További Magyar cikkek
Most nem megy csődbe Görögország – a szerdai és csütörtöki döntés, az, hogy az athéni parlament elfogadta a megszorításokat, talán nemcsak a hét, hanem a mostanra véget ért hónap legfontosabb híre is volt a gazdaságban. Görögország így megkaphatja az EU és az IMF hitelének újabb részletét, ami nélkül az ország két héten belül csődbe ment volna.
A döntést heves és átfogó társadalmi tiltakozások, sztrájkok, utcai megmozdulások előzték meg, és kísérték, így két napra megbénult az ország, és még szerda délelőtt is bizonytalan volt, átmegy-e a csomag. A hét elején így Soros György még arról beszélt, hogy Európa az összeomlás szélén van, és valószínűleg elkerülhetetlen, hogy egy ország elhagyja az eurózónát, de a szavazás után is általánosan elterjedt vélemény, hogy ez csak egy pillanatnyi kegyelmi állapot, és Athén előbb-utóbb bedobja a törülközőt.
Ha ettől nem is bomlik fel az eurózóna, biztos, hogy Európa bankjai nagyot buknának, márpedig a németeknek már így is elegük van a görögökből. Nekünk viszont nem, legalábbis ami az utazást illeti: nem mondjuk le a görög utakat, és a turizmusból származó bevételek valószínűleg nagyon is kellenek az egyre kevesebb tartalékkal rendelkező görög gazdaságnak (amelytől viszont már jövőre növekedést remélnek Athénban).
25. heti záró | 26. heti záró | |
BUX | 22 378 | 22 830 |
OTP | 5620 | 6020 |
Mol | 21 400 | 21 300 |
Richter | 36 400 | 35 695 |
Magyar Telekom | 581 | 590 |
A költségvetési szigor nem rekedt meg a görög országhatárokon belül. Hatalmas sztrájk volt a héten Nagy-Britanniában, ahol a nyugdíjrendszert tervezett szigorítani, főleg a közalkalmazottak kárára. Megszorító csomagot fogadott el a héten, 47 milliárd euró értékben, az olasz kormány is, Portugáliában egyszeri adót vetnek ki az idei jövedelmekre, nálunk pedig – kis ország, kis szigor – megszűnik az 55 év fölöttiek vasúti kedvezménye. nagy görög lázban szinte elsikkadt a hír, hogy megvan az IMF első női vezérigazgatója Christine Lagarde francia pénzügyminiszter személyében (közben elődjét, a szintén francia Dominique Strauss-Kahnt kiengedték a házi őrizetből, mert talán mégsem keveredett szexbotrányba), és azzal sem foglalkozott senki túl sokat, hogy péntek óta nincs kilakoltatási moratórium Magyarországon.
A múlt héten inkább a 2012-es és 2013-as adózás miatt aggódhatunk. Ha ugyanis ha a beígért módon változik az szja, azzal a munkavállalók négyötöde bukni fog, hacsak nem kényszerít a munkáltatókat brutális béremelésre a kormány. Közben azt látni, hogy újabb százmilliárdos költségvetési lyukak épülnek, a kormány úgy lazít a tervezett nyugdíjlépéseken, hogy adóemelésekre lehet szükség. A hosszabb távú nyugdíjtervek is napvilágot láttak, a minisztériumi tervek szerint duplázódik az egyéni nyugdíjjárulék, ami nem hangzik túl jól. Ahogyan az élelmiszeripar egyes szereplőinek az sem, hogy 20 milliárd folyhat be a chipsadóból, és akár be is tilthatnak egyes élelmiszereket. A törvény ráadásul, bár volt rá esély, hogy csak januárban jöjjön, már szeptembertől terheli a gyártókat (ha nem tudják átverni az áremelést okozó adót a kereskedőkre, végső soron a vevőkre).
Csoda ezek után, hogy boldogtalanabbak vagyunk, mint négy éve? Nem, pedig sosem üzleteltünk még ilyen jól a világgal, igen, miközben a külkereskedelem robog, a hazai kiskereskedelmi piac omlik össze, egy felmérés szerint kétóránként zár be bolt. Előbbi miatt irigyelhet minket Közép-Európa, mondták Londonban, pedig Simor jegybankelnök szerint a válságnak még nincs vége. Holott vannak erre utaló jelek: a világban nem találnak munkást a luxuscégek, nálunk harmincezren tudtak elhelyezkedni, Mohácson élményfürdő épül, a kormány pedig mert igazán nagyot álmodni a következő húsz éve útépítéseiről.
És folytatódik a kínai álom is: Pekingnek Szijjártó Péter szerint borzasztó stabil politikai berendezkedése miatt ideális partnerei vagyunk. Jó tudni, hogy jöhet a bajban egy kínai nagybácsi, aki, ha megküzdünk érte, magyar állampapírt vesz, akár sokat is, persze úgy, hogy valamit adunk. A kínai kapcsolatban Demján Sándor is lát fantáziát, bár az ingatlanos szakemberek egyelőre nehezen tudják értelmezni a velük kötött stratégiai megállapodását.
És hogy mi volt még a héten? Bevezetik a bankadót Hollandiában, hiszen a válság idején a pénzintézetek jócskán kaptak költségvetési támogatást, bezárják a német atomerőműveket, ez most már biztos. A Vegyépszernek nemcsak a csődhelyzettel, hanem egy feljelentéssel is meg kell küzdeni, magyar bicikli megy a kecskeméti Mercedes-gyárba, folyik a gázüzletágért Moszkvában a magyar lobbi, és hatvanmilliót ért Mol-ügyben a tapasztalat.