Még korábban, Trump beiktatási beszéde alatt eleredt az eső, ami ugyan végül nem volt vészes, de többen esernyőt nyitottak, vagy pedig esőkabátot vettek fel.
Bush megküzdött a sajátjával, szerencsére az eső el is állt.
Feltehetően benézett az ovális irodába is, mielőtt előjött a kerítésnél kialakított tribünre, ahonnan figyeli a felvonulást.
Közben a szenátus jóváhagyta első minisztere, James Mattis védelmi miniszteri kinevezését. Ehhez már Trump korábbi aláírására is szükség volt, ugyanis törvénymódosítás kellett, mert a korábbi szabályok szerint nyugalmazott katonatiszt csak leszerelése után hét évvel tölthetett volna be kabinetposztot, Mattis viszont négy éve hagyta ott a harcteret.
Ezzel befejezzük élő közvetítésünket, köszönjük a figyelmet!
A BBC trollkodott vagy a technika ördöge, döntse el mindenki maga, mindenesetre Donald Trump beiktatási ceremóniáját váratlanul feliratozta a csatorna, talán egy tévédrámából kerültek oda a néha eléggé találó szövegek. „Csak csukd be, jó? - Hagyd békén!” Vagy Trumpnál: „Mondd meg neki, hogy húzzon el! - Szóval ő volt a szobában!”
Akárhogy is, a csere megtörtént, egy időre most békén hagyják egymást.
Mexikóváros mellett Madridban, Limában és Londonban is Trump-ellenes tüntetők vonultak, a brit fővárosban megbénítva egyes utcák forgalmát.
Várhatóan a kaliforniai pihenő után ő is aktívabb lesz a Twitteren, ami Trump elsődleges kommunikációs csatornájává vált.
Hi everybody! Back to the original handle. Is this thing still on? Michelle and I are off on a quick vacation, then we’ll get back to work.
— Barack Obama (@BarackObama) January 20, 2017
Még korábban, Trump beiktatási beszéde alatt eleredt az eső, ami ugyan végül nem volt vészes, de többen esernyőt nyitottak, vagy pedig esőkabátot vettek fel.
Bush megküzdött a sajátjával, szerencsére az eső el is állt.
Trumpék konvojától több utcányira, a rohamrendőrök könnygázzal tisztították meg a terepet a tűzoltóknak.
Limo ablaze here in DC. pic.twitter.com/FOiew1Zgzb
— James Cook (@BBCJamesCook) January 20, 2017
- ezt írta Sigmar Gabriel német alkancellár Twitter-üzenetében Trump beiktatását követően.
Liebe USA, stay the land of the free and the home of the brave. #Inauguration #Trump
— Sigmar Gabriel (@sigmargabriel) January 20, 2017
Európának össze kell fognia érdekei védelmében - mondta Gabriel a ZDF országos köztelevíziónak adott interjújában. Amennyiben az új amerikai elnök kereskedelmi háborút akarna indítani Kína, Németország és az Európai Unió ellen, úgy egy Ázsia és Kína felé irányuló gazdasági stratégiára lesz szükség.
Gabriel szerint Trump beiktatási beszédében "erősen nacionalista felhangokat" ütött meg és a milliárdos üzletember megválasztása amerikai elnöknek egy "rossz radikalizáció" eredménye. Gabriel szerint Trump "rendkívül komolyan vette" a beiktatási beszédében mondottakat, ami azt jelenti, hogy tettekre fogja váltani a kereskedelmi és más ügyekben tett ígéreteit.
"Öntudatosnak kell lennünk. Sem a németeknek, sem az európaiaknak nincs okuk a félelemre, vagy arra, hogy csüggedtek legyenek" - jelentette ki az alkancellár még korábban Berlinben. (MTI)
A Szabadság téren Jobb világrend beiktatási partyt tartottak Donald Trump hivatalba lépése alkalmából. Bayer Zsolt az Index cikkéből is idézve elmondta Ronald Reagan szobra közelében, hogy Barack Obamának "gyakorlatilag semmit nem sikerült megvalósítania nagy terveiből" – írta az MTI.
"a világ társadalmainak döntő többsége nem tud és nem is akar azonosulni ezekkel a beteg, ócska halálkultuszokkal", amelyek a liberális társadalmi ügyeket jelentik - fogalmazott Bayer Obama munkáját összegezve, majd beszédében biztosította Trumpot arról, hogy „a nyugati társadalmak többsége Ön mellett áll”, ami lehetőség az új világrend kiépítésében.
Azt kérte Trumptól, hogy különösen figyeljen oda a szegényekre, és erkölcsi értékek vezéreljék. Ferenc pápa emellett jókívánságait küldte Trumpnak.
