Kedves olvasóink!
Zárul az Index hétvégi hírösszefoglalója a koronavírus-világjárvány történéseivel, a legfontosabb tudnivalókról.
Vigyázzanak magukra, nyugodalmas jó éjszakát!
A világon 172 865 872 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 718 720 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint vasárnap reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 172 456 062 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 712 570 volt.
A VILÁGON EDDIG 2 078 087 517 DÓZIS, KORONAVÍRUS ELLENI OLTÓANYAGOT HASZNÁLTAK FEL AZ IMMUNIZÁLÁSHOZ.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegség
Boris Johnson brit miniszterelnök konkrét kötelezettségvállalásokat kér jövő héten a hét legnagyobb ipari hatalom alkotta csoport (G7) többi tagországának vezetőitől annak érdekében, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani koronavírus elleni vakcinákkal – közölte a londoni kormányfői hivatal.
A G7-országok vezetői több más meghívott ország és szervezet képviselőivel együtt háromnapos csúcstalálkozót tartanak jövő péntektől a délnyugat-angliai Carbis Bay kisvárosban. A találkozón jelen lesz Joe Biden amerikai elnök is – adta hírül az MTI.
Az orvoslás egyetemes történetének legnagyobb vívmánya lenne a világ teljes népességének beoltása koronavírus elleni vakcinával a jövő év végéig
− mondta Boris Johnson.
Mint beszámoltunk róla, a G7-csoport pénzügyminiszterei szombati ülésükön elfogadták azt az alapelvet, amely szerint kötelezően 15 százalékban határozzák meg az egyes országok által kivetendő társasági adót.
A multiknak ott is adózniuk kellene, ahol működnek, nem csak a központjuk alapján.
A jövő héttől kezdve a beoltott magyar állampolgárok szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak Ciprusra, függetlenül attól, milyen koronavírus elleni oltóanyaggal oltották be őket. Az erről szóló rendelet szombat este jelent meg a Magyar Közlönyben.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton jelentette be, hogy sikerült lezárni az egyeztetéseket Ciprussal a védettségi igazolványok elfogadásáról. Jelezte: folyamatosan haladnak a tárgyalások, hogy a magyar állampolgárok minél több országba elutazhassanak.
Megjelent a rendelet a Magyar Közlönyben.
Jó reggelt!
Ma is beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, összeállításunkból megismerhetik a legfontosabb tudnivalókat.
Kedves olvasóink!
Zárjuk mai hírösszefoglalónkat a koronavírus-világjárvány történéseivel, a legfontosabb tudnivalókkal.
Vigyázzanak magukra, nyugodalmas jó éjszakát!
Belgium a jövő hónaptól megkezdi a tizenhat év felettiek oltását – írja a Guardian.
A korosztályban a Pfizer és a BionTech által kifejlesztett vakcinát fogják használni.
Olaszország azt várja, hogy a turizmus 20 százalékkal lesz magasabb a 2020-as adatokhoz képest – idézi az olasz turisztikai szövetséget a Guardian.
Ahogy elmondták:
a 2021 évi nyári szezonban már láthatjuk az első biztató jeleket. Előrejelzésünk szerint 33 millióan fognak az országba látogatni és 140 millió vendégéjszakára számítunk. Ez 20,8 százalékos növekedést jelentene az előző évhez képest.
A Fehér Házzal összefogva egy amerikai cég, az Anheuser-Busch bejelentette, hogy minden felnőtt amerikainak adnak egy ingyen sört, amennyiben a július 4-i nemzeti ünnepig legalább a lakosság hetven százalékát legalább egyszer beoltják – adta hírül a CNN.
Ez az arány jelenleg körülbelül 63,2 százaléknál jár.
Az Egyesült Királyságban szombaton 13 halálesetet és 5746 új fertőzöttet regisztráltak – írja a Guardian.
Az országban eddig 40 124 229 ember kapta meg első, 27 160 635 pedig második oltását.
Rekordszámú, 600 ezer embert oltottak be Olaszországban a koronavírus ellen pénteken – közölték a helyi egészségügyi hatóságok.
Olaszország 37 millióval a második helyen áll Európában a beadott oltások számát tekintve, csak Németország adatai magasabbak. Az olaszokat Franciaország és Spanyolország követi – számolt be az MTI.
Az egészségügyi hatóságok részben az oltópontok számának növekedésében látják a siker titkát. Március elején még csak 1500 helyszínen oltottak a koronavírus ellen, míg jelenleg 2666 ez a szám. A következő hetekben további 800 oltóponttal bővül a lista.
Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) aktualizálta Romániában a járványügyi kockázatot jelentő országok és régiók listáját – írja a Maszol. Változatlanul három különböző szín (piros, sárga, zöld) szerint sorolják be az országokat kategóriákba.
