Napról napra új rekordok dőlnek meg a szomszédban, közbelép a WHO

Koronavírus a világban – az Index hétfői hírösszefoglalója

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A hétfői adatok szerint 50 ezer közelébe, a nyár közepe óta nem mért szintre emelkedett az újonnan regisztrált koronavírus-fertőződések száma az Egyesült Királyságban. A Downing Street szóvivője ugyanakkor közölte, hogy a kormány nem tervezi korlátozások bevezetését – írja az MTI.

    A brit egészségügyi minisztérium hétfő esti ismertetése szerint az elmúlt 24 órában 49 156 új fertőzöttet azonosítottak szűrővizsgálatokkal országszerte. Ez július 17-e óta a legmagasabb napi adat. Azon a napon 54 674 új koronavírus-fertőzéses esetet mutattak ki laboratóriumi vizsgálatokkal.

    A hétfő este zárult egy hétben 309 013 koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki. Ez 43 079-cel, 16,2 százalékkal több az egy héttel korábbi azonos időszakban kimutatott új fertőződések számánál. A szaktárca hétfői adatai szerint az elmúlt 24 órában 45-en, az utóbbi egy hétben 869-en haltak meg országszerte a koronavírus miatt. A halálozások heti száma 89-cel, 11,4 százalékkal haladta meg a múlt hétfőn zárult egyheti időszakban regisztrált halálesetekét.

    A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője azonban hétfői tájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy „abszolút nincsenek tervek a B intézkedési terv foganatosítására”, vagyis korlátozások érvényesítésére, mivel a nagy-britanniai oltási kampánnyal sikerült elérni, hogy a naponta kiszűrt új fertőződések, valamint a halálozások és a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedések száma közötti kapcsolat jelentősen gyengült.

  • Harmincezer euró közpénzt fizetett egy interneten talált koreai „csodatermékért” a romániai Voluntari polgármestere – számolt be a Főtér.

    Florentin Pandele a polgármesteri hivatal égisze alatt olyan, nyakba akasztható medálokat vásárolt, amelyeket azzal hirdettek, hogy megvédenek a koronavírus-fertőzéstől. A terméket azzal reklámozták, hogy akár 30-40 napig is megóvja viselőjét. A tulajdonos maszkját pedig állítólag fertőtleníti. 

    Mindemellé a gyártó azt hazudta, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) is jóváhagyta a terméket, pedig természetesen egyetlen szakhatóság sem állt elő hasonlóval. 

    Florentin Pandele mindenesetre mintegy 930 „csodamedált” vásárolt, de a hulladékgazdálkodással megbízott vállalat is vett belőle 60 darabot.

  • Belaruszban hétfőn elrendelték a rutinjellegű orvosi ellátások felfüggesztését az állami kórházakban, hogy több forrást tudjanak biztosítani a koronavírusos páciensek ellátására – írja az MTI.

    A helyi egészségügyi minisztérium közölte, hogy leállította a szolgáltatásokat - közöttük az orvosi vizsgálatokat, a rétegfelvételes vizsgálatokat, a fizikoterápiát és a fogászati ellátásokat.

    Belaruszban egyre nő a koronavírus-fertőzöttek száma, naponta mintegy 2000 új esetet jelentenek a 9,3 millió lakosú országban. Eközben a lakosság mindössze 20 százaléka kapta meg mindkét adag védőoltást.

    A járvány kezdete óta az országban mintegy 574 ezer fertőzöttet regisztráltak – ez a lakosság körülbelül 6 százaléka –, míg a halálesetek száma 4417.

  • Az elmúlt héten 2307 ember hunyt el a koronavírus-fertőzés szövődményeiben Ukrajnában, ami 22 százalékkal több az előző héthez képest – derül ki a Kárpáti Igaz Szó írásából.

    A járvány kitörése óta a Magyarországgal szomszédos országban az elhunytak 52 százaléka hetven év feletti, míg 29 százaléka a 60 és 69 év közötti az egészségügyi minisztérium adatai szerint.

    Október 11. és 17. között 105 ezer új fertőzöttet regisztráltak, ami 11 százalékos növekedés,

    a hét közepén, szerdán volt a rekord, akkor 18 881 pozitív teszt készült, ez a negyedik hullám eddigi legmagasabb mutatója.

