Gulyás Gergely fenntartja korábbi álláspontját arról, hogy kikre, mely társadalmi csoportokra, azaz az idősekre, valamint a krónikus betegségekkel küzdőkre a legveszélyesebb a koronavírus, szerinte ezzel minden szakmai megszólaló is egyetért. Korábbi félreérthető kijelentésével kapcsolatban a miniszter azt mondta, ő úgy értette, hogy közismertek a veszélyeztetettebb csoportok, és hogy
halálos kimenetellel csak akkor jár a fertőzés, ha valamilyen alapbetegség is van.
Az operatív törzs folyamatosan vizsgálja, hogy kell-e karanténba tenni bárkit, aki Spanyolországból érkezik haza, mondta Gulyás.
A kormány tervez újabb intézkedéseket, de első körben ezeket a lépéseket tudták meghozni, mondta a miniszter a további, a gazdasági válságnak kitett társadalmi csoportok megsegítését érintő kérdésre. Gulyás Gergely szerint a magyar gazdaság súlyos károkat szenved el, a kormány abban érdekelt, hogy mihamarabb újra lehessen indítani.
Az államnak nem fogja senki kompenzálni a kieső bevételeket Gulyás szerint. A magyar GDP
A GDP 30-40 százaléka kormánybevétel, így az összesen 200 milliárdból 80 milliárd esik ki a központi államkasszából.
A kormány javaslatán így is éjt-nappallá téve dolgozott az Igazságügyi Minisztérium, és még ha a kormány hamarabb is terjesztette volna be a parlamentnek a tervezetet, akkor sem biztos, hogy hamarabb tudott volna szavazni róla a Ház, az ülésezésnek ugyanis meghatározott rendje van.
Gulyás Gergely szerint ez mindenképpen fennakadást okozna a Ház munkájában, és egyelőre nem látják biztosíthatónak, hogy a parlament munkája folyamatos legyen, ezért tett a kormány ilyen javaslatot a koronavírus-törvényre.
Hozzájárult ahhoz, hogy a Fidesz–KDNP-nek meglegyen a kétharmados többsége, de mindenkitől 2-3 méterre ült és minden biztonsági előírást betartott B. Nagy László fideszes képviselő, aki bement a házi karanténból az Országgyűlés hétfői és keddi ülésére. Gulyás Gergely szerint ez felelős öntés volt.
Minden szakmai kritériumnak megfelel Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter iránymutatása, amelyet az elhunytak esetében a koronavírus, illetve más megbetegedések adminisztrációjára adott ki.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre azt mondta, nem igaz, hogy Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal elnöke március közepén az ő külön engedélyével mehetett volna síelni Ausztriába.
Szerinte Rácz mindösszesen élt azzal a lehetőséggel, hogy az Ausztriában síelő fiát hazahozza, aki eltörte a kezét. Néhány órát volt csak ott, de ez még a tiltás előtt volt. Ehhez Gulyás szerint nem kellet engedélyt adnia neki, de erre akkor is meg adta volna neki az engedélyt, ha már az kellett volna.
Hozzátette, Rácz otthon van, és folyamatosan vezeti a védelmi bizottságot.
Magyarországon 6000 fölött van a szűrések száma, mondta Gulyás.
Hozzátette, hogy mindent megtesznek, hogy a lehető legtöbb tesztet elvégezhessék a szakemberek.
A határhelyzet rendezettnek tűnik, akik ma jogosultak belépni Magyarország területére belépni, azok viszonylag gyorsan be is jutnak.
Ma 33 ezer ember dolgozik a közigazgatásban, az ő egészségük az állam működőképessége szempontjából kulcsfontosságú, mondta Gulyás arról, hogy miért terelték online munkavégzés, ügyfélfogadás felé a kormányhivatali ügyintézést.
A kormányhivatalok több esetben adtak jogi útmutatót a polgármesterek számára arról, hogy milyen intézkedéseket tehetnek meg a veszélyhelyzet különleges jogrendje idején. Az önkormányzatoknak nincs lehetőségük kijárási tilalmat elrendelni, erre csak a kormány jogosult, mondta kérdésre Gulyás.
