Fotó: egyker.blog.hu
Nem hiszem, hogy egész Budapest siratni fogja, hiszen elég kevesen ismerték. Én is csak néhány hete hallottam először a létezéséről - igaz, egyből a szívembe zártam:
Fotó: redoctober/wikimedia
Egészen érdekes, hogy vannak dolgok, amik csak akkor tűnnek fel, amikor eltűnnek. Szórádi Balázs nem először dob meg izgalmas témával, most Hűvösvölgyből jelentkezett - ugyanis ott kezdett el neki hiányozni valami, ami hozzánőtt a környékhez:
Budapest
Máshol
A fotót Rolling töltötte fel az Indafotó Urbanista-gyűjteményébe - kösz!
Törzsükben keresztbe vágott fák csak rosszat jelenthetnek. Márpedig ilyen vannak az Andrássy úton, ahonnan egy kedves olvasónk küldött egy csomó fotót. Úgy tűnik itt azonban nem hozzánemértésről vagy vandalizmusról van szó. Itt elkerülhetetlen volt a csonkolás.
[Kép via Cink]
Budapest
Azt hiszem még soha nem ajánlottam, számítógépes játékot az urbanistán, de ennek is eljött az ideje. Na persze azért témába vág, nem véletlenül ajánlotta az Architizer építészeti blogja. Ugyanis elképesztően klassz és persze tökéletesen lehetetlen építészeti megoldások vannak benne, amilyenek annak idején Escher rajzolt.
A múlt héten azzal volt tele a sajtó (bár talán a kampányzajban kicsit kevés figyelmet kapott), hogy rengeteg gumi gyulladt lángra egy hatalmas szeméttelepen Zuglóban. Alig néhány nappal a baleset előtt kaptam egy olvasói levelet rengeteg fotóval a telepről, azt hiszem itt az ideje kicsit foglalkozni az üggyel. Hiszen nagyon úgy néz ki, évek óta csinálnak itt valamit, amit nagyon nem kéne, és nagyon nem itt.
Bár a Rákosrendező környéki szemétkupacok már másnak is feltűntek, úgy tűnik ezek csak a jéghegy csúcsát jelentik. Valójában egy elkerített részen folyik a hulladékfeldolgozás a jó nevű kertvárosban, egy ugrásra a Rákos-pataktól és egy lakóparktól.
Na de át is adom a szót olvasónknak:
Szívemre tett kézzel mondom, hogy én nagyon szeretem a Futárt. Ettől függetlenül tényleg kicsit furcsára sikerült itt-ott a kihelyezés. Nem csak azé, amelyiket csak távcsővel lehet látni, hanem azé is, amelyiknek a sarkára egy metróújságot kellett celluxozni, hogy ne verjék be a fejüket az emberek.
A 10 gyönyörű, eladó magyarországi kastélyt bemutató posztnak hatalmas sikere volt, az év eddigi legolvasottabb bejegyzése lett az Urbanistán. Ez már önmagában elég lenne ahhoz, hogy a nagy kasszasikert hozó filmek mintájára előrukkoljak egy második résszel, de szerencsére ti is ezt kértétek: számos olyan kastélyt ajánlottatok, amelyik kimaradt. Vagy azért mert egyszerűen nem fért be a listára, vagy azért mert nem is tudtam, hogy az ingatlanpiacon van. (Kösz a tippeket Siklósi Nóra, Orvosi Könyvtáros és vzsozso!)
Következzen tehát még hét eladó kastély a hazai ingatlanpiacról (a kastély definíciójáról, a piac helyzetéről az első részben olvashattatok kicsit bővebben). Ha tudom, hogy lesz folytatás, alighanem ide veszem a balatonboglári Bárány-kastélyt is, mely hatalmas védett parkjával és a maga 440 milliós árával most az élbolyba került volna - így a legszebb régi balatoni nyaralók közt kapott helyett.
Na de jöjjön a hetes lista dráguló sorrendben:
Hiába komoly városfejlesztési koncepciók, menő építészeti csemegék és világmegváltó civil kezdeményezések, én az egész urbanistázásban azért mégis csak az olyan képeknek örülök a legjobban, amilyeneket most Ernő küldött nekem az alábbi egysoros levél kíséretében:
A 75-ösön egyszer csak ez a víziló nézett velem szembe. A haverja egy kicsit rémültebbnek tűnik :)
Kötve hiszem, de küldjétek be, ha mégis. Forrás:casipicles.tubmlr.com
Idén a Budapest100 keretében 43 lakóház és 16 intézmény nyitja meg kapuit a látogatók előtt április 26-27-én.
A vintage lakberendezési stílus rajongóinak íme néhány merész mosdó-, és mosogató-megoldás.
A kecskemétieknek nem könnyű eldönteni, hogy ez a testvérvárosuk vajon ukrán, vagy orosz
Biztos, hogy a településednek, sőt, a kerületednek is van, akár több is.
Az épülő, mai magyar Parlament egy része 1890-ben a Géza utcza (mai Garibaldi utca, az 1884-es térképen: "Gejza u.", érdekesség, hogy az akkori térképen már bejelölték az Országházat, mint "Új Országház", holott csak a következő évben kezdték építeni) felőli nézetből.
A zágrábi Pimp my Pump, öttagú utcai művészcsoport a napokban egy régi, utcai öntöttvaskút kifestésével emlékezett meg a Nirvana frontemberének 20 évvel ezelőtti, tragikus haláláról.
