Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kabinetfőnöke az egész világ zsidóságának segítségét kérte Ukrajna harcához az orosz támadással szemben a Times of Israelben pénteken.
Ezekben a napokban Ukrajna Izrael: ahogyan a második világháború idején a zsidók a nácik áldozataivá váltak, akképpen válnak az ukránok Oroszország népirtást megvalósító tettei áldozatává
– állította az ukrán kabinetfőnök.
Andrij Jermak hangsúlyozta, hogy noha Putyin azt állítja, Ukrajna „nácitlanítása” miatt kezdte az inváziót, jelenleg Ukrajnában él Európa harmadik és a világ ötödik legnagyobb zsidó lakossága. Ukrajna elnöke zsidó, és korábban zsidó miniszterelnöke is volt az országnak a volt Szovjetunió egykori tagországai közül egyedüliként.
A kabinetfőnök azzal vádolta meg Oroszországot, hogy bombáival célba veszi a zsidó vallás szent helyeit Babij Jar-ban és Umanban, és hogy lerombolja a toleráns, békés társadalmat, amelyet a modern ukránok felépítettek.
A megszállók megpróbálják ostrom alá venni Kijevet, ahogyan a nácik tették Leningráddal. Számomra ez nagyon személyes: mindkét nagyszülőm túlélte a blokádot
– írta Andrij Jermak. Majd hozzátette: ma Ukrajna jelenti Izraelt. Az ukránok éppen úgy áldozatul esnek Oroszország gonosz háborújának, ahogy a zsidók is áldozatul estek a náciknak, akik minden zsidót ki akartak irtani. Írásában Zelenszkij kabinetfőnöke fegyvereket és azonnali repüléstilalmi zónát kért Ukrajna felett, valamint embargót az orosz olajra.
Minden tevékenységét felfüggeszti Oroszországban és Belaruszban az Airbnb – közölte a Twitteren Brian Chesky, a cég vezérigazgatója.
Airbnb is suspending all operations in Russia and Belarus
— Brian Chesky 🇺🇦 (@bchesky) March 4, 2022
Az Ukrajna ellen indított orosz invázió miatt korábban olyan cégek függesztették fel tevékenységüket Oroszországban, mint az Apple, a Disney, vagy éppen az Ikea, de a Netflix és a Spotify is szankciókat vezetett be.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta az oroszok öt civil hajóra lőttek – jelentette az odesszai regionális államigazgatás vezetője, Makszim Marcsenko.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta az agresszor flottája öt polgári hajóra lőtt, amelyek közül az egyik teljesen elsüllyedt, a másik, 600 tonna dízel üzemanyag rakományával több napja lángokban áll
– írta Telegram-csatornáján.
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg azt mondta Oroszország és Ukrajna vezetőinek, hogy „kész erőfeszítéseket tenni a béke érdekében az összes fél között”, közvetítene a két elnök között a béketárgyalások alatt – számolt be a BBC.
Vlagyimir Putyinnal és Volodimir Zelenszkijvel folytatott külön telefonbeszélgetéseiben támogatásáról biztosította konfliktusuk „politikai megoldását”.
Volodimir Zelenszkijt biztosította arról, hogy a királyság további három hónappal meghosszabbítja az ukrán turisták és lakosok lejáró vízumát.
A szaúd-arábiai média szerint Putyin hívta fel a trónörököst, aki ezután „tisztázta a királyság kinyilvánított álláspontját” az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Előző nap, március 3-án sem csillapodott Mariupol orosz hadsereg általi ágyúzása. Legalább két városrész sérült jelentősen a támadásban – mondta Pavlo Kirilenko, a donyecki regionális államigazgatás vezetője.
Elmondása szerint az ellenséges csapatok egy hipermarketet és egy kórházat találtak el a település nyugati részén. Jelenleg a város több pontján nincs víz-, gáz- és áramellátás, valamint a mobilkommunikációval is gondok vannak – jelentette a TSN ukrán hírportál.
Egy Twitteren közzétett videófelvételen az látszik, hogy Mariupol lakóházaihoz közel hatalmas lángok csaptak fel.
Mariupol right now -
— Oleksandr Savchuk 🇺🇦🇪🇺 (@SavchukAlex) March 3, 2022
17:51 03.03
I will proceed showing it until third party will intervene. pic.twitter.com/Njn5EoYVv2
Csernyihiv városában az orosz hadsereg egy nap alatt egy olajraktárat, lakónegyedek sokemeletes épületeit, két iskolát és magánházakat lőtt.
Ennek eredményeként legalább 33 ember meghalt, a holttesteket már kiszedték a romok alól. További 18 ember megsérült.
Estefelé a mentési munkálatokat a folyamatos ágyúzás miatt felfüggesztették – írja a Korrespondent.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását kezdeményezi a brit kormány – közölte péntek hajnalban a Downing Street.
A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson brit miniszterelnök azután beszélt telefonon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy az orosz csapatok támadása miatt tűz ütött ki Európa legnagyobb atomerőművében, a kelet-ukrajnai Zaporizzsja területen lévő Enerhodarban – számolt be az MTI.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „felelőtlen lépései közvetlen fenyegetést jelenthetnek egész Európa biztonságára” – idézi Boris Johnsont a brit kormány közleménye.
Eloltották a tüzet az energodari Zaporizzsja Atomerőmű épületében – jelentette az Unian. Az adatok szerint az incidensnek nincsenek áldozatai.
Ukrajna veszélyhelyzetekért felelős állami szolgálata a közösségi oldalán a támadással kapcsolatban közölte, hogy a zaporizzsjai erőmű hat blokkjából jelenleg egy üzemel. A reggeli közlések szerint az atomerőmű melletti épületben ütött ki a tűz, amelyet sokára tudtak eloltani.
A zaporizzsjai atomerőmű főigazgatója, Igor Murasov elmondta, hogy az atomerőmű területén megsértették a nukleáris biztonságot.
Zaporizzsjában hat energiablokk van. Csernobilban csak egy robbant fel
– emlékeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki azonnal tájékoztatta országa szövetségeseit a történtekről.
Az atomerőmű munkatársai szerint a csecsenek rohanták le az erőművet.
Kijevi idő szerint március 4-én, pénteken éjjel fél egy körül erős robbanás történt az ukrán fővárosban – jelentette az Unian szemtanúkra hivatkozva.
A robbanás a Druzsba Narodiv metróállomás közelében és a Holoszijivszki kerületben történt.
Kigyulladt péntek hajnalban az Ukrajna délkeleti részén fekvő zaporizzsjai területen található atomerőmű az orosz csapatok támadását követően – közölte a létesítménynek otthont adó Enerhodar polgármestere.
A zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb ilyen létesítmény Európában. Hat, egyenként 950 megawatt teljesítményű reaktora van. Az ukrán nukleáris energiatermelés csaknem felét, a teljes ukrajnai áramtermelés mintegy ötödét adja.
Az atomerőmű munkatársai szerint a csecsenek rohanták le az erőművet.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Február 24-én Vlagyimir Putyin orosz elnök utasítására az orosz csapatok több irányból megtámadták Ukrajnát.
Az Index folyamatosan nyomon követi a fejleményeket, tegnapi hírösszefoglalónkat itt találja.