Még az előválasztások alatt Trump bírálta a pápát, amiért felkereste az amerikai-mexikói határt. Ferenc pápa a határra jókora falat ígérő milliárdosra utalva azt mondta, aki csak falakat akar építeni (nem pedig hidakat emelni), az nem keresztény.
Aztán visszaültek, a konvoj újra megindult, de hamarosan megint kiszálltak egy szakaszra integetni.
Horogkeresztekkel tarkított amerikai zászlót égettek a Trump ellen tüntetők Mexikóvárosban az amerikai nagykövetség előtt. Trump egyik legfontosabb ígérete volt a mexikói határra tervezett fal, amit utólag kifizettetne a tiltakozó mexikói kormánnyal.
Enrique Peña Nieto mexikói elnök egyébként gratulált Trumpnak a beiktatásához, és azt írta, hogy a kétoldalú kapcsolatok javításán fog dolgozni. Viszont azt ígérte, hogy megvédi Mexikó érdekeit bármilyen jövőbeni tárgyaláson, és „tiszteletteljes párbeszédet" szorgalmazott.
Melania Trumppal, és fiával, Baronnal sétáltak tovább a testőrök gyűrűjében, integettek az út mellett álló embereknek. Hamarosan visszaszálltak a limuzinba, és megy tovább a konvoj.
President Trump leaves his car and walks down Pennsylvania Avenue during inaugural parade https://t.co/kDIHIF54Ii #InaugurationDay pic.twitter.com/FIdvNZCUV5
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 20, 2017
Megálltak Trump szállodájának környékén a Pennsylvania Avenuen, és az elnök feleségével együtt kiszállt a konvojban haladó elnöki autóból.
Nem filctollal, nem egy recepcióspultra támaszkodva.
Lassan halad a konvoj a Pennsylvania Avenue-n a Capitoliumtól a Fehér ház felé. Az úton elmennek Trump egyik szállodája előtt is.
A 2300 méteres úton jócskán eltart, de így legalább legalább az elnököt szállító autót láthatja a tömeg, ha az elnököt már nem is.
Kennedy óta nem is mehet az elnök nyitott autóban.
Obamáék közben már útban vannak Kaliforniába, és egyelőre a pihenésre akarnak koncentrálni. Addig Washingtonban maradnak, amíg kisebbik lánya befejezi a középiskolát. Közben memoárt ír, és bár nem akar Trump állandó kritikusa lenni, fontos ügyekben meg is szólalhat. A demokraták új generációját is felépítené, miután elnöksége végére elbukták a kongresszust.
Férjével, a kampányban is fontos szerepet játszó, a Fehér Házban pedig majd tanácsadó Jared Kushnerrel és gyerekeikkel ülnek az egyik limuzinban.
Heading to the parade! ** #inauguration pic.twitter.com/cBg6UuO05A
— Ivanka Trump (@IvankaTrump) January 20, 2017
A Kongresszuban tartott ebéden alaposan kitoltak Donald Trumppal. A frissen megválasztott elnök – meg az alelnök és nejeik – ideje nagy részét ebben a pózban töltötte, mivel a beszédek a mögöttük lévő pulpitusról hangzottak el. embertpróbáló feladat, és ez még csak az elnökség első órája!
Olyanok is felszólaltak, kedves üdvözlettel, akik májusban még a hátuk közepére kívánták Trumpot. Például Paul Ryan republikánus házelnök, aki nem sietett támogatásának kinyilvánításával. Szóval, akár republikánus-demokrata összeesküvés is lehet az elnök kellemetlen pozícióba kényszerítése.
Például: lopott, lopás, szomorú, vérzik, mészárlás, lepusztult, berozsdásodott, muszlim, szolidaritás. Az összeset nem fordítottam le, de arányaiban inkább a borongós hangulatú szavak domináltak a Washington Post gyűjtése alapján.
Words Donald Trump said for the first time in any U.S. inaugural address pic.twitter.com/35FAQMgktj
— Post Graphics (@PostGraphics) January 20, 2017
A sötét lovag negatív főhőse, az anarchista Bane is beszélt arról a filmben, hogy visszaadja a hatalmat az embereknek.
— Timothy Burke (@bubbaprog) January 20, 2017
A Capitolium lépcsőjéről nézte meg egy katonazenekar felvonulását. Most a Pennsylvania Avenue-re indulnak.
