivataros dumával jönni, de hát tényleg az a helyzet, hogy amelyeket nem robbantottak fel az osztrákok, azokat szépen elcsatolták tőlünk száz éve. Akadni akad azért egy-kettő, de azoknál meg gyakran a műemlékvédelem tesz keresztbe a legnagyobb jóindulattal. Pedig nagyon tudnék örülni egy-egy klassz várrekonstrukciónak. Persze nem hasra ütés szerűen felhúzott tornyokra gondolok (előfordul ilyen is), ugyanis van pár jól dokumentált és jól rekonstruálható várunk, ahol ez nem okozna gondot.
Ezért is tűnhet elsőre furcsának Gergely levele, aki az újjáépítés ellen érvelt:
Végre egy olyan tetőtér-hasznosítás, amitől a legkényesebb ízlésű városvédők sem fognak aláírásgyűjtésbe kezdeni, és azok a trendkövetők sem fanyaloghatnak, akik szerint csak az elfogadható az építészetben, amihez hasonlót már láttak egy külföldi magazinban. Nincs mese, a Szabadság tér 14. sz. alatti neobarokk palota (igen, épp a nem rég emlegetett emlékmű mögött) irodabővítése remekül sikerült. Legalábbis kívülről nézve, illetve az Építészfórumon megjelent fotók alapján. Mint ott a tervezők - Nagy Csaba, Pólus Károly - írják:
Egyáltalán nem új probléma (évtizedes, megsárgult fórumoldalak igazolják, hogy ez már régóta foglalkoztatja az emberiséget), de ha már egyszer előkerült az utcanevek kérdése, muszáj beszélni róla: mitől lesz egy tér tere?
Valami furcsa logikánál fogva, ha egy csoport a névadó, akkor az szinte mindig tere/útja/fasora – ezt egész jól megszoktuk. Ilyenek a Hősök, a Vörös, meg a Néphadsereg vagy ugye a Ferenciek. Igen ám, de mi van amikor személyről van szó? Miért Örs vezér tere, Nagy Lajos király és Erzsébet királyné útja? Vagy ők a királyi többes miatt már csoportnak számítanak? Vagy ez a névadás korára jellemző sajátság (30-as évek)?
Aki tudja a megfejtést, ossza meg! (fotó: bkv.hu via wikipedia)
Ma jött ki a Che Sudaka barcelonai bevándorlókból álló Ska zenekar klipje, amit az A38-on és a Ferencvárosban forgattak. Osszátok meg! :-) Üdv: Orsi
Ezer örömmel!
A címben összefoglalt ötlethez nem nagyon tudok sokat hozzátenni, de azt hiszem nem is kell. A babazászló annyira magától értetődő dolog lenne a gyászlobogó mellett, hogy nem is értem, eddig miért nem jutott senkinek eszébe.
Ahogy egy gyászzászló pár pillanatra rossz kedvűvé tud tenni, amint elmész mellette (még ha ismeretlen házon van akkor is), a babazászló egész biztos fel tudná dobni a hangulatot.
A kispapák-kismamák meg szoktak olyan öntudatosak lenni, hogy ne szégyelljék az új jövevényt, vagyis egész biztos kitűznék a házukra vagy munkahelyük épületére. A munkáltatók is szívesen dicsekednének vele szerintem, hogy mi aztán családbarát munkahely vagyunk.
Arról nem is beszélve, hogy idővel valódi - és ami fontos: szerethető, rajongható, fényképezhető, utánozható - hungarikummá válhatna.
Most épp a zászló tervezésére írt ki pályázatot az ötletgazda Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom. Akinek van ötlete, milyen legyen a lobogó írja meg nekik, vagy kommentelje. Én mondjuk egy stilizált babalábnyomot tudnék elképzelni...
2011 október 31-én Tisza István szobrot avatnak Budapesten, a Jászai Mari téren. Egészen pontosan itt (pdf). Hogy milyen lesz a szobor azt nem tudni, mert az első körben nem talált elfogadható pályaművet a bírálóbizottság - derül ki a kezdeményezés honlapján, ahol megtekinthetők a beérkezett pályaművek. Hát...
A kedvencem ez az alkotás, mely lazán megállná a helyét Leninként is, csak a melós sapkát cserélték a kezében valamivel urasabb fejfedőre. De nem rossz a könnyed tánclépéssel közeledő hippis Tisza sem, akit alkotója egyszerűen csak a keresztnevén szólít. Komolyan örülök, hogy ilyen talpraesett a zsűri és így talán nem születik olyan faramuci helyzet, mint a kis fejű Kovács Béla-szoborral a Kossuth téren, ahol ugyan szintén nem volt jó egy pályamű sem, de valamit fel kellett állítani.