A mostani frissítés után Nagy-Britannia a sárgából a piros zónába került. Hollandia, Svédország, valamint Lettország pirosból sárgába, Törökország, Ciprus és Horvátország pedig a sárgából a zöldbe került.
magyarország változatlanul a zöld színű zónához tartozik.
A román testület határozatának értelmében az alábbi országok tartoznak a magas járványügyi kockázatot jelentő piros zónába:
Nem kell karanténba mennie a Bajnokok Ligája-győztes Chelsea három és a döntős Manchester City egy német válogatott játékosának sem a labdarúgócsapat hétfői hazatérése után.
Oliver Bierhoff igazgató azt mondta: a győztes gólt szerző Kai Havertz, csapattársai, Timo Werner és Antonio Rüdiger, valamint a manchesteri Ilkay Gündogan is folytathatja az Eb-felkészülést Joachim Löw csapatával.
A karanténra azért nincs szükség, mert a négy játékos a portói BL-döntő után nem tartózkodott még 24 órát sem Nagy-Britanniában
– fogalmazott Bierhoff.
A vakcinák érkezésének ütemében halad a lakosság beoltása a magyar országhatár közelében, a szlovéniai Lendván. Ezen a héten 810 adag Pfizert, 250 Janssent és 400 adag AstraZenecát várnak.
Janssen először érkezik Lendvára. Az egyszeri oltást igénylő szert a vállalati kollektívák beoltására fordítják, a fennmaradt mennyiséget pedig lakossági oltásra használják fel.
A szlovéniai cégek körében az érdeklődés a védőoltás felvétele iránt elmaradt a várttól. Kedvező és jó irányt mutató hír viszont, hogy a védőoltásra a Lendvai Egészségház körzetében mintegy hatszázan várnak. Negyedük 50 év feletti, a többi viszont a fiatalabb korosztályhoz tartozik.
Az érdeklődés talán a nyaralások, az éves szabadságok közeledtével is összefüggésbe hozható. Lendván eddig 7272 adag Pfizert és 2000 AstraZenecát adtak be. A Pfizer mintegy kétharmadát az emlékeztető dózis jelenti, hiszen március végéig szinte csak ezzel a vakcinával oltottak – írja a Népújság.
Szlovákiában a javuló járványügyi helyzetnek köszönhetően a legtöbb helyen már nem szükséges felmutatni a negatív teszteredményt, ezért több mintavételi pontot a hatóság bezárt. Például Dunaszerdahelyen korábban több mintavételi hely is működött, a jövő héttől azonban már csak egy tart nyitva állandó jelleggel.
Szlovákiában a fertőzéstől függően járásonként eltérő szabályokat alkalmaznak. A Covid-jelzőlámpa szerint jelenleg sárga besorolásba tartozik a dunaszerdahelyi járás, vagyis fokozatosan visszatérhet az élet a normális kerékvágásba. A maszkviselés ugyan még kötelező, de korlátozottan megrendezhetők a kulturális események, kinyithattak a fürdők és akvaparkok, és az éttermek beltereiben is fogadhatnak már vendégeket – írja az Új Szó.
Nem bukta el Andrej Babis cseh miniszterelnök a csütörtöki parlamenti bizalmi szavazást, de egyre több súlyos, a politikai életben maradását veszélyeztető problémával kell szembenéznie.
A cseh ellenzékiek bizalmatlansági indítványukat azzal indokolták, hogy a miniszterelnök elhibázta a pandémia csehországi kezelését. Több mint 30 ezren haltak meg az országban a betegséggel összefüggésben.
Közben egyre fogy a levegő a cseh kormányfő körül.
A koronavírus indiai mutációja 60 százalékkal fertőzőbb a brit variánsnál – nyilatkozta a BBC-nek Neil Ferguson, az Imperial College London vezető epidemiológusa.
A brit járványügyi szakértő elmondta, hogy a magas átoltottságú Egyesült Királyságban március óta most először újra meghaladta a napi megbetegedések száma a hatezret, az összes fertőzött heti növekedési száma pedig a múlt hétre 75 százalékkal nőtt.
A fő veszélyforrás abban rejlik, hogy az indiai variáns eddig csak lokális maradt. A tendencia azonban romlani kezdett, még úgy is, hogy a teljes brit lakosság több mint 58 százaléka megkapta már legalább az első védőoltását – szemlézte a BBC adását a Nationalword.
Az Egyesült Államok képes elérni az elnök által kitűzött célt, hogy a július 4-i nemzeti ünnepig a teljes lakosság hetven százalékát beoltsák – idézi Anthony Faucit, Joe Biden egészségügyi főtanácsadóját a CNN.
Ez egy dicséretre méltó és elérhető cél, de keményen kell dolgoznunk, hogy meglegyen
– nyilatkozta Fauci. Hozzátette:
És még nem ez lesz a végjáték, tovább fogunk menni a vakcinációval.