    Ezzel egy időben a Covid-betegek férőhelyeinek több mint a fele (57 százaléka) megtelt.

  • A romániai kórházak és az egészségügyi dolgozók leterheltségét bizonyítva az oltási kampányt koordináló testület közzétett egy képet, amelyen egy tetőtől talpig izolációs ruhába öltözött ápolónő a bukaresti Szent Pantelimon kórházban a kimerültségtől az egyik folyosón álló kartondobozhalomra rogyva aludt el – adta hírül a Főtér.

    A közösségimédia-bejegyzésben kifejtik, hogy pusztán

    azért nem ágyban vagy székben pihente ki magát, mert azokat, sőt még az asztalokat is elfoglalják a súlyos állapotban levő fertőzöttek.

    Az elmúlt napokban Románia lakosságarányosan első helyre került a világon az egymillió főre eső elhalálozások terén. A legfrissebb statisztika szerint a múlt héten a járvány kezdete óta először átlépte az új esetek száma a százezret, a tesztek pozitivitási rátája 23,5 százalékos volt. Az elmúlt héten 2347-en haltak meg a fertőzés szövődményeiben, ez napi átlag 335 halálesetet jelent, azaz négy és fél percenként meghalt egy koronavírus-fertőzött.

  • Egy százöt éves bukaresti nő, nem törődve korával, úgy döntött, felveszi a harmadik oltást is a román fővárosban, példát mutatva ezzel sokaknak, hiszen továbbra is alacsony az átoltottság a Magyarországgal szomszédos országban – tájékoztat róla a Főtér.

    A szépkorú asszony vasárnap (október 17.) vette fel harmadik adag vakcináját,

    az elsőt még márciusban kapta meg, majd a második oltás beadásakor bevallotta, hogy orvosként dolgozó unokája győzte meg arról, hogy a járvány legyőzésének egyetlen módját az oltások jelentik.

     A bátor nőnél nem jelentkeztek mellékhatások, és kiválóan érzi magát.

  • A szerb kormányfővel való egyeztetésen a szerbiai orvosok szigorúbb intézkedések bevezetését kérték. Ilyen például a munkaidő lerövidítése, illetve szerintük tíz napig csak olyan szolgáltatások lehetnének nyitva, amelyek létfontosságúak – olvasható a Pannon RTV oldalán. 

    A jelenlegi járványügyi helyzetből az oltás az egyetlen kiút, nyomatékosította Predrag Kon szerb járványügyi szakember. A szakértő hangsúlyozta, hogy a kollektív immunitás elérésétől még messze van az ország. A miniszterelnök, Ana Brnabić vasárnap egyeztetett a válságstáb egészségügyi részével, ahol az orvosok a szigorúbb intézkedések bevezetését kérték, ami például a munkaidő lerövidítését jelentené.

    Az egészségügyi dolgozók elképzelése szerint tíz napig csak az lenne nyitva, ami létfontosságú.

    Ugyanakkor követelték, hogy az intézkedések végrehajtásának ellenőrzése a lehető legmagasabb legyen, és a büntetéseket nyilvánosságra kellene hozni. Követelték továbbá az öt főnél nagyobb nyilvános összejövetelek betiltását is. Tehát mindent, ami megakadályozná a tömeges összejöveteleket és a tömeges fertőzéseket – idézte fel a történteket Predrag Kon.

  • Vakcina beadása nélkül jutnak egyre többen védettségi igazolványhoz Ukrajnában, és Kárpátalján is egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel − írja a Kárpáti Igaz Szó a helyi sajtóra hivatkozva.

    A helyiek elmennek az oltópontra, de nem veszik fel a vakcinát. Az egészségügyi dolgozó azonban oltottként tünteti fel a rendszerben a pácienst, így jutnak többen csalással oltási igazolványhoz.

    A Pfizerrel oltottak megkapják a nemzetközi oltási igazolványt, amivel az Európai Unióban vállalhatnak munkát. Ezért akár két-két és fél ezer hrivnyát (25-30 ezer forint) is hajlandók fizetni.

  • Az ősz első hónapjában lényegében csak a koronavírus legfertőzőbb, az úgynevezett delta-variánsát azonosították a vizsgált mintákban Szlovákiában – adta hírül az Új Szó a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivőjének nyilatkozata alapján.