Most hogy egyre másra változnak az utcanevek ("elvisz a szabadság szele") eszembe jutott a címben szereplő első kérdés, ami régóta foglalkoztat. Bár a válasz szerintem egyértelmű "nem", egy tanárom váltig erősködött az egyetemen, hogy a 40-es, 50-es években tudatosan nevezték át úgy a közterületeket, hogy azok hasonlítsanak a háború előtti elnevezésekre. Kedvenc, megcáfolhatatlan (és így utólag visszagondolva egyetlen) példája a szegedi Mars tér volt, amelyet értelem szerűen Marxról neveztek el.
Ma van a Föld Órája - amikor is egy órára mindenki leáll az áramfogyasztással, amennyire teheti. A kezdeményezésről biztosan sokan írnak még ma, a legrészletesebb összefoglaló a hivatalos honlapon van róla, ahol kiderül, hogy Budapesten hány intézmény, vállalat csatlakozik. Még Ferihegy egyik kifutópályáját is kilövik erre az időszakra. Ahogy írják:
Alighanem csak átmeneti, apró bosszúság az, amit gborz szúrt ki a 4-6-os villamos új megállóinak átnevezésekor, hiszen az átállás nem mehet végre egyik napról a másikra minden fronton. Ám igaz, ami igaz, az egyszerre három néven futó megálló már tényleg kicsit sok a jóból, arra nehezen találni mentséget...
Az ebben lakáshirdetésben szereplő mondat bármelyik ingatlanoslecsó éke elehetne, olyan gyönyörű. Ami miatt külön posztot kap, az az, hogy igazi szépsége a mellékelt alaprajzzal együtt domborodik ki. Íme:
"Csak a négy fal van ezért hihetetlen lehetőség van kreatív ötletek magvalósítására."
Képernyőkép itt. Tipp: Gergő. Kösz!
A Szabadság tér Budapest legellentmondásosabb tere. Nevével ellentétben van rajta ugyanis egy szovjet hősi emlékmű, plusz a tér egy részére be se lehet menni, mert ott az amcsi nagykövetség. Ami az emlékművet illeti, elég régóta tart a huzavona, mert hogy nemzetközi egyezmények miatt nem lehet kitenni a Belvárosból. Most talán változhat helyzet, ugyanis - mint a Magyar Nemzet megtudta - Tarlós István tárgyalásokat kezdeményez Moszkva polgármesterével az áthelyezésről.
Több olvasónkat is levélírásra sarkallta az 1838-as pesti árvíz térképe. A Rottenbiller utcai tavacska fotója után a fenti képet kaptam Ágnestől. A Nagykörútra tervezett hajózható csatorna tervét szerintem elég jól ismerik az Urbanista-olvasók, de ez a vízi M0-s nekem is új volt. Részleteket a Huszadik Századon találtam róla. Mint ott idézik a Vasárnapi Újságot 1912-ből:
Tulajdonképpen elég érthetetlen, hogy miért kellett eltelnie hat évnek a VEKE 2005-ös felvetése óta, hogy a Kassai térnél (vagyis a Nagy Lajos végénél) a trolik is használhassák a buszsávot. Rendben, itt nem csupán egy rendeletről, hanem felsővezetékek odébb rakásáról van szó, de ez akkor sem olyan nagy beruházás, ahhoz képest, mennyivel kényelmesebb lett a tömegközlekedés. Mint a főváros honlapján írják:
Felfedeztek köztük valódi házakra hasonlító elemeket? Werkfilm alant:
Minden van itt kérem, székhez kötözött bikinis csaj, emberrabló szexi leszbi pár, kaland, játék, kockázat. Amúgy meg tényleg jópofa ötlet és elég méltó hirdetés a kecó (felteszem igen magas) árához. /A tippért köszönet Lesley-nek, a 8ker bloggerének/
Na vajon merre forgatták a fenti klip városos részeit? A hangmás frontembere, Minda Endre elárulja a hajtás után:
Helló!Néztem a mostani árvizes posztot és eszembe jutott egy kép, amit az ablakomból fotóztam amikor beköltöztem. Ez a szemben lévő ház helye, a Rottenbiller u. 8. szám alatt, ahol jól látszik, hogy az üres telken milyen sokáig tartotta magát a – biztosan :-) – az árvízkor kialakult tó! (Mára beépült.)Üdv!Balázs
Frissítés: @aeidennis kommentje után felmerült bennem, hogy jó lenne összeszedni az ilyen alkalmi városi tavakat. Ismertek Ti is hasonlót? Kommentbe vele!
Sziasztok!
Hann András vagyok, az ELTE Társadalomtudományi Karán Alkalmazott Közgazdaságtan szakon írok szakdolgozatot a dugódíjról. A szakdolgozat fontos eleme egy kérdőív, amiben a ti blogotok mint városi blog nagyon sokat segítene, ha ki tudnátok tenni egy posztban. A kérdőív az alábbi címen érhető el: http://www.dugodij.com
Előre is köszönöm a segítséget!
Rovataink a Facebookon