Gulyás Gergely miniszter elmondta, hogy a benzin ára ugrásszerűen nőtt meg egy év alatt. Összességében azonban Magyarországon a hatodik/hetedik legolcsóbb Európában. Megnézték, hogy az európai uniós tagállamok milyen eszközöket alkalmaztak a benzinárak féken tartására. Fontosnak tartják a kérdést, mert a benzin és a gáz ára hatással van az árakra. A kormány úgy döntött: 480 forintos felső határral rögzíti literenként az üzemanyagárat november 15-től.
Véget ért a maratoni, közel három órás Kormányinfó, hamarosan összefoglalóval jelentkezünk a legfontosabb bejelentésekről.
Bige László ügyével összefüggésben arról kérdezték Gulyás Gergelyt, hogy a kormány milyen módon segítené a gazdákat, akik nehéz helyzetbe jutottak a magas műtrágyaárak miatt. Lehet-e már tudni, hogy konkrétan milyen formában, milyen összeggel tudják majd segíteni a gazdákat? „Nem született még ilyen döntés” – jelentette ki a miniszter. Nem akar a döntés időzítéséről jósolni.
Gulyás Gergelyt megkérdezték, hogy a személyes véleménye szerint Kósa Lajos államtitoksértést követett-e el a Pegasus-ügyben. A miniszter azt mondta: nem politikusoknak kell a nyilvánosság előtt különböző cselekményeket minősítenie, „különösen ha az más hatóságoknak szabna feladatot”.
Mikor lesz nyilvános a Szputnyik V hatékonyságáról szóló tanulmány? Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy egyszerre fogják nyilvánosságra hozni a vakcinákra vonatkozó hatékonysági adatokat. Az NNK-tól azt kérték, hogy egységesítsék az adatokat.
Gulyás Gergely leszögezte, hogy egyelőre nem hoztak ilyen döntést, de a jövőre nézve kizárni semmit nem lehet.
A Pegasus-ügy témájában azzal kapcsolatban, hogy ha valakinek feltörték a telefonját és indokolatlannak érzi, mi a teendő, Gulyás Gergely elmondta: megilleti a panaszjog, amit a nemzetbiztonsági törvény biztosít a számára. Ugyanakkor kifejtette: nem az alapján figyelnek/hallgatnak le valakit, hogy milyen munkakörben van, hanem, hogy a tevékenységének van kockázata vagy sem. Gulyás Gergely példaként említette, hogy ha egy újságíró orosz ügynökkel van kapcsolatban, akkor a telefonját le lehet hallgatni, de nem azért, mert újságíró.
A 444.hu újságírója Gulyás Gergelyt egy Fidesz-közeli antigéngyorsteszt-beszerző cégről kérdezte, amely cégtemetőben végezte. A miniszter nem tud az ügyről, általánosságban elmondta: minden egyes közbeszerzésnek megvannak a törvényi kritériumi, a jogszabályokat mindenkinek be kell tartani, attól függetlenül, hogy milyen pártkötődése van.
Gulyás Gergely szerint az állami és egyházi normatíva között érdemi különbség nincs. Van néhány pont ahol mást vesz figyelembe a két finanszírozás, de a baloldali kormány alatt az egyházi iskolák nem kapták meg ugyanazt a finanszírozást, mint az államiak.
Gulyás Gergelytől megkérdezték, nem gondolja a kormány, hogy diszkriminálja az üzemanyagárak befagyasztásával azokat, akik nem a 95-ös oktánszámú benzint és gázolajat használják. „A társadalom 98 százalékának a problémáját tudjuk kezelni” – mondta a miniszter. Bezárással szankcionálják azokat a benzinkutakat, amelyek nem tartják a rögzített üzemanyagárat.
A miniszter az ellenzéket azokhoz a politikai erőkhöz sorolta, akiknek divatszerűen fontos a környezetvédelem. Magyarország vállalt kibocsátáscsökkentésre vonatkozó célokat, és azon kevés uniós tagállamok egyike, amelyik ezt teljesíti. 1990 óta jelentős a csökkentésünk és a célokat továbbra is vállaljuk, teljesítjük. Gulyás Gergely szerint politikai versennyé vált, hogy ki tud nagyobbat mondani, de Magyarország inkább a cselekvő és nem a beszélő országok közé tartozik.
Arra a kérdésre, hogy az ország fogad-e továbbra is Romániából koronavírusos betegeket, Gulyás Gergely azt válaszolta: úgy tudja, hogy a korábbi kereten belül maradtunk, 50 beteget fogadott és lát el Magyarország.
A járványügyi korlátozások további szigorításáról Gulyás Gergely azt mondta, hogy minden adatot figyelembe vesznek és ezekről folyamatosan konzultálnak. Hetente, ha szükséges még gyakrabban értékelik a helyzetet az Operatív Törzzsel. Az egészségügyi kapacitásokat szintén folyamatosan ellenőrzik, átnézik. „Bőségesen elegendő” – tette hozzá a miniszter.