Az Európai Uniótól minden segítséget megköszönünk, de hogy a védekezésben akadályozzon minket, ezt nem tartjuk elfogadhatónak, reagált Gulyás az Európa Tanács bírálatára.
Ez egy olyan politikai támadás, amit egy olyan időben indítanak a kormány ellen, amikor összefogást kéne - mondta a miniszter.
Ehhez fontos megjegyezni, hogy az Európa Tanács nem összekeverendő az Európai Tanáccsal: az Európa Tanács egy nemzetközi szervezet, és NEM az Európai Unió intézménye. Ezzel szemen az Európai Tanács az, ami uniós intézmény, és magába foglalja az uniós állam- és kormányfőket.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy lezárult a Mátrai Erőmű megvásárlásának folyamata. A kormány
17 milliárd 744 millió forintért vásárolta meg az erőművet, és nagy tervei vannak a létesítménnyel.
Az a cél, hogy a gazdaság a lehető legnagyobb mértékben működhessen, ezért tesz lépéseket a kormány azért, hogy a munkahelyek megmaradjanak, és a veszélyhelyzet után új munkahelyeket hozzanak létre.
Gulyás hozzátette, hogy például ezért hozott olyan rendeletet a kormány, miszerint 2021. január 1-jéig nem kell senkinek hitelt fizetni, ez pedig
potenciálisan 3000 milliárd forintot hagy ez a magyar családoknál
– mondta a miniszter.
A miniszter szerint Magyarország a legjobb uniós forráslehívó tagállamok között van, éppen ezért ezen alapok megnyitása a védekezéshez szükséges költségekhez annyira nem nagy segítség nekünk, mint a nálunk ebben rosszabbul teljesítő országok esetében.
Ma lesz az uniós állam- és kormányfő értekezlete videó-konferenciás formában, és azt fogja a magyar kormány indítványozni, hogy a védőeszközöket vámmentesen lehessen az Európai Unió területére behozni.
A fertőzöttek 80-90 százaléka tünetmentes, vannak, akik átlagos influenzajeleket mutatnak, vannak, akik kórházba kerülnek, mondta Gulyás Gergely.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a költségvetésben minden szükséges forrás rendelkezésre áll a védekezéshez, de annak bizonyosan százmilliárdos költsége lesz az ország számára.
Gulyás szerint jelenleg a védekezés kezdetén vagyunk, látható ugrásszerűen elkezdett megnőni a fertőzöttek száma,
ez várható a következő hetekben és hónapokban is, lassan átlépünk a tömeges megbetegedések időszakába
- mondta a miniszter.
Gulyás szerint azokat a rendeleteket, amiket a környező országok is meghoztak, azt lényegesen előbb hozta meg Magyarország, mint a többiek, így pedig kevesebb a fertőzött is nálunk.
De azt látni, hogy a következő napokban és hetekben ugrásszerűen meg fog nőni a fertőzöttek száma, de kontroll alatt fogjuk tartani, az egészségügy erre felkészült: növelik a lélegeztetőgépek számát is.
Eddig több mint 100 milliárd forintot költöttünk a védekezésre,
a további pénz is rendelkezésre áll a költségvetésben, mondta Gulyás.
Gulyás Gergely szerint a következő napokban ugrásszerűen nőni fog a megbetegedések száma, de felkészítették a betegellátást.
Így 2600 léglegeztetőgép áll rendelkezésre, de a kormány mindent megtesz azért, hogy újabb eszközöket vásároljon és szerezzen be.
A miniszter azt is mondta, hogy nagyon sok helyről, sok úton igyekeznek beszerezni a védekezéshez szükséges eszközöket, de csak a sikeres bevásárolásokról, az ország területére érkezett szállítmányokról fognak beszámolni.
