Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott is befutott a Bálnánál.
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
Amikor bejelentik Orbán színpadra lépését, egy csoport néhány, a miniszterelnököt Putyinnal ábrázoló narancssárga zászlót emel a magasba. A zászlók azóta is fenn vannak.
Egy biztos: a magyar nemzet rendkívüli tettekre képes. 1848 is egy hatalmas kollektív teljesítmény. Hogy honnan jön? Senki sem tudja. Ahogy a természet törvénye a tavaszi rügyfakadás, így a magyar történelemnek is törvénye, hogy a szabadságvágy időről időre felszínre törjön.
A történészek se tudják, hogy a szabadság hitét mikor ültették el a magyarokban. Mi lett volna, ha a véletlenek összejátszása megakadályozza a forradalom kitörését? 1848. március 14-én aligha láthatta bárki, mi történik 15-én? És 15-én se volt látható, mi lesz 1849-ben.
A magyarok 1848-ban beleszerelmesedtek március 15-ébe, azóta nem akarnak kiszerelmesedni belőle. Nem veszik el a magyarok kedvét semmi attól, hogy meghallják a soron következő ünnepi beszédet. Minden évben elmondjuk: ez a március 15-e más, mint a többi. És milyen igaz: három hét múlva jön a sorsdöntő választás.
Az LMP a Pilvaxban tartott megemlékezést. Schiffer András lefordította 1848-49 üzenetét a mai állapotokra. Eszerint nincs nemzeti függetlenség ott, ahol egy ország adósságcsapdában vergődik, és ahol az ország ezer szálon függ külső hatalmaktól. Nincs belső szabadság ott, ahol óriási vagyonokat lehet kivinni az országból, és ahol egy teljes ország függ egyetlen személy döntéseitől. A külső-belső függőség párbajában 2014-ben pedig azt kell eldönteni, hogy hogyan szakítsunk ezekkel a feudális viszonyokkal, hogyan mossuk le a gyalázatot. A párt hamarosan biciklizésbe kezd a nevezetes forradalmi helszínek érintésével.
A lengyel himnusz soraival köszönti a lengyel vendégeket. "Nincs még veszve Lengyelország."
Jól előkészítik a terepet Orbánnak. Már lassan félórája tart az ünnepség, de még mindig néptáncosok vannak a színpadon.
Száz kilométer per órás szélvihar közelít az északi határ felé. A szélvihar a legnagyobb intenzitással négy órakor fog tombolni Budapesten, a Jobbik és a Kormányváltók nagygyűlése 3 órakor kezdődik.
Rácz Krisztina (Együtt) elmondta, folyamatosan értékelik a helyzetet, utoljára 10-kor elemezték, és úgy látták, nincs ok a rendezvény lefújására. Legközelebb 12-kor tekintik át a helyzetet. A rendőrséggel folyamatosan egyeztetnek, a színpadot tovább építik.
A Himnusz után Petőfi Erdélyben című, az ország kettészakadását kárhoztató verse hangzott el. Gesztus a határon túli szavazók aktivizálására.
Az forra bennem, az fájt énnekem,
Hogy egy nemzetnek két országa van, hogy
E kétországos nemzet a magyar!
Ez tette lelkem pusztává,
a bánat Pusztájává, hol egy tigris lakik:
A vérszemű, a lángszemű harag.
Az MSZP-től azt mondták, nem kaptak tájékoztatást a rendkívüli időjárási helyzetről, így nem tudnak olyan okról, ami miatt ne tarthatnák meg a rendezvényt.
Orbán beszéde előtt az Amorf Lovagok Napséta című számával hangolják a tömeget, majd díszlépésben behozzák a történelmi zászlókat, köztük az árpádsávosat. A zászlóvivőket vezénylő ember mintha fura, német akcentussal beszélne.
megkezdődött a kormány megemlékezése, ahol várhatóan 11 órakor Orbán Viktor fog beszélni.
A Nemzeti Múzeummal szemben állva, ha elnézünk a Kálvin tér felé jóval több lengyel zászlót látni, mint magyart. Pillanatnyilag meg sem merjük becsülni a lengyel résztvevők számát.
Az operatív törzs szerint több mint hatezer ünneplő volt ott a Kossuth téri zászlófelvonáson, írja az MTI. A Múzeumkertbe induló menetben ötezren vannak, és az ünneplők száma folyamatos nő.
