A karácsonyfánál felszámolt demonstráció résztvevőinek elszállítását megakadályozni próbáló szocialista képviselők, élükön Mesterházy Attila pártelnökkel, beültek az lmp-s aktivistákat szállító rendőrfurgonba, így a rendőrök őket is viszik a Gyorskocsi utcába.
Ujhelyi István házalelnököt, Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezetőt, Lendvai Ildikót, Nyakó Istvánt, Harangozó Gábort és Tamást, Gúr Nándort, Nemény Andrást, Gőgös Zoltánt, Ipkovich Györgyöt és Pál Bélát állították elő a parlamenti karácsonyfa mellől.
Most szállnak ki a képviselők éppen.
Az imént még név szerint szavaztak egy, a rendvédelmi törvényhez benyújtott módosító indítványról – a szavazást az ülésről kivonult szocialisták kezdeményezték. Ezután Balczó folytatta volna a szavazásokat, de végül inkább szünetet rendeltek el. A kövektező napirendi pont a stabilitási törvény zárószavazása lesz, részben ez ellen tiltakoztak ma délelőtt a Parlamentet blokád alá vonó elempések.
A Gyorskocsi utcában a rendőrségi furgonból kiszálló MSZP-sek közül Ujhelyi István az újságíróknak elmondta, hogy a szocialisták csapata a parlamenti parkolóban találkozott Pintér Sándor belügyminisztertől, akitől megkérdezték, milyen indokkal vitték be a tiltakozó LMP-seket. Pintér Ujhelyi szerint azt mondta, személyi szabadság megsértése miatt, ami a rendőrség szerint azért áll meg, mert a tüntetők nem engedték be a többi képviselőt a parlamentbe. Csakhogy - ezt már mi mondjuk - ez tényszerűen nem igaz. A láncos akció kizátólag az autók bejutását akadályozta, a képviselők közben teljesen szabadon mehettek ki-be. És be is mentek.
Teljes szélességében lezárták az utcát, senkit sem engednek be, a miért? kérdésre annyit válaszoltak, hogy parancsnoki utasításra.
Szilágyi Péter és Ertsey Katalin a két első LMP-s szabaduló. Azt mondták, nem gyanúsították meg őket semmivel. A nem képviselőket másképp kezelik, őket elvitték orvosi vizsgálatra, ami az előállítási procedúra része.
Az LMP-sek ügyvédjének bő háromnegyed órával azután engedték csak meg, hogy a Gyorskocsi utcában beszéljen a képviselőkkel, mint hogy Zamecsnik Pétert beengedték ügyfeléhez, Gyurcsány Ferenchez.
Ipkovich György előállított MSZP.-képviselő egyszer csak azt mondta, hogy jogi képviselőként van jelen, mire elengedték.
Ertsey és Szilágyi képviselők elmondták, hogy ugyan nehéz felmérni, de kábé negyven tüntető lehet bent a rendőrségen. Mindketten írásos igazolást kaptak az előállításukról, de különbözőt. Ertseyé azzal kezdődik, hogy bűncselekményen érték tetten, Szilágyiéban ilyen passzus nincsen.
A rendőrök valamiért nem akarják elvinni Osztolykán Ágnest, aki a Balassi utcai alkalmi bejáratnál láncolta le magát. Mivel a lakatjához nincs kulcsa, kénytelen lesz megvárni a hidegvágóval felszerelt rendőröket, de legalább nem egyedül: az előbb csatlakozott hozzá Árok Kornél, a Szolidaritás mozgalom szervezője.
A pillanatnyilag a Gyorskocsi utcában lévő Mesterházy Attila még előállítása előtt több törvényjavaslatnál név szerinti szavazást kezdeményezett. A szocialisták kivonulása és pár frakciótag előállítása után a Házbizottság ülést tartott, amin úgy határoztak, hogy a kezdeményezés ellenére sem kell név szerinti szavazást tartani a törvényekről, köztük a stabilitási törvényről. Az LMP és az MSZP bojkottálja az ülést, ezért csak a Jobbik és a Fidesz szavazta meg a határoztatot.
A Gyorskocsi utcai épületből távozó Gyurcsány Ferenc a Parlament blokádjáról ezt mondta: "Ami történt, az az LMP nagy politikai sikere". Ezután még több mondatban kaserolta a pártot, amelynek első nagyobb akcióját sikeresen meghekkelte. Az ilyen akciók lesznek a közeljövőben a "demokratikus elenállás építőkövei" - folytatta Gyurcsány, aki panaszt tett a rendőri intézkedés ellen.
Vártunk nagyon sokáig a folyósón aztán kaptunk egy nyúlfarknyi papírt - válaszolta az exminiszterelnök.
Az utcában megjelent tiltakozók közül páran egy "Köszönöm istenem, hogy nem vagyok fideszes! Újbudai fiatalok" feliratú traszparenst feszített ki, van még egy societasos felirat, illetve egy fiú, aki printelt "Bazd meg a kormányt!" szöveget tart a magasba.