A Horvát Turisztikai Vállalkozók Kamarája (HOK) kérvénnyel fordult a járványügyi szabályozó testülethez, hogy a labdarúgó-Európa-bajnokság idejére hosszabbítsák meg a vendéglátóhelyek nyitvatartási idejét.
A június 11. és július 11. között megrendezésre kerülő sportesemény idejére kérik a legkésőbb éjjel 11 órai kötelező zárási idő felfüggesztését.
A vendéglátósok arra hivatkoznak, hogy a járvány miatti jelentős bevételkiesésüket némiképp kárpótolná, ha a focimeccsek és a hozzájuk kapcsolódó magazinműsorok sugárzási ideje alatt is nyitva tarthatnának. Egyben jelzik, hogy többnyire a nyitott teraszokon néznék a vendégek a meccseket, a járványügyi óvintézkedések maximális betartása mellett – írja a 24sata.hr.
Romániában 179 koronavírusos megbetegedést azonosítottak az elmúlt napon, ami illeszkedik az elmúlt hetek csökkenő tendenciájába. A szombati statisztika szerint 113-an haltak meg, azonban ebből 78-an nem az elmúlt 24 órában, hanem korábban hunytak el − írja a Főtér. Kórházi kezelésre jelenleg 1691-en szorulnak, intenzív osztályon 329 fertőzöttet kezelnek a koronavírus miatt.
A járvány kezdete óta 1 078 742 fertőzöttről számoltak be Romániában, a halálesetek száma pedig 30 725-re tehető.
A Szerbia és Bosznia-Hercegovina közötti Drina határfolyón átkelve tömegesen jelennek meg a bosnyákok a szerbiai oltási pontokon.
Ahhoz, hogy Szerbiában felvehessék a védőoltást, pusztán útlevélre van szükségük, és annak igazolására, hogy lakóhellyel rendelkeznek Bosznia-Hercegovinában.
A bosznia-hercegovinai állampolgárok teljesen ingyenes szerbiai beoltását Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök június 3-án jelentette be.
Azóta a két ország határához közeli szerbiai települések oltási pontjain tömött sorokban várakoznak a bosnyákok – számol be a szarajevói Avaz.
A tokiói olimpiai játékokon szereplő sportolók között az olimpiai faluban 160 ezer óvszert osztanak ki ingyen. A 11 ezer sportolóra így fejenként 14 óvszer jut.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) illetékesei azonban felhívják a figyelmet a koronavírus elleni védekezés fontosságára.
A javallott kétméteres távolságtartás szabályaival nehezen egyeztethető össze az óvszerek rendeltetésszerű használata, ezért arra kérik az élsportolókat, hogy a gumikat bontatlan csomagolásban, inkább kedves tárgyi emlékként vigyék haza az alapesetben négyévente, most a járvány miatt egy év késéssel megrendezésre kerülő nemzetközi sporteseményről – számol be a Vice.
Tavaly 56 400 tételnyi illegális műkincs-kereskedelmi ügyben indult Olaszországban rendőrségi eljárás, és 67 személyt tartóztattak le – számolt be a CNN.
A műkincsek dézsmálása, a régészeti lelőhelyek kifosztása Olaszországban nem új jelenség. Legalább olyan régi, mint maga a Római Birodalom. Ráadásul nem pusztán a hazai sírrablókat kell távol tartani az értékes kincsektől, hanem a külföldi műkincsrablókkal is fel kell venni a harcot. A Covid–19-járvány azonban sajnos újfajta lehetőségeket kínál a műkincstolvajoknak a zárt régészeti lelőhelyek, templomok és múzeumok megrohamozására.
Miközben az olasz rendőrség elsősorban a járványügyi előírások betartatására összpontosította erőforrásait, a tavalyi évben figyelemre méltó növekedés volt tapasztalható az olaszországi eredetű műkincsek illegális kereskedelmében – állítja Katie Paul, egy antik műkincsek illegális kereskedelmét tanulmányozó szervezet társelnöke.
Szlovákiában 5548 PCR-tesztet végeztek el az elmúlt napon, amelyből 117 lett pozitív, ezzel az országban a járvány kezdete óta összesen 390 340 ember kapta el a koronavírust − írja az Új Szó.
Az elmúlt 24 órában 13-an haltak bele a koronavírus okozta fertőzés szövődményeibe, a halálozások száma így összesen 12 395-re nőtt. A vírus kezdete óta 2 859 556 tesztet végeztek el Szlovákiában, 701 056 ember gyógyult fel a betegségből. A beoltottak száma az országban 1 807 752.
Ukrajnában új karanténbesorolás van érvényben. A június 5-én közzétett hivatalos adatok szerint összesen tizenöt megye került zöld besorolásba − írja a Korrespondent. A többi megye továbbra is sárga besorolásba tartozik.