Megérkeztünk a Múzeum körútra, ahol Orbán beszélni fog. A hangszórókból 1848-as indulók szólnak, ezekre vonult be ránézésre legalább 200 lengyel Orbán-fan, Gazeta Polska zászlóval.
Már vannak olyan jól bevált fordulatok és panelek, amelyekkel simán összehozhatunk egy olyan beszédet, amivel nem kell szégyenkeznünk a barátaink előtt.
Itt a titok:
Semmiképp se használjuk a fiatalok szót! Helyette mondjunk ifjakat, jelzőként pedig használjuk a márciust. A "márciusi ifjak" állandó panele a március 15-ei ünnepi beszédeknek, csak a google 49700 találatot dobott ki. Ennyi ünnepi beszédíró nem tévedhet!
És ha már március. Felejtsük el a 15-ét, mondjuk azt, hogy március idusa . Ez a hónap közepét jelenti, de általában csak márciusban sütjük el és akkor is inkább csak felemelő beszédekben, írásokban, visszaemlékezésekben. Olyat nem szoktunk például mondani a barátainknak, hogy "menjünk fesztiválozni augusztus idusán!". De totál amatőr, aki most nem idusozik.
Fontos, hogy bármiről is beszélünk (kormányváltás, rezsicsökkentés), vonjunk párhuzamot 1848 tavaszával. A beszédből ne hagyjuk ki a "szellem" szót, merthogy ezzel simán áthidalható a múlt és a jelen. Például mondhatjuk azt: "Ahogy 1848 szelleme megmutatta, úgy ma is" blablabla...
Szerencsére azok, akik akkor éltek, ma már nem kérhetnek helyreigazítást, így bármit is mondunk, nyugodtan hivatkozhatunk a forradalmárokra.
Tehát összegezve: márciusi ifjak, szellem, idus. Ennyi a titok.
Bónusz: ha Petőfiről beszélünk és biztosra akarunk menni, használjuk a lánglelkű jelzőt.
"Kicsit csodálkozom, hogy az európai előrejelzés mára gyakorlatilag kizárja a vihar lehetőségét" - írta ki a Facebookra, és belinkelte ezt az oldalt >>>. Eközben az Országos Meteorológiai Szolgálat 90 kilométer per órás széllökéseket, por-és homokviharokat jelez előre. Az északi határt délután egy körül érheti el a szélvihar, nem sokkal később megérkezik Budapestre is.
A zászlófelvonás Kövér László beszédével lement, az LMP megemlékezése a Pilvax közben még tart. A továbbiakban:
Minden kedves olvasónknak jó szórakozást kívánunk!
a Kormányváltás nyíregyházi jelöltjétől
"Mivel a családom aktív szerepet játszott az 1848-as szabadságharcban (az ükapám Mészáros Lázár hadügyminiszter édestestvére volt), március idusán minden alkalommal elgondolkozom azon, vajon én mit csinálnék? Vajon én ott lettem volna-e s kinek a pártjára álltam volna?" - vezeti fel az ünnepi töprengést a Kormányváltás hatvani jelöltje. Sose találná ki, merre kanyarodik és hova fut ki a folytatás.
Galéria nyílik, kattintson!
De a legtöbben persze Londonból vetették fel magukat eddig a külképviseleti névjegyzékbe. Részletek itt. >>>
most ünnepi menet indul a Múzeumkerthez, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond beszéd fél 11-kor.
A díszőrség parancsnoka engedélyt kér a köztársasági elnöktől a lobogóünnepélyes felvonására. Áder a papírformának megfelelően az engedélyt megadta.
Az elmúlt négy évben tétlenség nem volt. Az ítéletet nemsokára kimondják a magyarok. Kövér reméli, nem fogja soha vér áztatni a teret, mint 1956-ban. Kövér ezennel átadta a teret a magyar polgároknak.
A magyarok nem hagyják a múltat eltörölni. Újranyit az országházi múzeum is idén, amelyik a parlamentarizmus és a parlament történetét is bemutatja. A Kossuth teret tehermentesítették az autóforgalomtól, a Parlamentnek idén olyan díszkivilágítása lesz, mint eddig soha. A házelnök köszönetet mondott mindenkinek. Taps.
A Kossuth tér újjáépítését égetően esedékesnek nevezi. Rövid idő alatt, rendkívüli alkotóerővel történt. A mai magyarok újjáépítették az Országházát, ami ismét régi pompájában ragyog. A térszerkezet olyan, amilyet Steindl Imre álmodott meg, de meg nem valósított.