Trump egyik első intézkedése, hogy visszavonja Obama egyik nemrég hozott rendeletét, amivel negyed százalékkal csökkentette a Szövetségi Lakhatási Hatóság (Federal Housing Administration) jelzálogdíjait. Ezzel az adóscsökkentéssel a republikánusok nem értettek egyet. A programot első lakást vásárló családok vették igénybe, szóval a döntés azért is érdekes, mert Trumpot főleg a lecsúszó fehér vidéki szegények és középosztálybeliek támogatták, akiknek ez az intézkedés bizonyára nem jön túl jól. (Bloomberg)
A New Eastern Europe hét pontban foglalta össze, hogy retorika és gesztusok ide vagy oda, miért nem lesz Trump elnökségéből egy nagy amerikai-orosz összeborulás. A legfontosabb talán a hetedik pont: Donald Trump elnökként nem tudja csak úgy eltörölni az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat. A szankciók ugyanis az amerikai törvények részei, azok visszavonásához a kongresszus mindkét házának jóváhagyására szükség van. A képviselőházban és a szenátusban pedig egyaránt többsége van a szankciók fenntartását támogató republikánusoknak, de hozzájuk hasonlóan a demokrata kisebbségi frakció is ellenezne egy ilyen elnöki kezdeményezést.
A Capitoliumban tartott ebéden beszédet mondtak a republikánus és demokrata kongresszusi vezetők, de a végén Trump is a mikrofonhoz állt. Mint mondta, nem hiszi, hogy valaki még hosszú beszédet vár tőle, ezért rövidre fogja. Beszélt arról, hogy a kabinetminiszterei közül is sokan ott ülnek a teremben, de elsősorban arra használta a beszédét, hogy köszönetet mondjon Hillary és Bill Clintonnak. Megtiszteltetésnek nevezte, hogy mindketten ott voltak, és arra kérte a jelenlévőket, hogy álljanak fel, így Hillary Clintont az egész terem megtapsolta, köztük Trump is.
„Remélhetőleg ez a négy év a békéről és gyarapodásról fog szólni. Mi mind ugyanazt akarjuk, mind jó emberek vagyunk, mindegy, hogy demokraták, vagy republikánusok vagyunk" – mondta a végén Trump.
Az első posztja a @POTUS-on a Facebookra felrakott beiktatási beszédét linkelte:
#InaugurationDay Speech**https://t.co/2h8yWMYQz9 pic.twitter.com/Q9u8n9vez2
— President Trump (@POTUS) January 20, 2017
Az elnöki Twitter-fiók koverfotójánál becsúszott korábban becsúszott egy baki, a kép egy ideig egy Obama 2009-es beiktatásán készült kép részlete volt, azóta már cserélték:
Pretty sure the flag-waving cover photo from Trump's new POTUS account is, uh, a picture from Barack Obama's Inauguration pic.twitter.com/8ZvJKPzjV7
— Kyle Buchanan (@kylebuchanan) January 20, 2017
A CNN szerint már 95 tüntetőt fogtak el. Az ABC News videóján látszott, amikor kövekkel is megdobálták a rendőröket.
Protestors clash with police on the streets of Washington, D.C. ahead of #Inauguration Day parade. https://t.co/rTG3wfLgw9 pic.twitter.com/KI3DGNAY5u
— ABC News (@ABC) January 20, 2017
Nem kell a sorok között olvasni, kristálytiszta, hogy Donald Trump mit ígért az amerikaiaknak. Ez volt az USA frissen beiktatott elnökének beszéde.
Trump beiktatására kevesebben mentek el a National Mallra, mint 2009-ben Obamáéra, de így sem mindenki tartozott a 45. amerikai elnök rajongótáborához. A transzparenseket elnézve van, aki Putyin bábjának tartotta, van, aki szerint nem legitim, és van, aki nem akar olyan férfit az elnöki székben látni, aki nem tartja tiszteletben a nőket.
Trump azt mondta, hogy "elképesztően sokan jöttek el a beiktatásra, talán még soha nem voltak ezen az eseményen ennyien". A neten terjed két egymás mellé rakott kép Obama 2009-es beiktatásáról és a mostani eseményről: ez alapján erősen kétséges, hogy Trump megállapítása helyes lett volna. Az nehezíti viszont az összehasonlítást, hogy az egyik kép 11-kor a másik pedig fél 12-kor készült. A beiktatás mindkét alkalommal délben kezdődött. (Vox)
Washingtonban a beiktatási ünnepségtől nem messze most is összecsapások vannak, többen köveket dobáltak, kukákat borogattak egy útra, amit rohamrendőrök zártak le, és könnygázt is bevetettek. A CNN szerint két rendőr megsérült, legalább 90 embert őrizetbe vettek. A Washington Post három sérült rendőrről tud.