    Szeptemberben 1953 pozitív mintát szekvenáltak a laboratóriumok, 1951-ben a delta-variáns volt jelen, a maradék kettőben az alfa

    – mondta Dáša Ráčková, az ÚVZ szóvivője, aki arról is beszélt, hogy a minták elemzését a Közegészségügyi Hivatal laboratóriumában, a Comenius Egyetem tudományos laboratóriumában és a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) biomedicinai központjában végzik.

  • Romániában több mint 1900 koronavírusos beteg várja a kórházak betegfelvételi osztályain, hogy ágy szabaduljon fel a számára − jelentette ki Lucian Bode belügyminiszter.

    A kórházakban várakozó betegek közül mintegy háromszáznak intenzív terápiás ágyra lenne szüksége. A kórházak előtt sorban állnak a mentők, arra várva, hogy otthagyhassák a beszállított pácienseket, az osztályokon pedig sok esetben csak egy szék jut a súlyos állapotban levő koronavírusos betegeknek − írja az MTI.

  • Az előrejelzések szerint jövőre a Pfizer és a Moderna fogja dominálni a vakcinapiacot, előreláthatóan együtt 93,2 milliárd dolláros (közel 28 ezer milliárd forintos) árbevétellel, amely a 2021-es összeg duplája – írja a Financial Times.

    Az Airfinity nevű egészségügyiadat-elemző cég szerint a két mRNS-vakcinát gyártó vállalat fogja kézben tartani a Kínán kívüli oltóanyagpiac háromnegyedét.

  • Az autizmus spektrumzavarban érintettek igény esetén akár bódításban is megkaphatják a koronavírus elleni vakcinát − tájékoztatta az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) az MTI-t.

    A szövetség kérte a Miniszterelnöki Kabinetirodától, hogy biztosítsa a lehetőséget, hogy az autisták igény esetén bódult állapotban kaphassák meg a koronavírus elleni védőoltást.

    A közlemény szerint a magyar kormány megteremtette annak a lehetőségét, hogy minden megyeszékhelyen egy kijelölt kórházban az autizmus spektrumzavarban érintettek megfelelő szakmai protokoll mellett, esetleg bódításban, biztonságos intézményi háttérrel megkaphassák a nekik és a környezetüknek is biztonságot jelentő védőoltást.

  • Hétfőn reggel közleményt adott ki a vakcinaexporttal kapcsolatban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amelyben leszögezte: az EU elérte a védőoltások mérföldkövét, és már több mint egymilliárd adag vakcinát sikerült exportálnia világszerte – írja a Guardian

    Fontos mérföldkőhöz érkeztünk a Covid–19 elleni vakcinák világszerte történő szállításában. Az Európai Unió több mint egymilliárd vakcinaadagot tudott exportálni az elmúlt tíz hónapban. Az EU-ban előállított vakcinákat több mint 150 országba szállították. A Covaxon keresztül mintegy 87 millió adagot szállítottunk alacsony és közepes jövedelmű országokba. Világos, hogy az Európai Unió a Covid–19 elleni oltóanyag legnagyobb exportőre

    – nyilatkozta Ursula von der Leyen.

  • Ismét rekordot döntöttek Oroszországban a napi fertőzöttségi adatok, az elmúlt 24 órában 34 325 új fertőzöttet azonosítottak az országban − jelentette a TASZSZ. Ezzel a járvány kezdete óta azonosított betegek száma átlépte a nyolcmilliót.

    Az elmúlt napon 998-an haltak meg a járvánnyal összefüggésben, így már 224 310 áldozatot követelt a vírus az ország hivatalos adatai szerint.

  • A vízágyú és a könnygáz is előkerült az olaszországi Triesztben hétfőn, ahol a tüntetők elfoglalták a kikötő bejáratát – számolt be az MTI. Az egyik legnagyobb európai áruforgalmi csomópontot a koronavírus elleni kötelező védettségi igazolás bevezetése ellen tiltakozó dolgozók bénították meg.

    Olasz sajtóbeszámolók szerint a rohamrendőrök reggel kilenc óra előtt kezdték meg az emberek oszlatását a kikötő négyes számú bejáratánál. A kezdetben több száz demonstráló ülősztrájkot folytatott. A tüntetőket pajzsokkal és vízágyúkkal a közeli parkoló területére próbálták szorítani. A tömegből többeket kiemeltek és őrizetbe vettek.