Gulyás Gergely nem lát meglepetést abban, hogy Bige László támogatná Márki-Zay Péter kampányát, de arra felhívja a figyelmet, hogy a kampánytámogatásnak is megvannak a törvényi keretei.
Megkezdődik-e az 5 és 11 év közöttiek oltása ebben az évben? Gulyás Gergely elmondta: amint ezt a hazai és európai hatóságok engedélyezik, akkor Magyarország lehetővé fogja tenni.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elárulta, hogy nem fogják kompenzálni a kereskedőket a maximalizált üzemanyagárak miatt.
Szeretnének új terminált építeni, a repteret általánosságban is szeretnék fejleszteni a bevezető úttal együtt és lehetővé tennék a ferihegyi repülőtér elérhetőségét vasúttal is. A reptér tulajdonlásáról az a véleményük, hogy fontosságát tekintve túlmutat a gazdasági aspektusokon, nemzetbiztonsági, országimázs és turisztikai kérdés is.
Kérdésre Gulyás Gergely elmondta, január elsejével egy kisebb emelés jön a pedagógusoknak, ha a választóktól bizalmat kapnak, akkor a következő ciklusban nagyobb pedagógusbér-felzárkóztatásra kerülhet sor.
A magyar labdarúgó-válogatott november 12-én, pénteken fogadja San Marinót a Puskás Arénában. A védettségi igazolvány kötelező, a maszk nem. „Nincs ennek kockázata?” – kérdezték Gulyás Gergelytől. A miniszter szerint a legfontosabb, hogy mindenki oltassa be magát, ha valaki három oltást kapott, akkor a kockázat minimális. A maszkviselésről senkit nem beszélne le, mindenki el tudja dönteni, hogy akarja vagy nem akarja viselni – tette hozzá.
Alaposan utánanéztek, és ezt tiltó uniós szabály nincs, ráadásul egy példa van, Horvátországban 550 forintnál határozták meg az árat, ott a bizottság nem lépett fel.
A kormány arra kérte a szaktárcát, hogy mérje fel az iskolákban: milyen az átoltottság mértéke. Jövő keddre fog elkészülni ez a felmérés.
Gulyás Gergely a járványügyi intézkedések további szigorításáról elmondta, természetesen születhetnek még. „A legfontosabb, hogy mindenki beoltsa magát” – jelentette ki a miniszter.
Bécstől nyugatra nincs ehhez a pártcsaládhoz tartozó kormányfő, korábban volt több is.
Az a cél, hogy legyen adatbázis a kórházban kezelt fertőzöttek oltottságáról, Gulyás Gergely reméli, hogy a következő Kormányinfón már pontos adatokkal tud szolgálni.
Novemberben Magyarországra érkezik az Európai Parlament LMBTQ-nagykövete, fogadja a kormány? „Kizárt dolog” – jelentette ki válaszként Gulyás Gergely. „Van ilyen is?” – kérdezett vissza a miniszter.
A Vársoháza-eladás ügyében Gulyás Gergely azt mondta: előbb parkot ígértek, de két évig nem történt semmi sem, az egyik lehetőség az lehetett, hogy eladják, majd lebuktak, és ez most „felettébb kellemetlen”.
Gulyás Gergely az Index kérdésére úgy válaszolt, hogy utána kell néznie, ami Budapestnek a költségvetésből jár, úgy tudja, hogy fizetik. A közlekedési normatívával kapcsolatban volt egy vita, nem tudja, hogy rendeződött-e. Ez a HÉV-vel kapcsolatos költségek megtérítése, ha ez nem rendeződött, akkor lehet, hogy még nem fizettek.
Az Index kérdésére Gulyás Gergely kifejtette, hogy volt egy ilyen alkalom, két megyéből késve jelentették az elhunytakat. Egy járványhelyzetben a legfontosabb az egészségügyi ellátás legmagasabb színvonalának biztosítása, de ez akkor is vétkes hanyagság, fegyelmi intézkedésre is sor került – közölte a tárcavezető.
Gulyás Gergely az Index kérdésére elmondta, hogy emlékei szerint Pfizerből több mint hárommillió, és folyamatosan érkezik, Modernából millió körüli, Janssenből is millió körüli, a Szputnyik gyakorlatilag elfogyott, kínaiból kétmillió felett. Mindegyikből fogy, de a beadott oltások kétharmada most Pfizer.
A miniszter koronavírusos volt, az Index kérdésére elmondta, hogy semmi utóhatást nem érzékel, 2-3 napig voltak influenzaszerű tünetei.
Gulyás Gergelyt megkérdezték, mi a véleménye Wahorn András kijelentéseiről, amelyek a Konyhanyelv című műsorban hangzottak el. A miniszter nem látta a műsort, a hírekben olvasott róla, de szerinte jóérzésű ember elítéli az ilyen megnyilatkozásokat.