A kormány felkérte az illetékes minisztereket arra, hogy az ítélkezési szünetet és a schengeni határokat érintő, az ország lezárását fenntartó korábbi kormánydöntésekkel összhangban, a veszélyhelyzeti rendeletek hatályának lejárta ellenére tegyék meg a szükséges lépéseket az intézkedések fenntartása érdekében.
Az valóban egy alkotmányosan kifogásolható helyzet lenne, ha a kormány újra és újra kiadná ugyanazokat a rendeleteket – jelentette be Gulyás Gergely az első online kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ezért felül kellett vizsgálniuk, mit és hogyan lehet meghosszabbítani a már kiadott veszélyhelyzeti rendeletekből. Most első körben arra kérik az egyetemek és egyes közoktatási intézmények fenntartóit, hogy jövő hétfőre és keddre rendeljenek el szünetet, mert az idevágó rendeletek hatálya jövő hétre lejárna.
A csütörtöki, első online kormányinfóra szerkesztőségünk ezeket a kérdéseket küldte el:
1. Steven Dick budapesti brit nagykövet-helyettes az egyik áldozata a koronavírus járványnak Magyarországon. Ő a tizedik, aki a koronavírus miatt hunyt el hazánkban. A mindössze 37 éves férfi kedden halt meg, ám a hatósági közlés sem a korát, sem pedig az esetleges társbetegségeket nem hozta nyilvánosságra esetében. Mi volt ennek az oka? Ismert krónikus megbetegedésben szenvedett-e Steven Dick? Mikor került kórházba? Milyen panaszai voltak, amikor kórházba került, és mikor lett pozitív a koronavírus-tesztje?
2. Áfa- és vámköteles marad-e az egészségügyi szájmaszk, valamint más, szükséges orvosi, egészségügyi védőfelszerelések beszerzése Magyarországon a veszélyhelyzetben?
3. Szlovénia kormánya megduplázza az egészségügyi dolgozók bérét a válsághelyzet idejére, eközben a kormányzati apparátusban jelentős fizetéscsökkentést rendelt el. A magyar kormány tervez hasonló intézkedést?
4. Egy múlt heti MTI-hír szerint egy nap alatt 16 ezren jelentkeztek munkanélkülinek az Ausztriában. Magyarországon mennyivel nőtt a regisztrált álláskeresők száma?
5. A kormány gazdasági mentőintézkedéseivel kapcsolatos kérdéseink:
- tervezik-e kiterjeszteni a törlesztési moratóriumot a bedőlt hitelesekre is?
- tervezik-e a megsegített katás kör bővítését?
- terveznek-e további lépéseket?
- számos állam próbálkozik azzal, hogy közvetlenül pénzt ad a bajba jutott munkavállalóknak, ilyen elképzelhető-e nálunk?
- mit látnak az albérletpiacon, megoldja krízist a piac, vagy igényel állami beavatkozást a helyzet?
- meddig engednék el a költségvetés hiányát?
- mikor áll össze az újratervezett költségvetés?
- a kiadások hány százalékát fordítanák gazdaságvédelmi intézkedésekre?
- számos ötlet érkezett a kormányhoz különböző lobbicsoportoktól, gazdasági szervezetektől, (MGYOSZ, BKIK, stb.) – megfogadják-e ezeket?
- az MNB jelenleg még 2 százalékos növekedéssel számol az idei évre, jövőre 5 százalékkal, a kormány is hasonlóan optimista?
Steven Dick budapesti brit nagykövethelyettes az egyik áldozata a koronavírus-járványnak Magyarországon. Ő a tizedik, aki a koronavírus miatt hunyt el hazánkban. A mindössze 37 éves férfi kedden halt meg. Az Index értesülését a brit nagykövetség megerősítette.
Újabb 35 embernél igazolták a koronavírus-fertőzést (Covid-19), ezzel 261-re nőtt hazánkban a regisztrált fertőzöttek száma, közölték csütörtök reggel.
A járványnak eddig 10 áldozata van Magyarországon.
Csütörtök reggel azt is bejelentették, hogy 7 fővel nőtt a gyógyultak száma.