A zölddel jelölt területek között megtalálható a főváros, Kijev is, ahol még mindig a legtöbb fertőzöttet azonosítják napi szinten. A kijevi járás azonban maradt a sárga besorolásban, csakúgy, mint Dnyipropetrovsz megye, ahol általában a legtöbb halálozást jelentik. Hozzáteszik: a kárpátaljai helyzet folyamatosan javul, a megye már hónapok óta zölddel van jelölve a térképen.
Az országban az elmúlt napon 1897 koronavírusos megbetegedést azonosítottak, közöttük 91 gyerek és 65 egészségügyi dolgozó van.
Továbbra is erősen javallott a táborokban a beoltatlan diákok, táborozók és személyzet számára beltéri tartózkodás esetén a maszkviselés, azonban New York állam azt nem teszi kötelezővé – tájékoztatott dr. Howard Zucker, New York szövetségi állam egészségügyi biztosa az iskolák és táborok vezetőinek megküldött ismertetőjében.
Az iskolákban azonban a beltéri tartózkodáskor megfelelő minőségű és kellőképp szellőző maszkot kell viselni mind a diákoknak, mind a tanároknak. A kültéri tartózkodáskor, függetlenül az oltottság meglététől, viszont nem kell maszk – áll az egészségügyi biztos tájékoztatójában, amiről a USA Today számolt be.
A jövő héttől kezdve a beoltott magyar állampolgárok szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak Ciprusra, függetlenül attól, milyen koronavírus elleni oltóanyaggal oltották be őket − jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter szombaton közösségi oldalán közzétett videóbejegyzésében.
Szijjártó Péter emlékeztetett rá, hogy folyamatosan zajlanak a tárgyalások, amelyeknek az a célja, hogy a magyar emberek minél több országba elutazhassanak a védettségi igazolványukkal.
Sikerült egy újabb tárgyalást lezárni.
Franciaországba immár beutazhatnak Nagy-Britanniából a teljesen beoltott, negatív antigénteszttel rendelkező utasok anélkül, hogy igazolniuk kellene utazásuk alapos indokát – számol be a Guardian.
Az új francia szabályozás szerint a teljesen beoltottak – ami alatt az értendő, hogy az egykomponensű vakcina felvételét követően legalább 14 nap eltelt, míg a kétdózisú oltásból a második felvételét követően legalább 14 nap eltelt – negatív teszt birtokában beléphetnek Franciaországba.
A felnőttekkel utazó kiskorúaknak nem kell oltottaknak lenni, azonban negatív tesztre nekik is szükségük van.
Azok, akik a kétkomponensű védőoltásból még csak az első adagot vették fel, vagy egyáltalán nem oltottak, hétnapos karanténra kötelezettek, és nekik továbbra is igazolniuk kell franciaországi tartózkodásuk alapos indokát.
Az elmúlt napon 9145 koronavírusos megbetegedést regisztráltak Oroszországban, csak a fővárosban, Moszkvában 2897 esetet jelentettek − írja a Guardian.
A világjárvány kezdete óta az országban 5 177 274 esetet jegyeztek fel a megbetegedéssel összefüggésben.
A járvány az elmúlt 24 órában 399 ember életét követelt, így a halálozások száma 123 436-ra emelkedett az országban.
A Horvátországi Háziorvosok Koordinációs Bizottsága (KoHOM) arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai uniós koronavírus-útlevelek kiadása nehézségekbe ütközik:
a már mindkét dózist felvettek jelentős része ugyanis nem szerepel a beoltottak horvátországi országos nyilvántartásának a jegyzékében.
Emellett arra is figyelmeztetnek, hogy méltánytalan azoknak a helyzete, akik a koronavírus-betegségből hat hónapon belül gyógyultak ki, és már felvették az első oltásukat, azonban nem kaphatnak Covid-útlevelet, holott semmivel sem jelentenek nagyobb közegészségügyi kockázatot, mint a kétszer oltott egészségesek – írja az Index.hr.
Indiában több mint 120 ezer koronavírusos esetet regisztráltak az elmúlt napon. Újdelhi politikai vezetője, Arvind Kejriwal bejelentette a korlátozások részleges enyhítését − írja a Guardian.
Ötvenszázalékos kapacitással kinyithatnak a piacok, a metrószerelvények szintén ötvenszázalékos kapacitással működhetnek. A magánirodákban a dolgozók ötven százalékával folytatódhat a hagyományos munkarend, és az üzletek is bizonyos járványügyi korlátozásokkal dolgozhatnak tovább.
A szövetségi egészségügyi minisztériumra hivatkozva az ügynökség 24 óra alatt 3380 további halálesetet jelentett Indiában. A fertőzések száma 28,69 millió, az áldozatok száma 344 082 a járvány kezdete óta.