Ferenc pápa békekövete, Matteo Zuppi bíboros visszatért Pekingből, ahol egy háromnapos tárgyaláson vett részt az ukrajnai konfliktus rendezésével kapcsolatban – írja a CNN.
A bíboros azt mondta, hogy „nemcsak Ukrajna térfelén pattog a labda” a békéért tett erőfeszítéseket illetően, hanem „mindenkinek játszania kell”. Elmondása szerint Ukrajna már ismertette az ajánlatait, de ez kevés, ha mások nem tesznek a békéért.
A bíboros júniusban járt Oroszországban is, ahol Kirill ortodox pátriárkával, Maria Llova-Belova gyermekjogi ombudsmannal és Jurij Uszakovval, a Kreml külpolitikai tanácsadójával találkozott. Előtte pedig Kijevben is járt, és több ukrán tisztviselővel találkozott a CNN szerint.
A hírportál azt is megjegyezte: Zuppi bíboros kínai látogatása ahhoz köthető, hogy Ukrajna és nyugati szövetségeseik korábban jelezték: Kínának és Hszi Csin-ping kínai elnöknek lehet némi esélye arra, hogy békekötésre ösztönözzék Moszkvát.
A Kyiv Postnak egy ukránokból és krími tatárokból álló partizánmozgalom, az ATESH tagjai beszéltek arról, hogy miként hajtott végre Ukrajna csapást szerdán Szevasztopol városa ellen.
A támadásban egy több száz millió dollár értékű tengeralattjáró és egy deszanthajó megsemmisült, vagy legalábbis erősen megrongálódott. A mozgalom tagjai azt mondták, hogy
az akció előkészítésében egy orosz haditengerész is segített nekik.
Állításuk szerint tőle kaptak információt arról, hogy a tengeralattjáró mikor és hol lesz. Arról is beszéltek, hogy a csapást több mint egy hétig készítették elő, és az információgyűjtésben a helyi, szevasztopoli lakosok is segítettek nekik.
Ezzel kapcsolatban megjegyezték, hogy Oroszország a saját propagandájának rabjává vált, ugyanis azt hiszik, hogy a Krímben mindenki őket támogatja. De ennek az ellenkezőjét bizonyítja az, hogy egyre többen csatlakoznak a krími földalatti partizánmozgalmakhoz – mondták az ATESH tagjai a lapnak.
Az ukrán légvédelem megakadályozza, hogy az orosz helikopterek korábban igen hatékony páncéltörő rakétákat használjanak – közölte a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).
Az Orosz Föderáció Állami Dumájának képviselője és a Déli Katonai Körzet korábbi parancsnokhelyettese, Andrej Gurulev altábornagy panaszkodott az orosz hadsereg hazugságaira és hangsúlyozta az ukrán légvédelem hatékonyságát az orosz helikopterek ellen
– áll a jelentésben.
Gurulev megjegyezte, hogy az ukrán légvédelem megakadályozza, hogy az orosz helikopterek a korábban rendkívül hatékonynak számító páncéltörő rakétákat használjanak – állítják az elemzők.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére pénteken az ukrán–magyar határszakaszon 6649 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 8549 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 107 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.
Egy ukrán haditengerészeti drón lőtte le csütörtökön a Samum orosz légpárnás rakétahajót a Fekete-tengeren – közölte az Ukrajinszka Pravda.
A rakétahajót a Szevasztopoli-öböl bejáratánál semmisítették meg az ukránok. A találat súlyos károkat okozott a jobb hátsó részben.
Mint írták, az oroszoknak végül el kellett vontatniuk a vízi járművet.
Egy civil megsérült, amikor felrobbant egy Lepesztok típusú gyalogsági akna Donyeck közelében – adta hírül a RIA Novosztyi Alekszej Kulemzin polgármester jelentését.
Mint írta, a robbanás egy bánya közelében történt, ahol egy 41 éves férfi súlyos sérüléseket szenvedett. Az ukrán Lepesztok az amerikai BLU-43/B Dragontooth típusú akna másolata.
A városvezető korábban megjegyezte, hogy az aknák eltakarításának nehézségei miatt sokszor civilek robbannak fel.
Az orosz kormányzat fontolgatja, hogy teljes exporttilalmat vet ki az olajtermékekre – írja a Reuters hírügynökség.
Beszámolójuk szerint az orosz TASZSZ állami hírügynökségnek egy forrás elmondta, hogy bevezethetik a tilalmat. Másik lehetőségként arról beszélt, hogy egy magas, tonnánként 250 dolláros exportvámot szabnak ki ezekre a termékekre, és ezt a vámot azoknak a cégeknek osztanák vissza, amelyek az energiaügyi minisztérium által előírt mennyiségben szállítanak üzemanyagot a belső orosz piacra.
A Reuters szerint Oroszországban azért van üzemanyaghiány, mert az olajfinomítóik egy részét modernizálniuk kellett, a szállítási lánc akadozik, és a rubel is gyengült az ukrajnai invázió kezdete óta.
A hírügynökség piaci forrásai augusztus végén ezzel kapcsolatban elmondták, ha minden így marad, akkor a következő hónapokban valóban nehézségekkel nézhet szembe Oroszország.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte az EU azon döntését, hogy nem bővíti tovább az Ukrajnából származó gabona exportjának tilalmát, és ezt a valódi egység és bizalom példájának nevezte – adta hírül az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
Mivel Lengyelország, Szlovákia és Magyarország jelezte, hogy a tilalom feloldásáról szóló uniós döntés után saját tilalmat vezetne be, Zelenszkij kijelentette, hogy ha a szomszédos országok megsértik az uniós jogot,
Ukrajna civilizált módon fog reagálni.
Andrij Juszov, az ukrán védelmi hírszerzés képviselője kijelentette, hogy Ramzan Kadirov, a Kreml által ellenőrzött Csecsenföld vezetője kritikus állapotban van – közölte az Ukrinform.
Megerősíthetjük, hogy Kadirov állapota súlyosabb lett, így az elmúlt napokban kritikus állapotba került
– fogalmazott.
Kadirovot nem érte semmilyen baleset állítólag, hanem betegség következménye, hogy kómában tartják. Úgy fogalmazott, már régóta beteg, krónikus egészségügyi problémái lehetnek.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat tavaly szeptemberben vette fel Kadirovot a körözési listára. Ukrajna büntető törvénykönyvének két cikke alapján is körözik, az abban foglaltak alapján 10 évtől életfogytig tartó szabadságvesztés fenyegeti.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A pénteki percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!