Magyarországgal, Moldáviával, Grúziával és Törökországgal is megállapodásokat készít elő Ukrajna a védettségi igazolványok kölcsönös elismeréséről − jelentette ki Dmitro Kuleba külügyminiszter az 1+1 tévécsatorna reggeli műsorában.
Hamarosan Ukrajnában a Sinopharm-vakcinával oltottak igényelhetnek olyan védettségi igazolványt, amelyet az Európai Unió országaiban is elfogadnak. Erről az egészségügyi minisztérium és a Digitális Átalakulás Minisztériuma tárgyalást folytat az EU-s illetékessel, hogy minden követelménynek megfeleljen − írja a Kárpátinfo.
Hosszú idő után először fordult elő Csehországban, hogy egyetlen ember sem halt meg koronavírusban, ám csütörtökön egyetlen új esetet sem regisztráltak – közölte az MTI. Legutóbb szeptember 2-án fordult elő hasonló, vagyis kilenc hónappal ezelőtt.
Az előző nap egyébként 430 új beteget regisztráltak, ami azt jelenti, hogy 75-tel csökkent az előző héthez képest. Az utóbbi napokban tíz alá csökkent a halálesetek száma, miközben áprilisban még átlagosan 84-en vesztették életük naponta a járvány következtében.
Az országban eddig összesen 1,66 millióan betegedtek meg és 30 142-en haltak meg a koronavírusban.
Nyilvánosságra hozták Anthony Fauci, Joe Biden egészségügyi főtanácsadójának több ezer e-mailjét a héten, melyeket még a koronavírus-járvány kezdeti időszakában írt. A virológus többek között arról is kifejtette a véleményét, hogy a maszkviselet nem védi meg a fertőzéstől az embereket, és csak arra jó, hogy aki már elkapta a vírust, ne adja tovább másnak.
Egy másik e-mailben, amelyet az EcoHealth Alliance szervezet – amely többek között a kínai Vuhani Virológiai Intézetben végzett kutatásokat is támogatta – ügyvezetője küldött Faucinak, köszönetet mond azért, amiért a virológus nyilvánosan kijelentette, hogy a tudományos bizonyítékok a koronavírus természetes kialakulását támasztják alá, és nem egy laborban készítették.
Fauci a CNN-nek adott interjút, amelyben arról is kérdezik, hogy mit szól ahhoz, hogy sokan azért kritizálják, mert szoros kapcsolata van a vuhani laboratórium kutatóival. Biden 80 éves egészségügyi főtanácsadója erre csak annyit válaszolt, hogy ostobaság, és fogalma sincs arról, hogy az emberek miért következtetnek ilyesmire az e-mailekből. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az e-maileket neki küldték, és a járvány eredete még mindig bizonytalan.
Most már az indiai variáns – amelyet néhány napja delta-variánsnak is neveznek – a koronavírus domináns válfaja az Egyesült Királyságban – írja a BBC.
Az egy héttel ezelőtti adatokhoz képest 79 százalékkal nőtt az esetszám, így most már 12 431 olyan fertőzöttről tudnak, akit az indiai variáns fertőzött meg.
Ez a tudósok szerint egyben azt is jelenti, hogy az indiai mutáns háttérbe szorította már a helyben kialakult brit variánst is.
A szakértők szerint elképzelhető, hogy indiai variáns súlyosabb megbetegedést okoz, és többen szorulnak kórházi ellátásra miatta, mint a brit variáns miatt, de ezt egyelőre még nem sikerült kutatásokkal igazolni.
A variáns leginkább Északnyugat-Angliában terjed, többek közt Bolton és Blackburn városaiban, valamint a középső részén, Bedford városában és a környékén regisztráltak sok fertőzöttet.
Kínának 10 000 milliárd dolláros kártérítést kellene fizetnie a koronavírus miatt – írta közleményében Donald Trump volt amerikai elnök, akit az ANI nevű indiai hírügynökség idézett; a közlemény Trump hivatalos oldalára még nem került fel.
Most már mindenki, még az »ellenség« is elismeri, hogy Trumpnak igaza volt azzal kapcsolatban, hogy a kínai vírus a vuhani laboratóriumból származik
– írta az elnök.
Szlovákiában 94 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak. Az elvégzett PCR-tesztek 1,76 százaléka lett pozitív. Az elmúlt 24 órában hét beteg halálát követelte Covid–19 és szövődményei, írta az ujszo.com. Tovább csökkent a kórházban ápolt betegek száma: 357 fertőzöttről kell gondoskodni, közülük 35 pácienst az intenzív osztályon kezelnek, 30 beteg lélegeztetőgépre szorul.
Eddig 1,79 millióan kapták meg az oltás első adagját. A vakcina második adagjához több mint 901 ezren jutottak hozzá.
Ukrajnában megállt az új koronavírus betegek napi esetszámának a növekedése. Az elmúlt 24 órában 2266 friss fertőzöttet diagnosztizáltak, írta a karpathir.com. Csütörtökön 95 beteg nem tudott megbirkózni a vírussal. Kórházba egy nap leforgása alatt 963 embert kellett szállítani.