    Eleinte nem fordították egyenesen a tiltakozókra a vízágyúkat, akik a vízsugárban is tovább ültek a földön. A tömeg később többezresre duzzadt, mivel a hatósági beavatkozás hírére a város más szakmai ágazatainak tagjai is csatlakoztak a tüntetőkhöz, ahogy az oltásellenes csoportok, a parlamenten kívüli politikai mozgalmak aktivistái és trieszti lakosok is.

    A demonstrálók ígéretük szerint október 21-ig folytatják a sztrájkot.

  • Szlovákiában 553-ra emelkedett a fertőzöttek száma vasárnap, meghalt nyolc beteg. Az Új Szó szerint csak kevés PCR-tesztet végeztek el az elmúlt napon, ezért kisebb a fertőzöttek száma, de a pozitivitási arány 17 százalékra tehető.

    A vasárnapi eredményekkel együtt a járvány kezdete óta 437 938-an fertőződtek meg, az elhunytak száma pedig 12 854-re emelkedett.

    Eddig 2 482 655-en kapták meg az oltás első adagját, a második adagot 2 282 096-an vették fel.

  • Dobson Szabolcs gyógyszer-engedélyeztetési szakértő Facebook-posztjában közölt összefoglalót egy, a lektorálás előtt álló szakcikkek Medrxiv nevű gyűjtőportálján található amerikai felmérésről, amely a koronavírus-oltások és a menstruációs zavarok kapcsolatáról szól.

    A cikk szerint a rendszeresen menstruáló nők között az oltást követően 42 százalék vérzett erősebben a szokásosnál, míg 44 százalék nem jelentett változást.

    A nem menstruáló nők között a hosszú hatástartamú, reverzibilis fogamzásgátlókat szedők 71 százaléka, a hormonkezelt transzneműek 39 százaléka és a posztmenopauzában lévő nők (főként a fiatalabbak és a spanyol ajkúak, illetve latinók) 66 százaléka jelentett áttöréses vérzést.

    A rendszeresen menstruáló nők körében az erősebb vérzés valószínűbb volt az idősebbeknél, nagyobb valószínűséggel tapasztaltak lázat vagy kimerültségérzetet, gyakrabban voltak a terhességen vagy szülésen már átesettek, valamint spanyol ajkúak, illetve latinók. Ezenfelül az endometriózis, a menorrágia (egyébként is erős menzesz) és/vagy a méhfibroidok esetében is valamelyest magasabb volt az erősebb vérzések előfordulása.

  • Új-Zéland legnagyobb városában, Aucklandben legalább két héttel meghosszabbítják a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokat – jelentette be hétfőn Jacinda Ardern új-zélandi kormányfő.

    Aucklandet augusztus 18-án helyezték vesztegzár alá, miután egy újabb fertőzöttet szűrtek ki a városban. Az akkor kezdődő járványhullám fertőzötteinek száma azóta 2005-re emelkedett.

    Az érvényben lévő intézkedések értelmében az aucklandiek csak a szabadban találkozhatnak családtagjaikkal vagy barátaikkal, legfeljebb tízen jöhetnek össze, maximum két háztartásból. A vállalkozások csak érintésmentesen végezhetik tevékenységüket, és az iskolák is zárva vannak – számolt be az MTI.

  • Október 18-tól, mától már öt járást érint a legsúlyosabb járványügyi helyzetet jelölő fekete színű besorolás. Ezekben már a legszigorúbb járványügyi óvintézkedések léptek érvénybe. A legtöbb, 37 járás a pirosak közé tartozik, egyetlen járás sem kapott zöld jelölést.

    Az Új Szó cikke szerint a fekete besorolás eredményeként komoly szigorítások várnak a Bártfai, a Csacai, a Kuszucaújhelyi, az Ólublói és a Felsővízközi járás lakosaira.

    Nem lehet például esküvőket, családi vacsorákat és egyéb ünnepségeket szervezni még a teljesen védett személyeknek sem. Ez a bordó besoroláshoz képest jelentős szigorítás, hiszen ott még 20 beoltott személy részt vehetett efféle rendezvényeken. A fekete járásban az éttermeket is be kell zárni, még az oltottak sem léphetnek be, tehát csakis elvitelre lehet ételt és italt rendelni.

