A Financial Times publicistája, a német Wolfgang Münchau szerint három dolog miatt:
- Túltolták az ijesztgetést: Az európai vezetők és a görög ellenzék is folyton azzal ijesztgette a görögöket, hogy a nemmel egyértelműen a Grexitre szavaznak, amit a görög választók - Münchau szerint helyesen - úgy vettek, hogy kívülről be akarnak avatkozni a demokratikus folyamatba. Az sem segített, hogy megjelent az IMF tanulmánya, ami szerint a görög adósság fenntarthatatlan és adósságelengedésre és 60 milliárd eurós új mentőcsomagra lenne szükség, amire az európai vezetők nem reagáltak, csak folytatták a grexitezést. Ami meg önmagában nem tűnik olyan nagy fenyegetésnek azoknak, akik mondjuk már évek óta munkanélküliek a recesszióban, nekik Münchau szerint mindegy, hogy euróban vagy drachmában nem kapnak fizetést.
- Túltolták a megszorítást: Miközben az igen-kampány igyekezett a görögök európaiságára hatni, senki nem magyarázta el a szavazóknak, hogy hogyan működne az uniós mentőcsomag és az miért lenne jó. Eközben amúgy szinte mindenen vitatkozó közgazdászok, mint az annak idején nagyon megszorításpárti Jeffrey Sach vagy Hans Werner Sinn és a nagyon megszorítás ellenes Paul Krugman kerültek egy platformra és azt mondták, hogy nem kellene több megszorítás. Münchau szerint pedig eddig senki nem állt elő egy olyan gazdasági elmélettel, ami elmagyarázza, hogy miért jó még több megszorítás egy olyan országban, ahol már nyolc éve visszaesés van.
- Túlságosan bíztak magukban: meg a közvélemény-kutatásokban, amik néha 50-50-re hozták a népszavazást, néha meg az igeneket mérték többnek. Münchau a brit választásokhoz hasonlította a mostani helyzetet, amikor a Munkáspárt elbízta magát a felmérések miatt, amikről kiderült, hogy baromi pontatlanok voltak, ezért óriási pofára esés lett a dolog vége.
Rovataink a Facebookon