Ez történt a gazdaságban az év 41. hetében
A hét, amikor semmit nem rontottak el
Ez történt a gazdaságban az év 41. hetében
További Gazdaság cikkek
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
- 68 éves mélypont, amely jól tükrözi az európai autóipar vesszőfutását
- Budapestet csak a svédek előzték meg, Bécset és Berlint is vertük ezen a listán
- Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
Az önkormányzati választások jelentőségét nem lehet alulbecsülni, hiszen itt dől el, milyen pozíciókban helyezik el a pártok a politikai hátországuk fontos szereplőit. Ez az október eleji hét pedig éppen a választásuk előtti utolsó volt, így nem olyan meglepő, hogy a kormány nem akart nagy zajt csapni mindenféle nagyszabású döntésekkel. Ebben persze segített az is, hogy egy idei törvénymódosítás nyomán elég két héttel később beadni a költségvetést, pedig ezt egyébként mostanában kellene.
Csak Széles Gábor volt elemében
A kormány tehát – a fair bankrendszerről szóló törvény kidolgozása megkezdésének bejelentésén és a Csuvasfölddel folytatott együttműködés fokozásán túl – visszafogta magát, szinte tetszhalott állapotba került, és így nem is történt túl sok nagy dolog. Ez is jelzi, hogy mennyire az állam diktálja a ritmust a magyar gazdaságban.
Figyelemre méltó adatok viszont megjelentek bőven a héten.
- Az ipar leállt augusztusban, havi alapon közel hat százalékkal esett vissza. A jelek szerint azért, mert az Audi visszafogta a termelést abban a hónapban.
- Az utóbbi fél évszázad legalacsonyabb inflációjáról számoltak be szeptemberben: az árak 0,5 százalékkal csökkentek. Azért esett ekkorát az árindex, mert a cigi és pénzügyi szolgáltatások drágulása már nem érződik az éves változásban.
- Szeptemberben többletes volt a költségvetés, ami ugyan nem ritka, az utóbbi években ilyen nagy többlet nem volt. A költségvetés tartaléka viszont október elejére gyakorlatilag elfogyott.
- A magyar gyerekek 43 százaléka szegény, vagy él a szegénység határán, derült ki a Bertelsmann Alapítvány összehasonlító elemzéséből.
- Az IMF örül, mivel az egész közép-európai térség, és benne Magyarország is nagyobb növekedésre számíthat, mint amit a korábbi előrejelzésükben gondoltak.
Mindenki kedvenc nemzeti nagytőkése, Széles Gábor ezen a héten sem fogta vissza magát. Arról beszélt az MTI-nek, hogy azon gondolkodik, 46 milliárd forintból légitársaságot indítana a frissen megszerzett sármelléki reptér mellé, ami "titkos terve szerint" később akár egy új nemzeti légitársasággá is válhatna.
A héten körbejártuk:
- Az utóbbi évek legnagyobb piramisjátékát, a Fortresst összehozó álbróker, Szabó-Forrai Zsolt zűrös jelenlegi és múltbeli ügyeit.
- Az Egyesült Államok és az Európai Unió között nagy titokban tárgyalt, ám annál is nagyobb jelentőségű szabadkereskedelmi egyezményt.
- A használtkönyv-piacot és a könyvcserélgetést.
Norbiéknak meg kellett elégedni 132 millióval
Több gyárról, cégről is hallhattunk jó híreket. A magyar navigációsszoftver-óriás, az NNG pedig Európa leggyorsabban növekvő cége lett, a rangos díjat korábban nem kapta meg magyar cég. Ha valakinek kedve volna valami hasonlót csinálni: ott voltunk Forbes konferencián, ahol bennfentesek mutatták meg, mit várnának egy startuptól ahhoz, hogy pénzt adjanak nekik.
A Honywell 3 milliárd forintos beruházást valósít meg Nagykanizsán (ennek negyedét mi adjuk), de örülhetnek a zalai matracgyártás hívei is egy félmilliárd forintos beruházásnak. A Nokia-Microsoft gyár bezárása miatt nagyot üresedett komáromi ipari park pedig egy lengyel alkatrészgyártóval, az Alumetallal bővül. És szénfronton is javítunk, hiszen végre újraindul a vasasi szénbánya a Mecsekben.
A tőzsdén inkább estek a részvények, az viszont sokakat meglepett, hogy a Norbi Update Lowcarb Nyrt.-nek nem jött be annyira a részvénykibocsátás , mint az sokan várták volna. 800 ezer - 2,2 millió között sáv volt a lejegyzendő mennyiség (minél nagyobb az érdeklődés, annál több papírt bocsátottak volna ki az egyébként sokak által elég magasnak talált árfolyamon), végül csak 832 ezret adtak el. A Schobert házaspár így is keresett 132 millió forintot az ügyön.
40. heti záró | 41.heti záró | |
BUX | 17 894 | 17 701 |
OTP | 4140 | 4000 |
Mol | 11940 | 11925 |
Richter | 3955 | 4020 |
Magyar Telekom | 365 | 348 |
A forintnak egyébként pompás hete volt, az erősödés még a múlt héten indult, amikor Varga Mihály arra utalt, hogy a kormány esetleg a forint erősödését szeretné.
Egész jól pörög a játékadó (az időarányosan tervezettnél folyt be a költségvetésbe), de ennél is érdekesebb, hogy Szerencsejáték Zrt. sorsjegyautomatákat telepítene a kocsmákból kitiltott félkarú rablók helyére; lóversenyre már most fogadhatunk számos kocsmában. Visszatérnek a letiltott netes fogadóoldalak is. Az osztályharcnak sincs vége: a horgászelit besöpörte a balatoni halat, a topmenedzser 25-ször többet keres a fizikai munkásnál, a kártyával fizetett borravaló pedig nem talál utat a pincérek zsebébe.
A Gazdasági Versenyhatóság kétszer felemelte tekintélyt parancsoló mutatóujját:
- A Vodafone sokszoros visszaesőként igen nagy, 110 millió forintos bírságot kapott, mert hirdetéseiből kifelejtett egy fontos információt.
- A "Sweet Dreams alvásrendszert" pedig kamu gyógyhatással reklámozták forgalmazói, ők 25 millió forintot fizethetnek.
Nyugodjunk meg, lesz gáz
Az EU-Oroszország gazdasági háborúhoz már kezdünk lassan hozzászokni. Az oroszok rutinszerűen fenyegették a héten az Ukrajnának gázt viszonteladó kelet-európai országokat, köztük Magyarországot, és a Déli Áramlatot is jegelik. De azért annyira nem állunk rosszul náluk: a Gazprom magyar földön fog gázt tárolni, egyébként pedig orosz-ukrán befektetők vették meg a berentei és a tiszapalkonyai erőműveket.
Az orosz gazdaság közben egyre nagyobb bajban van, nagyrészt a putyini agresszió és az ennek eredményeként kapott európai-amerikai szankciók hatására. A tőke menekül kifelé, az év első kilenc hónapjában közel kilencvenmilliárd dollár oldott kereket – ráadásul lehet, hogy ennél sokkal több, mivel az adatokat hamisíthatják. Közben hatósági élelmiszerárakon gondolkodnak, és az alacsony olajár is fenyegeti az ország pénzügyi stabilitását.