    A bordó fázisban az oltottak még beülhettek az éttermekbe, igaz, szigorú előírások mellett. A teraszokon lehetett fogadni azokat, akik rendelkeztek negatív teszttel vagy átestek a fertőzésen, most viszont már erre sem lesz lehetőség. Továbbá be kell zárni a hoteleket és az edzőtermeket is, a bordó járásokban még ezek is nyitva tarthattak. A diákok ugyan maradnak a helyszíni oktatásnál, viszont az autóiskolák és az egyéb kurzusok nem működhetnek a fekete fázisban.

  • Az Egyesült Államokban vasárnapig összesen 408 265 959 adag oltást adtak be a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint – írja a Guardian.

    A halálozások összesített száma 722 212.

  • A Romániában kialakult járványhelyzet intenzitásának csökkentése érdekében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is részt vesz az oltási kampány fellendítésében – mondta Alexandru Rafila, Románia WHO-képviselője a G4media.ro-nak.

    A WHO és az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) hétfőn egyeztetnek arról, konkrétan milyen intézkedésekkel segítheti a hazai válságkezelést, amivel mihamarabb elejét vehetik az egészségügyi rendszer összeomlásának.

    A cikk megjegyzi, hogy Románia jelenleg a leginkább érintett országok közé tartozik a koronavírus-járvány szempontjából, az új fertőzöttek és a halottak száma is mindennap új rekordokat dönt meg.

    Korábban az Index is beszámolt arról, hogy megérkezett az első húsz romániai koronavírusos beteg Szegedre és Debrecenbe. Romániából eggyel többen indultak, de egyikük útközben életét vesztette.

  • Több ezer iskoláskorú gyermek tért vissza hétfőn az ausztráliai Sydney oktatási intézményeibe mintegy négy hónap otthonlét után – adta hírül az MTI. A legnagyobb ausztrál városban azután enyhítettek a korlátozásokon, hogy jelentősen megemelkedett a beoltottak száma.

    A vártnál gyorsabb oltásfelvétel előrehozta néhány nappal a korlátozások további feloldását, ugyanis Új-Dél-Walesben, amelynek Sydney a fővárosa, a teljesen beoltottak aránya a 80 százalékot is meghaladta a 16 éven felüliek körében.

    A hatóságok korábban azt ígérték, hogy megkezdik a korlátozások enyhítését, amint az arány elérte a hetven, a nyolcvan és a kilencven százalékot.

    Már nem kell maszkot viselni az irodákban, és többen gyűlhetnek össze egy helyen a lakásokban és a szabadban. Újra kinyithatnak a szórakozóhelyek, amelyek immár korlátlan számú vendéget fogadhatnak.

    Visszatérhetnek a gyerekek az óvodákba, továbbá a diákok az elsőtől a tizenkettedik évfolyamig. Az idősebbek csupán a jövő héten.

  • A világon 240 665 365 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 898 487 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint – számolt be az MTI. Egy nappal korábban 240 388 040 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 894 699 volt.

    A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek

    • az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 44 933 336 fő eddig a napig, a halálos áldozatok száma 724 317.
    • Indiában 34 067 719 fertőzöttet és 452 124 halálos áldozatot jegyeztek fel.
    • Brazíliában 21 644 464 fertőzöttről és 603 282 halálos áldozatról tudni.
    • Az Egyesült Királyságban 8 488 685 a fertőzöttek száma, és 138 997-en haltak meg a betegségben.
    • Oroszországban 7 870 529-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 219 342-re emelkedett.
    • Törökországban 7 630 133 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 67 437.
    • Franciaországban 7 189 566 fertőzöttet és 118 183 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Argentínában 5 272 551 a fertőzöttek és 115 666 a halottak száma.
    • Spanyolországban 4 984 386 fertőzöttet és 86 974 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Olaszországban 4 717 899 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 131 541.
    • Németországban 4 382 019 a fertőzöttek száma, 94 632 a halottaké.
    • Lengyelországban 2 939 590 fertőzöttet és 76 112 halálesetet tartanak nyilván.

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.

  • Ma is beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és a legfontosabb tudnivalókról.