Szijjártó szerint a kormánynak bevalott és felvállalt gazdaságpolitikája az "alulról nyitott" középosztály megerősítése. Ezért arányos adórendszerre van szükség. Úgy vélte, az egykulcsos adórendszer óriási bravúr a kormány részéről.
"Almát az almával, körtét a körtével" - ismételte meg a miniszterelnök szóvivője a többször hangoztatott véleményét, miszerint a GDP-t forintban mérjük, az nem vethető össze a devizában lévő államadósság mértékével, mondta Szijjártó.
Szijjártó Péter szerint nem a leggazdagabbak, hanem a középosztály járt jól az egykulcsos szja bevezetésével. A számok mást mutatnak: az MNB egy elemzése (pdf) szerint „az elosztási hatásokat tekintve az adórendszer már megvalósult és most tervezett változásai összességében jelentős mértékben növelik a magas jövedelemmel rendelkező háztartások rendelkezésre álló jövedelmét”, ezáltal „a jövedelemkoncentrációt mérő GInI-mutató szintje 26,4-ről 30,4-re emelkedhet, vagyis Magyarország jövedelemeloszlása a 27 EU-tagország közül a hatodik legegyenlőbb eloszlásból a tizennegyedikké válhat”.
Szijjártó Péter ismét szóvá tette, hogy a részben devizalapú államadósság és a forintban keletkező GDP nem összehasonlítható, és felidézte az almás-körtés hasonlatot. Az Index almaadósság-számlálója azt mutatja, hogy almában és körtében is romlott a helyzet.
"Ne akarjuk már megmondani a családoknak, hogy a náluk maradt plusz forrásokkal mit kezdjenek. Ha akarják elköltik, ha akarják megtakarítják" - ismételte meg Szijjártó a miniszterelnök korábbi érveit azzal kapcsolatban, hogy miért nem nő a belső fogyasztás Magyarországon.
Matolcsy tudja, hogy kilenc hónapig tart a terhesség, ezért is érdekes, hogy az egykulcsos adó szándékának a bejelentése – mondta a miniszter a képviselői felvetésekre reagálva. Szerinte ezért fontos, hogy már 2010 nyarán megmozgatta a magyar családokban a férfiak és a nők fantáziáját az egykulcsos adó ígérete. Szerinte a magyarok több gyereket akarnak, csak nincsenek meg a feltételek.
Kilenc pontban kifogásolta Brüsszel az MNB-törvényt, fogunk módosítani, ha a parlament is így dönt, mondta a miniszter.
Ács Dáni extra kínokat vállalt fel: Kövér László a hasáról ette a mcdonaldos sültkrumplit, és arról beszélt, ő is volt fiatal.
A miniszterelnök szóvivője a bizottsági meghallgatáson azt mondta, a devizaadósok helyzetét segítő végtörlesztésről és árfolyamgátról a Bankszövetséggel együttműködésben döntöttek. Mint ismert, a végtörlesztésről szóló első kormányzati bejelentés meglepetésként érte a bankokat, az adósok megsegítéséről közös álláspontot csak decemberben alakítottak ki.
A magánnyugdíjrendszer a GDP 1,3-2 százaléka közötti rést ütött az államháztartáson, 2011-ben ez ugyanúgy 400 milliárd forint volt, mint az egykulcsos adórendszer hatása.
Biztatóak a jelek, 83 százalékban teljesültek a 2011-es előirányzatok – mondta a Széll-tervről Matolcsy György.
A 2012-re tervezett 550 milliárdos megtakarításból „alátámasztottság hiányában 388 milliárd forint megtakarításról még részben sem” tudnak véleményt mondani – közölte az idei költségvetés tervét durván lehúzó Állami Számvevőszék még októberben.
Folytatjuk éhségsztrájkunkat, eszméletlenül éhesek vagyunk, de már átléptükn a holtponton. Ahogy azt kértük, már jönnek is a támogató olvasók visszajelzései.
A progresszív adózás munkaellenes, munkahelyellenes, gyermekvállalás-ellenes, jelentette ki Matolcsy György.
Január-februárban már egészen más 2011-es évet rajzoltak fel az Európai Unió agytrösztjei – válaszolt Matolcsy miniszter Vágó Gábornak arra a felvetésére, hogy tavals sokszor változott a költségvetés. „Nagyon jó, hogy megtettük” – mondta a miniszter a 250 milliárdos zárolásról.
Tbg. No comment.
Mondta Matolcsy a 100+320 milliárd forintról. Szerinte a magyar gazdaságpolitikát azért támadják sokan, mert megszorítások nélkül érték el az eredményeket. Nemhogy megszorítások nem voltak, arra emlékeztető lépések sem, „ezért támadnak minket éjjel-nappal”. A miniszter jó barátja Keynes.
A magyar kormány nem hagyományos lépésekkel kezeli a helyzetet, de már nincsenek hagyományos lépések – mondta Matolcsy, aki szerint az Európai Központi Bank intézkedései is ezt mutatják.
Mármint az egykulcsos adónak. A számok nem ezt mutatják.
A miniszer szerint 75 százalékos állami nyugdíjat kapnak a magánpénztári tagok. Ez azért meglepő, mert a nemzetgazdasági minisztérium eddigi értelmezésében 100 százalék szerepelt. Igaz, a nyugdíjbiztosító már korábban is az NGM-től eltérő állásponton volt.
Matolcsy György mélyen egyetért Szijjártó Péterrel. Mindegy is, miben.
Ennek a világnak, ami 2008 után kialakult a gazdaságban nincs tankönyve és talán nem is lesz, vélte Matolcsy György a bizottsági meghallgatáson.
Nem számít, egy miniszter mit érez, de rendkívül rosszul érezte magát 2010-ben az Ecofin-ülésen, ahol a görögöknél rosszabb vélemény volt rólunk.
Matolcsy György udvarias férfi, egy tüsszentés után egy udvarias Egészségére! félmondattal megszakította gondolatmenetét arról, mi történt itt 2004 óta.
Tényleg mélyen egyetért a miniszter Szijjártó Péterrel, az államadósság-számítás ügyében is. A devizaadósságot nem forintban fizetjük ki, úgyhogy nem érinti az árfolyam. De a forintadósságot sem. Úgy vélte, aki akar, az persze összeállíthat "gyümölcskosarakat", de a kormány adósságcsökkentésben elért ereményeit el kell ismerni.