Az MSZP-s munkalassító indítvány trükkös elvetése után megkezdték a stabilitási törvény záróvitáját. A törvényjavaslathoz több zárószavazás előtti módosító indítvány érkezett, ilyet elvileg csak koherenciazavar miatt lehetne benyújtani, ezek nem olyanok. Rogán Antal például azt javasolta, hogy a Költségvetési Tanács tagjai kapjanak munkájukért tiszteletdíjat.
A Rogán vezette gazdasági bizottság azt is javasolta, hogy „természetes személy nyugellátás fedezetére fizetett járuléka kizárólag a Nyugdíjbiztosítási Alapot” illesse meg, azaz végleg elvonják a magánnyugdíjpénztári tagok járulékait.
A rendőrök megtehetik, hogy egész karácsonyra bent tartsák a kábé negyven ellenzéki aktivitát. Ez a szívás, nem a kannabiszolimpia!
A lefogott tüntetőket egyelőre nem tették zárkákba, hanem a Gyorskocsi utca folyosóin várakoznak, de úgy, hogy mindegyikükre jut egy rendőr.
A jobbikos Nyikos László és Z. Kárpát Dániel bírálják a stabilitási törvény egyik pontját, amely vétójogot adna a költségvetés ügyében a Költségvetési Tanácsnak. Nyikos szerint példátlan, hogy a parlament legitim döntését egy külső bizottság megvétózhassa, míg Z. Kárpát szerint a KT a jövőbeni kormányok munkáját lehetetlenítheti el.
Aki túl van az orvosi vizsgálaton, azt már terelik is a fogdába. Ha eddig nem tették, ezen a karácsonon őszintén imádkozhatnak a tiltakozók.
A Gyorskocsi utcai büntetés-végrehajtási intézet udvaráról jelentkezett be egy előállított szocialista képviselő. Mint mondta, nemrég terelték ki őket az udvarra, rendőri intézkedés akadályozása szabálysértéssel gyanúsítják őket.
A kormány nevében Matolcsy zárja a stabilitási törvény vitáját. "Ma már Magyarországon stabilizálni lehet, mert végrehajtottunk egy stabilizációt" - mondta Matolcsy, aki szerint "van mit stabilizálnunk, amire szükségünk van és lehetséges is". Ezután még tucatnyiszor kimondta, hogy stabil, és elmúltnyolcévezett.
Orbán Viktor jogász, és kormányzására is jellemző, hogy jogászként áll hozzá a problémához. Ha tehát az országnak pénzügyi stabilitásra van szüksége, akkor törvényt alkot Magyarország pénzügyi stabilitásáról. Ezzel a törvénnyel betonozzák kétharmadba az egykulcsos adót, és halasztják el az alkotmány szigorú adósságcsökkentő előírásainak végrehajtását 2016-ig. Az LMP részben emiatt a törvény miatt vonta ma blokád alá a Parlamentet.
Nagy többséggel elfogadta a parlament a családok védelméről szóló törvényt, amit a kereszténydemokraták nyújtották be, így nem kell csalódnia annak, aki veretes, archaizáló és magasztos preambulumra számított. Már az első mondatából megtudhatjuk, hogy a család a hagyományos biológiai szemlélettel szemben valójában erkölcsi alapokon nyugvó közösség, egyben „Magyarország legfontosabb nemzeti erőforrása”.
A kereszténydemokraták nem csak a családok védelmével, nemzeti jelképeinkkel is kiemelten törődnek, külön törvényt készítettek a címer és a zászló használatáról. A zászlót kulturális kiállításon ezentúl csak miniszteri engedéllyel lehet kitűzni, de magánember nemzeti identitása kifejezésére lobogtathatja.
Az MSZP és az LMP távollétében egyedül a Jobbik hadakozik a kormánypártokkal a választójogi törvény apropóján. Novák Előd és Gaudi-Nagy Tamás általában próbálják bírálni a törvényt. Nováktól a levezető Latorczai János már megvonta a szót arra hivatkozva, hogy nem a módosító indítványról beszél. Gaudi-Nagytól is ugyanerre hivatkozva próbálta megvonni a szót, de Gaudi figyelmeztette, hogy konkrét módosító indítványokról beszél, az ajánlási pontokat is felsorolta.
Novák Előd Kubatov Gábort provokálja, a Fidesz pártigazgatójától vár választ a választókerületek átszabásának mikéntjére és miértjére. Kubatov már magára csíptette a mikrofont, de Orbán Viktor rászólt, hogy inkább ne válaszoljon.
Lázár János értékelése szerint a választójogi törvény megfelel annak, amit vállaltak. A választókerületek újraszabását szerinte az Alkotmánybíróság írta elő, az átszabás szerinte „arányos és igazságos”. Sajnálatosnak nevezte az LMP és az MSZP tiltakozását, a szocialisták tiltakozásáról az jutott eszébe, hogy „ha nem olyan demokrácia van, amit ők akarnak, akkor szerintük nincs demokrácia”,