A kerület ingatlanpiaca egyáltalán nem egységes: értékesítési árak és eladó ingatlanok városrészi bontásban - további információ az Otthontérképen
A Balla Ingatlanirodáknak volt már pár kerületi ingatlanpiacokat bemutató elemzése, most egy olyan hely következik sorozatukban, ahol olcsón nagy telekhez és kis lakáshoz juthatunk. Persze az olcsóságnak ára van. Át is adom nekik a szót - itt ott beletűzve pár térképet és példát.
Kelet-Kazahsztánban egy fiatal édesanya néhány másodperc alatt tudta megmenteni a saját és újszülött gyermeke életét azzal, hogy villámgyorsan kereket oldott az elsüllyedő házából.
"Épp tévéztem és először földrengésre gyanakodtam amiatt, hogy minden elkezdett mozogni. Majd kinyitottam az ajtót és egy hatalmas lyukat láttam. Ölbe kaptam a kisfiamat, Kirilt és a hátsó ajtón kifutottam vele. Pár másodpercre rá a föld elnyelte a házunkat." – számolt be a 28 éves Anastasia Tatarnikov az esetről. A házat elnyelő üreg egyébként 30 méter mély, míg az átmérője kb 70 méter. A helyi hatóságok további üregek megnyílásától tartanak, ezért 120 háztartásból 480 személyt lakoltattak ki.
Budapest
Ha azt mondom, hogy készült egy reklám egy városról, amiben egy asztalnál ülő pasi majdnem négy percig magyaráz a kamerának, akkor elsőre egy hatalmas ásítás jut az eszünkbe. Ráadásul mindezt nem valamikor 1970-ben követték el a vasfüggöny innenső oldalán, hanem 2014-ben Stockholmban.
Persze egy kis turpisság van azért a dologban.
A négyes metró két megállója mellett egy másik budapesti épület is díjat kapott az Architizer-től, mégpedig a BMC, "építészet és hang" kategóriában. Az örömhírt már korábban is megosztottuk, és most sem szeretnénk kisebbíteni a jelentőségét, de muszáj mellé tenni Ivett levelét és képeit, amelyeket Facebookon küldött az Urbanistának.
Az egészben az a legszomorúbb, hogy ha egy magánember - Gőz László - képes összegründolni egy világszínvonalú létesítményt, amely tulajdonképp közfeladatokat is ellát (koncertterem), akkor az önkormányzat miért nem tud a környék fejlődéséhez annyival hozzájárulni, hogy normálisan letesz mellé néhány darab követ:
Választások előtt ideális ajándék a közterek felturbózása. Aki komolyan gondolja, az tényleg megújítja a teret, újragondolja, használhatóbbá teszi. Aki olcsóbban akarja megúszni, az lerak pár teherautónyi térkövet és kész. Zuglóban eljutottak a csúcsra: a választások előtt kitettek gyorsan egy képet arról, hogy milyen lenne újratérkövezve az Örs vezér tere.
Már maga az installáció is mókás. Hivatalosan ugye nem kampányplakát, de hogy mi, azt nem tudom. Vasárnap lőttem a képet, de látszik, hogy frissen betonozták be a Sugár elé. Információtartalma gyakorlatilag nincs. Azon kívül, hogy háromszor rá van írva, hogy Zugló, meg kétszer, hogy megújul, az égvilágon semmi nem derül ki róla. Még a dátum is csak oda van maszatolva.
Nem csak esztétikai gondok vannak a vasbeton-kiegészítéssel - fotó: Archeologia
A visegrádi Salamon-tornyot már kiskoromban sem értettem. Engem nagyon zavartak azok a nagy sima és szabályos felületek, amelyek cseppet sem voltak várszerűek. Pedig a vasbetonozás csak egy esztétikai dolog, valójában nagyon régóta nagyon sok kárt tettek ebben a műemlékben - a legnagyobb mesterek, a legnagyobb jóindulattal.
Az Archeologia.hu (a visegrádi Mátyás Király Múzeum kiadványa) egy nagyon érdekes összeállítást készített arról, hogyan alakult a lakótorony sorsa az elmúlt évszázadokban. A cikkből kiderül, hogy a tatárjárás után épített torony első évszázadai is kalandosak voltak, ám minket most az utolsó másfél évszázad érdekel.
Addigra a torony ugyan csonka lett, de egészen jó állapotban maradt meg. Lássuk hogyan alakult a védelme (kiemelések tőlem):
Budapest
Bár a leghülyébbnek tartott utcaátnevezés (Károlyi Mihályról Károlyira) nem ma történt, a frissen kirakott Bubi-dokkolóra minden különösebb laca-faca nélkül kirakták az időközben kegyvesztetté vált magyar gróf nevét. A képet Városjáró lőtte pár napja, további háttér a posztjában.
Valószínűleg még az átadás napjaiban röppenhetett fel harminc méter mélységből, aztán elcsalinkázott a betongerendák között és megakadt a szuperdizájnos megálló mennyezeténél. Alighanem mindenki megbámulja - mert ez az a megálló, ahol mindenki felfele bámul. Olyan mintha az installáció része lenne.
Napok óta lesem a lufit, mi lesz vele - tegnap délután még megvolt.
A te blogod is ünnepel? Kommentbe a poszt linkjével!
Rovataink a Facebookon