További Belföld cikkek
- Szájer József visszatér a közéletbe, fontos tisztséget vállalt el
- Óriási vita lett a Horn Gyula-táblákból, Novák Elődék után Gréczy Zsolték is akcióztak
- Egy gyógyszertárba rohant be segítségért Hadas Kriszta – újabb részletek derültek ki a haláláról
- Újabb harcjárművek és harkocsik érkeztek Tatára a honvédséghez
- Meghalt Baráth József pro urbe díjas művésztanár
A várva várt felsőoktatási ponthatárokat július 26-án este 20 órakor hozta nyilvánosságra a felvi.hu, több száz középiskolai diák a hivatalos Pont Ott Parti eredményváró rendezvényen értesült arról, hogy továbbtanulhat-e a vágyott főiskola vagy egyetem megjelölt szakán.
Bár idén eltörölték a központi 280-as minimumponthatárt, a legnépszerűbb intézményekbe 2023-ban sem lehetett 400 pont alatt bekerülni, a Corvinuson és az Óbudai Egyetemen ennél alacsonyabb eredményekkel hiábavaló volt a jelentkezés. Ebben az évben ráadásul 30 százalékkal többen akarnak továbbtanulni, a ponthatárokat pedig a férőhelyek számából kiindulva aszerint határozták meg, hogy hányan és milyen eredményekkel jelentkeznek az adott képzésre.
Íme a várva várt ponthatárok 2023-ban
A felvi.hu oldalán a most nyilvánosságra hozott ponthatárokat intézményre és szakokra bontva is meg lehet nézni. A magyar nyelvű államilag támogatott alapképzések nappali tagozatán a legnépszerűbb szakok pontszámai a következők szerint alakultak a közkedvelt egyetemeken:
Gazdálkodás és menedzsment
- Budapesti Gazdasági Egyetem: 407
- Budapesti Corvinus Egyetem: 456
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 421
Kereskedelem és marketing
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 419
- Budapesti Gazdasági Egyetem: 401
- Debreceni Egyetem: 405
Pszichológia
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 455
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem: 449
- Pécsi Tudományegyetem: 449
Jogász
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 477
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem: 467
- Szegedi Tudományegyetem: 438
Mérnökinformatikus
- Budapesti Műszaki Egyetem: 399
- Debreceni Egyetem: 349
- Neumann János Egyetem: 269
Ápolás és betegellátás
- Semmelweis Egyetem: ápolói képzés 280; gyógytornász 429
- Szegedi Tudományegyetem: ápolói képzés 200; gyógytornász 387
- Pécsi Tudományegyetem: ápolói képzés 283; gyógytornász 378
- Állatorvostudományi Egyetem (állatorvos): 430
- Semmelweis Egyetem (általános orvos): 444
Nemzetközi gazdálkodás
- Budapesti Corvinus Egyetem: 480
- Budapesti Gazdasági Egyetem: 403
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 423
Pénzügy és számvitel
- Budapesti Műszaki Egyetem: 418
- Budapesti Gazdasági Egyetem: 401
- Miskolci Egyetem: 324
Kommunikáció és médiatudomány
- Eötvös Loránd Tudományegyetem: 432
- Budapesti Corvinus Egyetem: 452
- Debreceni Egyetem: 428
Programtervező informatikus
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar (Budapest): 420
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem: 322
- Nyíregyházi Egyetem: 277
Akiknek most egy általuk megjelölt szakra sem sikerült felvételt nyerniük, még van lehetőségük a hamarosan induló pótfelvételin vagy az őszi érettségin és a keresztféléves felvételin részt venni, tehát nem kell egy évet várniuk egy újabb esélyre. Tavaly csaknem hatezren jutottak be felsőoktatási intézménybe a pótfelvételi keretében, közülük valamivel több mint kétezren államilag finanszírozott képzés keretében folytathatták tanulmányaikat.
A ponthatárok kihirdetése után pedig az albérletekért is megindul a roham az egyetemi városokban. Arról, hogy milyen költségekkel számolhatnak azok a hallgatók, akik valamilyen okból nem jutnak kollégiumi férőhelyhez, korábban itt írtunk.
Vidéki egyetemek a dobogón
Míg tavaly 99 192-en, idén már 126 449-en nyújtották be felvételi jelentkezésüket, közülük több százan a Budapest Parkban várakoztak a ponthatárok kihirdetésére, de Egerben, Miskolcon, Debrecenben, Pécsett, Szegeden, Győrben, Kecskeméten, Salgótarjánban is rendeztek Pont Ott Partit. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár közlése szerint a vidéki egyetemeken is emelkedett a felvételizők aránya, a diákok 43 százaléka már nem budapesti felsőoktatási intézménybe akar bekerülni.
A legtöbben az elmúlt évekhez hasonlóan idén is az ELTE-re jelentkeztek, ez 17 829 pályázót jelent, a második legnépszerűbb a Debreceni Egyetem volt 11 351 felvételizővel, a sorban a harmadik 9015 fővel a Szegedi Tudományegyetem.
A legtöbben, 36 313-en gazdaságtudományi területen akartak továbbtanulni, a második legnépszerűbbnek 26 879 jelentkezővel a bölcsészképzések bizonyultak, tanárként vagy tanítóként a múlt évhez képest 1600-zal többen,hatezren akartak diplomát szerezni. A sorban a harmadik a műszaki terület 19 179 jelentkezővel.
2022-ben ide volt a legnehezebb bejutni
A legmagasabb ponthatár tavaly a jogászképzésen volt: az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, 479. A második legmagasabb ponthatár a Corvinus nemzetközi gazdálkodás szakán volt, ahova 478-as pontszámmal lehetett felvételt nyerni. Szintén jogászképzés került a dobogó harmadik fokára: a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen az adott szakra 466-os pontszámmal lehetett bejutni.
Egyetlen helyre lehet csak felvételt nyerni, mégpedig a megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a jelentkező elérte a megállapított ponthatárt.
Ezt a következők alapján határozzák meg:
- az adott képzésre jelentkezők összpontszáma,
- a jelentkezők által megjelölt jelentkezési sorrend és
- az adott szakra vonatkozó felvehető szakos kapacitásszám.
Ez utóbbi az önköltséges és az ösztöndíjas felvehető hallgatók összlétszámát jelenti.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!