Aki lábon hordta ki a koronavírust, nem szerepel az orvosi nyilvántartásban, s esze ágában sem volt teszteltetni magát, annak nem jár a zöld igazolvány, amely az Európai Unió tagállamai közötti utazást könnyíti meg július elsejétől. Ezt a foter.ro írta Andrei Baciu egészségügyi államtitkár nyilatkozata alapján.
Romániában szakértői becslések szerint ez akár ötmillió embert is érinthet.
A zöld igazolvány a koronavírus ellen beoltottaknak, a betegségen igazoltan átesetteknek, illetve azoknak jár, akik 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel rendelkeznek.
Japán 1,24 millió adag koronavírus elleni védőoltást adományoz Tajvannak – jelentették be pénteken Tokióban.
A lépés éles tiltakozást váltott ki Kínában. Tajvan, ahol a járvány berobbanásától tartanak, azzal vádolta meg Pekinget, hogy akadályozza vakcinabeszerzési törekvéseit.
Tosimicu Motegi japán külügyminiszter pénteken azt mondta, számos térségből kaptak kérést védőoltások szállítására. Hozzátette: megtették az előkészületeket a tajvani kérés teljesítésére, és 1,24 millió adag AstraZeneca-vakcinát tudnak küldeni a szigetre ingyen.
Tajvant sokáig a jó járványkezelés mintaországaként tartották számon, ugyanis korábban csak néhány száz esetet és kevesebb mint tíz, a koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetet regisztráltak. Az elmúlt hetekben azonban megugrott a megbetegedések száma.
A fertőzéses esetek száma péntekre megközelítette a tízezret, miközben 166-an meghaltak. A vírus külföldi útjaikról hazatérő pilóták közvetítésével terjedt el.
Jóváhagyta a koronavírus elleni, kínai gyártmányú CoronaVac oltóanyag sürgősségi alkalmazását az Egészségügyi Világszervezet (WHO), írta a karpathir.com. Ukrajna eddig 1,7 millió adagot kapott az oltóanyagból, amelyből négy hét eltéréssel két dózis szükséges. Viktor Ljasko egészségügyi miniszter azt mondta: akiket ezzel a vakcinával oltanak be, nemzetközi tanúsítványt kapnak erről, s külföldre is utazhatnak.
Jövő keddtől a Portugáliából érkezők sem léphetnek be Angliába karanténkötelezettség nélkül – jelentette be csütörtökön Grant Shapps brit közlekedési miniszter az MTI szerint. Ez azt jelenti, hogy egyetlen EU-tagország sem maradt már a brit kormány „zöld” utazási listáján.
A zöld kategóriás, vagyis az angliai karanténkötelezettség alól mentesített országok listájára a csütörtökön megtartott, a rendszer májusi bevezetése óta első felülvizsgálaton nem került fel újabb ország, így Magyarország sem, amely az EU immár összes többi tagországával együtt a sárga kategóriás, továbbra is karanténkötelezett országok között van.
A brit kormány május 17-én léptette érvénybe a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszert, amely zöld, sárga és vörös kategóriák alapján határozza meg, hogy Angliába milyen feltételekkel lehet külföldről beutazni.
A világon 172 021 452 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 698 538 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 171 537 180 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 668 260 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 33 326 054 fertőzött volt eddig a napig, és 596 401-en haltak meg.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A koronavírus-fertőzöttek lélekszámának emelkedése által sújtott Afrika, ahol szinte teljesen leállt az oltóanyagok szállítása, nem áll készen a világjárvány újabb hullámára – figyelmeztetett csütörtökön az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Számos afrikai kórház és klinika nincs felkészülve a súlyosan beteg páciensek számának drasztikus növekedésére – figyelmeztetett Matshidiso Moeti, a WHO Afrikáért felelős regionális igazgatója csütörtökön tartott online sajtóértekezletén. Az orvosvégzettségű és közegészségügyre szakosodott Moeti kijelentette: a világjárvány harmadik hullámának veszélye „reális és erősödő” az afrikai kontinensen.
Afrikában – a WHO adatai szerint – jelenleg több mint 4,8 millió fertőzöttet, valamint 130 ezer halálesetet tartanak nyilván, ez a világban regisztrált összes fertőzött 2,9 és az összes halálos áldozat 3,7 százaléka.
A WHO májusban végzett felmérése szerint a kontinens legtöbb államában nincs elegendő egészségügyi felszerelés és személyzet a Covid–19-betegek ellátására. A legtöbb afrikai országban százezer lakosra jut egyetlen ágy az intenzív osztályon, de van, ahol még egyetlen ágy sincs. Összehasonlításképpen: Németországban vagy az Egyesült Államokban több mint 25 intenzív ágy jut 100 ezer lakosra.
Kedves Olvasóink!
Indul a mai tudósításunk a koronavírusról szóló legfontosabb hírekről. Minden, ami számít a témában. Tartsanak velünk ma is itt, az Indexen.