Minden, amit eddig tudunk a koronavírus okozta káoszról
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Hétfőn is sok hír érkezett a koronavírusról. Ebben a cikkünkben valamennyiről beszámolunk egyben, ha a részletek is érdeklik, kattintson a linkekre.
- A közvetlen Sanghaj-Budapest járatot is felfüggesztették, így már csak egy közvetlen járat maradt Budapest és Peking között, azt az Air China üzemelteti.
- Helyszíni riportunkban arról olvashat, a magyarok kerülik a kínai negyedet, a vírus óta különösen kihalt a terület.
- Mindeközben a kínai vezetés elismerte, hogy voltak gyenge pontok és hiányosságok a járványra adott válaszokban, intézkedéseket sürgettek.
- A kínai női kézilabda-válogatott sem utazik Magyarországra a márciusi női kézilabda olimpiai selejtezőtornájára.
- Kínából hét magyar tért haza a járvány sújtotta tartományból, és bár mindannyian egészségesnek érzik magukat, kell a karantén. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ingyenesen hívható zöldszámokat ( 06-80-277-455, 06-80-277-456) hozott létre a koronavírussal kapcsolatos lakossági megkeresések gyors és szakszerű megválaszolására. Nem véletlenül: elég sok fals információ kering a vírusról, sok maláj attól tart, zombivá válhat a vírustól. Idehaza az az álhír terjed, hogy a Corvinuson nem vehetnek fel tárgyakat, akik Kínában jártak.
- A Vuhanból érkezett, főként francia állampolgárokat szállító evakuációs repülőn 36 olyan személy is utazott, akik a fertőzés (vagy valamilyen más légúti fertőzés) tüneteit mutatták, ezt a francia egészségügyi miniszter is megerősítette.
- Izrael sem engedi belépni azokat a külföldieket, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak. Ha izraeliek érkeztek haza onnan, őket kéthetes házi karanténra kötelezik.
- Eddig legalább 362 halálos áldozata van a kínai koronavírus-járványnak. Fertőzötteket már 26 országban regisztráltak – Kínában 17 200-at, külföldön több mint százat –, és a Fülöp-szigeteken életét vesztette az első Kínán kívüli áldozat – igaz, ő is kínai volt, aki a járvány központjából, az 56 milliós Hupej tartomány fővárosából, Vuhanból érkezett. A 44 éves férfi a fiatalabbak között van, a halálos áldozatok eddigi átlagéletkora 55 év. A Kínán kívüli legtöbb fertőzöttet Japánban (20), Thaiföldön (19), illetve Hongkongban és Dél-Koreában találták (15-15). Vietnam közben megerősítette a nyolcadik fertőzöttet, az Egyesült Államokban pedig tizenegyről tudnak eddig.
Vuhanból evakuált beteg indonéz állampolgárt szállítanak izolálva Medanban 2020. február 3-án
Fotó: Ivan Damanik / AFP
- A lakosság megnyugtatása helyett felháborodást váltott ki a kínai politikusok vuhani látogatása, amelynek célja az volt, hogy megmutassák: az ország vezetése felelősségteljesen kezeli a koronavírus-járványt. Egy videóbejátszás miatt azonban rosszul sült el a dolog: az látható rajta, hogy a kórházba érkező politikusokon vannak azok a maszkok, amelyeket az orvosi dolgozóknak szántak, miközben a fertőzöttekkel foglalkozóknak gyengébb minőségű vagy semmilyen védőmaszkjuk nincs.
- A kínai vezetés egyébként azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy ő kelti a koronavírus-járvány körüli pánikot, és érdekében áll a Kínával szembeni globális félelem tüzelése. Kína gazdasága mindenesetre megérzi a vírust: ötödével kevesebb olaj fogy az országban . A vírus más országoknak is árthat, de például az érintett Japán mindent elkövet azért, hogy a júliusban kezdődő olimpiát a betegség ne befolyásolja . Mexikóban is érződik a vírus hatása: 240 mexikói felhasználó számára tették elérhetetlenné a szolgáltatást az Ubernél, azért, hogy a saját eszközeikkel megpróbálják akadályozni a kínai koronavírus terjedését.
- A WHO főigazgatója szerint a járvány kontollálható. És egyre valószínűbb, hogy van egy hatásos szer a koronavírus ellen. Kínában néhány nap alatt a semmiből épült fel egy kórház, miközben Vuhanban a hivatalosnál sokkal több lehet a koronavírusos fertőzött. Az oroszoknál már közel sem olyan jók a kórházi körülmények, egy kínai cellaszerű szobákról beszélt.